up
ara

Ghajini

(2008)

Ghajini Konusu ve Özeti

Ghajini
Sanjay Singhania kısa süreli hafıza kayıpları yaşayan bir adamdır. Sürekli kısa notlar tutarak neler yaptığını ve bir sonraki adımının ne olacağını yazar. Tek amacı öldürülen nişanlısının intikamını almaktır.
Süre: 183 dk
Yapım: 2008 Hindistan
Yönetmen:
Senaryo:
  • Piyush Mishra
  • A.R. Murugadoss
Ghajini 25 Aralık 2008 tarihinde gösterime girmiş bir Hint filmidir. Filmin yönetmeni A. R. Murugadoss 2005 yılında Tamil dilinde çektiği Ghajini filminin Hint uyarlamasını yapmıştır. Akıl Defteri filminden uyarlanarak yapılan filmin başrollerinde Aamir Khan ve Asin yer almaktadır.

Araştırma ödevleri için gittikleri arşivde tıp öğrencisi Sunita ve arkadaşları arşivi karıştırırlarken Sunita, Sanjay Singhania'nın dosyasını bulur. Adamın kısa süreli hafıza kaybına uğradığını öğrenir. Araştırma ödevi için bu adamı seçmeye karar verir. Ancak hocası buna itiraz eder. Çünkü o olaya polis karışmıştır. Hocasından o olayı anlatmasını ister. Sanjay Singhania'nın kafasına sert bir cisimle vurulduğunu için böyle olduğunu, her 15 dakikada bir her şeyi unuttuğunu bunları hatırlamak için fotoğraf çektiğini ve not aldığını öğrenir.

O sırada Sanjay Singhania ise tren istasyonunda Ghajini'nin adamlarından biriyle dövüşmektedir. Dövüşten sonra adamın karnına musluk sokarak öldürür. Adam öldükten sonra cesedin fotoğrafını çeker ve fotoğrafın üzerine ÖLDÜ yazar. Cesedin üstünü arar ve Ghajini'nin katılacağı konservatuvarın yerini öğrenir. Unutmamak için telefonuna alarm kurar. Alarm yazısına Ghajini'yi öldür yazar ve kaydeder. Daha sonra oradan ayrılır. Cesedi orada çalışan bir görevli bulur. Olay yerine gelen polisler ceset üzerinde inceleme yaparlar. Olay yerine bir de Müfettiş Arjun gelir. Olay yerinde Sanjay'ın düşürdüğü bir taksi bileti bulur. Bilet numarasından taksinin şoförüne ulaşır. Şoför bileti kestiğini doğrular. Şoför, Sanjay Singhania'nın her şeyi sürekli unuttuğu gibi bilgileri Müfettiş Arjun'a anlatır. Ve onun her sabah aynı duraktan otobüse bildiğini de anlatır.

Bu sırada Sanjay evinde uyanır. Hiçbir şey hatırlamadığı için etrafa tuhaf tuhaf bakar. Evi gezerken lavaboya ulaşır. Musluğa elini uzattığı sırada bir yazı görür. Yazıda TİŞÖRTÜNÜ ÇIKAR yazıyordur. Tişörtünü çıkarınca vücudunda çeşitli yazılar yazdığını görür. Ama en dikkat çeken yazı KALPANA ÖLDÜRÜLDÜ yazısıdır. Yazıyı görünce nişanlısınının yüzü parça parça aklına gelir. Her ne kadar hafızasını kaybetmiş olsa da nişanlısı Kalpana'yı hatırlıyordur. Bunu öğrenince çok sinirlenir ve bağırır. Daha sonra üzüntüsünden ağlar. Daha sonra evden ayrılır ve durağa doğru yol alır. O durakta otobüs beklerken Müfettiş Arjun onu fark eder. Sanjay otobüse biner Müfettiş Arjun da peşinden koşar. Koşa koşa otobüse yetişir. Otobüste Sanjay'ı bulamaz. Sanjay çoktan inmiştir. Sanjay yolda yürürken onu tıp öğrencisi Sunita görür. Sunita onunla konuşmak için yanına gider. Sunita kendini tanıtır. Sunita Sanjay'a sorular sorar. Sanjay da Sunita'ya kendisi hakkındaki bilgileri anlatır.

