up
ara

Juno

(2008)

Juno Konusu ve Özeti

Juno
Juno, 18 yaşından küçük genç bir kızdır. Planlanmamış bir hamilelikle karşı karşıya kalınca doğmamış çocuğunun geleceği ile ilgili zor bir karar vermek zorunda kalır.
Süre: 96 dk
Yapım: 2008 ABD, Kanada
Yönetmen:
Senaryo:
  • Diablo Cody
Yaşıtlarının çoğu MySpace’teki veya Facebook’taki sayfasını güncellerken, alışveriş merkezlerinde alışveriş yaparken Minnesota’lı zeki bir kız olan Juno (Ellen Page) hayatını kendi koyduğu kurallara göre yaşar. Her zamanki gibi sıkıcı geçen bir öğle sonrasında erkek arkadaşı Paulie Bleeker (Michael Cera) ile sevişmeye karar verir.

Cinsel ilişki sonrasında önceden planlanmamış bir hamilelikle yüz yüze kalan Juno ile en iyi kız arkadaşı Leah (Olivia Thirlby), Juno’nun henüz doğmamış bebeğini evlat edinecek bir aile bulmak için bir plan geliştirirler. İkisinin gözüne kestirdiği ilk aile, evlat edinme özlemiyle yanıp tutuşan Mark ve Vanessa Loring (Jason Bateman ve Jennifer Garner) çifti olur.

Biricik kızlarının Bleeker ile cinsel ilişkiye girdiğini öğrendikten sonra ilk şoku atlatan ailesi de Juno’ya yardımcı olmak için devreye girer. Juno’nun gözüne kestirdiği çiftin “düzgün olmayan” bir çift olmadığından emin olmak isteyen Baba Mac, biricik kızının bebeğine uygun aile bulma girişimlerinde ona eşlik eder. Bu arada üvey annesi Bren de, 18 yaş altı hamilelikle ilgili önyargılarla boğuşan Juno’ya duygusal destek sağlar.

Sonbalar kışa, kış ilkbahara dönüşürken Juno artık doğum yapacağı güne adım adım yaklaşmaktadır. Juno’nun fiziksel görünümündeki değişiklikler onun kişisel olgunlaşmasının aynası olurken, bebeği evlat edinmek isteyen Mark ve Vanessa çiftinde tam ters yönde gelişmeler olur ve görünüşte mutlu hayatlarında çatırdama sinyalleri başlar.

Böyle bir durumla karşılaşan ergenlik çağındaki genç kızların tipik öfkesinden uzak duran Juno, karşısına çıkan problemlerin üstüne korkusuzca giderek engelleri tek tek ortadan kaldıracak; bunu yaparken gençlik enerjisini sonuna kadar sergilemekten çekinmeyecektir.
Rukiye

Rukiye

@rukiye87

İzlenmeli
Juno benim yıllar önce izlediğim, unutmadığım bir filmdir. Yakın zamanda yine izledim. Sanırım bir kaç kez daha izleyebilirim.
Evet bizim aile kültürümüze ters, kimine göre ise Juno´nun yaşadıkları hata. Fakat dünyada bunlar oluyor ve kimse engelleyemiyor.
Juno´nun hamilelikte değişen duygu ve hisleri etkileyici. Özellikte doğumdan sonra sevgilisi ile sarılıp ağladığı sahne çok etkileyici. İçindeki sesin "çocuğunu bırakma" dediğini duyuyorsunuz.
Diğer taraftan da bebeği evlat edinen bir kadının anne oluşu ve yüzündeki mutluluk görünmeğe değer.
İnsanın içinden sıcacık duygular akıyor...
Juno
filme 6 verdi
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

İnsanlığa olan inancımı kaybediyorum sanırım.
Juno
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
103
FİLM
İzlerken Katıla Katıla Güleceğiniz En İyi Komedi Filmleri
İzlerken katıla katıla güleceğiniz, gülmekten karnınıza ağrılar girecek olan, tüm zamanların en çok izlenen, en iyi komedi fi...
6.8/10
37 oy
Sence kaç puan almalı?
0