up
ara

Sevmek Zamanı

(1965)

Sevmek Zamanı Konusu ve Özeti

Sevmek Zamanı
Başrollünde oyuncu Sema yer aldığı, yönetmenliğini Metin Erksan üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Sevmek Zamanı isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 89 dk
Yapım: 1965 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Metin Erksan
Sevmek Zamanı filmi 100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014) listesinde yer almaktadır.
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

Şiir gibi bir film
Hayatım boyunca izlediğim en güzel filmlerden birisi, belki de en güzeli. aşkın en saf hali herhalde ancak böyle anlatılabilir. malesef ancak bugün izleyebildim. keşke daha önce izleseymişim. film gerçekten zamanının ötesinde ve aslında herhangi bir zamana ait değil.
Ergenlik döneminin vazgeçilmezlerindendir postere ya da fotoğrafa aşık olmak. şahsi kanaatim, bu gibi hallerde zihin bir açlığı gidermek için çabalıyordur. Sevme isteği ya da ihtiyacı da diyebiliriz. kanlı canlı karşında duran insanları sevemesen de hayal gücünün yardımıyla idealize ettiğin bir figürü sevebilirsin. hatta ve hatta o figür yaşamıyor bile olabilir. sen bu durumu bilmediğin sürece sorun yoktur. Hayalgücün mutlu olman için sana her türlü yardımı sunar.

Metin Erksan çok az diyalogla, mekanı, müziği, ışık-gölgeyi, kostümü, coğrafyayı ve aklımıza gelebilecek tüm ayrıntıları anlatım diline yedirerek film yapıyor ki bugün bile bunu yapabilen çok az sinemacı var.filmde meral ve halil'in bugün bile tuhaf gelebilecek aşkı anlatılıyor.
Sevmek Zamanı
filme 10 verdi
13 beğen · 3 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Bugün bile derken, aslında tam olarak bugünlerde tuhaf karşılanacak bir aşk hikayesi. :) Yoksa eskilerde bir fotoğrafa aşık olup görmeden evlenmeye karar veren çok insan varmış.
11.12.17 beğen 4 cevap
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
@aysegulce evet haklısınız bu konuda. Günümüz aşkları ya da günümüz aşkları sanılan duygu kirliliği bunu anlayabilecek düzeyde değil malesef. Ama ben inanıyorum hâlâ bu derin duyguları yaşayan insanların varlığına.
11.12.17 beğen 3 cevap
Tuğba Gngr

Tuğba Gngr

@tugbagngr

Sen ne güzel bir filmsin, şiir gibisin.. Nasıl desem.. kurutup da kitap arasında saklamak istediğimiz şeyler olur ya, onun gibi. Yağmurlu havalar, Ada'da geçen bir hikaye.. Temasına da uygun olarak bir sonbahar günü izlemekse ayrı bir keyif. Bir resme aşık olan adamın ve tevafuk eseri durumdan haberdar olan bir genç kızın hikayesi. Halil'in sigarasını yakıp Meral'in resmini karşısına aldığı ve kendinden geçercesine uzun uzun izlediği sahnelere boyacı amcanın damgasını vuran ud ziyafeti, Halille Meral'in şiir gibi diyalogları... "Resmin sen değilsin ki.. Resmin benim dünyam ait bir şey. Ben seni değil, resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın, izin ver ben onu seveyim." diyebilecek kadar da sevgisini içinde yaşayabilen bir adam. -Kürk Mantolu Madonna'nın Raif Efendisi'ne çok benzettiğim bir karakter bu yönüyle. Hislerini diri diri içine gömebilen ender kişilerden- Meral de zaten bu yönüne vuruluyor onun. "Aşkta yalnız ve cesur olmayı sen öğrettin bana. Bundan sonra ben de senin kadar büyük olmaya çalışacağım" oluyor cevabı ona bıraktığı bir notta. Filmde yeşilçam klişesi zengin kız, fakir oğlan teması varsa da bu sizi sıkmıyor çünkü işleniş minvali bakımından ayrılıyor benzerlerinden. Nostalji sevenler için siyah-beyaz filmlerin yeri ayrıdır ama fondaki güzel ezgi ve adeta tabloları andıran sahneleriyle bu çok daha ayrı bir film bence :)
Sevmek Zamanı
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

ESKI ZAMANLAR VE ESKI AŞKLAR ...
Ah ! sen ne tatlı bir filmsindir .. herkes bilmez ama..
siyah beyaz olsan da unutulmuş bir çok duyguyu gökkuşağı gibi gözlerimize akıtırsın..