Daha sonra Sanjay Singhania eve gelir. Müfettiş Arjun da evde bekliyordur. Sanjay Singhania'ya arkadan saldırarak onu bayıltır. Daha sonra onu bir sandalyeye bağlar. Evi karıştırırken çekmecede Sanjay Singhania'nın günlüğünü bulur. Üzerinde 2005 (bundan 3 yıl önce) yazıyordur. Günlüğü açıp okumaya başlar.

Günlüğe göre Sanjay Singhania eskiden Air Voice GSM şirketinin sahibidir. Bir iş için Hindistan'a gelir. Hindistan'daki bir reklam şirketinde oyuncu olarak çalışan Kalpana adında bir kız vardır. Kalpana, Sanjay Singhania'nın kendisine evlenme teklifi ettiği dedikoduları haberlere kadar yayar. Bu dedikodular Sanjay Singhania'nın kulağına kadar ulaşır. Dedikoduları takip eden Sanjay, Kalpana'ya ulaşır. Kalpana'dan etkilenir ama ona Sanjay Singhania olduğunu söylemez. Kalpana onun ismini Sachin sanmaktadır. Bir süre Kalpana ile takılmaya başlar. Bir gün Kalpana'nın yönetmeni düzenlenecek olan partiye Sanjay Singhania ile birlikte gelmesini ister. Kalpana itiraz eder çünkü Sanjay Singhania'yı tanımıyordur. Çeşitli bahaneler uydurur. Ancak daha önce kimsenin Sanjay Singhania'yı görmediğini öğrenince partiye Sachin'i (Sanjay Singhania) götürüp onu Sanjay Singhania olarak tanıtmayı düşünür. Sanjay Singhania partiden sonra eve giderlerken otobüste Kalpana'ya evlenme teklifi eder. Kalpana düşünmek için zaman ister ve otobüsten iner. Kalpana evlenme teklifini kabul ederse ona Sanjay Singhania olduğunu söyleyecektir, kabul etmezse Sachin olarak kalıp Kalpana'nın hayatından ayrılacaktır. O gün yılbaşıdır. (6 Ocak 2006)

Günlük burada biter. Arjun günlüğün devamını arar ve günlüğü bulur. Üzerinde 2006 yazılıdır. Daha onu okuyamadan Sanjay uyanır iplerden kurtulur ve Müfettiş Arjun'a saldırır. Arjun'u alt edip onu bağlar ve ağzını bantlayıp bir dolaba kapatır. Ağzındaki banta AÇMA yazar.

Daha sonra telefona kurduğu alarm çalar. Alarmda Ghajini'yi öldür yazılıdır. Davetiyedeki adrese gider. Orada Sunita'yı da görür. Sunita onu tanır ama Sanjay onu tanımaz. Daha sonra Ghajini'yi görür. Onun fotoğrafını çeker. Fotoğrafın üzerine GHAJINI yazar. Daha sonra onu uzaktan telefonla arayıp kontrol eder. Ghajini'nin telefona cevap verdiğini görür. Hiçbir şey söylenmeden telefonu kapar. Otoparka gider ve Ghajini'yi tekrar arar. Ama bu sefer telefona Ghajini'nin adamlarından biri çıkar. Sanjay onu Ghajini zanneder ve ondan otoparka gelmesini ister. Adam otoparka gelir. Sanjay olanları unutur ve onu Ghajini zannederek dövmeye başlar. Adam iyice dövülmüş halde yerde yatar. Sonra fotoğrafı kontrol edince onun Ghajini olmadığını anlar. Daha sonra otoparka Ghajini ve adamları gelir. Sanjay Singhania'ya ateş açarlar ama onu vuramazlar. Sanjay Singhania oradan kaçar. Adam daha sonra ölür.

Sunita Sanjay Singhania'nın evine gelir, kapıyı çalar ama kapı açıktır. İçeri girer ama Sanjay evde yoktur. Dolabın birini açar içinden eli ve ağzı bağlı Müfettiş Arjun düşer. Sunita panik olur daha sonra Arjun'u çözer. O sırada içeri Sanjay Singhania girer. İkisini de tanımaz, Sanjay onlara kim olduklarını sorar. Müfettiş Arjun evden kaçar, Sanjay da peşine düşer, Sunita da onların peşinden koşar. Arjun'a bir araç çarpar ve polis orada ölür. Bir süre bekledikten sonra Sunita'nın peşine düşer. Sunita takip edildiğini anlayınca koşmaya başlar ve bir mağazaya girer. Sanjay da peşinden girer. Daha sonra Sunita, Sanjay'ı atlatır.

