up
ara

Guguk Kuşu Filmi İncelemeleri

ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba ben, EleştirmenAdam. Bugünkü İnceleme yazımda Guguk Kuşu yani orijinal adıyla One Flew Over the Cuckoo's Nest filmini inceleyeceğim. Keyifli okumalar.

Filmin Adı: Guguk Kuşu
Filmin Orijinal Adı: One Flew Over the Cuckoo's Nest
Tür: Dram
Ülke: ABD
Filmin Yönetmeni: Milos Forman
Filmin Süresi: 2 Saat 9 Dakika
Imdb Puanı: 8,7/10
Sinemalar.com Imdb Puanı: 8,7/10
Beyazperde Imdb Puanı: 4,5/5
Filmin Konusu
Bazı suçlardan dolayı ceza evinde tutuklu olan Randle P. McMurphy tutuklu olduğu ceza evinde deli taklitti yaparak deli hastanesine teşhis için yollanır. Randle P. McMurphy tımarhanede hastaların morallerini düzelterek onları eğlendirerek ve değer vererek onların sevdiği kişi halini alır. Bu durumdan rahatsız olan hemşire Ratched dikkatini onun üzerinde tutar. Randle tımarhanede edindiği arkadaşlarına çeşitli faaliyetler yaptırarak iyileşme yolunda götürürken onu engellemek isterler.
Film Hakkında Düşüncelerim
İzleyerek ders çıkartabileceğiniz bir film daha karşınızda. Filmin konusu güzel, oyuncuların yetenekleri ve oynayışları daha da güzel. Deli hastanesindeki insanların daha çok delirmesine hatta sağla bir insanı bile nasıl deli ediyorlar, görmek için bu filmi izlemeniz gerekiyor. Randle tımarhanedeki delilerin aslında deli olmadığını ve tımarhanede durarak daha çok delirdiklerini gösteriyor. Sistemi anlatan, insanın gözünü açan bir yapıt. Eğer sinema severseniz mutlaka izlemeniz gereken bir film. Imdb top 250 listesinde 16. Sırada. İzleyeceklere şimdiden keyifli okumalar dilerim.
Replikler
“Denedim. Pes etmeden önce, hiç olmazsa denedim. Bu kadar da yeter.”
“Şimdi kalkmışlar bana delisin diyorlar. Neymiş efendim, lanet bir bitki gibi yerimde durmuyormuşum. Bu bana çok anlamsız geliyor. Eğer delilik buysa… o zaman ben kafayı yemişim, zıvanadan çıkmışım, tırlatmışım. Ama ne çoğu, ne de azı. ”

“-Başkalarıyla geçirilen zaman, çok iyileştiricidir. Oysa yalnız başına kara kara düşünmek yalnızca kopukluk hissini arttırır.
-Yani demek istiyorsunuz ki, kendi başına olmayı istemek hastalıktır?”

“Ne yani, hepiniz durmadan buranın dayanılmazlığının yakındığınız halde, dışarı çıkacak kadar yüreğiniz yok mu? …Tanrı aşkına, siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Deli falan mı? Değilsiniz işte. Değilsiniz! Sokakta dolaşan ortalama gerzeklerden daha deli değilsiniz… ”

Okuduğun için teşekkür ederim, kendine iyi bak. (Bu mesaj sadece iyi insanlar içindir.) EleştirmenAdam.
Guguk Kuşu
filme puan vermedi
1 yorum
Betül Zeyrek (@betulzeyrek)
??
13.04.18 beğen 2 cevap