up
ara

Gözü Tamamen Kapalı

- Eyes Wide Shut (1999)

Gözü Tamamen Kapalı Konusu ve Özeti

Gözü Tamamen Kapalı
Sana düşkünü bir karısı olan ve New York'ta yaşayan bir doktor karısının kendisini aldattığını itiraf etmesi üzerine tüm ahlaki ve seksüel tabularını yıkacak olan gizli ve tehlikeli bir gece hayatı yaşamaya başlar.
Süre: 159 dk
Yapım: 1999 ABD, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • Arthur Schnitzler
Stanley Kubrickin tartışmalar yaratan  filmi, Tom Cruise ve Nicole Kidman gibi oyuncuların kariyerleri için de önemli bir adım. Evli bir çiftin psiko-seksüel meceralarını; kabuslarla dolu bir hayal alemini ve filmin sonunda aralanacak yüksek gerilimli bir esrar perdesini. Doktor William Harford (Tom Cruise), eşinin o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır...Kubrick, oyuncuların her hareketini takip ettiği usta çekimler, kullandığı zengin renkler ve çarpıcı görüntülerle, herkesin gözünü sonuna dek açıyor.
Sena Alkan

Sena Alkan

@senaalkan

Sarsıcı
Film boyunca gerek ufak detaylarda, gerekse olay örgüsünden anlaşılan bir gizem mevcut. Bir mesaj silsilesi mevcut. Bi boklar dönüyor ama ne diye sorduysanız, Stanley Kubrick’in son filmidir ve rivayete göre ölmesine sebep olan filmidir. Illuminati’yi çarpıcı bir şekilde gözlerimizin önüne seriyor. Ne denli
doğru bilinmez ama, internette baya destekleyici yazılar var. Hepsini okuyup geldim. Seksin karanlık tarafı falan demişler, bence alakası yok. Uzun süredir etkisinde kaldığım bir filmdir kendisi. İzleyin.
Gözü Tamamen Kapalı
filme puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
tamer aktulum

tamer aktulum

@amantedelashadas

KUBRİCK
Kubrick bir çok başyapıta imza atmış,tüm zamanların en iyi yönetmenlerindendi. Film illuminati'nin deşifre olayını çok cesurca abartmış. gerçekler çok kısa tabi.
bu filmin tarihi 1999. Onun öncesinde böyle bir deşifre henüz ne sinemada, ne medyada yapılmadı. Kubrick birnevi düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin olmuş bu konuda yani. sakalını yalamak istedim şimdi:d
bazı incelemelere bakmıştım filmi izlemeden önce daha çok kadın erkek ilişkisi anlatan bir film gibi yorumlanmış. benim böyle bir algım olmadı.
Bu incelemeleri yapan antırrriiiik peştoların filmin ilk sahnesinde nicole kidmanın götüne odaklanıp salyalarını yerlere akıttığına eminim.
bir çok sahnede illuminati nin sembolleri taşınmış. kubrick bu sembolleri nurdan teyzenin donları gibi sermiş yere:) Filmin senaryosu Traumnovelle (Dream Story) adlı romandan uyarlanma. Roman ile film çok örtüşüyor fakat birebir aynı değiller. Romanda olup filmde olmayan pek fazla şey yok fakat filmde olup romanda olmayan birçok detay var. Kubrick bu romana kendi farkını katmış roman ile film arasındaki farkı belirleyen en önemli şey ise konunun işlenişi ve odak noktası. Roman tamamen kadın-erkek ilişkileri üzerine kurulu Kavak Yelleri dizisi tadındayken, Kubrick filmin odak noktasını gizli topluluklara yönlendiriyor. Okült sembolizme anasının gözü kadar ağırlık veriyor filmde .Evet filmin ilk 1 saati Nicole Kidman'ın götü ve memesi etrafında dönüyor, başka da pek bi olay yok. " ben filmi seyrederken ilk 1 saat çok sıkılmıştım, fakat sonra en tırt detayın bile bir anlama geldiğini ve konuların nasıl bağlandığını görünce kubrice fatiha okuyasım geldi şerefsizim.
Kubrick filmin çekimlerini 3 Mart 1999'da tamamlayıp Warner Bros'a teslim ediyor. 4 gün sonra, 7 Mart 1999'da "kalp krizi"nden vefat ediyor. Bak sen şu işe. Filmin bizlere ulaşmış şeklinin biraz kesilip biçilmiş olma ihtimalini de oldukça güçlendiriyor bu 2 tarih arasındaki yakınlık. iyi seyirler.
Gözü Tamamen Kapalı
filme 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Selda Yaman

Selda Yaman

@seldayaman

Seks saplantıları üzerine unutulmaz bir rüya
Kabul ediyorum ki bir Kubrick hayranıyım. Öyle ki tüm filmlerini defalarca izlerim. Çoğu filminden de memnun kaldığımı belirteyim. Bu film beni gerçekten derinden etkiledi ve şok etti. Sanırım Kubrick de izleyiciye bunu yapyı hedeflemiş. Herkesin içerisinde seksin karanlık dünyasına yönelik bir merak vardır. Bu film sıradışı fantezileri yaşarken hala iyi ve normal bir insan kalabilmeye çalışan bir kişiyi anlatmakta.

Tom Cruise filmde çok başarılı. Sanırım kendisi de oynamaktan memnun kalmıştır. Özel hayatında girmek istediği fakat giremediği ortamlara film sayesinde konuk olmuş. Film yıldızı edasından sıyrılıp karmaşık düşüncelerin arasında kıskançlığından sıyrılmaya çalışan bir kocayı canlandırıyor.
Kidman ise çok daha başarılı. En başarılı filmlerinden birisi. İzlemeyi düşünenlere kesin izleyim derim. Bazılarınız nefret edecek bazılarınız çok sevecek.
Gözü Tamamen Kapalı
filme 8 verdi
2 beğen · 1 yorum
tamer aktulum (@amantedelashadas)
filmi tek gözünüz kapalı izlediğinize kalıbımı basarım...
30.05.18 beğen cevap
seğgei

seğgei

@seggei

...
-Temel olarak kadınlar öyle düşünmez tamam mı?
*Milyonlarca yıl bu ispatlanmış değil mi?Değil mi?Erkekler istedikleri herkesle düşüp kalkar ama iş kadınlara gelince onlar sadece güven ve sadakat gibi şeylerin timsalidir değil mi?
-Durumu çok basitleştiriyorsun Alice ama evet onun gibi bir şey
*Ahhsiz erkekler bir bilseydiniz...
Gözü Tamamen Kapalı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Selda Yaman

Selda Yaman

@seldayaman

Alice Harford: Seni seviyorum ve biliyorsun mümkün olduğunca çabuk yapmamız gereken bir şey var.
Dr. Bill Harford: Nedir?
Alice Harford: Sevişmek.
Gözü Tamamen Kapalı
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Sizce de evliliğin en güzel tarafı aldatmayı, her iki taraf için de zorunlu hale getirmesi değil mi?
Gözü Tamamen Kapalı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Guapo

Guapo

@ilay

Hiç bir rüya sadece bir rüya değildir.
Gözü Tamamen Kapalı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Hiçbir rüya sadece bir rüya değildir.
Gözü Tamamen Kapalı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
8.1/10
51 oy
Sence kaç puan almalı?
0