up
ara

Çılgın Max: Öfkeli Yollar

- Mad Max: Fury Road (2015)

Çılgın Max: Öfkeli Yollar Konusu ve Özeti

Çılgın Max: Öfkeli Yollar
Ailesini kaybeden ve hayatta kalma mücadelesi veren Max, kötülüklerle dolu bu dünyada masum kalmış bir grup insana yardım etmek zorunluluğunda kalır.
Süre: 120 dk
Yapım: 2015 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • George Miller
  • Nick Lathouris
  • Brendan McCarthy
Ailesini kaybettikten sonra post-apokaliptik Avustralya'da safi hayatta kalmak için çabalayan Max (Tom Hardy), şiddet ve acımasızlık dolu bu dünyada masum bir gruba yardım etmek mecburiyetinde kalır. İlk başlarda Max'in motivasyonu kendini koruyabilmektir, ama zaman içinde Max'in içinde yeniden bir yaşam sebebi ve ümit oluşur. Yol Savaşçısı'nda minyatür bir kasabanın masum insanlarını maskeli psikopat Humungus ve deli ordusundan korumak durumunda kalan Max, bu sefer başlarını cesur Imperator Furiosa'nın (Charlize Theron) çektiği bir grup kadını maskeli psikopat Immortan (Hugh Keays-Byrne) ve deli ordusundan korumak mecburiyetinde kalıyor.
Çılgın Max: Öfkeli Yollar filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri listesinde yer almaktadır.
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Gerçek aksiyon ve post apokaliptik
Post apokaliptik terimini bize yıllar önce öğreten, kendine ait bir tarz yaratan filmlerden biri. Bu tarz sevenler bilirler, çok felsefe aranmaz bu tür filmlerde ama Mad Max serisi kendi felsefesine de sahiptir.

Konusuna girip spoiler vermek istemiyorum. Görüntü yönetmeni ve sanat yönetmeni çok ciddi çalışmış. Son zamanlarda gördüğüm en iyi işlerden biri.

Tom Hardy'i (Max) birçok önemli yapımda görmeye başladık. Kendisini daha iyi gösterebildiği, nispeten daha yavaş filmleri de görmek isterim. Mad Max çok hızlı bir film olduğundan hiçbir oyuncu tam olarak kendini gösterememiş. Zaten film de bunun için çekilenlerden biri değil.

İlk filmleri izlemiş olmanız daha iyi olacaktır ama şart değil. Direk bununla da girebilirsiniz, dış ses film başında az da olsa konuyu anlatıyor. En azından petrol savaşı ve ardından ortaya çıkan su savaşı sonrası dünya düzeninin bozulduğu ve kolonileşen insan gruplarının kendi tarzlarında bir hayat yarattıkları vb.

Aksiyon ve post apokaliptik sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film.
4 beğen · 0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen

Aksiyon severler için gayet akıcı güzel bir film
1 beğen · 0 yorum
,'lü.

,'lü.

@neurosphora

Max’i bir başına Wasteland’da (çorak topraklar) bırakalı tam 30 yıl olmuş. Max’in çılgın dünyası üç filmin ardından video furyası sırasında İtalyan ve Filipinli işgüzar sinemacılar tarafından Humungus’un (Mad Max Road Warrior’un kötü adamı) yaptığından bile beter yağmalanmış. Battletruck, 1990: The Bronx Warriors, New York 2019, Equalizer 2000, Stryker, Wheels of Fire, Land of Doom ve daha niceleri…

Bu video filmlerinin de kalbimde ayrı bir yeri olmakla birlikte yakın zamana kadar devam eden fikir yağması yüzünden (Resident Evil: Extinction’ı tekrar izleyin) o tarafta anlatılacak pek hikaye kalmış gibi görünmüyordu. İtiraf etmeliyim ki; Star Wars ya da Alien’in aksine çok fazla genişletilebilecek bir dünyası yok Mad Max’in… Aslında iki filmde o dünyanın sınırlarına gidilmişti, o yüzden de 3. film, Beyond Thunderdome daha derin bir hikayelendirme içermesine rağmen, Max’in iflah olmaz hayranları (benim gibi) dışında kimselere yaranamadı.

