up
ara

Can Dostum

Good Will Hunting (1997)

Can Dostum Konusu ve Özeti

Can Dostum
90'lı yılların en iyi dostluk filmlerinden biri olan Good Will Hunting, genç bir adamla bilge bir profesörün eşsiz dostluğunu anlatıyor. Zeki fakat kavgacı olan ve hademelik yaparak geçinen Will ile üniversite profesörü Sean McGuire bir gün tesadüfen karşılaşırlar. Profesör, Will'in üstün zekasını fark edince ona yardım etmeye karar verir.
Süre: 126 dk
Yapım: 1997 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Matt Damon
  • Ben Affleck
Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will'i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire'dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar..
Can Dostum filmi Sinema Tarihinin Başyapıtları Sayılan Filmler listesinde yer almaktadır.
Ömer A.

Ömer A.

@omerr - İstanbul

Robin williamsın güzel oyunculuğuyla kalitesini arttırmış bir film.. Okulda hademelik yapan serseri bir çocuğu hayata bağlamayı anlatan, kaliteli bir film
Can Dostum
filme 8 verdi
0 yorum
Nil

Nil

@nill - İstanbul

Senaryosunu Ben Affleck ve Matt Damon'un yazdığını öğrenince gerçekten şaşırmıştım. Matt Damon'un oyunculuğunu beğenirdim zaten ama Ben Affleck de bir hayli şaşırttı beni. Beklemediğim bir performans sergiledi bana göre. Film ise gerçekten etkileyici ve yürek ısıtan cinsten. Robin Williams ise her zamanki gibi göz dolduruyor, yürek ısıtıyor. Öyle bir dostum olmasını isterdim açıkçası. Muhtemelen izleyen bir çok kişi de iserdi.
Can Dostum
filme 10 verdi
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Birbirine dokunan hayatlar ve bir gencin yaşamını değer yolu üzerine değiştiren bir dostluğun hikayesi.

Bu tarz senaryolar bu filmden sonra da çoğu kez tekrarlanmiştır. Genelde iyi temele dayanan bir senaryo olduğundan güzel de olurlar; ama kalitesini arttırmada önemli olan işlenişi

İçerisinde geçen altı çizilmelik replikleri ve senaryosunu daha 20lerinde ki Matt ve Ben'in yazmış olması takdire şayan.
Film kimlere hitap ediyor?: Özellikle genç neslin izlemesi gereken ama muhtemelen yetişkinlerin daha çok pay çıkaracağı gerçekli bi film
En iyi sahnesi: Doğaçlama sahnesi olduğu açıklanan 'kimse mükemmel değil' sahnesi en samimi sahnelerden biriydi
Can Dostum
filme 10 verdi
0 yorum
Eyyubi