Müşfik Kenter zamanın yakısıklı bıçkın delikanlısı o sıralar bir boyacı ustasının yanında adalarda kış mevsımlerınde kımselerın olmadığı , herkesin el ayak çektiği huzur kokan cografyada yalılara boya işlerine gitmektedir.. bir gün yalının birinde üst kata çıkar ve duvardaki resimi görüp aşık olur.. artık o resim için sürekli bir meskeni olur.. ve bir sigara cıkarır taş plakta ne varsa düğmesine basar ve benim sonradan arayıp bu da nedir ki diye öğrenmeye merak saldığım çok güzel bir eser icra olunur.. bu eseri sonradan bulmuştum ancak orjınalını malesef bulamadım.. orjinali gibi olmuyor be hiçbir şey :) ( Tatyos Efendi'nin kürdilihicazkar saz semaisi )
sonrası resime dalar gider .. o an , o gün , o saatler arkadaslarıyla plan yapıp adaya kaçan ve yalıya giren o güzel kız yanına dikildiğinde bile istifi bozulmamıstır.. yeter bu kadar filmi izlemezsiniz sonra...:)

ayrıca , Kıraç'ın yıkık kliibinde bu filme yapılan bir saygı durusu vardır hatırlatalım dedik :)

velhasıl.. bir resimin içine girip kendi dünyasının büyüsüne kapılan bir adamın aşk'a bakış açısını mutlaka izleyin derim.. böyle filmleri şimdilerde bulmak biraz mucize çünkü ... ve bir kadının sabrının sınanmasının masumiyeti bozmadan perdeye düşürülmesini de zevkle izleyin..

Aşk .. diyorum
yaşayabildiğin,,yaşatabildiğin çabada gizli ..
çabaları izleyelim hadi bakalım :)

iyi seyirler
Sevmek Zamanı
filme puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Bol spoiler içeren bir yazıdır.

Önce eksilerinden başlayalım. Tabii dönemine göre düşünmek lazım ama yine de söylemeden geçemeyeceğim; filmde 2 kavga sahnesi mevcut ikisi de berbat ötesi.

Böyle bir filmde bu dert değil ama bu sahnelere ne gerek var onu hiç anlamadım. Filmde en yadırgadığım şey bu iki sahne oldu. Bunun dışında rahatsız olduğum diğer bir konu da Halil' in kızın babasıyla konuştuğu sahnede mekanın içinde volta atmalarıydı. Bir anlamı varsa da ben anlayamadım ve sadece komik buldum. Ama babanın replikleri çok ironikti. İyi, Kötü, Çirkin filminde çirkinin bir repliği vardır; ''when you have to shoot...shoot! don't talk'' bu konuşma da bana o repliği hatırlattı. Zengin kız/fakir oğlan furyası türk sinemasında ne zaman başladı bilmiyorum ama -geçmişe olmasa dahi geleceğe :) - gönderme yapmış Metin Erksan. bir de kötü adamı oynayan Süleyman Saim Tekcan' ı final sahnesinde çok başarısız buldum.

Gelelim artılara. Çok farklı bir dille anlatılan enteresan bir hikaye var filmde. Yani Metin Erksan öyle bir iş çıkarmış ki ortaya altını doldur doldurabildiğin kadar. Türlü yorum yaparsın ve hiçbiri için de ne alaka denemez. Bir kere filmde çok az replik var. Hatta 85 dakikalık filmin ilk 6 dakikasında hiç replik yok. Dolayısıyla pek çok sahneyi dilediğin yere çeker, dilediğin gibi yorumlayabilirsin.

