up
ara

Propaganda

(1999)

Propaganda Konusu ve Özeti

Propaganda
Mehdi, doğup büyüdüğü köye Gümrük Müdürü olarak geri döner. Kendisine verilen emirleri uygulamak zorunda kalan Mehdi, köyün tam ortasına sınır telleri çektirir. Sınırın diğer tarafında kalan köylüler pasaportları olmadığı için köyden koparlar. Bunların arasında Mehdi'nin en yakın arkadaşı Rahim de vardır.
Süre: 120 dk
Yapım: 1999 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Sinan Çetin
Film; doğup büyüdüğü Hisli Hisar kasabasına, Gümrük Muhafaza Müdürü olarak dönen Mehdi ve çocukluk arkadaşı Rahim'in ailelerinin kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile parçalanan hayatlarını anlatıyor. Neredeyse yüzyıllardır birlikte yaşayan Hisli Hisarlıların altüst olan sosyal yaşamlarını, aşklarını, ticaretlerinin önünde duran dikenli telleri ve merkezi otoriteye karşı hayatlarını nasıl savunduklarını görüyor, 1948 de yaşanan bu trajikomik öykünün yarım asırdır çok fazla değişime uğramadığına tanık oluyorsunuz.
Bu arada Mehdi'nin oğlu Adem ile Rahim'in kızı Filiz arasındaki tutkulu aşk, aralarından geçen sınır çizgisi nedeniyle iyice imkansızlaşır.
Arkadaşlıkla, bürokrasi arasında çelişkinin anlatıldığı bir film.
Propaganda filmi 100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014) listesinde yer almaktadır.
Misafir

Misafir

@misafir000

- Ben senin gibi on parmağında on marifet birisi değilim. Çocukları sünnet bile edemedim. Şoförlük bile yapamam. Elimden hiçbir şey gelmez, daktilo bile yazamam. Napıyım? Yapacak başka işim yoktu memur olmaya karar verdim. Benim babam da memurdu onun babası da memurdu ben de memur oldum. Bütün umudumuz Ankara'ydı. Ankara'ya gidip memur olmak için uğraştım. Artık memur da değilim. Bak halime, ne yapacağımı bilmiyorum. Devletsiz, hükümetsiz, amirsiz, memursuz ortada kaldım Rahim. Bana bir yol göster Rahim! Yol göster Rahim!
Rahim, dur...
Rahim... Beni de götür...

- Beyle üşütecahsın lan...
Propaganda
filme 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

- Gümrük muhafaza nedir? Adı üstünde benim izah etmeme gerek var mı!
- Vardır, varrdırr...
- Demek var! Şimdi gümrük muhafaza gümrüğü muhafaza eder. Gümrük muhafaza olmasaydı mazallah gümrüğü kim muhafaza edecekti. Peki gümrük nedir? Gümrük muhafaza edildiğine göre önemli bi şeydir. Dikenli tel vatanın kenar süsüdür. Kenar süs deyip geçmeyin. Kenar süs neye yarıyor? Haritada böyle bakınca ülkeni memleketini hemen görüveriyorsun. Sevgili hisli Hisarlılar, hem hisli hem zekisiniz. Ve söylediklerimi anlıyorsunuz değil mi?...
Propaganda
filme 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Propaganda
– Ne kaddar güzel bir gümrük muhafaza müdürlüğü binası yaptın mehdi, ve ne kaddar güzel bir sınır çizgisi çizdin, ve ne kaddar güzel bir dikenli tel çektin, ve ne kaddar güzel geçemeyecağız öyle mi?
+ He, aynen öyle..!
Propaganda
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

+En sevdiğim çiçek dağdaki diken, en sevdiğim hayvan da çöldeki deve.
– Deve mi niye kız ?
+ Onlar kadar dayanıklı olmak isterdim.
Propaganda
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
102
FİLM
100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014)
2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması'nın Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen en iyi 100 filmi listelenmektedir....
7.8/10
97 oy
Sence kaç puan almalı?
0