Sunita, Sanjay Singhania'nın Ghajini'yi öldüreceğini öğrenmiştir. Gidip Ghajini'ye haber verir. Ghajini'ye Sanjay Singhania'nın bilgilerinin yazdığı dosyasını verir. Ghajini Sanjay'ın kısa süreli hafıza kaybına uğradığını öğrenir. Evi boşaltır ve Sanjay Singhania'yı adamlarıyla birlikte dışarıda bekler. Sanjay onlara görünmeden içeri girmiştir. Evde kimseyi bulamaz. Evde Ghajini'nin sabit telefonu çalmaya başlar. Sanjay telefonu açar. Arayan Sunita'dır. Sunita karşısındakinin Sanjay Singhania olduğunu anlamaz. Sunita Ghajini'yi Sanjay Singhania hakkında uyarır ve Sanjay'da kendisinin (Sunita'nın) fotoğrafı olduğunu ve onu kendisine (Sunita'ya) geri vermesini ister. Sanjay fotoğrafı tarif etmesini ister. Sunita da tarif eder. Sonra Sanjay adresi ister.

Sunita gece vakti pencereden dışarıyı seyrederken birden karşısına Sanjay çıkar ve Sunita'nın boğazını sıkar. Sunita bir süre sonra kendini kurtarır. Sanjay aşağı iner ve kız yurdunun kapısından gelir. Asansöre biner ve üst kata çıkmak ister. Sunita bunu görür ve şarteli indirir. Sanjay asansörde mahsur kalır. Sunita bağırarak herkesi uyandırır. Olay yerine polisler gelir ve şartel tekrar çalıştırılır. Asansör gelince Sanjay dışarı fırlar ama polisler onu tutar. Daha sonra polisler onu merkeze götürür. Sunita sakinleştikten sonra Sanjay'ın günlüğünü çantasından çıkarır. 2 arkadaşı da merak edip Sunita'nın yanına gelirler. Birlikte önce 2005'i okurlar. O bittikten sonra 2006'ya başlarlar.

Karakterler

Sanjay Singhania

Air Voice GSM şirketinin sahibidir. Bir iş için geldiği Hindistan'da Kalpana isminde bir kızla tanışır. Kalpana ile tanışmadan önce onun engelli kız çocuklarına yardım ettiğini görür. Bu olay onun Kalpana'dan etkilenmesini sağlar. Kalpana onu Sachin olarak bilmektedir. Sanjay gerçek ismini Kalpana'ya söylemez çünkü Kalpana'nın kendisini meşhur biri olarak değil de sıradan biri olarak sevmesini ister. 2006 yılında Sanjay Singhania Kalpana'ya evlenme teklif eder. Daha sonraları Sanjay kafasına sert bir cisimle aldığı darbe sonucu hafızasını kaybeder. Kısa süreli hafıza kaybına uğrar. Her 15 dakikada yaşadığı olayları unutur. Bunları hatırlamak için fotoğraf çeker, yazı yazar. Vücuduna KALPANA ÖLDÜRÜLDÜ gibi yazılar yazar. Bu sayede olayları hatırlar. Daha sonraları Ghajini isimli bir adam Kalpana'yı öldürdüğü için intikam planları yapar. Bütün planları 15 dakikaya sığdırır.

Kalpana Plain

Hindistan'da bir reklam şirketinde oyuncu olarak çalışmaktadır. Oynadığı reklamlarda kendisiyle ilgilenilmez, başka oyuncular başrolü oynar. Kalpana onlara imrenerek bakar. Daha sonraları Sanjay Singhania'nın adamları şirkette Kalpana'ya ziyarete gelir. Kalpana onları odasında kabul eder. Böyle büyük bir iş adamının Kalpana gibi bir figüranla ne işi olduğunu merak eden yönetmen ve diger çalışanlar Kalpana'nın odasını kapıdan dinlerler. Sanjay Singhania'nın adamları Kalpana'dan evinin bahçesine baz istasyonu kurulmasını teklif ederler. Sanjay Singhania bahçeyi baz istasyonu için beğenmiştir. Dışarıdan kapıyı dinleyenler sesleri tam duyamadıkları için Sanjay'ın bahçeyi değil de Kalpana'yı beğendiğini zannederler. Daha sonra adamlar gider. Yönetmen Kalpana ile ilgilenmeye başlar. Kalpana ise bu oyunu sürdürmeye devam eder. Herkese Sanjay Singhania'nın kendisine evlenme teklifi ettiği yalanını söyler. Bu gazetelere hatta haberlere çıkar. Sanjay Singhania hakkındaki söylentileri haberlerden izler. Bu söylentileri kimin yaydığını öğrenmek ister. Bu söylentiler onu Kalpana'ya götürür. Sanjay'dan önce Sachin isimli bir müşteriyi kabul eden Kalpana, telefonla görüşmeye dalar. Sachin odadan ayrılır ve içeri Sanjay Singhania girer. Kalpana Sachin'in çıktığını fark etmez Sanjay'ı Sachin zanneder.

