up
ara
‹ Tüm Zelig İncelemeleri

Zelig Filmi İncelemeleri

Sezgi

Sezgi

@sezgii

Spoiler İçerir
Leonard Zelig, tanıştığı kişilerin karakteristik özelliklerini taklit eden bir adamdır. Zelig’in durumuyla yakınen ilgilenen doktor Eudora Fletcher, Amerikan basınına karşı hem bir paravan görevi görüyor, hem de Zelig’i bir anne duygusuyla toplumdan koruyor. Zelig’i topluma kazandırabileceğini düşünüyor. Bu sırada Zelig ve Fletcher arasında bir takım duygular gelişiyor , karşımıza bir çift olarak çıkıyorlar.

Fletcher’in bu başarılı tedavisi Amerikan basınında çabucak duyuluyor ve yayılmaya başlıyor. Toplum daha önce hiç farkında olmadığı Zelig’i bir kahraman olarak görmeye başlar. Bu da filmin Amerika medyasına yaptığı bir eleştirisidir.

Basın büyük bir karalama kampanyasıyla önce kahraman ilan ettikleri Zelig’i, kötü adam haline getirir. Herhalde Zelig üstünden bir sürü propaganda yapan insanların radyolardan ahlak naraları atmaları: ‘’Amerika ahlaklı bir ülke. Tanrı korkusu olan bir ülke.’’ demeleri ne kadar ikiyüzlü olduklarının göstergesidir.

Zelig bireysel kimliğiyle onu dışlayan Amerika’dan, toplumcu olan Hitler Almanya’sına kaçmıştır. Film Zelig’i kurtaran Doktor Fletcher’le beraber Amerika’ya girmeleri ve kahraman gibi karşılanmalarıyla sonlanır.

Filmde, ‘’Kim demiş ki kadınlar sadece dikiş dikmekten anlar diye?’’ cümlesi dikkat çekici. Cinsel ayrımın bulunduğu toplumda, kadının konumunu aşan Doktor Fletcher modern bir algıyı temsil etmektedir. O bir başına, başarılı bir doktor ve aşık olduğu adam için emek veren bir kadındır.
1920’lerin Amerika kültürüne ve basınına göndermelerde bulunan Zelig, toplumda kaybolmuş bir insan üzerine yoğunlaşıyor gibi görünse de güçlü bir toplum eleştirisidir.
Zelig
filme 8 verdi
0 beğen · 0 yorum