up
ara

Cambazhane

- The Circus (1928)

Cambazhane Konusu ve Özeti

Cambazhane
Başrollünde oyuncu Charles Chaplin yer aldığı, yönetmenliğini Charles Chaplin üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Sessiz Sinema türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Cambazhane isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 71 dk
Yapım: 1928 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Charles Chaplin
Cambazhane filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Sessiz Sinema Filmleri listesinde yer almaktadır.
Nazım İlgin

Nazım İlgin

@nazimilgin - İstanbul

Filmin orijinal ismi "The Circus" yani günümüz Türkçesinde artık yerleşik bir kelime olan Sirk... Bir Charlie Chaplin eseri, bir kült yapım ve ismine "Sirk" demek yerine, Cambazhane demeyi tercih etmişler... Neden? Neden orijinal isminin tam karşılığı, hatta karşılığından ziyade bizzat kendisi mevcutken dilimizde, ne diyedir böylesine bir şey? Gerek kitap olsun, gerekse film, isim değiştirmek nedir ya? Ne diye? Daha çok satsın diye mi? Tam çevirisi, müstehcen, amoral diye mi? Daha bir benimsensin, milli egoyu şişirsin diye mi? Sirk ve Cambazhane eş anlamlı kelimelerdir, bu bağlamda belki bu sözlerim yersizmiş gibi gelebilir ama, 'Blue Valentine' ile 'Aşk ve Küller' ne alaka? Neyse, bu isim muhabbetine kaynamasın film... Charlie Chaplin ve dahilik düzeyindeki kıvrak zekâsının bir araya gelmesiyle peyda olan, evrensel sinemanın bir başyapıtı... Bir gün herkesin izlemesi dileğiyle.
Cambazhane
filme 10 verdi
0 yorum
15
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Sessiz Sinema Filmleri
1900'lü yılardan itibaren yaygınca kullanılmaya başlayan sessiz film teknolojisi ile çekilmiş olan, diyalog içermemesine rağm...
10/10
1 oy
Sence kaç puan almalı?
0