up
ara

Maud'la Bir Gece

- Ma Nuit Chez Maud (1969)

Maud'la Bir Gece Konusu ve Özeti

Maud'la Bir Gece
Maud'la Bir Gece filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 110 dk
Yapım: 1969 Fransa
Yönetmen:
Senaryo:
  • Eric Rohmer
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Tanrı Kumarı
Rohmer'in 6 filmlik "Ahlak Hikayeleri" serisinin 4. filmi. Siyah beyaz olarak çekilen filmde 1,5 saat boyunca yolları bir şekilde kesişen 4 karakterin öyküsüne konuk oluyorsunuz.

Ana karakter Jean Louise, uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra Fransa'ya dönen bir mühendis. Dünyayı bir istatistikçinin gözüyle değerlendiriyor ve bu yönden Pascal'ın "Tanrı Kumarı" metaforunu anlamasını son derece olağan buluyoruz. Kendini, Katolik bir ailenin Katolik oğlu olarak tanımlasa da ideal bir mümin olma düşüncesi yok; filmin pek çok yerinde, yurt dışında kadınlarla yaşadığı ilişkilerden dem vurarak, aslında ne kadar özgür ruhlu olduğu imasında bulunuyor. Aşkın zamanla ortaya çıktığına inanan JL, aynı inanca sahip kadın ve erkek arasında aşkın ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşündüğünden evlenmeyi istediği kadının kesinlikle Katolik olması gerekiyor.

Vidal, JL'nin uzun yıllardır görüşmediği okul arkadaşı, üniversitede felsefe öğretmeni. JL'nin ilk kez gittiği bir kafede tesadüfen karşılaşan ikili, filmin merkezini oluşturan bir konuşma yapıyorlar. Bu konuşma izleyiciyi; bir filmin seyircisi olmaktan çıkarıp bir kitabın okuyucusu haline getiriyor. Filmin en iyi sahnesi, çok sağlam ve akıl kaşıyıcı...

Maud, Vidal'in arkadaşı. JL'nin yetiştiği ortamın tam tersi bir ortamda büyümüş, inançsız, boşanmış bir diş hekimi. Hesapçı JL'nin aksine; içinden geldiği gibi davranan, anı yaşayan bir kadın.

Film temelde bu üçlünün hayatı, inançları, düşünceleri sorgulaması üzerine kurulmuş. Döneminin özelliklerini yansıtan filmde özellikle JL rolündeki Jean-Louis Trintignant muhteşem. Gözlerindeki hesapçı ve mesafeli bakış, tedirgin ve onay ihtiyacı hissettiği anlardaki beden dili, role hakimiyeti anlatılır gibi değil.

Sakin, abartısız, sahne geçişleri doğal, oyuncuları güçlü, karakterleri iyi çizilmiş, felsefe kitabına giriş kıvamında senaryosu olan güzel bir Fransız filmi. Bu türü ve dönemi sevenler için iyi bir tercih olacaktır.
Maud'la Bir Gece
filme 8 verdi
0 yorum
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Maudla Bir Gece
- Fırsatları değerlendirmeyi severim. Sadece iyiniyetliysem şansım yaver gider. Sanırım cinayet işlemeye kalksam şansım yaver gitmezdi.
- Öyleyse vicdanınla ilgili hiç problemin yok... Ben tam tersiyim, başarı beni şüphelendirir.
- Buna umuda karşı günah işlemek denir. Erdeme inanır mısın?
- Evet. Ama bu erdem değil. Erdem maddesel başarıyla gelmez. Şayet erdem bize sadece vicdanımızı rahatlatmak için verilseydi yani hak etmeseydik, sadece her şeyi savunmak adına bir mazeret olurdu. Ben senin gibi kadere inanmıyorum. hayatımızın her anında seçimleri kendimizin yaptığına inanıyorum. tanrı bize seçimleri yapmamızda yol gösteriyor olsa bile...
- Ben de seçim yaparım. Seçimlerim her zaman çok kolay olur. Bu deneyime sahibim artık.
- Seçimlerimiz acı verici olmak zorunda değil, ama olabilir de!
Maud'la Bir Gece
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Maudla Bir Gece
Kişisel olarak tarihin bir anlamı olduğu hakkında yoğun şüphelerim var. Hipotez A: Toplum ve siyaset anlamsızdır. Hipotez B: Tarih anlamlıdır. Ancak B'nin A'dan daha doğru olduğuna da pek emin değilim. Muhtemelen tersidir. B hipotezinin doğru olma olasılığı %10 diyelim, A da %80 olsun. Bununla beraber B hipotezini seçmek dışında bir şansım yok. Çünkü yalnızca tarihin anlamlı olduğunu savunan hipotez hayatıma devam etmemi sağlıyor. Diyelim ki ben A'yı seçtim, ancak oranı az olmasına rağmen B doğru çıktı. Bu durumda hayatımı heba etmiş olacağım. Bu nedenle hayatımı ve eylemlerimi haklı çıkarmak için B'yi seçmek zorundayım. %80 yanılma olasılığım var ama bunun hiçbir önemi yok.
Maud'la Bir Gece
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Maudla Bir Gece
- Buraya sık gelir misin?
- Çok nadir, ya sen?
- Buraya ilk kez girdim.
- Ama yolumuz burada kesişiyor. Ne kadar tuhaf!
- Bence tam tersi. Normalde yollarımız hiç kesişmez. Bu nedenle de yollarımızın sıradışı bir şekilde kesişmesi gerekirdi. (Gülümseyerek) Boş zamanlarımda matematikle ilgileniyorum. İki aylık periyotta karşılaşmamızın olasılığını hesaplamak ilginç olurdu.
Maud'la Bir Gece
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Maudla Bir Gece
... bu başka bir şaşırtıcı durum olabilir fakat kız peşinde koşmak insanı örneğin matematiğin peşinde koşmak kadar tanrıdan uzaklaştırmaz. Pascal'a tekrar dönecek olursak, sadece güzel yemeklerden değil ömrünün sonuna kadar matematikten bile mahrum kaldı.
Maud'la Bir Gece
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
8/10
4 oy
Sence kaç puan almalı?
0