Ghajini Dharmatma

Ünlü bir iş adamıdır ve aynı zamanda bir çete lideridir. Kalpana'yı öldürmüş, Sanjay'ın da başına vurarak hafıza kaybına uğramasına neden olmuştur. Bu nedenle Sanjay Singhania'nın hedefi olmuştur. Daha sonra Sunita, Sanjay Singhania'nın onu öldürmek istediği konusunda Ghajini'yi uyarır.

Sunita

Tıp öğrencisdir. Hocasının verdiği araştırma ödevi için Sanjay Singhania'yı seçer. Onunla tanışır ondan bilgiler alır. Daha sonra Sanjay'ın Ghajini'yi öldürmek istediğini öğrenince Ghajini'yi bu konuda uyarır. Daha sonra Sanjay Sunita'nın Ghajini'yi uyardığını öğrenince Sunita'nın peşine düşer. Onu gece vakti bir kız yurdunda bulur. Sunita Sanjay asansöre bindiği sırada şarteli indirir. Sanjay asansörde mahsur kalır. Sunita bağırarak yurttaki herkes uyarır. Olay yerine gelen polisler Sanjay'ı götürür. Daha sonra Sunita Sanjay'ın evinden aldığı günlüğü okumaya başlar. Aslında Sanjay Singhania hakkında bildiği her şeyin aslında yanlış olduğunu ve Sanjay'ın iyi biri olduğunu anlar.

Müfettiş Arjun Yadav

Polisdir. Ghajini'nin adamını öldüren Sanjay Singhania'nın peşine düşer ama onu yakalayamaz daha sonra onun evine gider ve onu beklemeye başlar. Geldiğinde Sanjay Singhania'yı bayıltıp sandalyeye bağlar ve çekmecelerde bulduğu 2005 günlüğünü okur ama 2006 günlüğünü okuyamadan Singhania uyanır ve Arjun'u alt ederek bağlar dolaba kapatır ve ağzına açma yazısı yapıştırır. Daha sonra eve gelen Sunita dolabı açtığında Dedektif Arjun üzerine düşer ve onu çözer. Arjun hemen buradan gitmesi gerektiğini onun katil olduğunu anlattığı sırada Singhania eve gelir ama ikisinide tanımaz Dedektif Arjun oradan kaçar Sanjay Singhania da onun peşinden koşar arkalarından da Sunita koşar . Dedektif Arjun Sanjay'dan kaçarken otobüs çarpması ile ölür.
Selin İpek

Selin İpek

@selinipk

Müthiiissss
3 saat gözümü kırpmadan izledim neredeyse :) Aamir Khan zaten basarili bir oyuncu bir de bu filmle.. Muhteşem ☺
Ghajini
filme 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41

Muhteşem
İzlemiş olduğum en mükemmel filmler ssıralamasında belki de en önde olan bir Aamir Khan filmi. Aamir Khan resmen ben yenisini çekene kadar en güzeli bu diyor. 8 defa izlediğim bir o kadar daha izleyebileceğim bir film. Karakterler ve rolleri arasındaki bağlantı öyle güzel ayarlanmış ve karakterler öyle tam isabet seçilmiş ki kesinlikle bir başkası daha iyi olamazdı. Kesinlikle kusursuz. Bunun yanında müzik seçimleri de çok müthiş. Zaten bir filmin güzelden de öte süper olduğunu gösteren kanıt, filmdeki kahramanların duygusunu hissedebiliyorsanız, onun eline diken battığında sizin canınız acıyorsa o film olmuştur. İşte bu film tam da öyle. Bence izlemeye değer. İzlememiş olanlar ise vakit kaybetmeden izlemeliler.
Ghajini
filme 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

