up
ara

Avatar

(2009)

Avatar Konusu ve Özeti

Avatar
Sakat bir asker Pandora adlı bir gezegene gönderilmesinin ardından gizli görevi ve aldığı emirler ile yerel halk ve bu dünyaya duyduğu sevgi arasında kalır.
Süre: 162 dk
Yapım: 2009 İngiltere, ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • James Cameron
“Titanik”, “Yaratıklar (Aliens)”, “Terminator” filmlerinin efsanevi yönetmeni James Cameron Sinema tarihinde çığır açacak filmi AVATAR ile bir kez daha seyircileri büyülemeye hazırlanıyor.Üç boyutlu (3D) Sinema tekniklerinde son teknoloji ile üretilen ve “en yüksek bütçeli film” olarak akıllara kazınacak AVATAR 18 Aralık’ta tüm dünya ile aynı zamanda sinemalarda!Bizleri hayal gücümüzün ötesinde muhteşem bir dünyaya taşıyacak olan film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor.
 
Yarı-felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan, barış ve doğa ile örtülü bir çevrede yaşayan Na’vi halkının arasına gönderilir.
 
Askeri bir şirket uzaktaki bu gezegeni ve barındırdığı kaynaklaro incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar genetic mühendislik sonucu yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler.
 
Botanist  Dr Grace Augustine (Sigourney Weaver) ile programa gönüllü olarak katılmış Jake’in bedenlerinin Avatar’I yaratılacak ve böylece Jake’e de felç olmuş bedenini başka bir formda kullanma şansı verilmiş olacaktır. Na’vi halkından Prenses Neytiri ile tanışan Jake, kendisini Pandora’ya gönderen tehlikeden bu halkı savunurken bulur.
 
Yabancısı olduğumuz bu yeni dünyaya Jake Sully isimli, tekerlekli sandalye mahkum kalmış bir gazinin gözünden bakıyoruz. Fonksiyonlarını kaybeden bedenine rağmen içinde halen savaşçı bir ruh barındıran Jake, dünyanın enerji krizini çözmeye yetecek kaynaklara sahip olan ve bu kaynakları araştırmak üzere bir birliğin çalıştığı Pandora isimli gezegene ışık yılı yolculuğu yaparak asker olarak gönderilir. Pandora’daki atmosfer toksik olduğu için Avatar isimli program oluşturulur; bu programa göre insan “operatörleri”nin bilinçleri avatar isimli uzaktan kontrol edilebilen ve öldürücü etkisi olan hava koşullarında yaşam sürdürebilmeyi sağlayan biyolojik bedene bağlanır. Bu avatarlar insan DNA’sı ile Pandora’nın yerel halkı Na’vilerin genlerinin birleştirilmesiyle oluşur.
 
Jake kendi avatarında yeniden doğduğu halde yürüme yetisini de geri kazanır. Gezegendeki değerli enerji kaynaklarını elde etmelerine mani olarak görülen Na’vi halkının arasına sızmakla görevlendirilir. Fakat güzel bir dişi Na’vi olan Neytiri, Jake’in hayatını kurtarır ve bu her şeyi değiştirir. Neytiri’nin kabilesi tarafından kabul edilen Jake, onlardan biri olmayı tabii kaldığı bir çok test ve macera sonrasında öğrenir.
 
Jake ve gönülsüz eğitmeni Neytiri arasındaki ilişki zamanla derinleşir ve böylece Na’vi halkna sayı duymayı, sonunda da onlar safhında yer almayı tercih eder. Yerli Na’vi halkına destansı ve evrenin kaderini belirleyecek bir savaşta liderlik edecek ve böylece kabul görmesini sağlayacak son sınavı da verip veremeyeceği belirlenecektir.
Avatar filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri listesinde yer almaktadır.
Dahlia Clarke

Dahlia Clarke

@caglaakun - İzmir

Na'vi olmak istiyor "İnsan"
Bu film insanları çok kötü, çok canavar göstermiş. Çok da iyi yapmış. Çok da haklılar. Asıl canavarlar "insan" görünümünden uzak olan varlıklar değil de bir açgözlülük uğruna her şeyi yok eden bizleriz çünkü.

Örneğin filmde günümüz dünyasında normal(?) şartlarda devamını sürdüren bir hayvan neslinin tükendiği haberi var arka planda. Tıpkı günümüzdeki pandalar gibi. İnsan, bazı şeylerin öneminin fark edilmesi için yok olma eşiğine gelmesi mi gerekiyor ille de?

