up
ara

Fetih 1453

(2012)

Fetih 1453 Konusu ve Özeti

Fetih 1453
Filmde ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet'in, Konstantinapolis'i devletin sınırlarına dahil etmeyi planlaması ve 2 Nisan 1453 yılında İstanbul’u fethetmesi anlatılır. Ayrıca Ulubatlı Hasan’ın hikayesine de değinilmektedir.
Süre: 160 dk
Yapım: 2012 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • İrfan Saruhan
Oyuncu:
Babası II. Murat'ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet'in şimdi kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu'nun son toprağı olan Konstantinapolis'i Osmanlı Devleti'ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir... Osmanlı Devleti'ne çağ atlatarak imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet'in 1451 yılında henüz İstanbul'u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında.
Fetih 1453 filmi Kitap Kurtlarının İzlemesi Gereken Kitaplarla İlgili Filmler listesinde yer almaktadır.
büyük fetih
bu filmde istanbul'un fethi muhteşem anlatılmış. karakterler olsun ortam olsun fetih izleyiciye çok güzel anlatılmış. ben bu filme bayıldım ..
Fetih 1453
filme puan vermedi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Ben aynı kanıda değilim. Çok şöven bir film olduğunu tahmin ettiğimden seyretmemiştim. Tesadüfen TV de görüp izledim. Tam tahmin ettiğim gibi çıktı. İncelememe bakabilirsiniz...
11.12.16 beğen 1 cevap
Zeynep YILMAZ

Zeynep YILMAZ

@zynpylmzgs - İstanbul

Flim de bi çok kısım beni sinir etti hasanı napmişlar öyle ozamanda kızlarla yüz yüze bakmazlarmiş osmanlı erkeklerini çok yanlış tanıtmışlar.
Fetih 1453
filme 2 verdi
0 yorum
Hüseyin Başaran

Hüseyin Başaran

@hb - İstanbul

Tamamen dolu bir salonda izlediğim ilk filmdi. Benim gibi herkes merakla beklemişti. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Berbattı, iğrençti. Hele sonradan filmin bütçesini öğrenince daha da kötü buldum. O bütçeye bu film! Yazık olmuş. Oyunculuktan pek anlamam lakın rolünü hakkıyla yapan bir tek kişi hatırlamıyorum. Ve anlatılanlar, tarihle tamamen zıt şeyler. Tarihçiler tarafından yerden yere vuruldu. Filmle ilgili doğru olarak hatırladığım tek şey Akşemsettin'i Fatih'in hocası olarak göstermeleri. Bize yakışmayan bir filmdi.
Fetih 1453
filme 2 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

Beklediğim gibi bir film değildi. Sadece savaş sahnelerini beğendim.
Fetih 1453
filme 4 verdi
1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
aynı fikirdeyim...
11.12.16 beğen cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