Ama George Miller (adaşı George Lucas’ın aksine) akıllı ve ilerleyen yaşına rağmen coşkusunu yitirmemiş bir sinemacı… Soru şuradan gelsin; Star Wars’un orijinal üçlemesinde en çok sevdiğimiz şey neydi? Elbette uzay savaşları ve Ölüm Yıldızı patlatmacılık! Peki, Lucas yeni üçlemede ne yaptı. Gereksiz bir dünya karakter ve galaktik konsey bıdı bıdılarıyla bizi salonda uyuttu. Halbuki bir Star Wars filminin bel kemiğini her zaman it dalaşlarıyla dolu epik uzay savaşları oluşturmalıydı!

15923498610_8c09f162ce_zGeorge Miller, insanların 3 Mad Max filmi izledikten sonra en çok akıllarında kalan ve yeniden izlemek istedikleri şeyin ne olduğunu iyi biliyor; Road Warrior’un final sekansındaki amansız takip ve hayatta kalma savaşı… Bir tırın çevresinde onlarca yağmacı… Hareket eden bir süvari kalesi ve ona saldıran Kızılderililer… Bol kerosen patlaması, havada takla atan dublörler, paramparça olan arabalar…

İşte Mad Max Fury Road (Road Warrior’a gönderme daha isimden başlıyor) bize tam da bunları veriyor, hem de doz aşımı şeklinde… Aksiyon sinemasından muhteşem bir altın vuruş!

George Miller, eski filmlere çaktırmadan selam çakarken (Max’in silahının bayat fişekler yüzünden ateş almaması) ve tam gaz aksiyona odaklanırken Buster Keaton’un sessiz sinema zamanlarında denediği gerçekçilikten hiç vazgeçmiyor. Bu sahneleri gerçekten çektiler diyorsunuz izlerken… Yeşil ekran önünde kendi kendine dekmancılık oynamaktan çok daha fazlası var Fury Road’da…

Dikkat! bu yazı filmi izlememiş olanlara önerilmez, sonunu söyledi diye mızıkçılık yapmayın!

Filmin hikayesi basit, bu da yönetmenin tercihi… George Miller, Max ve kafilesini düz bir çizgide ilerletip sonra da aynı çizgide geri döndürüyor. Ölümsüz Joe adındaki bir tiran su ve yiyecek gibi kısıtlı kaynakları elinde tutarak halkını köleleştirmiş. Protein fakiri eciş bücüş halkı “nerde bu devlet” bile diyemeyecek kadar bitap düşmüş. Hepsinin taptığı adam su vanalarını kısa bir süre açınca şükrediyorlar ama tiranlar yoksullukla terbiye ederler, durum yine aynı. “suya bağımlı olmayın, bu kötüdür” diyor Ölümsüz Joe… Sahip olduğu zenginliği paylaşmıyor, bunu korumak için de, radyasyonun etkisiyle belli bir yaştan sonrasını göremeyecek erkekleri “War Boys” olarak yetiştirerek askeri yapmış. Kendi uydurduğu, İskandinav mitolojisinin etkisinde kalmış bir dinle hükmediyor hepsine… Testosterondan çıldırmış bu genç adamlar suratlarına galvanizli sprey boyasını sürdükten sonra Valhalla’da kutsanacaklarını sanarak ölüme gidiyorlar.

Ölümsüz Joe kendinden sağlıklı bir nesil yaratmanın peşine düşmüş ve kendine klanın güzellerinden bir harem bile oluşturmuş ama onun hesaplayamadığı şey, kurmaylarından biri olan ve War Rig’in (petrol taşıyan bir savaş tırı) sürücü koltuğuna oturan Furiosa… Furiosa, Ölümsüz Joe’nun kadınlarını alıp çocukken yaşadığı Yeşil Diyar’a kaçırmayı ve orada umutlu bir gelecek kurmayı planlıyor. Bu aslında oldukça umutsuz bir plan ve başarısız olmaya mahkum ama neyse ki Max oralarda dolanıyor!

