up
ara

Truman Show Filmi İncelemeleri

Necdet

Necdet

@necdet

Sahte bir hayatta yaşayan tek gerçek insanın hayatını anlatan güzel bir hikaye.
Kim istemez ki sıkıntı sorun olmayan bir hayat yaşamayı.
Her şey toz pembe olacağına az biraz sıkıntılı olsun ama gerçek olsun.
Hiç kimse böyle sahte bir yaşam istemez.
Truman Show
filme 10 verdi
0 yorum
tahir gündoğdu

tahir gündoğdu

@tahirgundogdu

Şöyle diyordu jim carrey: umarım bir gün insanlar çok zengin ve şöhret sahibi olurlar ve esas aradıklarının bu olmadığını anlarlar. İyi seyirler :)
Truman Show
filme 8 verdi
0 yorum
kalamar Ayşe

kalamar Ayşe

@kalamarayse

16.07.2018
Olur da görüşemezsek günaydın iyi günler iyi akşamlar.Çok güzel film yani ben sevdim
Truman Show
filme puan vermedi
1 yorum
Nemesis (@lacrima)
İnceleme nasıl yapılır sorusunun cevabı resmen, harika..
17.07.18 beğen 2 cevap
ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba ben EleştirmenAdam bugün “Truman Show” filmini inceleyeceğim. Eğer filmi izlemediyseniz ve izlemek istiyorsanız önce izlemenizi tavsiye ediyorum. Okumaya başlamadan önce, çayınızı veya çerezinizi alıp, arkanıza yaslanıp keyifle okumanızı tavsiye ediyorum.
filmin kabaca bir incelemesini yaptım hatta incelemeden daha çok konusunu yazmaya çalıştım.
Bir dünya düşünün, siz daha ana rahmindeyken sizi kayıt almaya başlıyorlar, her şey sizin için var bu dünyada bankacısından, bakkalına. Yaşadığınız yer bir ada ve burada yaşan bütün insanlar sizin için yaşıyor. Ay olarak bildiğiniz şey aslında yönetmenin ve bu işte olanların yeri. Oradan sizi kontrol ediyorlar, sizi seyrediyorlar. Yıldız sandığınız şey aslında bir lamba. Babanızı kendiniz öldürdünüz sanıyorsunuz ama bu da bir yalan çünkü babanı senin hayatınızdan çekiyorlar. Her gün aynı şeyleri yaşıyorsunuz, her insan her gün aynı vakitte aynı yerden geçiyor. Bir kadına aşık oluyorsunuz ve yönetmen sizin o kadına aşık olmanızı engellemek için o kadını yaşadığınız adadan başka bir yere yolluyor. Başka biri ile evleniyorsunuz ve eşiniz bile sizi kandırıyor, eşiniz bile bir oyuncu. Çocukluk arkadaşınız bile sahte o da bir oyuncu. Her gün aldığınız moda dergilerindeki kadınların ağzını, çenesini, gözünü kesip, başka bir kağıtta birleştirip aşık olduğunuz kadına benzetmeye çalışıyorsunuz. Aşık olduğunuz kadın da size çok aşık ve sizi bir televizyondan izliyor. Evet, bütün dünya sizi bir televizyondan seyrediyor. Doğduğunuzdan beri seyrediyor. Bir gün her şeyin farkına varıp buradan kaçmaya çalışıyorsunuz fakat yönetmen bunu her seferinde engelliyor. En sonunda kaçmayı başarıyorsunuz ve başkalarının yönetiminden kurtulup, özgür bir insan oluyorsunuz ve belki de aşık olduğunuz kadını bulup mutlu, yapmacık olmayan ve yalanlarla dolu olmayan bir hayat sürüyorsunuz. ☺️
Bu filmi izledim ve kafamda gerçekten bir şeyler aydınlandı. Bu film günümüzde bizi temsil ediyor. Bizi istedikleri gibi yapmaya çalışıyorlar. Eğer istedikleri gibi olmazsak da bizi bir şekilde cezalandırıyorlar veya engelliyorlar. Bizde bay Truman gibi bizi kapattıkları kafesten kaçalım. Kaçarken başımıza ne gelirse gelsin sonun güzel olacağına, sonunda mutlu bir hayat yaşayacağımızı unutmayalım.
Bu filmi gencinden, yaşlısına herkese öneririm. Eğer bu filmi izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Kabaca bir inceleme yaptım çünkü eğer izlemeyen varsa spoiler almadan gidip izlemeli.
Yazarın Notu: “Kilitlerini çıkart, hayata daha geniş pencereden bak. Dünya çok büyük sadece bir şehirde takılma.”


Okuduğunuz için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
kendine değer ver, benim için değerlisin ☺️ -EleştirmenAdam.
Truman Show
filme 9 verdi
0 yorum
Rikudousennin

Rikudousennin

@hvvgl

Jim Carrey hayranı olarak en sevdiğim filmi olduğunu söyleyebilirim. Bir insan mimiklerini bu kadar mı güzel kullanır.Kesinlikle herkesin rahatlıkla izleyebileceği, sevebileceği bir aile filmi.Zaten bu filmi izleyip de Jim Carrey sevmeyen biri olmaz herhalde.
'Günaydın.Olur da görüşemezsek iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.'
Truman Show
filme 9 verdi
0 yorum
Selin Erbil

