up
ara

Truman Show

The Truman Show (1998)

Truman Show Konusu ve Özeti

Truman Show
Truman, iyi bir işe ve eşe sahip şanslı bir adamdır. Hayatında her şey yolunda giderken bir gün ölmüş olan babasını yolda görür. O günden sonra etrafını daha dikkatli gözlemleyen Truman, adada bir tuhaflık olduğunu fark eder ve yaşadığı hayatı sorgulamaya başlar.
Süre: 103 dk
Yapım: 1998 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Andrew Niccol
Truman çok güzel bir adada yaşamaktadır... Fakat bu ada, Truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. Truman, bunun hiç farkında olmaz,  ta ki öldüğünü sandığı babasını görene dek.
Truman Show filmi İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri listesinde yer almaktadır.
Sefa Yılmaz

Sefa Yılmaz

@sefaylmz61 - Trabzon

Bir Filmden Çok Daha Fazlası
Muhteşem bir hayat, harika bir eş, her zaman seni seven arkadaşlar, düzenli bir şehir, trafik yok, hava hep güzel... Rüya gibi değil mi? Böyle bir yerde yaşamayı kim istemez ki? Cevap: Truman Burbank

The Truman Show, sahte dünyanın içine kurulmuş mini sahte bir dünyada yaşamak zorunda bırakılmış Truman'ı izleyen herkes, kendisini ister istemez onun yerine koyacaktır. Kendi Truman Show'umuzdan sıyrılıp fırsat bulabilirsek eğer, filmi izlerken geçen 1 saat 43 dakika bize çok şey kazandıracaktır.

NASA'nın evrenle ilgili paylaştığı fotoğraflar gibi inanılmaz bir film izlenimi veren The Truman Show, her empati yaptığımızda derinliğiyle bizi ezecek türden bir film. Bana kalırsa her sene bir kez izlememiz gerekiyor. Farkında olabilmek, olgunlaşabilmek, gerçeklerle yaşayabilmek, yanlışların içinden bir şekilde sıyrılarak gerçekliğe doğru bakabilmek adına...

Verdiği mesajları, felsefi boyutu, insanı paranoyaya sürükleyen yapısı, içinde yer alan sayısız insan psikolojisi, kapitalist düzenin harika örneklerini sunuşu ile bu kainatta vizyona girmiş filmler içinde, seyredilmesi gereken 10 filmden biri olduğunu düşünüyorum ve tanıdığım herkese ısrarla izlemelerini tavsiye ediyorum.

Son olarak; "Olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.” :)
Truman Show
filme 10 verdi
0 yorum
ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam - Sakarya