Max’in dünyasında kadın olmak!
Mad Max filmlerini izlememiş olanlar George Miller’ın “güçlü kadın” mesajını bu filmle gönderdiğini sanıyorlar ancak Max’in dünyasında kadınlar hep güçlüydü. Mad Max Road Warrior’da çocuk yaşta kalbimi çalan savaşçı kadın (Virginia Hey) ya da Beyond Thunderdome’daki hükümdar Aunty Entity (Tina Turner) gibi…

Kimbilir, Avustralyalı yönetmen kendi ülkesindeki kadınların gücünden etkilenmiş de olabilir. Avustralya kırsalında kadın olmak zor, erkeklerle omuz omuza yaşam mücadelesi veriyor bu ülkenin kadınları… Öyleyse, daha güzel! Elbette bu filmde kadınların varlığı biraz daha öne çıkarılıyor. Charlize Theron’un müthiş performansıyla canlanan Furiosa karakterinin yanında 70 yaşından sonra aksiyona dalan Yeşil diyarın amazon nineleri geleceği kadınlar kuracak ve kurtaracak mesajının altını çiziyor. Kafayı yağmayla ve savaşarak ölmekle bozmuş erkeklere karşı tohumları saklayan ve onları yeşertecek toprak arayan kadınlar…

İzlerken, Furiosa’nın oyun çaldığını, Tom HardyMax’in bu filmde yancı olduğu gibi bir fikre de kapılabilirsiniz ancak Max’in elinde imkan varken (Nux’u esir aldığı sahnede) Ölümsüz Joe’nun değil de Furiosa’nın tarafına geçtiğini ve aksiyona asıl yön veren karakter olduğunu gözden kaçırmayın. O olmasa bacılarımız 169 gün sürecek tuz çölü yolculuğunda kavrulduğuyla kalacak. Max karakteri geçmişinden kaçıyor ve kendisini önemsemiyor. George Miller da bunun altını çizmek adına Max’i bilmiş bir karakter olarak karşımıza çıkarmıyor. The Bullet Farmer’ın işini bitirdiği sekansta göreceğiniz üzere; üstüne düşeni böbürlenmeden yapan, kendi geçmişinin hayaletleri tarafından bağışlanmak için her fedakarlığı yapan, gönülsüz bir serseriden yeniden ilk filmdeki ideallerine kavuşan kanun koruyucuya dönüşen, film boyunca “salak” ya da kan torbası” gibi aşağılayıcı isimlerle çağırılmaktan pek de şikayetçi görünmeyen Max filmin finalinde sadece Furiosa’ya söylüyor adını; “Max… Benim adım Max…”

Elbette ayakları yere basan bir aksiyon filmi McG’nin çektiği Charlie’s Angels filminden ya da kahramanların kaygısızca hava attığı Fast and Furious filmlerinden farklı oluyor. Max film boyunca ruhen ve bedenen kanıyor, aşağılanıyor, kıçını yaşlı kadınlar kurtarıyor ve filmin finalinde alıştığımız “kahraman filmlerinden” farklı olarak kızı öpemiyor!

Max’in çorak dünyasında nefesinizi tutacağınız bir aksiyona hazırsanız beklemeden sinemaya gidin! Mad Max Road Warrior için Atilla Dorsay yıllar önce “bazı filmler televizyona sığmaz” diye yazmıştı. George Miller yine aynı şeyi yapmış! Star Wars nasıl 2. Dünya Savaşı’nın uçak gemileri çevresinde gerçekleşen destansı deniz savaşlarını uzaya taşımayı başardıysa Mad Max Fury Road da, posta arabalarının peşindeki Kızılderilileri (War Boys’un düşman araçlarını oklamasına kadar) ve o heyecanlı takibi kıyamet sonrası bir dünya setine aktarıyor. Çocukluğumuzdaki gibi heyecanlanıyoruz izlerken! Bu filmde diğerlerinden farklı olarak modifiye araçların kendilerine ait karakterleri de iyice ortaya çıkmış.