Selin Erbil

@selinerbil


Film kimlere hitap ediyor?: Her yaş grubuna hitap ediyor.
Nerede, ne zaman, kimle: Bir yaz günü evde tek başıma izledim
Filmin mesajı: Truman hiç bir şekilde özgür olamamış bir adamın hikayesi fakat bir yandan da bakıyoruz insanların hepsi 24 saat onu izliyor.Kendi hayatlarını değilde onunkine bakıyor. Bu da bir şekilde kısıtlanma değil midir? Günümüzdeki Survivor, Kısmetse Olurla aynı şey kendimizi televizyona kilitleyip mahkum gibi yaşıyoruz. Bir yandan da akılda sorgulatacak şey insanların hepsi bıraksa izlemeyi neden hala devam etsinler ki? Bence bu filmi günümüze uyarlayıpta bakmalıyız. Bizim bu olanlara göz yuman seyircilerden ne farkımız var? Neden kendimizi mahkum yapıyoruz?
Rahatsız edici sahneler: Yoktu
Senaryo üzerine: Filmin sonunda ters köşe yapıldı ve bence oldukça güzeldi.Filmde sıkılmadım hemen bitti gibi.
Oyuncular: Jim Carrey nin performansını çok beğendim. Adam komedi filmleri için yaratılmış adeta. Salak ile Avanaktaki performansıda iyidi
En iyi sahnesi: En sonda giderken ki repliği 'Olurda bir gün görüşemezsek; iyi günler , iyi akşamlar ve iyi geceler
Filmin sonu: Oradan çıktığında ne yaptığı gösterilebilirdi.
Alternatif isim: Hayatımıza Bağlı Kelepçeler
Truman Show
filme 10 verdi
0 yorum
Sefa Yılmaz

Sefa Yılmaz

@sefaylmz61

Bir Filmden Çok Daha Fazlası
Muhteşem bir hayat, harika bir eş, her zaman seni seven arkadaşlar, düzenli bir şehir, trafik yok, hava hep güzel... Rüya gibi değil mi? Böyle bir yerde yaşamayı kim istemez ki? Cevap: Truman Burbank

The Truman Show, sahte dünyanın içine kurulmuş mini sahte bir dünyada yaşamak zorunda bırakılmış Truman'ı izleyen herkes, kendisini ister istemez onun yerine koyacaktır. Kendi Truman Show'umuzdan sıyrılıp fırsat bulabilirsek eğer, filmi izlerken geçen 1 saat 43 dakika bize çok şey kazandıracaktır.

NASA'nın evrenle ilgili paylaştığı fotoğraflar gibi inanılmaz bir film izlenimi veren The Truman Show, her empati yaptığımızda derinliğiyle bizi ezecek türden bir film. Bana kalırsa her sene bir kez izlememiz gerekiyor. Farkında olabilmek, olgunlaşabilmek, gerçeklerle yaşayabilmek, yanlışların içinden bir şekilde sıyrılarak gerçekliğe doğru bakabilmek adına...

Verdiği mesajları, felsefi boyutu, insanı paranoyaya sürükleyen yapısı, içinde yer alan sayısız insan psikolojisi, kapitalist düzenin harika örneklerini sunuşu ile bu kainatta vizyona girmiş filmler içinde, seyredilmesi gereken 10 filmden biri olduğunu düşünüyorum ve tanıdığım herkese ısrarla izlemelerini tavsiye ediyorum.

Son olarak; "Olur ya belki sizi göremem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.” :)
Truman Show
filme 10 verdi
0 yorum
Oğuz diye biri

Oğuz diye biri

@oguzdiyebiri

Bu filmden vizyona girdikten tam 18 yıl sonra haberdar olup izledikten sonra ulan ben 18 yıldır bu filmi neden izlememişim sorusunun verdiği dayınılmaz acının tarifi yok.
Truman Show
filme 8 verdi
0 yorum
Batuhan Saydam

Batuhan Saydam

@batuhansaydam

televizyona ne kadar bağımlıyız mesaj yüklü bir film anlayana...
Truman Show
filme 10 verdi
0 yorum
GestapOsmanlı

GestapOsmanlı

@kaizersoze

BBG
devlet kendini hissettirmeli
yani bir insan ancak suç şüphesiyle izlenmeli ancak özel hayata müdahale insanların seçimlerini yönlendirmeye yönetmeye kalmak o kişiye sen sadece bu işi yaparsın gibisinden rol biçmek sınırlar ve engellemeler koymak şantaj yapmak cinayettir insanlık suçudur

ayrıca devlet tüm halka aynı imkanları sunmalı başarıları teşvik etmeli insanlarının arasındaki iki başlılığı kaldırmalı sosyalist olmalıdır (ör :eğitim(bubam alamanyadan huca duttu),sağlık(savcılar sağdan amele soldan savcılar ermenistana ameleler iş başına),torpilcilik(dayı),yolsuzluk v.s)

Günümüzde siyasetçiler sözde geleceğimizin inşaası için(ceplerinin inşaası) çabaladıklarını söyleyip milleti uyuttuklarını zannedip Tanrı Rolünü oynamaya başladı ve herşeyin yolunda gittiğini polyanacı alakasız söz ve haberlerle geçiştirdiklerini zannededursun hepsi bu sorumluluklarının hesabını misliyle vereceklerdir En ücra köyündeki insanının ihtiyacından ve yapabileceklerinden habersiz olan bir devlet adım adım kaosa gider.(izlemek işte böyle olmalı insanların ihtiyacına yönelik olmalı. insanlarını hiç hesaba katmamak yada sınırlamalar koymakla devlet yönetilmez batar)
Truman Show
filme 2 verdi
0 yorum