Eyyubi

@eyyubi - İzmir

So if I asked you about art, you'd probably give me the skinny on every art book ever written. Michelangelo, you know a lot about him. Life's work, political aspirations, him and the pope, sexual orientations, the whole works, right? But I'll bet you can't tell me what it smells like in the Sistine Chapel. You've never actually stood there and looked up at that beautiful ceiling; seen that. If I ask you about women, you'd probably give me a syllabus about your personal favorites. You may have even been laid a few times. But you can't tell me what it feels like to wake up next to a woman and feel truly happy. You're a tough kid. And I'd ask you about war, you'd probably throw Shakespeare at me, right, "once more unto the breach dear friends." But you've never been near one. You've never held your best friend's head in your lap, watch him gasp his last breath looking to you for help. I'd ask you about love, you'd probably quote me a sonnet. But you've never looked at a woman and been totally vulnerable. Known someone that could level you with her eyes, feeling like God put an angel on earth just for you. Who could rescue you from the depths of hell. And you wouldn't know what it's like to be her angel, to have that love for her, be there forever, through anything, through cancer. And you wouldn't know about sleeping sitting up in the hospital room for two months, holding her hand, because the doctors could see in your eyes, that the terms "visiting hours" don't apply to you. You don't know about real loss, 'cause it only occurs when you've loved something more than you love yourself. And I doubt you've ever dared to love anybody that much. And look at you... I don't see an intelligent, confident man... I see a cocky, scared shitless kid. But you're a genius Will. No one denies that. No one could possibly understand the depths of you. But you presume to know everything about me because you saw a painting of mine, and you ripped my fucking life apart. You're an orphan right?
Can Dostum
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
"sana sanat soracak olsam bana okuduğun kitapları satmaya kalkacaksın. michelangelo. hakkında çok şey biliyor musun? çalışmalarını, politik etkilerini, papayla ilişkilerini cinsel tercihini, bütün çalışmalarını söylersin. ama sistine kilisesi'nin kokusunu söyleyemezsin. çünkü oraya gerçekten gidip o güzel tavana bakmadın. görmedin. sana kadınları sorsam, neleri sevdiğin hakkında bir sürü şey sayarsın. belki bir iki kere yatmışsındır da. ama bir kadının yanında uyanmanın ve mutlu olmanın ne olduğunu söyleyemezsin. zorlu bir çocuksun. sana savaşı sorsam sheakspeare'den bahsedersin, değil mi? ama hiç savaş görmedin. en yakın dostunun kafası kucağında, son nefesini verirken sana nasıl baktığını görmedin. sana aşkı sorsam sonelerden alıntı yapacaksın. ama bir kadının karşısında hiç tamamen savunmasız kalmadın. sana gözleriyle hükmedecek birini görmedin. tanrının seni cehennemden kurtarması için indirdiği melek olduğunu düşünmedin. onun meleği olmak nasıl bir şey bunu da bilmiyorsun. bir aşkı sonsuza dek paylaşmayı. her şeye rağmen. kansere rağmen. bir hastane odasında iki ay boyunca elini tutarak sabahlamak ne demek bilmiyorsun. doktorun gözlerine baktığında "ziyaret saatleri" kuralının anlamsız olduğunu görmesi ne demek bilmiyorsun. gerçek kayıp ne bilmiyorsun. çünkü hiçbir şeyi kendinden daha fazla sevmedin. birini bu kadar sevmeye bile cesaret edememişsindir. sana bakınca kendine güvenen bir entelektüel görmüyorum. ürkek bir velet görüyorum. ama sen bir dahisin. bunu kimse inkar edemez. kimse senin derinliklerini anlayamaz. sırf bir resmimi gördün diye hakkımda her şeyi bildiğini sanıyorsun. hayatımı yorumladın. yetimsin değil mi? sırf oliver twist'i okudum diye hayatının ilk dönemlerinde neler hissettiğini anlayabilir miyim? bu seni anlatır mı? şahsen umurumda bile değilsin. senden bir şey öğrenemem. sen kim olduğunu anlatmak istemezsen, sırf kitap okudum diye seni anlayamam. anlatırsan ben varım. ama sen istiyor musun? söyleyebileceklerinden korkuyorsun. sıra sende şef."
Can Dostum
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eren Yaşar

Eren Yaşar

@erenyasar - Eskişehir

"Sana sanat hakkında birşey sorsam, bana her kitaptan özetler verebilirsin. Örneğin, Michelangelo hakkında çok şey biliyorsundur; Çalışmaları, siyasî görüşleri, yaşam felsefesi gibi her ayrıntıyı değil mi? Ama onun sanat yeteneğini gösterdiği tarihî Sistina Kilisesindeki o kokuyu bana târif edemezsin. Çünkü orada durup o güzel tavana hiç bakmadın, görmedin... Sana kadınları sorsam, bana tercihlerini sıralayabilirsin. Belki birkaçıyla birlikte oldun. Ama bana sevdiğin bir kadının yanında uyanmanın gerçek bir mutluluk olduğundan söz edemezsin... Sana sevgiyi sorsam, şiirle karşılık verirsin. Ama bir kadının gözlerine içtenlikle bakmamışsındır... Ölünceye kadar sevmek nedir? Bilemezsin. Sen herşeyi yaşarsın, hatta kanseri bile, ama iki ay boyunca hastanede sevdiğin kadının yanında olup, onun elini tutmak nedir? Bilemezsin... Gerçek kayıp nedir? Bilemezsin... Çünkü hiçbir şeyi kendinden daha fazla sevmedin... Belki sana savaşı sorsam, bana Shakespeare'nin sonelerinden biriyle karşılık verirsin. Ama sen bir savaş yaşamadın, en iyi arkadaşını kollarında kaybetmedin. Son nefesini verirken onu seyretmedin... Şunu unutma; Dünyada ki herşeyi bilebilirsin. Ama bunları yaşamadan asla öğrenemezsin."
Can Dostum
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kütüphane Kedisi

