up
ara

Dünyalı

- The Man From Earth (2007)

Dünyalı Konusu ve Özeti

Dünyalı
Başrollünde oyuncu Tony Todd yer aldığı, yönetmenliğini Richard Schenkman üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Bilim Kurgu türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Dünyalı isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 87 dk
Yapım: 2007 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Jerome Bixby
Dünyalı filmi İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri listesinde yer almaktadır.
Nil

Nil

@nill

Bütün zamanlarda yaşamak...
Bir adam düşünün tarih boyunca bütün zamanlarda yaşamış. Bütün çağları, savaşları görmüş. Tarihe birebir tanıklık etmiş. Bilgileri tamamen yaşamışlıklardan geliyor. Bilinen bir çok doğrunun yanlış olduğunu size ispatlayabilir. Görüntüsünde hiçbir değişiklik yok fakat yaşı bütün çağların toplamında..
Üniversitede tarih profesörü olan adam artık taşınmak zorundadır ve evinde yakın arkadaşlarıyla vedalaşmaktadır. Film tek sahnede çekilen ve hiç sıkmayan nadir filmlerdendir. Kısa ama dolu dolu bir filmdir. Bütün insanlık tarihi, dinler tarihi, biyoloji, antropoloji, çağlar tarihi.... bu konulara ilginiz varsa bu filmi kaçırmayın. hiç sıkmadan yaklaşık 1,5 saati size 15 dk gibi geçirtecek film. Şiddetle tavsiye ederim.
Dünyalı
filme 10 verdi
10 beğen · 3 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Müthiş bir kurguydu... Tek odada geçmesi bakımından 12 Angry Man'i de anımsattı bana :)
07.01.16 beğen 1 cevap
Nil (@nill)
12 angry man i izlemedim. O da bu film gibiyse en kisa zamanda izlerim :)
08.01.16 beğen cevap
Umut Demirbilek (@ragnar)
12 Angry Men filmi ile kıyaslanabilir tarafı sadece türü olabilir. :) İkisi de bana göre türünün efsanelerinden. :)
25.02.16 beğen cevap
Delfin Eyla

Delfin Eyla

@delfineyla

Amatör çekimlerle de, fazlasıyla etkileyici bir yapım çıkabileceğini kanıtlıyor aslında. Amatör demek bile yanlış düşününce, kurgusu ve işleyişi gayet akıllıca, bir odada oturan insanları ne denli kendinize inandırıp, inandıkları tüm o bilimsel kanunları kuramları ne denli hiçe sayıp olayın büyüsüne kapılacaklarını gözler önüne sermiş. 12 Angry Men tarzı da diyebiliriz çekiliş bakımından, kurgusu nedeniyle beni asla sıkmadı da..
Dünyalı
filme puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Tolunay

Tolunay

@tolunay

Kült Filmler İçerisinde En İyilerden
Dünyalı bir kült film. O kadar sürükleyici bir anlatımı vardı ki bir an için kendimi şöminenin yanında John'u dinlerken buldum. Filmden çıkarılacak en önemli mesaj ise bazı şeyleri sorgulamak onlara Gerçeklik payı vermez, ve hatta aynı şekilde mantık çerçevesinde sorgulayamamakta gerçek olmadıkları anlamına gelmez. İzlenmesi gerekli bir film.
Dünyalı
filme 9 verdi
3 beğen · 1 yorum
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
İznelimsi değil de dinlenisimlik bir film.
16.07.18 beğen cevap
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Durağan-dolu dolu bir film
Doğrusunu söylemek gerekirse filmlerden pek anlamam, bir kalite belirleyici olamayacak kadar bilgisizim ama ilgilerim ve beğenilerim doğrultusunda böyle bir filmi yorumlamam gerektiğini düşündüm.

Öncelikle izlerken ve izledikten hemen sonra zihnimde dolaşan şey şuydu: Keşke bir film değil de kitap olsaydı bu, olası tüm detaylarıyla. Bu isteğimin dışında, rahatlıkla söyleyebilirim ki tek mekan insana anlamsız bir bağımlılık duygusu aşılıyor. Sıkıcı olduğunu bir an bile düşünmüyorsunuz; oysa çok mekanlı, çetrefilli olaylarla dolu birçok filmde sıkılmış, "niçin film izliyorum ki?" içerikli sorularla kendinizi meşgul edip tezatlar içinde sürünen bir insansınız. Ne kadar keyif verici olduğunu buradan yola çıkarak hesaplayabilirsiniz.

Ama iddia etmiyorum ki film herkese göre, aksine, film herkese göre değil; herkes izlememeli. Özellikle insanların "bunaltıcı anlarda", "bunaltıcı fikirlerle" baş başa kaldıklarında verebilecekleri tepkilere şahit olmayı seviyor, üzerine düşündüğünüz "insanlık", "Tanrı", "hisler", "fikirler" ve vs. hakkında yeni boyutlara ulaşmayı ya da bir çeşitte onaylanmayı arzuluyorsanız izlemelisiniz.
En iyi sahnesi: John, İsa olmadığını, tüm bunları kurguladığını söylediğinde ortaya çıkan tepkilerin ve düşünce dönüşümlerinin olduğu kısım, özellikle bu kısım.
Alternatif isim: Bence daha iyi bir isim olamazdı.
Dünyalı
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici

