up
ara

Vesikalı Yarim

(1968)

Vesikalı Yarim Konusu ve Özeti

Vesikalı Yarim
Başrollünde oyuncu Türkan Şoray yer aldığı, yönetmenliğini üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Aile türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Vesikalı Yarim isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 90 dk
Yapım: 1968 Türkiye
Senaryo:
  • Safa Önal
Vesikalı Yarim filmi Araftaki Filimler listesinde yer almaktadır.
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

Türk Sinemasının değerli ustası Ömer Lütfi Akad'ın yine kendine özgü sinemacılığını konuşturduğu, seyrettiğim diğer filmlerinden bir başka noktada kendimi bulduğum, bu sefer karşıma İnsana dair en saf duyguyu farklı bambaşka uç noktada anlatan bir eserle karşılaştım. Vesikalı yarim Sait Faik Abasıyanık'ın aynı ismi taşıyan hikayesinden Sefa Önal tarafından senaryoya uyarlanmıştır.

Konusu itibari ile ile Halil orta halli bir Manavdır. Bir gün arkadaşlarıyla bir pavyona giderler ve orada konsomatris Sabiha ile tanışır ve aralarında başlayan yasak aşkı anlatan Yeşilçam melodramlarından birisidir bu film. Peki bu film neden bu kadar sevildiği sorusuna vereceğim cevap ise, sanırım yönetmenin iki farklı kutuplarda ki insanları buluşturan tek şeyin Aşk gibi insana dair en saf duygu olduğunu iyi bir şekilde anlatmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Filmin adından başlayan zıtlıklar, vesika ve yarim kelimelerinin bile ne denli uzak olması.. ama bu uzaklıkların yaşanması gereken şeye engel olamaması... ve bir araya gelişleri. Filmde bu iki insanın duyguları dışında onların geçmişlerine dair bir şey göremeyiz. Onların beraber olmaya başladığı andan itibaren ^^var olan^^ geçmişleri olmamış, gelecekleri de olmayan sadece o an içinde evrende yer alan insanlar gibi sunulur bize.. Ve o kısa süre içinde yaşadıkları o derin duygunun üstünde bir şey yoktur. Ne Sabiha'nın pavyona düşme hikayesi vardır ne de ta ki filmin sonuna kadar Halil'in evli olup olmadığını anlarız. Ama büyük bir sorudur bu aralarında dile gelmeyen. Sevenin cevapsız kalmasını dilediği bir sorudur aynı zamanda yüzleşmekten korktuğu ama bir yandan da için içini yiyen .. Seyirciye verilen acaba bu iki farklı dünyaların insanı olan Sabiha ve Halil'in çevresinde ki insanların beraberliklerini onaylamadığı onları ayırmak için söylenen yalan mıydı? sorusuyla baş başa kalırız bir süre... Aşkı aşk yapan ölçünün genelde kavuşamama beraberliklerine engel olan bir faktör olması sanırım. Halil'in Sabiha ile beraber olma isteğinde, kararlı bir tutum görürüz; Sabiha'nın tutarsız tavırları melankolik halleri ile gerçek bir aşık kadının ve kadın olmanın, duyguları ile doğruları arasında çelişmelerini seyrederiz bir süre .. Halil evli ve çocuklu olmasına karşın Sabiha ile yaşamaya kararlıdır. Bırakıp gelmiştir ona, her şeyi arkasında bırakarak.. Fakat Sabiha'da aynı tutumu görememekteyiz.... Hangisi daha çok seviyor sorusu ve sevginin, sevme şekilleri üzerine düşünmeye iter seyirciyi.. Hatta kadına yüklenen, erkeğin umursamadığını senin umursaman gerekiyor mesajı bile verilmiştir alttan alta.. Sabiha Halil'in evli olduğunu öğrendikten sonra ^^Başka bir kadın olsaydı kolaydı, uğraşır baş ederdim, ama aileyle baş edilmez, babamdan bilirim^^ cümleleriyle de yasak aşkın yasağına yenik düşeceğini anlarız. Sabiha'da yasak aşkın meyvesi miydi? Yoksa babası yasal yuvasına dönüp terk edip gitmiş miydi onları? Bir nevi aile kurumunun da önemi ve üstünlüğü yansır karelere... Halil'in evine döndüğü an oğlunun başını okşaması ve oğlunun, küçük kız kardeşine babasının kafasını okşadığını sevinçle anlattığı sahneler... Halil'in karısının eşi gelince hiç bir şey olmamış gibi döşeğini sermesi... yine yönetmenin aşkın büyüsüyle gökyüzüne çıkardığı seyirciyi ^^ sevenler kavuşsun^^ duygusundan yere indirdiği sahneler, gerçeklikler...

Orhan Veli 'nin Tahattur şiirini de ekleyeyim

Alnımdaki bıçak yarası
Senin yüzünden;
Tabakam senin yadigârın;
“İki elin kanda olsa gel” diyor
Telgrafın;
Nasıl unuturum seni ben,
Vesikalı yârim?


