up
ara
‹ Tüm Truman Show İncelemeleri

Truman Show Filmi İncelemeleri

ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba ben EleştirmenAdam bugün “Truman Show” filmini inceleyeceğim. Eğer filmi izlemediyseniz ve izlemek istiyorsanız önce izlemenizi tavsiye ediyorum. Okumaya başlamadan önce, çayınızı veya çerezinizi alıp, arkanıza yaslanıp keyifle okumanızı tavsiye ediyorum.
filmin kabaca bir incelemesini yaptım hatta incelemeden daha çok konusunu yazmaya çalıştım.
Bir dünya düşünün, siz daha ana rahmindeyken sizi kayıt almaya başlıyorlar, her şey sizin için var bu dünyada bankacısından, bakkalına. Yaşadığınız yer bir ada ve burada yaşan bütün insanlar sizin için yaşıyor. Ay olarak bildiğiniz şey aslında yönetmenin ve bu işte olanların yeri. Oradan sizi kontrol ediyorlar, sizi seyrediyorlar. Yıldız sandığınız şey aslında bir lamba. Babanızı kendiniz öldürdünüz sanıyorsunuz ama bu da bir yalan çünkü babanı senin hayatınızdan çekiyorlar. Her gün aynı şeyleri yaşıyorsunuz, her insan her gün aynı vakitte aynı yerden geçiyor. Bir kadına aşık oluyorsunuz ve yönetmen sizin o kadına aşık olmanızı engellemek için o kadını yaşadığınız adadan başka bir yere yolluyor. Başka biri ile evleniyorsunuz ve eşiniz bile sizi kandırıyor, eşiniz bile bir oyuncu. Çocukluk arkadaşınız bile sahte o da bir oyuncu. Her gün aldığınız moda dergilerindeki kadınların ağzını, çenesini, gözünü kesip, başka bir kağıtta birleştirip aşık olduğunuz kadına benzetmeye çalışıyorsunuz. Aşık olduğunuz kadın da size çok aşık ve sizi bir televizyondan izliyor. Evet, bütün dünya sizi bir televizyondan seyrediyor. Doğduğunuzdan beri seyrediyor. Bir gün her şeyin farkına varıp buradan kaçmaya çalışıyorsunuz fakat yönetmen bunu her seferinde engelliyor. En sonunda kaçmayı başarıyorsunuz ve başkalarının yönetiminden kurtulup, özgür bir insan oluyorsunuz ve belki de aşık olduğunuz kadını bulup mutlu, yapmacık olmayan ve yalanlarla dolu olmayan bir hayat sürüyorsunuz. ☺️
Bu filmi izledim ve kafamda gerçekten bir şeyler aydınlandı. Bu film günümüzde bizi temsil ediyor. Bizi istedikleri gibi yapmaya çalışıyorlar. Eğer istedikleri gibi olmazsak da bizi bir şekilde cezalandırıyorlar veya engelliyorlar. Bizde bay Truman gibi bizi kapattıkları kafesten kaçalım. Kaçarken başımıza ne gelirse gelsin sonun güzel olacağına, sonunda mutlu bir hayat yaşayacağımızı unutmayalım.
Bu filmi gencinden, yaşlısına herkese öneririm. Eğer bu filmi izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Kabaca bir inceleme yaptım çünkü eğer izlemeyen varsa spoiler almadan gidip izlemeli.
Yazarın Notu: “Kilitlerini çıkart, hayata daha geniş pencereden bak. Dünya çok büyük sadece bir şehirde takılma.”


Okuduğunuz için teşekkür ederim, kendine iyi bak.
kendine değer ver, benim için değerlisin ☺️ -EleştirmenAdam.
Truman Show
filme 9 verdi
5 beğen · 0 yorum