up
ara

Sosyal Ağ

- The Social Network (2010)

Sosyal Ağ Konusu ve Özeti

Sosyal Ağ
Sosyal Ağ filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 120 dk
Yapım: 2010 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Aaron Sorkin
Sosyal Ağ filmi Altın Küre Ödülü Sahibi Filmler listesinde yer almaktadır.
onur  yücedağ

onur yücedağ

@onryucedag - Karaman

Bir biyografi filminden ne beklersiniz? Tabi ki en başta gerçeği yansıtıp yansıtmadığını bekleriz. sosyal ağ da tamamen gerçekler üzerine kurulmuş. gerçek ve akıcılık birleşmesi belkide filme altın küreyi kazandırmış. Filmde facebook hakkında her şeyi anlatılıyor. Gerçekteki fikir babalarını , mark 'ın facebook'u nasıl geliştirdiğini , dünyaya nasıl hızlı bir şekilde yayıldıklarını ve her şeyin güzel gittiği anlar da en yakın arkadaşıyla neden davalık olduklarını tarafsız bir şekilde anlatıyor.
Sosyal Ağ
filme 8 verdi
0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Yönetmenliğini David Fincher 'ın yaptığı, facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ‘in facebook'u nasıl kurduğunu anlatan 2010 yapımı, dram ve tarihi kurgu olarak sınıflandırılsa da, bir anlamda biyografi sayılabilecek bir film bu.
Film 5 dalda Oscar'a aday gösterilmiş, en iyi düzenleme(?), en iyi orjinal müzik ve en iyi senaryo dalında oscar ödülleri almış almasına ama bir film otoritesi olarak nasıl almış bir anlam veremedim. :) Şaka bir yana oldukça vasat bir filmdi, müzikler belki, senaryo gerçeğe sadık kalınmasından ötürü olabilir ama düzenleme nedir hiç anlamadım. (Öyle de bir sinema bilgim vardır evet ;)
Filmde; kaba tabirle Zuckerberg’in nasıl ‘pisliğin teki’ olduğunu, nasıl fikir hırsızı olduğunu, kız arkadaşından ayrıldığı gece 48 saat pc başından kalkmayarak Facebook’a ilham kaynağı olan intikam olayını, her detayıyla uzun uzun anlatmışlar. Sonra bu fazla oldu galiba deyip vicdan azabı duymuş olacaklar ki final sahnesindeki mesajla Zuckerberg’e sempati kazandırmaya çalışmışlar. Zuckerberg’in karakteri hakkında nette de pek iyi şeyler söylenmiyor olsa da belki de gerçeğin aslı filmdeki gibi değildir. Ama şıpıdık terlikleri, kıvırcık saçları ve yüzündeki o aşırı sakin ve umarsız ifade hariç, en yakın arkadaşını satan, kız arkadaşını rezil eden, kıskanç, hırslı, asosyal, ilkesiz, pis bir adamdır demişler filmde Zuckenberg için. Peki Zuckenberg ne demiş film için : “ Sadece kıyafet seçimi doğru olmuş. “ demiş.

Zuckenberg gerçekte ne karakterde bir adam olursa olsun hayata bakış açımızı değiştirdiği kesin ve bu, filmde şu replikle net bir şekilde verilmiş: “İnsanoğlu çiftlikte yaşadı, sonra şehirlerde yaşadı ve şimdi de internette yaşayacak..! :( Ve maalesef haklı.. Yıl olmuş 2019. İnsanoğlu sadece facebook’da değil, her geçen gün yenisi eklenen birçok sanal iletişim platformuyla ne yazık ki sadece internette “yaşıyor”..?! Yatacak yerin yok Zuckenberg.. ! Neden mi? Bakınız : Black Mirror : Nosedive isimli bölüm.
Sosyal Ağ
filme 7 verdi
0 yorum
“İnsanoğlu çiftlikte yaşadı, sonra şehirlerde yaşadı ve şimdi de internette yaşayacak!”
Sosyal Ağ
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
“İnsanoğlu çiftlikte yaşadı, sonra şehirlerde yaşadı ve şimdi de internette yaşayacak!”
Sosyal Ağ
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
melankolik

melankolik

@melankolik

Harvar'daki öğrenciler iş kurmanın işe girmekten daha iyi olduğuna inanır.
Sosyal Ağ
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sosyal Ağ
“Sen bir pislik değilsin Mark, ama pislik olmaya çalışıyorsun.”
Sosyal Ağ
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
“Sen bir pislik değilsin Mark, ama pislik olmaya çalışıyorsun.”
Sosyal Ağ
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
18
FİLM
Altın Küre Ödülü Sahibi Filmler
1944'ten bu yana Hollywood Foreign Press Association tarafından verilen Altın Küre Ödülü'nü kazanmaya hak kazanmış tüm filmle...
9
FİLM
Bilim İnsanlarını Konu Alan Filmler
Bilim insanlarını konu edinen, kimisi gerçek yaşam öyküsü kimisi ise kurgu olan filmler listelenmektedir. Bilim insanlarıyla ...
26
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Öğretici Biyografi Filmleri
Hayatları bize ışık tutan, yol gösteren, ders veren biyografi filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Sen de öğretici bulduğun bi...
7.3/10
93 oy
Sence kaç puan almalı?
0