İSTANBUL'UN FETHİ VE GERÇEKLER...
Film o kadar para harcama sonucu sahneleri ile etkileyici. Hele savaş sahneleri gerçekten iyi yapılmış. Okuduğum tarih kitapları ile epeyce örtüşüyor. Filmin istanbul alındıktan sonraki sahneleri ise gerçeklerle son derece uyumsuz. Tüm tarihçiler hatta Osmanlı tarihçileri bile yazar ki, fetihten sonra 3 gün 3 gece yağma ve talana izin verilmiştir ki bu o zamanlar her savaştan sonra zaten olağan imiş. Tabii filmde bunları da vermesini beklemezdim ama sonu bu kadar da gerçeklerden uzak ollmamalı idi. C.C. Humpreys'in yazdığı Armageddon İstanbul 1453 kitabı bu konuda okuduğum en kapsamlı ve en tarafsız kitap. Humpreys oldukça tarafsız bir bir biçimde savaşın iki tarafını da çok büyük bir başarıyla aktarmış. Kazanan tarafta bile olsan savaşın aslında ne kadar kötü bir şey olduğunu, nelerin bedel olarak ödendiğini, aslında savaşta pek öyle kazananın da olmadığını, aslında insanlığın kaybettiğini görüyoruz. Ayrıca savaşın iki tarafının da karşı tarafı kafir ve Allah düşmanı gördüğünü, bakış açısına göre her iki tarafın da kendince haklı olduğunu, savaşmak için bunların bahane olduğunu da görüyoruz. Kafirleri yok etmek, din yaymak adına ne kanlar döküldüğünü, "esas amacın yöneticilerin egolarının tatmini, askerlerin de para, şehvet ve mal/mülk hırslarının tatmini olduğunu" çok güzel aktarmış yazar. Okumanızı tavsiye ederim.
EK 1
İshak’ın oğulları saldırıp bu şehri alırsa, savaş geleneklerine göre onlara üç gün yağma hakkı verilir, hayatlarını tehlikeye attıkları ve sergiledikleri cesaret için. Derin bir nefes aldı. “İnsanların hayvana dönüşmesine şahit olmak, dehşet vericidir. Onların hayvanca davranışlarına maruz kalmaksa, daha da korkunçtur, ama öfkeleri dinip, şehvet duyguları doyurulduğunda, en çok istedikleri şeyin para olduğu akıllarına gelir. Ve her bölüğün, kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri şeyleri gösteren, ”ipek bayrağı açıp, tuğrayı gösterdi,“ buna benzeyen ama daha kaba işaretleri vardır. Bunları evlerin duvarına asarlar ve o evle birlikte içindeki her şey de onların olur. Kadınlar zevk için, erkekler ve çocuklar köle yapılmak için ve daha kötüsü…..
— Armageddon - İstanbul 1453 12.12.16
EK 2
Orası hükümet üyelerinin, tacirlerin ve ailelerinin ayrı, ayrı konutlarda oturduğu, zengin bir semtti. Herkes ganimet ve daha kötüsü şeylerin peşinde olan yağmacıların er geç geleceğini biliyordu. Hepsi evlerinin bir şeklide yağmadan kurtulacağını, tıpkı Mısır’daki Yahudiler gibi dokunulmadan geçileceklerini düşünüyordu. Ancak kapılarda koyun kanıyla yapılmış, bu tür davranışları uzakta tutacak işaretler yoktu. İnsanlar kapılarını kilitleyip sürgülüyor, panjurları kapatıp dua etmenin yeterli olacağını düşünüyorlardı. Öldürülecek, karısının ırzına geçilecek ve çocukları köle olarak alınacak olan komşuydu, bir dosttu. Bir başkasıydı.
— Armageddon - İstanbul 1453 12.12.16
Fetih 1453
filme puan vermedi
0 yorum
UmayAlmila

UmayAlmila

@umayalmila

İmparator Konstantin: Geleceğinizi haber verseydiniz sarayımda ağırlardım sizi.
Fatih Sultan Mehmet: Asıl ben o sarayda sizi ağırlama geldim
İmparator Konstantin: Kostantiniye'nin surlarını kimse yıkamadı babanızda kuşatmayı yarım bırakıp gitmişti.
Fatih Sultan Mehmet: Ben yarım olanı tam etmeye geldim.
Fetih 1453
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas - Kocaeli / İzmit

İmparator Konstantin:Geleceğinizi haber verseydiniz sarayımda ağarlardım sizi
Fatih Sultan Mehmet :Asıl ben o sarayda sizi ağırlamaya geldim
Fetih 1453
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
UmayAlmila

UmayAlmila

@umayalmila

Bizde şehitler asla unutulmaz1453 Fetih Filmi Replik SözleriAma seni kimse hatırlamayacak. Ulubatlı Hasan
Fetih 1453
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tayfun

Tayfun

@tayfun35 - İzmir

Unutma; sert rüzgarlar, yüksek dağlardan eser.
Fetih 1453
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
51
FİLM
Kitap Kurtlarının İzlemesi Gereken Kitaplarla İlgili Filmler
Kitap, kütüphane, yazarlık gibi konular üzerinden ilerleyen, kitap kurtlarının mutlaka izlemesi gereken kitaplı filmler liste...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
5
FİLM
Osmanlı Tarihine İlgi Duyanların İzlemesi Gereken Osmanlı Filmleri
Osmanlı dönemini anlatan tarihi kurgu veya belgesel türündeki filmleri bu listede paylaşıyoruz. Osmanlı tarihine ilgi duyanla...
102
FİLM
100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014)
2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması'nın Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen en iyi 100 filmi listelenmektedir....
m.Özkan

m.Özkan

@mozkan - Bursa

 paylaşım fotoğrafı
Tekrar tekrar izlemek
Fetih 1453
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7.1/10
296 oy
Sence kaç puan almalı?
0