up
ara

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

(2006)

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Konusu ve Özeti

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
Karagöz ve Hacivat iki inşaat işçisidir. İnsanlar tarafından komik ve eğlenceli bulunan iki arkadaş zaman içinde ünlenirler ve çeşitli davetlere katılarak gösteriler yaparlar. Ancak sivri dilleri kısa süre içinde başlarını belaya sokar.
Süre: 135 dk
Yapım: 2006 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ezel Akay
Karagöz ve Hacivat inşaatta çalışan iki ameledir. Her ikisinin de birbirlerini ve çevredekileri eğlendirme konusunda doğal bir yetenekleri vardır. İnsanlar tarafından ne kadar komik oldukları keşfedilince şehrin ileri gelenlerinin de katıldığı çeşitli toplantılara ve eğlencelere davet edilirler ve bir anda ünlü olurlar. Bu şöhret onların düşüşlerinin de başlangıç noktası olur.Olaylar 14. yy'da Bursa şehrinde geçer. Şehir, artık son dönemlerini yaşamakta olan Bizans-Hıristiyan İmparatorluğu'nun elitleri ile yeni gelen göçebe ve İslam topluluklarının beraber yaşadıkları bir yerdir. İktidar mücadeleleri ve şiddetin kıyasıya yaşandığı bir ortamda mizah da tehlikeli bir uğraştır aslında. Böyle bir ortamda Karagöz ve Hacivat'ın her gösterisi izleyen seçkinler için bir tehdit unsuru haline geldikçe bu durum komedyenler için de yavaş yavaş bir tehlike haline dönüşür. Karagöz ve Hacivat'ın komedi anlayışları sadece söze dayalı değil, aynı zamanda görsel ve fiziksel unsurlar da taşımaktadır. Konuşmaya başladıkları anda doğal yetenekleri ortaya çıkar ama sözlerini sakınmadıkları bu sınır tanımaz doğal yetenekleri, içerdiği hiciv ve alaydan dolayı insanlarda büyük bir rahatsızlık yaratır. Onlar klasik anlamdaki kahramanlar değillerdir artık. Ne etraflarındaki diğer ameleler tarafından, ne de kendilerini eğlencelerine davet eden seçkinler tarafından sevilirler.Kahramanlarımız filmin tüm hikayesinin geçtiği birkaç aylık süre boyunca rastladıkları herkesle eğlenme fırsatı bulurlar. Bu da onların trajik sonlarını hazırlar...
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Sezgi

Sezgi

@sezgii

''O işi Ulemaya bıraktım'' cevabıyla gönlümü fetheden film. :D

Türk sinemasının en başarılı yapımlarından. Gerek kıyafetler, gerek görüntü gerek dönem özellikleri... Müziklerine söyleyecek söz bile bulamıyorum müthiş bir öz Türkçe var. Oyunculukların da emeğine sağlık, bu kadar iyi özümüzü konuşmaları, canlandırmaları gururlandırdı.

Şamanlık, Kam Ana, Gök Tengri gibi kelimeleri Türk Sinemasında ilk kez bu filmde duydum. Ellerine emeklerine sağlık. Film çıktığında izlemiştim ama aradan 11 yıl geçmiş. Tekrar izleyince çoğu şey yerine oturdu. Devamı çekilmesi gerekiyordu ama gişede çok başarılı olamayınca çekmemişler. Devamı kitap halinde Yargu. Salak saçma filmlerin sinemada rekor kırarken böyle nadide bir filmin izlenmemesi beni üzdü açıkçası.

Replikleri yukarıda da dediğim gibi favorim.

''-Avrat bacı dediğin evde tereyağlı dolma yapar...
+Bacılar Şeyh Edebali'nin mirasıdır, ağza alanın ağzı temiz ola.''

Keşke her dönemimiz, Bacılar gibi olsaydı. Kadınlara bakış açısını çok iyi yansıtılmış. İzleyince nereden nereye diyorsunuz. At binip, silah kuşatan kızlardan, çarşıya erkek olmadan çıkması yasaklanan kızlara. DERT BE.

Son olarak rüşvete yapılan göndermeye değineyim:

''Benim kadım işini bilir''
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Mükemmel senaryo , mükemmel oyunculuklar , mükemmel müzikleriyle yüz kere izlenebilecek bir film.. Her sıkıldığımda yeniden yeniden açıp izlerim.