Merhaba ben EleştirmenAdam bugün “Truman Show” filmini inceleyeceğim. Eğer filmi izlemediyseniz ve izlemek istiyorsanız önce izlemenizi tavsiye ediyorum. Okumaya başlamadan önce, çayınızı veya çerezinizi alıp, arkanıza yaslanıp keyifle okumanızı tavsiye ediyorum.
filmin kabaca bir incelemesini yaptım hatta incelemeden daha çok konusunu yazmaya çalıştım.
Bir dünya düşünün, siz daha ana rahmindeyken sizi kayıt almaya başlıyorlar, her şey sizin için var bu dünyada bankacısından, bakkalına. Yaşadığınız yer bir ada ve burada yaşan bütün insanlar sizin için yaşıyor. Ay olarak bildiğiniz şey aslında yönetmenin ve bu işte olanların yeri. Oradan sizi kontrol ediyorlar, sizi seyrediyorlar. Yıldız sandığınız şey aslında bir lamba. Babanızı kendiniz öldürdünüz sanıyorsunuz ama bu da bir yalan çünkü babanı senin hayatınızdan çekiyorlar. Her gün aynı şeyleri yaşıyorsunuz, her insan her gün aynı vakitte aynı yerden geçiyor. Bir kadına aşık oluyorsunuz ve yönetmen sizin o kadına aşık olmanızı engellemek için o kadını yaşadığınız adadan başka bir yere yolluyor. Başka biri ile evleniyorsunuz ve eşiniz bile sizi kandırıyor, eşiniz bile bir oyuncu. Çocukluk arkadaşınız bile sahte o da bir oyuncu. Her gün aldığınız moda dergilerindeki kadınların ağzını, çenesini, gözünü kesip, başka bir kağıtta birleştirip aşık olduğunuz kadına benzetmeye çalışıyorsunuz. Aşık olduğunuz kadın da size çok aşık ve sizi bir televizyondan izliyor. Evet, bütün dünya sizi bir televizyondan seyrediyor. Doğduğunuzdan beri seyrediyor. Bir gün her şeyin farkına varıp buradan kaçmaya çalışıyorsunuz fakat yönetmen bunu her seferinde engelliyor. En sonunda kaçmayı başarıyorsunuz ve başkalarının yönetiminden kurtulup, özgür bir insan oluyorsunuz ve belki de aşık olduğunuz kadını bulup mutlu, yapmacık olmayan ve yalanlarla dolu olmayan bir hayat sürüyorsunuz. ☺️
Bu filmi izledim ve kafamda gerçekten bir şeyler aydınlandı. Bu film günümüzde bizi temsil ediyor. Bizi istedikleri gibi yapmaya çalışıyorlar. Eğer istedikleri gibi olmazsak da bizi bir şekilde cezalandırıyorlar veya engelliyorlar. Bizde bay Truman gibi bizi kapattıkları kafesten kaçalım. Kaçarken başımıza ne gelirse gelsin sonun güzel olacağına, sonunda mutlu bir hayat yaşayacağımızı unutmayalım.
Bu filmi gencinden, yaşlısına herkese öneririm. Eğer bu filmi izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Kabaca bir inceleme yaptım çünkü eğer izlemeyen varsa spoiler almadan gidip izlemeli.
Yazarın Notu: “Kilitlerini çıkart, hayata daha geniş pencereden bak. Dünya çok büyük sadece bir şehirde takılma.”


Okuduğunuz için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
kendine değer ver, benim için değerlisin ☺️ -EleştirmenAdam.
Truman Show
filme 9 verdi
0 yorum
tahir gündoğdu

tahir gündoğdu

@tahirgundogdu - İstanbul

Şöyle diyordu jim carrey: umarım bir gün insanlar çok zengin ve şöhret sahibi olurlar ve esas aradıklarının bu olmadığını anlarlar. İyi seyirler :)
Truman Show
filme 8 verdi
0 yorum
Rikudousennin

Rikudousennin

@hvvgl

Jim Carrey hayranı olarak en sevdiğim filmi olduğunu söyleyebilirim. Bir insan mimiklerini bu kadar mı güzel kullanır.Kesinlikle herkesin rahatlıkla izleyebileceği, sevebileceği bir aile filmi.Zaten bu filmi izleyip de Jim Carrey sevmeyen biri olmaz herhalde.
'Günaydın.Olur da görüşemezsek iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.'
Truman Show
filme 9 verdi
0 yorum
kalamar Ayşe

kalamar Ayşe

@kalamarayse

16.07.2018
Olur da görüşemezsek günaydın iyi günler iyi akşamlar.Çok güzel film yani ben sevdim
Truman Show
filme puan vermedi
1 yorum
Nemesis (@lacrima)
İnceleme nasıl yapılır sorusunun cevabı resmen, harika..
17.07.18 beğen 2 cevap
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Yanılıyorsam düzeltin Truman bir şirket tarafından yasal olarak evlat edinilen ilk çocuk değil mi?
- Bu doğru
- Program inanılmaz karlar elde etti. Sanırım bu miktar küçük bir ülkenin yıllık gelirine eşit bir düzeyde öyle değil mi?
- İnsanlar bu program için bir ülke nüfUsu kadar insanın çalıştığını unutuyor.
- Program 24 saat reklam arası vermeden sürdüğüne göre tüm bu inanılmaz gelirler sadece ürünlerin yerleştirilmesi ile sağlanıyor olmalı.
- Bu da doğru. Programdaki her şey satılık . Oyuncuların giysileri,yiyecekler, yaşadıkları evler bile.
- Elbette hepsi Truman kataloğunda mevcut ve telefonla da sipariş verilebiliyor. Şunu sormak istiyorum.Sence neden Truman hiç dünyasının gerçek olmadığını keşfetmeye bu kadar yakın olamamıştı?
- İnsanoğlu kendine sunulan dünyanın gerçekliğini kabul eder.Cevap bu kadar basit.
Truman Show
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Ne düşüneceğimi bilmiyorum belki de aklımı kaçırıyorum .Ama sanki bütün dünya sanki benim çevremde dönüyor gibi.