Bir rivayet vardır, Aşık Veysel' e aşk nedir diye sormuşlar, o da ''iki insan birbirini sever kavuşamazlar, aşk olur'' demiş. Halil tam olarak böyle bir aşk yaşıyor. Kavuşamamak ile besliyor aşkını. Şimdi bu görüşe katılmayan olabilir. Filmin daha başlarında Halil ile Meral' in o efsane diyaloğunda Halil, Meral' in kendisine değil de sadece resmine aşık olduğunu söylediğinden Meral' e kavuşamamak gibi bir derdi de zaten yoktur Halil' in denebilir. Hatta tam bu noktada okuması hayli zor bir kitabı anmak gerek; Bu Bir Pipo Değildir.
Halil etrafında olup bitenle çok ilgilenmeyen hatta etrafında olup biteni pek fark etmeyen biri. Yanına birinin geldiği tüm sahnelerde Halil çok geç fark ediyor gelen kişiyi. Çünkü o pek çok şeyi özellikle de aşkını elbette, kafasının içinde kendi hayal aleminde yaşıyor. Fotoğrafın karşısına geçip oturması bir ayin gibi adeta. Yani fotoğrafa güzel bir kadın olarak bakmıyor bile, o fotoğrafta bir dünya kuruyor, o dünyada yaşıyor Halil. Zaten bana kalırsa fotoğrafın sahibine karşı o sert tepkisi de ondan. Çünkü dünyasına bir müdahale geliyor dışarıdan ve Halil o dünyada kalmaya direniyor, basit bir aşk kahramanlığı değil o. Bana kalırsa fotoğraf da zaten salt bir aşk durumunu ifade etmiyor Halil' de.

Halil, ne zaman o dünyanın dışına çıksa rahatsız oluyor ve tekrar o dünyaya dönmek istiyor. Meral' in gerçekliğinden sürekli kaçıp artık Meral' in olup olmadığını bile pek umursamadığına inandığım o fotoğrafa, kendi dünyasına dönüyor. Halil' in Meral' e ilk sıcak davrandığı yer Meral' in çıplak ayaklarla karda yürümesinden sonra. Çünkü Meral de orada çile çekmiş oluyor. Bu biraz tasavvufi geldi bana. Yanlış anımsamıyorsam tasavvufta vardı böyle bir anlayış. Çile çekmek, istenilene ulaşmanın bir yolu olarak görülüyordu. Tamamen atıyor da olabilirim bu kısmı ama böyle bir şeyler kalmış aklımın köşelerinde.

Halil kendi dünyasında yaşıyor dedim, o resim onun kendi dünyasına açılan bir kapı dedim falan ama Meral Halil' in hayatına girmeye başladığı andan itibaren de o kapıyı yavaş yavaş kapatıyor. Bence Halil' in asıl direndiği şey bu işte. Fakat galip gelen meral oluyor. Çünkü Halil' in, gelinlik giydirilmiş bir mankeni de resmin yanına eklemesiyle artık o kapıdan(resimden) girerek yaşadığı dünyanın haricinde gerçek dünya ile de ilişkisi artıyor. Ve nitekim filmin sonunda meral sandala geldiğinde resmi göle atarak adeta bir bakıma Halil' in başka bir dünyaya geçiş kapısını ardına kadar kapatıyor.

Filmin sonundaki ölüm olayına gelince de kafama takılan bir şey var. Neden 3 kez ateş ediliyor?
Sevmek Zamanı
filme 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Contemplatif

Contemplatif

@contemplatif

Boyacılıkla geçimini sağlayan bütün doğunun bir özeti olan, bir fotoğrafın karşısında kürdilihicazkar saz semaisi dinleyerek aşkını içinde yaşayan  Halil ile, Bach dinleyen, zengin ama halinden memnun olmayan gerçek aşkı arayan Meralin hikayesi. Filmde Halilin sahnelerinde klasik türk müziği Meralin sahnelerinde klasik batı müziği çalması aslında çok şey anlatıyor verilmek istenen mesajla ilgili. Bunun üzerine çok konuşulabilir ama esas bahsetmek istediğim başka.