Ne hüzünlü, ne komik, ne düşündürücü...
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

izlenmeli :)
yıl 1300 de olsa yıl 2015 de olsa anlaşılan o ki "insan" her dönemde insan...film güldürürken düşündürürken ve hatta ağlatırken gerçekten doyurucu keyif veriyor.Haluk Bilginer'in oyunculuğu benim için tartışılmaz ancak Beyaz ı tüm ön yargılardan sıyrılıp izlerseniz oyunculukta da çok iyi olduğunu görebilceğiniz bir film.Film de rüşvet gerçeğinin işe gelmeyenin mizahı ve dramatik bir biçimde içiçe işlendiği ,oyunculuğun çok iyiolduğu,çekimlerin hikayesinin çok beğendiğim ve hatta diyebilirim ki Türk Sinemaların da enlerim arasında olan bu güzel filmi bence izlemediyseniz izlemelisiniz :)
0 yorum
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967 - İstanbul

İncelikle İşlenmiş Bir Film
Sanırım 10 defa izlemişimdir bu filmi. Türk sinemasının bana göre en önemli filmi. Her karesi incelikle işlenmiş. Dönemi doğru yansıtabilmek adına çok çalışılmış. Elbette film bir komedi ve bir çok nokta karikatürize edilmiş. Bu filmi izleyip dönemi anlayayım demek saçma. Ama komedinin ele ayağa düştüğü bir dönemde bu kadar özenli bir işin çıkmış olması da takdire şayan. Film göndermelerle dolu. Beni en çok etkileyeni ise son sekansta yapılan " kaplumbağa terbiyecisi" tablosuna yapılan göndermeydi. (beş yada altıncı izleyişimde fark ettim maalesef). Oyunculuklara söylenecek söz yok. Haluk Bilginer farkını koymuş yine ortaya, Beyazıt Öztürk'te güzel kalkmış rolünün altından. Film, hikâyesini hepimizin bildiği bir şeyi hiç birimizin tahmin edemeyeceği bir pencereden aktarmış bize. Bu sanatsal tercih benim çok hoşuma gitti. Sözün özü, filmi izlemeyen kalmamıştır tahmin ediyorum ama varsa da mutlaka izlemeli.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

-Ben hem yörürün hem de verürün.
-Ne verürsün?
-Vergi deyi Tatar'a buzağıları virdük, beygirleri virdük, kazları virdük, gardaşları virdük; Torpak Ana'ya bubayı virdük, halayı virdük, teyzeyi virdük; eşkıyaya malumuzu virdük, aşımızı virdük ama anacuğumla ben hep yürüdük. Yürüdük ama hepsünü de virdük.
-Ama Karagöz kardeş, şimdi burdaki esnaf efendiler daha iyi bilürler, alışsuz verüş olmaz.
-He biz de öyle dedik. Çoğalak dedük, şeherli olak dedük... (...) Sorarım size, nedir bu yörüklerin halü? Niden hep bizden alınur? Sizinki aluşverüş de bizimki niye hep verüş? Bizde neden alış eksüktür?
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

-Bursa'da çok kilise var dirler?
-Ee?
-E madem vakit eksük, cami de istersüüz, çaksanıza minareyi kilisenin çatusuna!
-O kilisenin gideni vardur.
-Kilise var ise, gideni de var ise, gazamız ne güne durur?
-Çünkü gadu efendü, şehrün zaptı er geç olur, çelik kılıç demir kapıları açar, amma gönülde aynı zapt olmaz. Gönül kapısın heç bir kılıç açmaz!
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah - Düzce

Arap ülkelerinde teze bir fikir vardır. Adı rüşvettür. Her kim ki işi devlete düşer ise vereceği işini yaptırmak içün paradur. İş ne kadar zor ise rüşver o kadar büyür. Rüşvet ünen hallolmaz iş kalmaz. İcabında cenk ederken kılıcın açamaduğu kapuyu rüşvet açar.
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

‎- Hacı Cavcav di bana, her yetiştirdiği, büyüttüğü evladını gözünün yaşına bakmadan katleden kimdir?
+ Kimdir?
– Zamandur. Başı serap sonu topraktan olmadır, akar gider yetişemirem.
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

-Kafinur?
-Birliğimizin gücü!
-Yook, güç dedüğün garın doyurur, öyle olsaydı Selçuklu çok yaşarıdı... Meni bülürsün kadu, cenk itme sevüş, men muna inanurun.
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
12
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Tarihi Kurgu Filmler
Tarihi kurgu türünde filmler izlemekten keyif alanların mutlaka göz atması gereken en iyi tarihi kurgu filmleri listesidir. L...
23
FİLM
Kahkahalarla İzlediğimiz En Komik Türk Filmleri
Yabancıların soğuk esprilerinden sıkılanlar buraya! İzlerken kahkahalarla güldüğümüz, Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en ...
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
102
FİLM
100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014)
2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması'nın Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen en iyi 100 filmi listelenmektedir....
7.5/10
150 oy
Sence kaç puan almalı?
0