Genel anlamıyla duygu yönü iyi işlenmiş, iyi oyunculukların sergilendiği, Şükran Ay'ın içli sesiyle süslenmiş güzel hisli şarkıları dinlediğimiz, Siyah beyaz fotojenik karelerle daha anlamlı hale gelen Türk sinemasının bu alanda bir kaç iyi filminden birisidir.

Türkan Şoray deyince aklıma; kendisini bir programda seyretmiştim.. mölüm mölüm bakan o güzel gözleriyle ve hala o ürkek titrek dudaklarıyla, konuşurken tedirgin tavrı hiç aklımdan gitmiyor. Bu Ülkenin Sinema Sanatına hizmet eden emektarlarına selam olsun.
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi
9 beğen · 0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Aşkı ile ailesi arasında gidip gelen bir adamın hikayesi... Hayatında ilk defa pavyona giden Halil'in orada gördüğü bir kadına aşık olup geçmişini tamamen silip Sabiha'yı oradan kurtarma denemesi tabi ki başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu işin sonunun olmadığını anladıklarında ise birçok şey yaşanmış ve geride bir sürü kırık kalp kalmıştır. Konu çok klasik aslında ama konunun işlenişi, oyunculuklar, çalan şarkılar filmi başyapıt haline getirmiş. Filmde beni en çok etkileyen sahnelerse filmin sonundaydı. Çocuğun babası başını okşadığında başımı okşadı acaba kalacak mı demesi mesela. İnsanın bir aile kurarak, çocuk sahibi olarak ne kadar büyük sorumluluklar aldığını da göz önüne seriyor. Türk Sineması'nın en içli filmlerinden olsa gerek. Film kadar şarkılarının da bunda etkisi büyük tabi.
Vesikalı Yarim
filme 9 verdi
9 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Çoğunun vakti geçmiş ama gene de güzel şeyler, neme lazım.
– Hele bir iki tane daha iç.
– Gariban kızlar işte ne olacak. Bunların baktıkları aynalar bile küflenmiştir.
– Bunlar varya muhabbetin her türlüsünü bilirler. Erkeklerine kul köle olurlar. Dayaktan küfürden jiletten bıçaktan geçtim, üste para yedirir de gene yaranamazlar.
– Ulan Cemil her şeyi de bilirsin. İçtin mi de diline vurur.
– Bilirim ya..
– Bunlar bir erkeğe tutuldular mı hele içip bir de sarhoşladılar mı dağları düz ederler be.
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

- Evli miymiş sorsana!

- Soramam...

- Neden?

- Ya evet derse?..Sabiha: Her birimiz yolumuza gitsek.

Halil: Yolumuz?

Sabiha: Öyle!

Halil: Birleşti biliyorum?

Sabiha: Yok. Birleşecek gibi değil. Seni tanıdıktan sonra anladım bunu. Senlen beraber olduktan sonra…

Sevgi de yetmiyormuş. Çok eskiden rastlaşacaktık…
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Eyvallah, ne zamandır böyle vakit geçirmemiştim.
+ Eğlenmedin ki.
– Niçin?
+ Ne gülüp açıldın ne de doğru dürüst konuştun. Adını bile söylemedin. Anla artık.
– İsmim Halil’dir.
+ Ya.. Nerelisin?
– İstanbul’luyum, doğma büyüme. Tanıştığıma da çok memnun oldum.
+ Benim adım da Sabiha. Sabah-ı şeriflerin hayrolsun.
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Boyalarını silmişsin?
+ Ya ne yapacaktım, öyle mi yatacaktım?
– Küpelerini, küpelerini de çıkarmışsın..
..
– Kokunda gitmiş yazık, esansın..
+ Kokulu ve boyalı kadın mı seversin?
– Süslü esanslı kadın tanımadım, bu saate kadar da içmedim hiç. Arkadaş düğünleri haricinde.
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Sabiha: Her birimiz yolumuza gitsek.
Halil: Yolumuz?
Sabiha: Öyle!
Halil: Birleşti biliyorum?
Sabiha: Yok. Birleşecek gibi değil. Seni tanıdıktan sonra anladım bunu. Senlen beraber olduktan sonra…
Sevgi de yetmiyormuş. Çok eskiden rastlaşacaktık…
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
44
FİLM
Araftaki Filimler
İyi mi yoksa kötü mü olduğuna bir türlü karar veremediğimiz, izlense de olur izlenmese de olur dediğimiz araftaki filmleri bu...
46
FİLM
Tüm Zamanların En Çok İzlenen Aşk Filmleri
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en çok izlenen aşk filmleri li...
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
Bayır gülü

Bayır gülü

@bayirgulu

-Her birimiz yolumuza gitsek.
Yolumuz?
- Öyle!
Birleşti biliyorum?
-Yok. Birleşecek gibi değil. Seni tanıdıktan sonra anladım bunu. Senlen beraber olduktan sonra…
Sevgi de yetmiyormuş. Çok eskiden rastlaşacaktık…
Vesikalı Yarim
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
27 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Ateş (@bartender)
Şarkıya bah behh
15.01.18 beğen cevap
kübra (@namtenahi)
Bu sefer gülü de ben bırakayım :) ?
15.01.18 beğen 4 cevap
8.6/10
23 oy
Sence kaç puan almalı?
0