Etkileyici...
Sadece bir odada geçmesine rağmen kendini sonuna kadar izlettirdi.Filmin senaryosu oldukça ilginç, bambaşka bir yaklaşım içinde insanın yaratılışını, inanç gibi meseleleri sorgulayan bir film.ben çok sevdim izlenmeli :)
Dünyalı
filme 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Elemanların hepsi de kalifiye olunca zaten kaliteli bir beyin fırtınası koptugundan, farklı mekan izleme isteği uyanmiyor izleyicide. Güzel seçim ;)
30.05.16 beğen cevap
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

-İnsan yaşlandıkça, günler haftalar, aylar daha çabuk geçmeye başlar. Senin için bir günün bir yılın ne anlamı var? yaşam ve ölüm çevrimi?
+Karmaşa. Biriyle tanışırım, adını öğrenirim, iki kelime ederim ve giderler. Bazıları dalgalar gibi gelir, yükselir ve alçalır. Rüzgarda dalgalanan bir buğday tarlası gibi.
- Hiç her şeyden bıktığın oldu mu?
+Arada sırada sıkıldığım oluyor. Aynı hataları tekrar tekrar yapıyorlar.
-Onlar mı? O halde kendini diğer insanlardan ayrı tutuyorsun?
+O anlamda söylemedim... BUT OF COURSE (hı hı) I'M...
Dünyalı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

-Adam Buda'yla tanışır, duydukları hoşuna gider. Geri dönüş yolunda biraz düşünür, 500 yıl filan. Akdeniz'e gelir. Etruryalı olur. Roma İmparatorluğu'na sızar. Ama gördükleri hiç hoşuna gitmez: dev bir ölüm makinesi. Düşünerek yakın doğuya yönelir. "Neden Buda'nın öğretisini modern bir şekilde aktarmayayım?" Ve dener. Roma'ya karşı tek bir muhalif. Roma kazanır. Gerisi [w:([w:([w:([w:([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/film-tur/[w :([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/kitap-tur/[w :([w:([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/film-tur/[w :([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/film-tur/[w :([w:([w:([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/film-tur/[w :([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/kitap-tur/[w :([w:([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/film-tur/[w :([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih. Tarih sayılır, içine bolca peri masalı karışmış halde. (...) Açıklamaya çalıştı. Ama onlar çoktan büyülenmişlerdi. "Yeniden dirildim."
Dünyalı
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Adam Buda'yla tanışır, duydukları hoşuna gider. Geri dönüş yolunda biraz düşünür, 500 yıl filan. Akdeniz'e gelir. Etruryalı olur. Roma İmparatorluğu'na sızar. Ama gördükleri hiç hoşuna gitmez: dev bir ölüm makinesi. Düşünerek yakın doğuya yönelir. "Neden Buda'nın öğretisini modern bir şekilde aktarmayayım?" Ve dener. Roma'ya karşı tek bir muhalif. Roma kazanır. Gerisi [w:([w:(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/[w :(tarih) u:(http://www.neokur.com/dizi-tur/ tarih. Tarih sayılır, içine bolca peri masalı karışmış halde. Açıklamaya çalıştı. Ama onlar çoktan büyülenmişlerdi. "Yeniden dirildim."
Dünyalı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

-İnsan yaşlandıkça, günler haftalar, aylar daha çabuk geçmeye başlar. Senin için bir günün bir yılın ne anlamı var?
+Karmaşa. Biriyle tanışırım, adını öğrenirim, iki kelime ederim ve giderler. Bazıları dalgalar gibi gelir, yükselir ve alçalır. Rüzgarda dalgalanan bir buğday tarlası gibi.
- Hiç her şeyden bıktığın oldu mu?
+Arada sırada sıkıldığım oluyor. Aynı hataları tekrar tekrar yapıyorlar.
-Onlar mı? O halde kendini diğer insanlardan ayrı tutuyorsun?
+O anlamda söylemedim...
Dünyalı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

-Bu küfür.
-Nasıl küfür olabilir? Daha bir şey söylemedi ki.
-Yeni ahit demesi küfür.
-Düzinelerce yeni ahit var. İbranice, Rumca, Latince... Kral James'e kadar uzanıyor. Hepsi tashihçi ve hepsi de gerçeği ortaya çıkardığını iddia eder.
-Ben "100 kelimelik yeni ahit"ten söz ediyorum.
-Ben sana 10 emri 10 kelimede verebilirim. "Yapma, yapma, yapma, yapma, yapma... Yapma."
-10 emir sadece tarih öncesi yasaların modernleştirilmiş hali. Hammurabi kuralları.
Dünyalı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
14
FİLM
İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri
Ütopya filmleri, gerçekte var olmayan ve günümüzde gerçekleşmesi mümkün olamayacak kadar ideal ve kusursuz olan hayali toplum...
21
FİLM
Tek Mekanda Geçen ama İzleyiciyi Bunaltmayan Etkileyici Filmler
Sadece bir mekanda çekilmesine rağmen zekice kurgulanmış olan senaryoları sayesinde izleyiciyi sıkıp bunaltmayan sürükleyici ...
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
57
FİLM
Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Eğitim Filmleri
Tüm öğretmenlerimizin ve öğrencilerin mutlaka izlemesi gereken hem eğitici hem de ufuk açıcı filmler listelenmektedir....
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
savaş ataşçi

savaş ataşçi

@savasatasci

Dünyalı filmi izlediğim en mükemmel filmlerin başında gelir ilk dakikadan etkisi altına alır ve nasıl bittiğini anlamazsınız bile
Dünyalı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.7/10
90 oy
Sence kaç puan almalı?
0