Filmi izlemeye başladıktan birkaç dakika sonra kendinizi o adamın yerinde hayal ediyorsunuz, onun yerinde olmak istiyorsunuz. Rüya gibi. Gerçekten çok güzel. İnsanı insan olmaktan utandıran filmlerden biri. İnsana doğayı yeniden hatırlatıyor. Aldığı her şeyi bir gün aynı şekilde geri vereceğini yeniden hatırlatıyor. Sonuna doğru bir insan değil de Na'vi olmak, bir hastalık gibi her şeyi yok etmektense var oluşunuzla barış içinde yaşamak istiyorsunuz. Filmde yapılanları günümüzde kendi dünyamıza yapmıyor muyuz sanki?
Avatar
filme 10 verdi
2 yorum
(@)
İzlediğim en iyi filmlerden biri hatta izleyecek film bulamadığım zamanlarda tekrar izlediğim filmlerden biridir... filmdeki yeşil ormanlık bölgedeki yaşam kesinlikle insanı ayrı bir dünyaya götürüyor bu yüzden bu tarz filmlerde ayrı bir huzur buluyorum...
01.08.16 beğen cevap
kralfilmizle (@kralfilmizlecom)
gerçekten müthiş bif film.. http://www.kralfilmizle.com/avatar-izle-turkce-dublaj/
30.11.16 beğen cevap
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

İzlediğim en etkileyici bir bilim kurgu filmdi. Bizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.
Avatar
filme 10 verdi
0 yorum
Sevda Sen

Sevda Sen

@sevdasen - İstanbul

Görselliği muhteşem, denk geldikçede izleyeceğim bir film o 3 saat nasıl geçiyor anlamıyosunuz hatta bittimi şimdi? diye bir 3 saat daha olsa izlenir diye düşündüren akıp giden bir film.. yıllardır 2. filmin çıkmasını bekliyoruz! ölmeden izleyebilicekmiyiz acabaaaaa??
Avatar
filme puan vermedi
0 yorum
Nil

Nil

@nill - İstanbul

Film hakkında hatırladığım tek şey; filmi izledikten sonra intihar edenlerin sayısının çok olması. Bunun sebebi de, bu filme bakarak, dünyada böyle bir yerin ve yaşamın olamayacağıymış. İnsanlar filme bakarak derin bir umutsuzluk içine giriyor ve hayatlarına son veriyorlar. Bu haber ve durum filmden daha çok ilgimi çekmişti.
Avatar
filme 8 verdi
0 yorum
halide

halide

@halide

İzlememek kayıptir... yönetmenin ve senaristi hayal gücü takdire şayandir...
Avatar
filme 10 verdi
0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici - Erzurum

Bu işler böyle oluyor. İnsanlar sizin istediğiniz bir b...'un üzerinde oturuyorsa, onları düşman yaparsınız. Böylece sahip olduklarını ellerinden alma hakkını kendinize verirsiniz.
Avatar
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Şimdi kendine bir İkran seçeceksin. Onu içinde hissetmelisin. Eğer o seni seçerse, sana gösterdiğim gibi yapacaksın. Sadece tek bir şansın var Jake. (Neytiri)
Avatar
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici - Erzurum

Askeri hastanedeyken, bir daha eskisi gibi olmayacağımı biliyordum, rüyalarımda uçuyordum. Özgürdüm. Er ya da geç, daima uyanırsın.(Jake Sully)
Avatar
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Barış yapmayı amaçlayan bir askerdim ama bir zaman sonra bunun bir hayal olduğunu anlarsınız.” (Jake Sully)
Avatar
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Barış yapmayı amaçlayan bir askerdim ama bir zaman sonra bunun bir hayal olduğunu anlarsınız. (Jake Sully)
Avatar
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
121
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri
Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken, ufuk açıcı en iyi ve en etkileyici bilim kurgu filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Se...
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
12
FİLM
Tüm Zamanların En Çok Hasılat Yapan Filmleri
Dünya çapında izlenme rekorları kıran, tüm zamanların en çok hasılat yapan, en sevilen filmleri listelenmektedir. ...
40
FİLM
En Çok İzlenip Önerilen, Tüm Zamanların En İyi Filmleri
Film önerisi istendiğinde aklımıza ilk gelen ve hala izlememiş olanları gördüğümüzde şaşırdığımız, tüm zamanların en iyi film...
18
FİLM
Altın Küre Ödülü Sahibi Filmler
1944'ten bu yana Hollywood Foreign Press Association tarafından verilen Altın Küre Ödülü'nü kazanmaya hak kazanmış tüm filmle...
8.5/10
729 oy
Sence kaç puan almalı?
0