En merak ettiğiniz şeyi de en sona sakladım; Tom Hardy’den Max olur mu? Olmuş hem de Mel Gibson’ı aratmayacak kadar iyi bir Max Rockatansky olmuş Hardy… Çekilmesi planlanan iki filmde Max rolünü oynamayı kabul etmiş olması da bu yüzden çok sevindirici. Remake’lerden, Reboot’lardan, 30 yıl sonra gelen devam filmlerinden nefret ederim ama Max’le yeniden karşılaşmak beni çok heyecanlandırdı. Max’e özenen onlarca tatsız tuzsuz denemeden, The Book of Eli gibi açıkça din propagandası ve iPod reklamı yapan çöplerden sonra George Miller, “az kenara çekilin çocuklar” deyip post apokaliptiğin anarşist ruhunu yeniden canlandırıyor.
2 beğen · 1 yorum
Oğuz Özteker (@ozzy)
Bu harika inceleme yazısı için kendi adıma çok teşekkür ederim, elinize emeğinize sağlık... Sayenizde bu nefis filmi yeniden yaşadım.
09.09.15 beğen cevap
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

2015 in en iyi filmlerinden...
Gerçektende çılgın bir film.Tom Hardyi bi kenara koyarsak ben Charlize Theron'un performansını daha çok beğendim.Hardy biraz geri plandaydı sanki.Film 12 dalda Oscar adayı bakalım Leonardo'nun Diriliş filmiyle nasıl bir sonuç ortaya çıkacak ikiside 12 dalda aday:)
1 beğen · 0 yorum
Doğa Sev

Doğa Sev

@dogasev

Sıkıcı derecede aksiyon
Arkadaş bu ne ya. Öve öve bitiremediler. Sonunda izledim ve gördüm ki tam da beklediğim gibi.
Ne konu var ne oyunculuk. Sadece patlama, kovalamaca. Tamam sanat filmi beklemiyoruz da bu kadar da boş film yapılmaz ki. Çok zor bitirdim.

Toz toprak ve çirkin adamların arasında filmin tek güzel yanı 3-4 tane temiz yüzlü hatunu oynatmışlar. Yapımcı, yönetmen bile kaldıramamış. Koyun şuraya 3-5 güzellik yoksa çekilecek gibi değil demiş. Seçici olmayan, sadece aksiyon olsun bize yeter diyen acemi sinema sever filmi.
2 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

Çılgın Max: Öfkeli Yollar
benim de başıma gelmiştir.. umutlarımın tükendiği ann.. öyle haykırmışımdır kii. şu sahnede inanın iliklerime kadar kendimi hissettim..
Çılgın Max: Öfkeli Yollar
filme 5 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Fatih ÇAĞLAYAN

Fatih ÇAĞLAYAN

@fatihcaglayan

Çılgın Max: Öfkeli Yollar
Umut büyük bir hatadır. Eğer bir şeyleri düzeltemezsen, delirebilirsin.
Çılgın Max: Öfkeli Yollar
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

- Ne diye insanlara zarar veriyorsunuz?
- Petrol için salak herif.
Çılgın Max: Öfkeli Yollar
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Umut etmek hatadır. Kırılan bir şeyi düzeltemezsen kafayı yersin.
Çılgın Max: Öfkeli Yollar
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

Çılgın Max: Öfkeli Yollar
Kırılan bir şeyi düzeltemezsen kafayı yersin...
Çılgın Max: Öfkeli Yollar
filme 5 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
121
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri
Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken, ufuk açıcı en iyi ve en etkileyici bilim kurgu filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Se...
7
FİLM
2015'in İlk Yarısı Vizyonda Olan En İyi Bilim Kurgu Filmleri
2015'in kış ve ilkbahar aylarında vizyona giren, bilim kurgu meraklılarının bir an önce izlemesi gereken en iyi bilim kurgu f...
50
FİLM
2015'te Vizyona Giren En İyi Filmler
2015 yılında vizyona giren ve büyük gişe başarıları elde ederek dikkatleri üzerine çeken 2015'in en iyi vizyon filmleri liste...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
8.5/10
226 oy
Sence kaç puan almalı?
0