up
ara

Sosyal Ağ Filmi İncelemeleri

ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Yönetmenliğini David Fincher 'ın yaptığı, facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ‘in facebook'u nasıl kurduğunu anlatan 2010 yapımı, dram ve tarihi kurgu olarak sınıflandırılsa da, bir anlamda biyografi sayılabilecek bir film bu.
Film 5 dalda Oscar'a aday gösterilmiş, en iyi düzenleme(?), en iyi orjinal müzik ve en iyi senaryo dalında oscar ödülleri almış almasına ama bir film otoritesi olarak nasıl almış bir anlam veremedim. :) Şaka bir yana oldukça vasat bir filmdi, müzikler belki, senaryo gerçeğe sadık kalınmasından ötürü olabilir ama düzenleme nedir hiç anlamadım. (Öyle de bir sinema bilgim vardır evet ;)
Filmde; kaba tabirle Zuckerberg’in nasıl ‘pisliğin teki’ olduğunu, nasıl fikir hırsızı olduğunu, kız arkadaşından ayrıldığı gece 48 saat pc başından kalkmayarak Facebook’a ilham kaynağı olan intikam olayını, her detayıyla uzun uzun anlatmışlar. Sonra bu fazla oldu galiba deyip vicdan azabı duymuş olacaklar ki final sahnesindeki mesajla Zuckerberg’e sempati kazandırmaya çalışmışlar. Zuckerberg’in karakteri hakkında nette de pek iyi şeyler söylenmiyor olsa da belki de gerçeğin aslı filmdeki gibi değildir. Ama şıpıdık terlikleri, kıvırcık saçları ve yüzündeki o aşırı sakin ve umarsız ifade hariç, en yakın arkadaşını satan, kız arkadaşını rezil eden, kıskanç, hırslı, asosyal, ilkesiz, pis bir adamdır demişler filmde Zuckenberg için. Peki Zuckenberg ne demiş film için : “ Sadece kıyafet seçimi doğru olmuş. “ demiş.

Zuckenberg gerçekte ne karakterde bir adam olursa olsun hayata bakış açımızı değiştirdiği kesin ve bu, filmde şu replikle net bir şekilde verilmiş: “İnsanoğlu çiftlikte yaşadı, sonra şehirlerde yaşadı ve şimdi de internette yaşayacak..! :( Ve maalesef haklı.. Yıl olmuş 2019. İnsanoğlu sadece facebook’da değil, her geçen gün yenisi eklenen birçok sanal iletişim platformuyla ne yazık ki sadece internette “yaşıyor”..?! Yatacak yerin yok Zuckenberg.. ! Neden mi? Bakınız : Black Mirror : Nosedive isimli bölüm.
Sosyal Ağ
filme 7 verdi
0 yorum