up
ara

Suretler

- Surrogates (2009)

Suretler Konusu ve Özeti

Suretler
Başrollünde oyuncu Bruce Willis yer aldığı, yönetmenliğini Jonathan Mostow üstlendiği film
Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor.Bilim Kurgu, Aksiyon türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Suretler isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 89 dk
Yapım: 2009 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Michael Ferris
  • John D. Brancato
  • Robert Venditti
  • Brett Weldele
Suretler filmi İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri listesinde yer almaktadır.
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Yönetmenliğini Jonathan Mostow’un yaptığı ve başrolde Bruce Willis’in olduğu film aksiyon gerilim olarak geçse de; aksiyonu yetersiz, gerilimi az , felsefik yoğunluğu fazla olan matrixvari, distopik bir film bence.

Film anafikir olacak cümleler ile başlıyor: “Kendinize bir bakın. Koltuklarınızla bağlantınızı kesin ayağa kalkın ve aynaya bakın.! Gördüğünüz Tanrı’nın sizi yarattığı halinizdir. Bizler dünyada bir makine aracılığı ile yaşamamalıyız…!

Film olayın gerçekleşmesinden 14 yıl öncesi ile başlıyor. Bir maymuna düşünce gücü ile yaptırılan bir deneyle. Zaman içerisinde bilimin ve teknolojinin ilerlemesiyle yapay uzuvlar ve sentetik bedenler üretilmeye başlanıyor. Önceleri fiziki engeli olan kişilerin hayatını kolaylaştırmak gibi masumane bir amaçla. Ama yıllar içerisinde olayın rengi değişiyor. 3 yıl gibi kısa bir sürede insanlar kendi suretlerini yaptırmaya başlıyorlar. Ve o kadar hızlı bir değişim oluyor ki ( evrim olarak tanımlanmış) çoğunluğun kabulüyle suret yaptırmak ve kullanmak yasal hale geliyor. Öyle ki 7 yıl gibi kısa bir sürede insanların %98 inden fazlası günlük hayatta suret kullanır hale geliyor. Nasıl mı ?

Düşünün ki evinizde dişçi koltuğuna benzer bir koltukta kablolarla bağlı vaziyette yatıyorsunuz. 130 kilo, kısa boylu, kel göbekli, pis bir adamsınız. Ama daha önce sipariş verip satın aldığınız robotik suret 180+ boyunda, saçlı, kaslı oldukça yakışıklı biri olarak sizin yerinize siz olarak işe gidiyor, normal hayattaki gibi işini yapıyor, iş çıkışı arkadaşlarıyla buluşup bir barda eğleniyor vs. veya daha anormali, yine böyle bir adamsınız ama satın aldığınız bir başka suret sarışın bir afet olarak akşam dışarı çıkıyor sizin yerinize deneyimlemek istediğiniz yasal, yasal olmayan, ahlaki veya ahlak dışı ne istiyorsanız yapıyor. Tüm bunları yattığınız koltuktan siz kumanda ediyorsunuz. Suretinizin yaşadıklarından aldığı hazzı, sevinci, acıyı, üzüntüyü vs. oturduğunuz koltukta yine siz hissediyorsunuz.
Filmin aksiyon ve gerilim kısmını başlangıçta yaşanan cinayet ve o çerçevede gelişen olaylar oluşturuyor. Tipik Hollywood filmleri gibi. Hatta tipik filmlerden daha az aksiyonlu ve süre de kısa tutulduğu için daha az etkileyici. Beni etkileyen uzun uzun düşünmeme sebep olan kısmı ise, distopik gibi görünse de günümüz dünyası ile benzerliği. Film aslında uzak bir geleceği anlatmıyor belki de. 3D yazıcılar ve yapay organ çalışmaları malumunuz ki, filmde de başlangıç bu şekilde idi. Çok yakın bir gelecekte insanımsı robotların üretilmeye başlanacağını tahmin etmek hiç zor değil. Robotların “robot” olduğu sürece bir sıkıntı da yok aslında. Sıkıntı şurada : insanların “robot” olmasında. Evinden dışarı çıkmamak, kaza, cinayet, bulaşıcı hastalık vs riskini sıfıra indirdiği için avantajlı bir durummuş gibi sunulmuş filmde ama ne kadar avantajlı tartışılır. Bir makine aracılığı ile “hissedilen” ? duygular ne kadar gerçek olabilir, ne kadar sağlıklı olabilir? İnsan tüm o kurgulayıp yönettiği filmde kendin çal kendin oyna misali ne kadar heyecan duyabilir? Hepsinden önemlisi kendi yarattığı bir dünyada insan ne kadar gerçek olabilir??? Filmdeki saçı sakalı birbirine karışmış peygamberin dediği gibi bir “yalan”ı satın alarak insan ne kadar mutlu olabilir? ( Bu arada peygambere dikkat. Seçimden yeni çıkmış bir ülkenin vatandaşı olarak ne kadar apolitik düşünmeye çalışsam da, bana çok politik şeyler çağrıştırdı :) )

