up
ara

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

- The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Konusu ve Özeti

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
Filmde, hayatı bir saatçinin geriye doğru çalışan bir saat tasarlamasıyla başlayan ve olması gerektiğinin aksine yaşamı yaşlılıktan bebekliğe doğru tersten süren Benjamin Button'ın hikayesi anlatılmaktadır.
Süre: 166 dk
Yapım: 2008 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • F. Scott Fitzgerald
  • Robin Swicord
  • Eric Roth
Film, New Orleans’ta ölüm döşeğinde yatmakta olan Daisy Williams’ın kızı Caroline’a okuması için bir günlük vermesiyle başlıyor. Bu günlük, eşi benzeri olmayan bir hayat yaşayan Benjamin Button’a aittir.

Saatçilikle uğraşan bir adam Birinci Dünya Savaşı’nda oğlunu kaybeder ve bunun üzerine zamanın ve yitip giden kişilerin geri döneceği umuduyla tren istasyonu için geriye doğru çalışan bir saat tasarlar. Bu saat bir mucize yaratarak, 1918 yılında, Birinci Dünya Savaşı’nın bittiği gün doğan Benjamin Button’ın hayatını tersten yaşamasına sebep olur. Kırış kırış bir bebek olarak doğan Benjamin Button, 80 yaşındaki bir adamda bulunabilecek tüm hastalıklara sahiptir, ancak gün geçtikçe dinçleşmeye ve gençleşmeye başlar, ta ki tekrar bebek olup hayata gözlerini kapatana kadar.

Yaşlı bir çocuk olarak hayatına başlayan Benjamin Button, huzurevinde kalan bir kadının torunu olan Daisy ile arkadaş olur. İlerleyen yıllarda bu ikili arasında yaşanan aşk, filmi ilginç ve sıra dışı bir hale getiren bir diğer faktör.

Yönetmenliğini David Fincher'in yaptığı, başrolleri Brad Pitt ve Cate Blanchett'in paylaştığı Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, Oscar, Altın Küre ve Bafta Ödülleri'nde drama dalında en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film müziği gibi bir çok dalda ödül almaya aday gösterildi.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik - Bilim Kurgu Filmler listesinde yer almaktadır.
sanat harabesi

sanat harabesi

@sanatharabesi - İstanbul

Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesi
geriye doğru işleyen bir saat, yaşı doğan bir çocuk, başından geçen bir dünya serüven..MUHTEŞEM BİR FİLM..
0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni - Bangui

Hayati tersten yasayan adam..
1921 yilinda F.Scot Fitzgerald tarafindan bir gazetede yayinlanan bu yazidan 87 yil sonra senaryolastirilmiz beyaz perdeye aktarilmistir...
Filimde ihtiyar gorununmlu dogan ve gitikce genclesen bir adamin hayati sevdikleri arkadaslari umutlari anlatirilmistir..
Kitap ile arasinda bazi ufak detaylarda degisiklik oldugu soyleniyor fakat temasi aynidir:nasil oldugun nasil yaslanip òldugun deģil,bir insan olarak nasil bir hayat yašadiģin onemlidir... Bu karakterin Brad Pit e ayrica cok yakistigini da belirtmek istiyorum..Cok alisilmis bir dongu olmasada bazan icinizi isitacak bazan guldurecek bazan da duygulandirip dusundurecek bir filim...
0 yorum
Mehmet Demirci

Mehmet Demirci

@mehmetdemirci

Sıfır aksiyon azemi heycan
Bi filmde hiç aksiyon hiç kavga dövüş olmadığı koşdurmacanın birbirini kovalayan insanların olmadı halda bu kadar heycanlı bu kadar sizi her sahnesinde heycan veren bi film inanın muazzam David fincher’ın baş yapıtlarından biri sadec yönetmen David fincher diye izlenir yine izlenir biraz uzun ama inanın buna deyiyor. Brad pitt’ın baş rolde oldulu film geröek anlamda aklınızı başınızdan alacak İYİ SEYİRLER
7 yorum
Mustafa (@mustafac)
Bu filmi bir türlü oturup izlemedim, izleyemedim. Filmi ilk duyduğumda arkadaşlar arasında çok konuşulmuştu o zamanlarda da benim filmi izlemeye imkanım yoktu. Çok sonra eve internet falan bağlandı ancak bende garip bir huy var bir şey çok popüler olduğunda o anda izlemediysem sonra hiç izleyemiyorum.
20.09.18 beğen 1 cevap
Cahil Cühelâ (@cahilcuhela)
Yarın için teşekkür ederim. Yarın akşam izliyorum o halde :)
20.09.18 beğen 1 cevap
Cahil Cühelâ (@cahilcuhela)
Düzeltme: "Paylaşım" için olacaktı.
20.09.18 beğen 1 cevap
kader.cmln (@naturmort)
[silindi]
20.09.18 beğen cevap
Umut Ekici