Kütüphane Kedisi

@ktygry - Mersin

"Sana sanat hakkında birşey sorsam, bana her kitaptan özetler verebilirsin. Örneğin, Michelangelo hakkında çok şey biliyorsundur; Çalışmaları, siyasi görüşleri, yaşam felsefesi gibi her ayrıntıyı değil mi? Ama onun sanat yeteneğini gösterdiği tarihi Sistina Kilisesindeki o kokuyu bana tarif edemezsin. Çünkü orada durup o güzel tavana hiç bakmadın, görmedin...
Sana kadınları sorsam, bana tercihlerini sıralayabilirsin. Belki birkaçıyla birlikte oldun. Ama bana sevdiğin bir kadının yanında uyanmanın gerçek bir mutluluk olduğundan söz edemezsin... Sana sevgiyi sorsam, şiirle karşılık verirsin. Ama bir kadının gözlerine içtenlikle bakmamışsındır... Ölünceye kadar sevmek nedir? Bilemezsin. Sen herşeyi yaşarsın, hatta kanseri bile, ama iki ay boyunca hastanede sevdiğin kadının yanında olup, onun elini tutmak nedir? Bilemezsin... Gerçek kayıp nedir? Bilemezsin... Çünkü hiçbir şeyi kendinden daha fazla sevmedin... Belki sana savaşı sorsam, bana Shakespeare'nin sonelerinden biriyle karşılık verirsin. Ama sen bir savaş yaşamadın, en iyi arkadaşını kollarında kaybetmedin. Son nefesini verirken onu seyretmedin... Şunu unutma; Dünyada ki herşeyi bilebilirsin. Ama bunları yaşamadan asla öğrenemezsin."
Can Dostum
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eren Yaşar

Eren Yaşar

@erenyasar - Eskişehir

Sana sanat hakkında birşey sorsam, bana her kitaptan özetler verebilirsin. Örneğin, Michelangelo hakkında çok şey biliyorsundur; Çalışmaları, siyasî görüşleri, yaşam felsefesi gibi her ayrıntıyı değil mi? Ama onun sanat yeteneğini gösterdiği tarihî Sistina Kilisesindeki o kokuyu bana târif edemezsin. Çünkü orada durup o güzel tavana hiç bakmadın, görmedin... Sana kadınları sorsam, bana tercihlerini sıralayabilirsin. Belki birkaçıyla birlikte oldun. Ama bana sevdiğin bir kadının yanında uyanmanın gerçek bir mutluluk olduğundan söz edemezsin... Sana sevgiyi sorsam, şiirle karşılık verirsin. Ama bir kadının gözlerine içtenlikle bakmamışsındır... Ölünceye kadar sevmek nedir? Bilemezsin... Sen herşeyi yaşarsın, hatta kanseri bile, ama iki ay boyunca hastanede sevdiğin kadının yanında olup, onun elini tutmak nedir? Bilemezsin... Gerçek kayıp nedir? Bilemezsin... Çünkü hiçbir şeyi kendinden daha fazla sevmedin... Belki sana savaşı sorsam, bana Shakespeare'nin sonelerinden biriyle karşılık verirsin. Ama sen bir savaş yaşamadın, en iyi arkadaşını kollarında kaybetmedin. Son nefesini verirken onu seyretmedin... Şunu unutma; Dünyada ki herşeyi bilebilirsin. Ama bunları yaşamadan asla öğrenemezsin.
Can Dostum
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
FİLM
Sinema Tarihinin Başyapıtları Sayılan Filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, sinema tarihinin başyapıtları olarak görülen filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
51
FİLM
Kitap Kurtlarının İzlemesi Gereken Kitaplarla İlgili Filmler
Kitap, kütüphane, yazarlık gibi konular üzerinden ilerleyen, kitap kurtlarının mutlaka izlemesi gereken kitaplı filmler liste...
57
FİLM
Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Eğitim Filmleri
Tüm öğretmenlerimizin ve öğrencilerin mutlaka izlemesi gereken hem eğitici hem de ufuk açıcı filmler listelenmektedir....
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
Furkan

Furkan

@turgenyev - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Kötü günler olmasaydı, ne anlamı kalırdı güzel günlerin...
Can Dostum
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.9/10
216 oy
Sence kaç puan almalı?
0