Günümüz ile benzerliği sadece bu konularda değil elbette. En önemli benzerlik, duygu dünyamız ile ilgili olan kısım. Günümüzde de insanlar sanal alemde hiç olmadıkları kimliklere bürünebiliyorlar. Bunu kasıtlı olarak yapan, kadınken erkek, erkekken kadın gibi davranan hastalıklı insanlar dışında hemen herkes farkında olmadan yapıyor belki de. İnstagramda binbir filtreden geçirdikten sonra paylaştığımız fotolar, yemek-eğlence başlamadan çok eğleniyormuş gibi çekilen sonrasında tatsız tuzsuz sus pus geçen yemekler, eğlenceler..Normal hayatında ezik birinin klavye başında bambaşka bir kişiliğe bürünüp atıp tutması, sanal oyunlarda yaratılan hayali kimlikler, meslekler vs. vs. Bunlar da çok yapay ve bizler farkında olarak veya olmayarak hepimiz bu tehlikeli sürecin içinde yaşıyoruz. Tehlikeli çünkü tüm bunlar insanı “insan” olmaktan, kendinden uzaklaştıran, makineleştiren, hislerinin doğallığını yok eden şeyler. İnsan hatalarıyla, kusurlarıyla, eksikleriyle güzel.. İnsan doğal haliyle ve kendi olabildiği sürece değerli..!
Daha yazacak çok şey var aslında ama vaktim yok. Filmde etik konusunda da tartışılacak çok şey var. Suretlerin BBG evi gibi her anının kaydedilmesi, suretlerin fişinin istendiği anda çekilebilmesi vs. Neokurda bu tarz şeyler okunmuyor. Olur da kazara yorum yapan olursa yorumlarda yazarım artık ki zaten çok uzadı. :)
Son olarak izleyin, izlettirin der ve giderim . :)
Suretler
filme 10 verdi
6 beğen · 7 yorum
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Sen hep inceleme yaz biz okuyalım :) izleyince ben de bir iki laf etmek için gelirim yorumlara.
03.07.18 beğen 1 cevap
Feyzanur (@vareste)
Çok önceden izlediğim şu filme bu yorumların gelmesi. Çok güzel. :) Kalemine sağlık. Böyle incelemeli günlerin olsun :)
03.07.18 beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Teşekkür ederim @vareste :) Olsun da böyle olmasın :) Okuyamadan çıkmıştım mesai bitince, şimdi baktım da resmen çenem düşmüş :))
04.07.18 beğen 1 cevap
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Robotik suretler, makinaların dayanıklılığını insan şeklinin zerafeti ve güzelliği ile birleştirerek hayatınızı daha güvenli ve daha güzel bir hale getirmenizi sağlayacak. Hayatınızı sınırlar olmadan yaşayabilirsiniz ve kim olmak istiyorsanız o olabilirsiniz. Tüm bunları kendi evinizin güvenliğinde ve rahatlığında yaşayabilirsiniz.
Suretler
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Şimdi bana şunu söyle doktor. VSI'nin ne yapmasını bekliyordun. Bize seni öldürmekten başka çare bırakmadın. Bu teknolojiyi yarattın. Dünyayı değiştirdin. Şimdi de yok mu edeceksin? Ne yani bizi geriye mi götüreceksin? Hepimiz...?ler gibi mi yaşayalım?
- Hepimiz insan gibi yaşayalım diye..
Suretler
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Sizler bir kukla üstünden yaşamayı seçebilirsiniz ya da makinanın üstünden. Ama içinizde bir yerde bir yalan yaşamaktadır.
Suretler
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Yani bu kolu maymunun sadece düşünceleri ile hareket ettirdiğini mi söylüyorsunuz?
-Kesinlikle..!
Suretler
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Ebeveynin çocuğundan çok yaşaması kadar büyük bir trajedi olamaz.
Suretler
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
14
FİLM
İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri
Ütopya filmleri, gerçekte var olmayan ve günümüzde gerçekleşmesi mümkün olamayacak kadar ideal ve kusursuz olan hayali toplum...
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
7.5/10
51 oy
Sence kaç puan almalı?
0