up
ara

Zoraki Kral

- The King's Speech (2010)

Zoraki Kral Konusu ve Özeti

Zoraki Kral
Başrollünde oyuncu Helena Bonham Carter yer aldığı, yönetmenliğini Tom Hooper üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, Tarih türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Zoraki Kral isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 118 dk
Yapım: 2010 Avustralya, İngiltere, ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • David Seidler
Zoraki Kral filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler listesinde yer almaktadır.
Azize ÖZDEMİR

Azize ÖZDEMİR

@azizeozdmr - İzmir

The King's Speech
York Dükü George kekemedir. Ağabey'i Edward yasak aşkı için krallığı bırakınca Birleşik Krallık görevi kendisine düşer. Kekemeliğinden kurtulmak için hiçbir formasyonu olmayan kendi çözüm yolunu geliştirmiş Lione'le çalışmaya başlarlar. İkinci dünya savaşında Krallık kraldan etkileyici bir hitabet beklemektedir.
Lionel ve Berti'nin dostluğu (kalp kalp kalp)lik bir özenle işlenmiş efendim. Geoffrey Rush oyunculuğuna bayıldığım beyefendidir.Çok mükemmel oynamış yine ve yeniden. Onu yine güzel performans sergilediği La Mıglıore Offerta'da da çok sevmiştim. İsmini gördüğümde filmin kaliteli olduğu hissine kapılıyorum. Ayrıca diğer kaliteli oyuncu Helena Bonham Carter. Hangi rolü biçseniz ustalıkla üstesinden geliyor hatun. Colin Firth bir kıyafet bir insana bu kadar mı yakışır. Film boyunca ne kadar karizmatik dedim. Hepsi çok güzel bir harman olmuş. Yaşanmış olayların daha izlenesi geldiğini biliyoruz. Bu filmde o ilginin ötesinde bir şeyler var. Beğendim izleyin izlettirin. Ayrıca bkz: Çevirilerin gazabı. Popüler olanı seçmek gerek ki dikkat çekip izlensin diye yapıyorlar sanıyorum.
Zoraki Kral
filme 10 verdi
0 yorum
Elvan Kama

Elvan Kama

@elvankama - İstanbul


Film kimlere hitap ediyor?: Biyografi tarzı filmleri çok sevdiğimden, bu filmi de sıkılmadan izledim. Konuşma Terapisi'nin o zamanlarda kullanılması, bir Kral'ın egosunu ve kibrini bir yana bırakarak konuşma terapisinden yararlanması ve terapistini toplumdan gizlememesi beni çok etkiledi. Danışan-terapist ilişkisiyle ilgilenenler mutlaka izlemeli diye düşünüyorum.
Filmin mesajı: Oldukça motive edici bir film olduğundan verilmem istenen en en basit mesajın, her motive edici filmde olduğu gibi "Asla vazgeçme" olduğunu söyleyebilirim. Fakat bunun yanında verilmek istenen alt mesajlar da vardı. Kralın karısının desteği (Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır), arkadaşlığın önemi (Seni gerçekten dinleyen birini bulmanın ne kadar zor olduğu), kimsenin kusursuz olamayacağı vs gibi tanıdık fakat etkili birkaç mesaj da yakalamak mümkün..
Senaryo üzerine: Senaryo gerçekten çok özgün. Konuşma bozukluğu, özellikle de kekemelik 5 yaşından itibaren fark edilen bir rahatsızlık olduğundan kekemelik temalı bir filmin çocukluk dönemlerini anlatmasını tahmin etmiştim. Hatta izlerken içimden "Kesin Kral'ın çocukluğuna geçiş yapılacak" diye düşünmüştüm. Fakat açıkçası film beni olumlu anlamda şaşırttı ve çok beğendim.
Oyuncular: Kral gerçek bir asilzade, kekemeliği, hayal kırıklığını, yılgınlığı, kendine güvensizliği de çok iyi işlemiş. Kral'ın eşinin oyunculuğunu da çok doğal ve sade buldum, güzeldi. Ama sanırım Kral kadar, terapistin oyunculuğu da aklıma kazındı.
Sanat yönetimi: Kostümlere çok dikkat edildiğini sanmıyorum. Hemen hemen aynı takım elbiselerle Kral ve terapist filmi tamamlıyor.
En iyi sahnesi: Filmlerde küfürlü sahneleri genel olarak itici bulsam da, bu film için bir istisna yapmam gerekti. Kral'ın terapistine sinirlenip ard arda argo sözcükleri sıraladığı ve öfke patlamasını yatıştırdığı ve küfrederken kekelemediği sahneyi çok sevdim.
Filmin sonu: Biraz ani bitti, güzel bir bitirişti fakat daha yumuşak bir geçiş beklerdim.
Filmi beğenenlere tavsiye: Özgüven temalı filmlerle ilgilenen varsa Gattaca'yı da önerebilirim.
Zoraki Kral
filme 9 verdi
0 yorum
Ayberk Akıncı