Filmin senaryosu biraz daha iyi olsa, diyaloglar ve buna bağlı olarak oyunculuklar daha düzgün olsa bütün dünya sinemasının en iyi filmlerinden birisi olabilirmiş.

Dramaturji filmin en zayıf yanı. Metin Erksan da bunun farkında olacak ki diyalogları mümkün olabildiğince az tutmuş daha çok film dili ile konuşmaya çalışmış. Örneğin Başarın Merale evlenme teklifinde diyaloğa yer verilmemesi ya da Halilin mümkün olabildiğince az konuşması buna örnek  olabilir. Peki neden sinema tarihinin en iyi filmlerinden birisi olabilirdi?

Bunun cevabı yönetmenliğin çok iyi olması. Filme yönetmenlik açısından bakıldığında benim izlediğim türk filmleri arasında en iyisi diyebilirim. Filmin bütün planları muhteşem, genel atmosferi harika. Her plan tablo gibi. Doğa muhteşem kullanılmış. Yağmur, sonbahar, rüzgar çok hoş bir ambians yaratmış. Kurosawa ya da Bergman havası var. Kurgusu ve müzikleri de çok hoş, bir ud taksimi giriyor bir klasik batı müziği. Uzak plan ve yakın plan kullanımı da gayet iyi kesmeler de.

Daha sağlam bir dramaturji olsaydı bambaşka bir yerde olurdu film ama yine de türk sinemasının yüz aklarından.
Sevmek Zamanı
filme 9 verdi
8 beğen · 0 yorum
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

--- iki insanı ilişkisi çok güzel bir şey.
++dostluğu aşan ilişkilerden niçin kaçıyorsun?
---Bu sözünle aşık olmayı kastediyorsan, dostluğu bu dünyada hiç bir şey aşamaz.
++o halde sen bana aşık olmaktan da öte duygular içindesin.
--- Hayır ben sana aşık değilim.
++Olmaz böyle bir şey. Resmime aşık olman demek, beni sevmen demektir.
---Olmayan bir şeyi nasıl söylerim? Niçin beni anlamamakta ısrar ediyorsun? Ben senin resmine aşığım işte hepsi bu kadar.
++Sen ben yokken resmimi sevdin. İşte ben varım artık. Resmin aslı benim. Bundan sonra ikimiz bu sevgiyi paylaşaceğiz :) Bu aşkın ayrısı bana ait.
---Sen dostlukların aşkların kolay mı kurulduğunu kolay mı sürdürüldüğünü sanıyorsun?
Sevmek Zamanı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 1 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
ayrısı -- yarısı olacaktı :D yanlış yazmışım. hehehe
17.11.17 beğen cevap
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Halil: Resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. Ben senin resmine âşığım.
Meral: İyi ama âşık olduğun resim benim resmim. İşte ben de buradayım, söyleyeceklerini dinlemeye geldim.
Halil: Resmin sen değilsin ki? Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.
Meral: Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor.
Halil: Evet. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyyen sahip olmak için çekilen bir korku. Ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektin sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor.
Sevmek Zamanı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Halil: Resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. Ben senin resmine âşığım.
Meral: İyi ama âşık olduğun resim benim resmim. İşte ben de buradayım, söyleyeceklerini dinlemeye geldim.
Halil: Resmin sen değilsin ki? Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.
Meral: Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor.
Halil: Evet. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyyen sahip olmak için çekilen bir korku. Ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektin sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor.
Sevmek Zamanı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

Sevmek Zamanı
Kadın ısrarla sevdiği adam tarafından reddedilir. Kadının onuru kırılmıştır. Zengin şapşal daha önceki arkadaşıyla evlenmeye karar verir. İşte filmde ki en güzel sahne.. Gölge oyunu, gölgeler yansır duvara büyütülmüş, kadın keder içinde ızdırap çekerken konukların dansı, eğlence havası duvarda hareketli bir yokluğu taşır. Filmin bence hepsi güzel, ama bu sahne çekildiği dönemde göz önüne alındığında, yönetmenin iyi bir iş çıkardığının göztergesi:D
Sevmek Zamanı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