- Bir insan için büyük bir dünya bu Truman. Bunun bir dilek olmadığından emin misin? Kendin için daha çok şey istiyor olabilir misin?
...
- Bu çok farklı sanki her şey bunun bir parçası..
Truman Show
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

-O bir oyuncu değil, o bir mahkum..!
-İstediği zaman gidebilirdi. Eğer gerçeği keşfetmeye kararlı olsaydı onu engellememiz mümkün olmazdı.
Truman Show
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
katilinellerinde

katilinellerinde

@katilinellerinde - İstanbul

"Çünkü insanlar böyledir,sizin onların önüne koyduğunuz yaşamı çabuk kabul ederler ve pek fazla düşünmezler."
Truman Show
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
katilinellerinde

katilinellerinde

@katilinellerinde - İstanbul

"Çünkü insanlar böyledir,sizin onların önüne koyduğunuz yaşamı çabuk kabul ederler ve pek fazla düşünmezler."
Truman Show
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
FİLM
İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri
Ütopya filmleri, gerçekte var olmayan ve günümüzde gerçekleşmesi mümkün olamayacak kadar ideal ve kusursuz olan hayali toplum...
30
FİLM
Kafa Gerektiren Felsefi Filmler
Herkesin izleyemeyeceği, kafa yormayı gerektiren, hayatın anlamını ve varoluşu sorgulatan en iyi felsefi filmler listelenmekt...
33
FİLM
Kafa Yakan Filmler
İlk izleyişte anlamakta zorlanacağımız, izlerken adeta beyin jimnastiği yaptıran kafa yakan filmler listelenmektedir....
22
FİLM
Hep Birlikte İzleyebileceğiniz En İyi Aile Filmleri
Ailece sinema akşamı yapıp keyifli vakit geçirmek isteyenlerin göz atması gereken, hep birlikte izlenebilecek en iyi aile fil...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
Mustafa

Mustafa

@erd19 - Gaziantep

Truman Show
Jim Carrey’in başrolünde oynadigi psikolojik-gerilim türünde etkileyici bir yapim. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.
Truman Show
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
yiğit emre selek (@yigitemreselek)
En sevdiğim jim carry filmidir kendileri.
01.07.18 beğen 2 cevap
Müşkülpesentt

Müşkülpesentt

@muskulpesenty - KahramanMaraş

Günaydın! Olur ya belki sizi göremem, şimdiden: iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.
Bir jim Carrey harikası! O adama zaten bayılıyorum (davranışlarını bazen sinir bozucu abime benzetsem de guzel bir oyunculuk sergilemiş. Bir insan bu kadar doğal olmayı nasıl başarabilir?) Eski bir film olsada kendini her zaman izletmeyi başarır. (tekrar izlemeyi düşündüğüm filmlerden) Konusunda ise bir dünya hayal edin öyle bir dünya ki doğmadan önceki anne karnında bile sizi an be an izlesinler... Rahatsız edici bir durum değilmi? 5000 kamerayla 24 saat insanlar sizin her halinizi canlı canlı izliyorlar. Bu dizinin baş rolü sizsiniz ve oradaki herşey sizin için (pardon reyting için) var. Oradaki hayatta neredeyse hergün aynı şeyler oluyor. Yapma mutlu insanlar dolanıyor. Ve herkes oyunun bir parçası. Karınız anneniz babanız arkadaşınız hepsi oyuncudan ibaret. Ve size bir hayat dayatirlar onun dışına çıkamazsınız. Yönetmen için sizin kaşif olma fikriniz önemsizdir. Sadece senaryoyu önemser ve isteklerin hayallerin konusunda önüne engeller koyar.

Buranın sırrını anlamaya başlayınca engellemeye çalışırlar, fakat sonunda Truman hayallerine açılan kapıyı açar. Özgürlüğüne kavuşur. Ütopik eleştirel bir başyapıt "Truman Show" . Şiddetle tavsiye ederim.
Truman Show
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir - Ankara

Frederic Chopin
Truman Show
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
9.1/10
467 oy
Sence kaç puan almalı?
0