Ayberk Akıncı

@ayberkakinci - Gaziantep

Hem kendine özel hikayesiyle hem de oyunculuklarıyla muhteşem bir film.
Film hayatta hedefleri olan insanlara hitap ediyor. Aksiyon ve macera filmleri derken gerçekten bir amacı olan, bir noktaya temas etmek isteyen filmleri gözardı ediyoruz. Bu film bence bir filmin sadece görsel efektleriyle değil,konusuyla bile ne kadar etkileyici olabileceğini gösterdi. Ekranda izlediğiniz kişiyle empati kurmanızı ve başarısının ardındaki sevince ortak olmanızı sağlıyor.

Kısacası mutlaka izleyin.
Film kimlere hitap ediyor?: Farklı, unique diye tabir edilen filmleri seven insanlar mutlaka izlemeli.
Nerede, ne zaman, kimle: Kendi evimde , tek başıma izledim.
Filmin mesajı: Sorumluluklar ve yapılması gerekenler siz neye inanırsanız inanın mutlaka gerçekleştirilmeli.
Senaryo üzerine: Bir entrika girdabı değil bu film bir insanın kendini gerçekleştirmede ki başarısıdır. Özgün ve tahmine gerek duymayan bir film.
Oyuncular: Oyunculuklar da filmin hikayesi kadar güzel ve farklı.
En iyi sahnesi: Filmin son sahnesi.
Zoraki Kral
filme 10 verdi
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu - Bursa

Madem kralım nerede benim gücüm? Bir hükümet kurabiliyor muyum? Bir şeye vergi koyabiliyor muyum, savaş ilan edebiliyor muyum? Hayır! Yine de en yetkili makamda oturan benim. Neden peki? Çünkü halk, konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. Ama ben konuşamıyorum!
Zoraki Kral
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv - Baguio

Madem kralım nerede benim gücüm? Bir hükümet kurabiliyor muyum? Bir şeye vergi koyabiliyor muyum, savaş ilan edebiliyor muyum? Hayır! Yine de en yetkili makamda oturan benim. Neden peki? Çünkü halk, konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. Ama ben konuşamıyorum!
Zoraki Kral
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Madem kralım nerede benim gücüm?Bir hükümet kurabiliyor muyum?Bir şeye vergi koyabiliyor muyum,savaş ilan edebiliyor muyum? Hayır! Yine de en yetkili makamda oturan benim.Neden peki?Çünkü halk, konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. Ama ben konuşamıyorum.
Zoraki Kral
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

- Kekelemek yerine dur ve kendi kendine "Tanrı kralı korusun" de.
Mütemadiyen böyle söylüyorum ama belli ki kimse duymuyor.
- Uzun duraksamalar iyidir.Böyle büyük olaylara ciddiyet katar.
Gelmiş geçmiş en ciddi kral benimdir o halde.
Zoraki Kral
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu - Bursa

King Edward VIII: Sorry, I’ve been terribly busy.
King George VI: Doing what?
King Edward VIII: Kinging.

King Edward VIII: Üzgünüm çok meşguldüm.
King George VI: Ne ile ?
King Edward VIII: Krallık.
Zoraki Kral
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
68
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler
Akademi Ödülleri tarihi boyunca en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış olan, mutlaka izlenmesi gereken Oscar ödüllü filmler...
24
FİLM
Bol Ödüllü Filmler
Ödüllere doymayan, birçok ulusal ve evrensel ödüle layık görülmüş olan bol ödüllü filmler bu listede. Lütfen en az 2 ödül kaz...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
92
FİLM
İzlerken Gözlerinizin Dolacağı En İyi Dram Filmleri
Konusu içinize işleyecek olan, izlerken zaman zaman gözlerinizin dolacağı ve gözyaşlarınızı tutmakta zorlanacağınız en iyi dr...
79
FİLM
En İyi Film Dalında Oscar Ödülü Alan Tüm Filmler
1928'den bugüne en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış filmler listelenmektedir. Lütfen diğer dallarda Oscar kazanan filmle...
8.3/10
111 oy
Sence kaç puan almalı?
0