Sevmek Zamanı
"benim dünyama girmeye kalkma. merhametsizce yıkarsın onu , resmin bana senin asla bakamayacağın kadar iyilikle bakıyor, ikinci kez baktığımda o insani bakışı bulamazsam diye korktum kafamı kaldırmaktan"
Sevmek Zamanı
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
102
FİLM
100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014)
2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması'nın Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen en iyi 100 filmi listelenmektedir....
Ebru

Ebru

@kubraebru

“Ben senin resmine âşığım” paylaşım fotoğrafı
“Ben senin resmine âşığım”
Sevmek zamanı, sinemamızın çok önemli ve anlamlı yapıtlarından biri. Halil, boyacılık yapmak için geldiği evde asılı duran kadın resmine âşık oluyor... Resimdeki kadın suratının sahibi, Meral, hislerine aynı şekilde yaklaştığını düşünerek Halil’e gidiyor fakat Halil yalnızca resimdeki sureti seviyordur. Tam anlamıyla filmdeki gibi olmasa da “sevmek” eylemine farklı bir boyut kazandırdığı için bizlere güzel bir mesaj da veriyor olabilir. İnsan sevmek için tablodaki cansız bakışları bile seçebiliyorsa, “sevmek” anlamını yalnız kendi oluşturuyorsa, bunda bir yanlışlık, gariplik yoktur aslında; filmde önümüze verilen kurgu çoğumuza garip gelse bile. Halil o resmin kendisine hep sevgiyle baktığını, asla alay etmeyeceğini düşünüyordu. Sanırım karşımızdakinin bizlere karşı beslediği duygular hepimizi biraz korkuya düşürüyordur...
Meral diyordu ki:
“Belki resmimin arkasında ben yaşıyorumdur.
Sen beni görmeye çalışmadın.
Ama sen istesen de, istemesen de ben varım.”
Sevmek Zamanı
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Ökkeş (@aahmet)
Bir yere kadar katılıyorum, ama bir tabloyu nereye kadar sevebilir? Yine de film güzele benziyor
05.02.19 beğen cevap
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Sevmek zamanı paylaşım fotoğrafı
Sevmek zamanı
Halil: Resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. Ben senin resmine âşığım.
Meral: İyi ama âşık olduğun resim benim resmim. İşte ben de buradayım, söyleyeceklerini dinlemeye geldim.
Halil: Resmin sen değilsin ki? Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.
Meral: Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor.
Halil: Evet. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyyen sahip olmak için çekilen bir korku. Ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektin sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor.
https://youtu.be/zz1ZzqMh7Ls

Sana dünyada hiçbir erkeğin hiçbir kadını sevemeyeceği kadar aşığım.Sana aşık olarak kalmak istiyorum.İşte hepsi bu kadar.
*Sevmek Zamanı
*Yönetmen: Metin Erksan
*1965
Sevmek Zamanı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
26 beğeni · 6 yorum beğen ikon
kübra (@namtenahi)
Canlıya düşsün :)
11.08.17 beğen 5 cevap
hidogan (@hlldgn)
öyle de romantik insanlarız iste !
11.08.17 beğen 3 cevap
Yase..✏️ (@yase)
nefis bir film. yeşilçam batağına düştüğüm bir dönem izlemiştim birçoğunu hatırlamam ama bu filmi unutursam ayıp :) hem konusu bakımından hemde eski istanbul'dan görüntüler olunca... bazı sahneleri o kadar güzeldi ki filmi izlerken screnshoot manyağı olmuştum :))
11.08.17 beğen 1 cevap
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul

Işıl German -Aşkın Kederi
Sevmek Zamanı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
Sevmek Zamanı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

Tateos Enkserciyan
https://youtu.be/zvEajlovm4o
“Otların üstüne damlamışım
Bir yıldızın uykulu şebnemiyim ben
Karanlık otların üstüne damlamışım
Burası değildi yerim”
Sohrab Sepehri
Sevmek Zamanı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 0 yorum beğen ikon
9.2/10
25 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2009
2005
1978
1979