up
ara

Rocky

(1976)

Rocky Konusu ve Özeti

Rocky
Başrollünde oyuncu Sylvester Stallone yer aldığı, yönetmenliğini John G. Avildsen üstlendiği film
Aksiyon türünde izleyicisini bekliyor.Aksiyon, Spor türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Rocky isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 119 dk
Yapım: 1976 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Sylvester Stallone
Rocky filmi Dünya Klasikleri Sayılabilecek Filmler listesinde yer almaktadır.
Murattt

Murattt

@muratyanmaz

Kaybedenlerin Öyküsü
7 ya da 8 yaşındaydım, bu filmi ilk seyrettiğimde. Film bittiğinde annemin binbir zahmetlerle oyalamış olduğu o güzelim yazma ve eşarplarını elime bağlayıp, evde “dünya boks şampiyonu” diye bağırarak yastıkları yumrukladığımı hatırlıyorum. Rocky, o gün benim için sadece vurdulu kırdılı bir dövüş filmiydi. Ta ki ikinci defa seyrettiğim, yaşımın artık ilerlediği, ilerleyen yaşımla birlikte bakmak ile görmek arasındaki makasın görmek lehine biraz genişlediği o güne kadar.

Film kaybedenlerin öyküsünü anlatıyor. Hayatta herkes en az birkaç defa kaybetmiştir. Kimisi anneden, kimisi sefaletten, kimisi sevgiliden yana bir kaybeden, ıskalayan olmuştur. Fakat Rocky filmine adını veren filmin baş kahramanı Rocky nin de dahil olduğu bazıları, hayatlarında diğerlerinden daha büyük kaybetmişlerdir. Filmin başarısının sırrı, kaybedenlerin dramını seyirciye abartısız, samimi bir oyunculuk ve kurguyla aksettirmesidir.

———————Spoiler————————-
Rocky leş espriler yapan, biraz kalın kafalı, yufka yürekli üçüncü sınıf bir çek senet mafyasının başarısız tahsilatçısıdır. Boş zamanlarını paralı boks maçlarında dövüşerek değerlendiren Rocky nin hayattaki tek başarası daha önce hiç burnunun kırılmamış olmasıdır. Filmden aklımda kalan bir kaç sahneyi paylaşmak isterim:
Rocky küçük bir kızı evine bırakacaktır. Fırsat bu fırsat der ve yol boyunca kızcağıza nasihatlarda bulunur. Ömrü boyunca nasihat dinleyen serserimiz, ilk defa nasihat vermektedir. Nasihat verebilmenin küstahlığıyla keyfi yerindedir. Yol biter, küçük kızı evine bırakır. Küçük kız evine girmeden hemen önce orta parmağını kaldırıp bağırır “hey rock”. Rocky döndüğünde kızın orta parmağına bakakalır.
Rocky ve Adrian buz pistinde kaymaktadırlar. Adrian Rocky e dövüşmenin aptallık olduğunu ima eden bir acımasız bir bakışla “neden dövüşüyorsun” diye sorar. Rocky de çünkü dans etmeyi bilmiyorum şeklinde cevap verir. Rocky nin hayatta başka bir şansı olmamıştır.
Maçta, Amerikan bayraklı şortu Rocky giymek istemektedir. Fakat Amerikan bayraklı şort Rocky nin rakibi Apollo ya verilmiştir. Rocky bunu maçtan bir gün önce öğrenir ve o anda boş hayaller kurduğunu bir kaybeden olarak yine kaybedeceğini anlar. Kimse kaybedeceği kesin olan bir adama o şortu giydirmez.
—————spoiler———————-

Film hakkında tartışılan diğer bir husus da 1977 oscar törenlerinde en iyi film oscarını kazanmış olmasıdır. Bazı eleştirmenler, bu ödülü Taxi Driver’ın hakettiği
yönünde eleştiride bulunmuştur. ÇHer iki film de birer başyapıttır. Günümüzün sadece efektten ibaret içi boş filmleriyle kıyaslayınca bu daha da iyi anlaşılmaktadır. Ama benim gönlüm bu rekabette Rocky den yana.
Rocky
filme 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Alp y.

Alp y.

@alpy

"Dünya her zaman güllük gülistanlık değildir. Acımasız ve kötü bir yerdir. Ne kadar güçlü olduğun önemli değildir. İzin verirsen seni dizlerinin üstüne çökertir, sonsuza kadar orada kalmana sebep olur. Sen, ben, hiç kimse hayat kadar güçlü darbe vuramayız. Ama önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değil, önemli olan o darbeyi yedikten sonra ileri doğru gitmeye devam edip edemediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şey! ... Kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak!"
Rocky
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

"Dünya her zaman güllük gülistanlık değildir. Acımasız ve kötü bir yerdir. Ne kadar güçlü olduğun önemli değildir. İzin verirsen seni dizlerinin üstüne çökertir, sonsuza kadar orada kalmana sebep olur. Sen, ben, hiç kimse hayat kadar güçlü darbe vuramayız. Ama önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değil, önemli olan o darbeyi yedikten sonra ileri doğru gitmeye devam edip edemediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şey! Kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak!"
Rocky
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Okulda kalın ve beyninizi kullanın. Doktor olun, avukat olun, deri çanta taşıyın. Sporu meslek olarak düşünmeyin, boksta canınız yanar ve kokarsınız. Düşünen olmalısınız kokan değil.
Rocky
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Okulda kalın ve beyninizi kullanın. Doktor olun, avukat olun, deri çanta taşıyın. Sporu meslek olarak düşünmeyin, boksta canınız yanar ve kokarsınız. Düşünen olmalısınız kokan değil.
Rocky
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Adrian: Neden dövüşmek istiyorsun ?
Rocky: Çünkü ne şarkı söyleyebiliyorum ne de dans edebiliyorum.
Rocky
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
9
FİLM
Dünya Klasikleri Sayılabilecek Filmler
Henüz izlememiş olanların büyük tepki gördüğü, tüm dünyada büyük ses getiren, dünya klasikleri sayılabilecek en iyi filmleri ...
68
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler
Akademi Ödülleri tarihi boyunca en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış olan, mutlaka izlenmesi gereken Oscar ödüllü filmler...
46
FİLM
Sporsuz Yaşayamayanların İzlemesi Gereken Spor Filmleri
Spor dallarından birini konu edinen ya da sporcuların hayat hikayelerinden uyarlanan spor temalı filmler listelenmektedir....
79
FİLM
En İyi Film Dalında Oscar Ödülü Alan Tüm Filmler
1928'den bugüne en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış filmler listelenmektedir. Lütfen diğer dallarda Oscar kazanan filmle...
8.6/10
61 oy
Sence kaç puan almalı?
0