up
ara

Gönül Yarası

(2005)

Gönül Yarası Konusu ve Özeti

Gönül Yarası
Başrollünde oyuncu Güven Kıraç yer aldığı, yönetmenliğini Yavuz Turgul üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Ölüm türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Gönül Yarası isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 142 dk
Yapım: 2005 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Yavuz Turgul
Gönül Yarası filmi Kürtlerin Hayatını Anlatan Filmler listesinde yer almaktadır.
Kadir Durukan

Kadir Durukan

@kadirdurukan

Nazım hoca hep hayal edilen öğretmen tiplemesi. Anadolu'da bir köyden bir köye gerek sürgün gerek görev olarak tayin edilen bir öğretmen. Tüm hedefi hayali amacı öğrencileri olan, ülkesine ve milletine hizmet eden bir eğitim gönüllüsü. Bu uğurda ailesinin dağılmasını göz alan, çocuklarını unutup kendini öğrencilerine adayan bir baba yerinde öğretmen.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Filmde çok güzel bir yere vurgu yapılmış. Nazım hoca baba edasıyla, öğretmenlik edasıyla Dünya'ya sahip çıkar. Onu yaralandığında hastaneye götürür, ziyaret eder, ortada kaldığını görünce hiç düşünmeden Melek'i de Dünya'yı da evine alır sahiplenir.

Çok duygusaldır, bir babadır; hepsinden öte bir öğretmendir Nazım Bey. Temiz duygularla bakar onlara. Ancak kendisine de itiraf edemediği bir duygu vardır içinde. Bu duygu onu sürükler bu serüven peşinden. Babadır, öğretmendir ancak içinde kopan bir fırtına vardır, hakim olamaz buna. Bu kopan fırtına bir pavyon şarkısıcı olan Dünya'ya olan aşktır. Bunu arkadaşlarından Takoz Atakan'da fark eder; "senin için geç Nazım hoca" dediğinde şakayla karışık tersler Takoz Atakan'ı. Kızı Piraye evlenmeyi düşündüğü Tolga ile tanıştırmaya getirmek istediğini söyler ve vedalaşmak için kapıya geldiğinde göz göze gelirler. Biraz uzun sayılan bir bakışma ile söyler Piraye "Baba...Senin için çok genç". Nazım beyin rengi solar. Doğru mudur acaba? Gerçekten de içinde bir aşk mı vardı Dünya'ya. Bunu kendine itiraf edemez.

Gün gelir Dünya'yı hiç istemese de Halil'le gönderir. Bir gün telefon gelir, gelen telefon Dünya'dandır. Ses, "Nazım abi nolur kurtar bizi." demektedir. Hiç düşünmeden Gaziantep'e gider, düşer yollara. Gaziantep terminalinde çay ocağında karşılarlar. Halil anlar gideceğini, ancak asıl olanlardan bi haber gider oraya. Der ki, gitme! Gidecektir Dünya, artık kesin karar vermiştir. O da aşıktır Nazım hocaya, o da bilir aşıktır Nazım hoca da ona. Halil kabullenir gitmesini, ister ki gitmeden son bir kez türkü söyle. Dünya bu iyiliği yapmaktan geri durmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=XkL06kU3lvE

Dünya türküye verir kendini, bakar Nazım hocaya ve nazım hoca ona. Halil fark eder o an sevdiğinin aslında başkasına ait olduğunu. Kaldıramaz bunu oracıkta kıyar sevdiğinin canına, kendi canına. Kızını da öldürmeden kendini emanet eder Nazım hocaya.
Gönül Yarası
filme 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Nazım: Acılar çekiyoruz. Acılar nefretleri, nefretler yıkımları getiriyor. Hayatlar tel tel dağılıyor paramparça oluyor. Ama kimi zaman yaşanan bir felaket büyük bir mutluluğun kaynağı olabiliyor. Bir çocuğun ağzından dökülen kırık dökük sözcükler mucizeye dönüşebiliyor. Yaşanan onca mağlubiyete rağmen.
Gönül Yarası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Dara Hıjiroke
Bu türküyü dinlerken Meltem Cumbul ağlıyor bunun üzerine Şener Şen Kürtçe biliyor musun diye soruyor Meltem Cumbul da ağlamak için illa Kürtçe bilmek mi gerekiyor diyor...
Anlayamasak da hislerimiz bir....
https://www.youtube.com/w...h?v=y9BLvACGZtY
Gönül Yarası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Halil: Ben bunun kemiklerini kırdım biliyor musun! Bana mısın demedi. Şimdi elini vicdanına koy ve söyle bana. Hangi erkek karısının onun bunun karşısında türkü söylemesini, masasına oturmasını kaldırır eğer godoş değilse. Hangi kitap yazar bunu yaa?
Gönül Yarası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Nazım: Dağların inciri, dağların güzeli. İncir ağacısın gam götürensin. Güllerin içindesin, güllerin içindesin. İncir ağacısın gam götürensin. Gelin, damadın yüreğidir. İncir ağacısın gam götürensin.
Gönül Yarası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Berrin: Ayrıca bu insanlık görevini fazla abartmamak lazım. İstanbul’da hem yabancı hem yaralanan o kadar insan var ki. Bir taksici olarak imkan yok başa çıkamazsınız!
Gönül Yarası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
54
FİLM
Kürtlerin Hayatını Anlatan Filmler
Kaplumbağalar da Uçar, İki Dil Bir Bavul, Babamın Sesi ve daha fazlası... Kürtlerin yaşamlarını ele alan ve filmin içinde Kür...
48
FİLM
İzleyiciyi Derinden Sarsan Muhteşem Filmler
İzlerken derinden etkilendiğimiz, etkisini üzerimizden atamadığımız ve yüreğimizde derin izler bırakan muhteşem filmleri bu l...
16
FİLM
Tüm Zamanların En Çok İzlenen Türk Aşk Filmleri
Bu aşk hikayeleri biraz daha samimi, biraz daha bizden... İzlerken kendi ilişkilerimizden bir şeyler bulduğumuz, en çok izlen...
102
FİLM
100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014)
2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması'nın Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen en iyi 100 filmi listelenmektedir....
22
FİLM
Oscar'a Aday Adayı Olmuş Türk Filmleri
Yabancı Dildeki En İyi Film dalında Oscar'a aday adayı olarak gönderdiğimiz Türk filmleri listelenmektedir. ...
8.1/10
111 oy
Sence kaç puan almalı?
0