İnançla cesaret arasında küçük bir fark vardır.’’Yapabilirim” bu inançtır. Sadece ben yapabilirim demek ise cesarettendir.
Aamir Khan'ın diğer filmlerinden farkı daha sert ve daha çok askiyon var.Diğer filmleri gibi yine uzun ama sıkmayan bir yapım intikam temalı ağırlıklı iyi bir film olmuş.Aamir Khan her role büründüğünü bu filmde çok rahatlıkla görebiliyoruz.Filmin 18 ödül adaylığı ve 7 ödülü var.2008 yılında Hindistan'da 35 milyon dolar gibi bir hasılat elde eden film 2008 yılında Hindistan'da en çok gişe yapan yapımı olmuştur.Sonuna kadar hak ediyor.
Ghajini
filme 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Buse Çakmak

Buse Çakmak

@bayanmuhendis

En iyi hint filmi diyebilirim. Çok güzel bir film. Mutlaka izlenmeli.
Ghajini
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Aamiri tanıdığım film.. iyiki de tanımışım, bambaşkaydı bu filmde. hepsinin yeri ayrı ama burdaki intikamcı halleri, sevmesi çok hoşuma gitti. partneriyle uyumuda güzeldi, kız çok hoştu biraz abartılı hareketleri de vardı ama yine de çok göze batıcak gibi değildi. Nasıl başlayıp bittiğini anlamayacağınız için sıkılmaya vaktiniz olmayacak.Ben en baştan tekrar izledim ve tekrar tekrar izleyebilirim
Ghajini
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Sanjay: Benim adım Sanjay. Sanjay Singhania. Bu iş hem uzmanlık alanım hem de hobimdir. Babamın hayali, Hindistan’ın en büyük mobil telefon şirketi olmaktı. Onun hayali şimdi benim amacımdır. Ve bu başarmak için hiç bir fırsatı kaçırmayacağım. Mumbai, benim ve annemin anavatanıdır. Bu yüzden bu şehri çok seviyorum. Air Voice Cep Telefonu Şirketi. Ofisim. Ve bunlarda benim en güvenilir çalışanlarım. Babam işlerini severek yap derdi. Ama duygusal olmadan.
Ghajini
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Esmanur

Esmanur

@esmanur200

Kalpana: Dün bütün gece konuyu düşündüm. Saat bire kadar seni seviyordum. Saat iki de neden olmasın dedim. Sabah saat üçte acaba çok mu acele ediyorum dedim. Saat dörtte şimdi yapmazsam ne zaman yaparım diye düşündüm. Kararımı ise sabah saat beşe doğru verdim. Hadi yapalım. Seni seviyorum
Ghajini
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Kalpana: Dün bütün gece konuyu düşündüm. Saat bire kadar seni seviyordum. Saat iki de neden olmasın dedim. Sabah saat üçte acaba çok mu acele ediyorum dedim. Saat dörtte şimdi yapmazsam ne zaman yaparım diye düşündüm. Kararımı ise sabah saat beşe doğru verdim. Hadi yapalım. Seni seviyorum.
Ghajini
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Sanjay: İnançla cesaret arasında küçük bir fark vardır. ’’Yapabilirim” bu inançtır. Sadece ben yapabilirim demek iste cesarettendir. Devam etmek için de inanca ihtiyacımız vardır. Cesareti ofisinizin dışında bırakın.
Ghajini
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

"gereğinden fazla susmak korkaklıktır. eğer savaşacaksan zulme karşı savaş. herkes akıntıya doğru yüzebilir, ama sadece gerçek kahramanlar akıntıya karşı yüzebilendir!!!..."
Ghajini
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
143
FİLM
Hindistan Yapımlarına İlgi Duyanların İzlemesi Gereken En İyi Hint Filmleri
Hindistan yapımı filmler son yıllarda tüm dünyada severek izleniyor. Bu listede Hint filmi müdavimlerinin mutlaka izlemesi ge...
40
FİLM
En Çok İzlenip Önerilen, Tüm Zamanların En İyi Filmleri
Film önerisi istendiğinde aklımıza ilk gelen ve hala izlememiş olanları gördüğümüzde şaşırdığımız, tüm zamanların en iyi film...
25
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Aamir Khan Filmleri
Bollywood sinemasının ünlü isimlerinden Aamir Khan'ın rol aldığı, Hint filmlerine ilgi duyanların izlemesi gereken en iyi Aam...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
33
FİLM
Kafa Yakan Filmler
İlk izleyişte anlamakta zorlanacağımız, izlerken adeta beyin jimnastiği yaptıran kafa yakan filmler listelenmektedir....
9/10
568 oy
Sence kaç puan almalı?
0