up
ara

Trainspotting Filmi İncelemeleri

Zümra

Zümra

@zumracelen

trainspotting
danny boyle tarafından yönetilen ve irvine welsh'in yazdığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan bir filmdir. film birçok ülkede uyuşturucuya özendirdiği konusunda tartışmalara yol açmıştır. filmde mark renton ve arkadaşlarının uyuşturucu bağımlılıkları işlenir, konu odağı daha çok mark renton olarak kalır. renton ve arkadaşlarının hayatlarında uyuşturucu dışında bir konu yoktur. renton defalarca uyuşturucu bırakma deneyiminin ardından bir gün altın vuruşla ölümle burun buruna gelir. Bu deneyimin ardından bambaşka biri olmaya karar verir.

en sevdiğim filmler arasında 4üncü sırada almaktadır. uyuşturucuyu hissetmenize neden olabilecek bir film. şiddetle tavsiye ettiğim bir film daha. ve yakın bir zamanda trainspotting 2 çıkmasıda bekleniyor.
Trainspotting
filme 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

TRAİNSPOTTİNG
İLM ADI: TRAİNSPOTTİNG
YÖNETMEN: DANNY BOYLE
SENARİST: IRVİNE WELSH (ROMAN)-JOHN HODGE(UYARLAYAN)
YAPIMCI: ANDREW MACDOLAND
YAPIM YILI: 1996
TÜRÜ: DRAMA, GÜLDÜRÜ SUÇ
ORİJİNAL DİL: İNGİLİZCE
SÜRE: 96 DAKİKA
IMDb: 8.3 /10
1-KISA BİR GİRİŞ VE FİLMİN KONUSU:

Yeraltı romanlarına merak sardığım günlerde okumuştum Trainspotting romanını ve filmin beyaz perdeye uyarlandığı görünce merakla izlemiştim. Merakım ve filmin sahneleri gözümü yeterince doyurdu.

Trainspotting Irvine Welsh'in romanından uyarlanarak, Danny Boyle'nin 1996'da beyaz perdeye uyarlamasıyla çekilmiş, başrollerinde Ewan McGregor(Mark Renton rolünde), Ewen Bremner(Spud Murphy) rolünde), Jonathan Lee Miller (Sick Boy rolünde), Robert Carlyle (Begbie rolünde) ve Kelly Macdonald( Diane rolünde)

Film Edinburgh'da yaşayan bir grup gencin uyuşturucu bağımlığı ve hayatını anlatır. Filmdeki uyuşturucu sahneleri çok tepki alsa da aslında İskoçyalı gençlerin o dönemdeki işsizlik, İngiliz sömürgesi altında olmanın verdiği sıkıntıdan bir kaçış gibi görülebilir. Tabi bu önermem, kişiden kişiye değişebilir tabi ki. Trainspotting'in Türkçe bir anlamının karşılığı olmasa da bir oyun bir hobi anlamına geliyor.

Buradan sonra Hulki Cin'in kalemini ben devralıyorum. Bende bu filmi Hulki Cin'in tavsiyesi üzerine izlemiştim. Fakat halen daha kitabını okuyamamış olmam üzücü. Film, Ewan McGregor canlandrmasıyla başrolde olan Renton üzerinden gidiyor. Filmi diğer filmlerden ayıran şey ise uyuşturucuya farklı bir bakış açısından yaklaşmış olması. Film boyunca aklımdaki soru Renton yaşamayı mı seçecek sorusuydu. Ki bunu film sonunda anlıyorsunuz.
Film, Renton, Spud, Sıck Boy, Begbıe ve Tommy olmak üzere uyuşturucu bağımlısı dört arkadaşın etrafında işlemekte.

Spud-Begbıe-Renton-Sıck Boy
Filmi araştıracak olursanız yapılan yorumlar sizi yanıltabilir. Genellikle film hakkında gençleri uyuşturucuya yönlendirdiği hakkında bir takım şeyler yazılmış bu yorumun yapılmasını ben şuna bağlıyorum. Filmin bir repliğinde Renton şöyle diyor: "En iyi orgazm düşün, şimdi onu binle çarp" Evet başta uyuşturucuya yönlendirme var gibi geliyor. Fakat film ilerledikçe bu çelişkiden kurtulacağız kesin. Filmin vermek istediği mesajda burada gizli sanırım.Filmin kült bir film olmasından dolayı Requiem For A Dream (Bir Rüya İçin Ağıt) filmine çok yakın bulmuştum bunun nedeni de rahatsız edici sahnelerinin olmasıydı. Rahatsız edici demem sizi filmden uzaklaştırmasın bir o kadar da izleme isteği uyandıran bir film.

Son sözlerimi söyleyip artık yazımı sonlandırmamın sırası geldi sanırım. Kitap severler için de şu notumu ekleyeyim Irvine Welsh Trainspotting kitabının devamı niteliğinde Porno adında bir romanı bulunmakta. Kitaptan kısa bir alıntıyı şimdi sizlere sunuyorum. İyi seyirler.!

Seç! Sonsuz seçenekler arasından daima, ama daima, kendini seç! Cilalı görüntüler üzerine hayatı seç, tükenerek ve tüketerek yaşamayı seç, arkadaşlarını birer piyon gibi oynatmayı seç, bir zamanlar senin için değerli olan şeyleri parayla, çıkarla, anlık doyumlarla takas etmeyi seç! Adam satmayı seç, içi kof ama dışı ışıltılı şeylerin hüküm sürdüğü dünyada kendi façanı parlatmayı seç! Beğenmeyi değil, beğenilmeyi; sevmeyi değil, sevilmeyi; tanımayı değil, tanınmayı; zihnini açmayı değil, uyuşturmayı; acı ile değil, hazla dibe vurmayı seç! Ekrana yansıyacak görüntüyü sen seç! Ve tüm seçimlerin tükendiğinde, tüketecek şeyler de sona erdiğinde, yine de yaşamayı seç!İmaj çağında hayatı seç! Durma, seç!

http://bi1dunya.blogspot.com.tr/2016/02/trainspotting.html


HULKİ CİN&KÜÇÜK.K
Trainspotting
filme 8 verdi
0 yorum