up
ara

Maud'la Bir Gece Filmi İncelemeleri

Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Tanrı Kumarı
Rohmer'in 6 filmlik "Ahlak Hikayeleri" serisinin 4. filmi. Siyah beyaz olarak çekilen filmde 1,5 saat boyunca yolları bir şekilde kesişen 4 karakterin öyküsüne konuk oluyorsunuz.

Ana karakter Jean Louise, uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra Fransa'ya dönen bir mühendis. Dünyayı bir istatistikçinin gözüyle değerlendiriyor ve bu yönden Pascal'ın "Tanrı Kumarı" metaforunu anlamasını son derece olağan buluyoruz. Kendini, Katolik bir ailenin Katolik oğlu olarak tanımlasa da ideal bir mümin olma düşüncesi yok; filmin pek çok yerinde, yurt dışında kadınlarla yaşadığı ilişkilerden dem vurarak, aslında ne kadar özgür ruhlu olduğu imasında bulunuyor. Aşkın zamanla ortaya çıktığına inanan JL, aynı inanca sahip kadın ve erkek arasında aşkın ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşündüğünden evlenmeyi istediği kadının kesinlikle Katolik olması gerekiyor.

Vidal, JL'nin uzun yıllardır görüşmediği okul arkadaşı, üniversitede felsefe öğretmeni. JL'nin ilk kez gittiği bir kafede tesadüfen karşılaşan ikili, filmin merkezini oluşturan bir konuşma yapıyorlar. Bu konuşma izleyiciyi; bir filmin seyircisi olmaktan çıkarıp bir kitabın okuyucusu haline getiriyor. Filmin en iyi sahnesi, çok sağlam ve akıl kaşıyıcı...

Maud, Vidal'in arkadaşı. JL'nin yetiştiği ortamın tam tersi bir ortamda büyümüş, inançsız, boşanmış bir diş hekimi. Hesapçı JL'nin aksine; içinden geldiği gibi davranan, anı yaşayan bir kadın.

Film temelde bu üçlünün hayatı, inançları, düşünceleri sorgulaması üzerine kurulmuş. Döneminin özelliklerini yansıtan filmde özellikle JL rolündeki Jean-Louis Trintignant muhteşem. Gözlerindeki hesapçı ve mesafeli bakış, tedirgin ve onay ihtiyacı hissettiği anlardaki beden dili, role hakimiyeti anlatılır gibi değil.

Sakin, abartısız, sahne geçişleri doğal, oyuncuları güçlü, karakterleri iyi çizilmiş, felsefe kitabına giriş kıvamında senaryosu olan güzel bir Fransız filmi. Bu türü ve dönemi sevenler için iyi bir tercih olacaktır.
Maud'la Bir Gece
filme 8 verdi
0 yorum