Umut Ekici

@umutekici

Konusuyla hemen beni kendine çekti.
İnsanın yaşlı doğup çocuk olarak öldüğü ilginç bir film.
0 yorum
elmas

elmas

@elmassahin - Ankara

İzlenmeli
Benjamin Botton'un gerçekten de çok tuhaf bir hikayesi var. 80 küsür yaşındaki bir adamın bedensel rahatsızlıkları ve görünüşüyle doğan ve doğum sırasında annesinin ölümüne neden olan Benjamin'i babası bilmeden onun için en uygun yere bırakıyor aslında: Bir huzur evinin merdivenlerine. Benjamin'in zaman içerisinde büyüyerek gençleşmesi sırasında yaşadıkları insanda bir hüzün yaratmıyor değil. Çok yaşlı insanların gittikçe çocuklaştıklarını söyleriz ya hep Benjamin Botton bize bunu gözlerimizle gösteriyor. Aşkı, hayata bakışı çok güzel işleyen bu sıra dışı hikaye herkes tarafından vakit bulunduğunda izlenmeli.

Filmin süresi biraz uzun, yaklaşık 3 saat ama ben kendi adıma bu 3 saatin nasıl geçtiğini anlayamadım. Ve filmin sonlarında yer alan şu replik en çok beğendiklerimden:
"Bazı insanlar, nehir kıyısında oturmak için doğar.
Bazılarına yıldırım çarpar. Bazılarında müzik kulağı vardır.
Bazıları sanatçıdır. Bazıları yüzer. Bazıları düğmelerden anlar. Bazıları Shakespeare'ı bilir.
Bazıları annedir. Ve bazıları, dans eder."
0 yorum
tamer aktulum

tamer aktulum

@amantedelashadas - Adana

Benjamin Buttonın Tuhaf Hikayesi
Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.”
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Onur Gürbüz

Onur Gürbüz

@onurgurbuz

Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Ya da benim durumumda asla erken değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde her şeye yeniden başlayacak gücü bulursun.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ESRA SELÇUK

ESRA SELÇUK

@esraaselcuk - İstanbul

Hiçbir şey için asla çok geç değildir ya da benim durumumda, istediğin kişi olmak için çok erken değil.
Zaman sınırı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin.
Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bunun kuralı yoktur.
En iyisini ya da en kötüsünü yapabiliriz.
Umarım sen en iyisini yaparsın.
Umarım, seni şaşırtacak şeyler yaşarsın.
Umarım, daha önce hiç hissetmediğin şeyler hissedersin.
Umarım, değişik bakış açıları olan insanlarla tanışırsın.
Umarım, gurur duyacağın bir hayatın olur.
Öyle olmadığını anlarsan... umarım, en baştan başlayacak gücü bulursun.
0 yorum
Rumeysa Çolak

Rumeysa Çolak

@rumeysacolak - Muğla

Belki saatler ters çalışsaydı mutlu olabilirdik. En berbat halde doğup, en berbat şekilde ölebilirdik ama yine de bir şeyler yolunda gidebilirdi. Gözlerimizi açtığımız andan, kapattığımız ana kadar dünyayı sevebilirdik. Belki zamanı geri alıp, kaybettiklerimizi getirebilirdik. Evlerimize dönebilirdik. ‘’80 yaşında doğup, yavaş yavaş 18’imize doğru ilerlersek hayat sonsuz bir mutluluk olurdu.’’Ama olmadı, olmayacak.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Feride Kadak

Feride Kadak

@feridekadak - İstanbul

Benjamin Buttonın Tuhaf Hikayesi
Belki saatler ters çalışsaydı mutlu olabilirdik. En berbat halde doğup, en berbat şekilde ölebilirdik ama yine de bir şeyler yolunda gidebilirdi. Gözlerimizi açtığımız andan, kapattığımız ana kadar dünyayı sevebilirdik. Belki zamanı geri alıp, kaybettiklerimizi getirebilirdik. Evlerimize dönebilirdik.
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
41
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik - Bilim Kurgu Filmler
Fantastik ve bilim kurgu türlerini kendi içinde harmanlayarak izleyiciye sunan, hem fantastik hem de bilim kurgu unsurları iç...
40
FİLM
En Çok İzlenip Önerilen, Tüm Zamanların En İyi Filmleri
Film önerisi istendiğinde aklımıza ilk gelen ve hala izlememiş olanları gördüğümüzde şaşırdığımız, tüm zamanların en iyi film...
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri
Yakışıklı oyuncular listesinde zirveyi uzun süre kimseye kaptırmamış olan ve pek çok başarılı filmde rol alan ABD'li oyuncu B...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
Uğur Dede

Uğur Dede

@ugurdede863

Benjamin Button`ın Tuhaf Hikayesi
Bizler sevdiğimiz insanları kaybetmek için gelmişiz dünyaya. Yoksa onların değerini nasıl anlarız?
0 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir - Ankara

Chopin
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.8/10
636 oy
Sence kaç puan almalı?
8