up
ara

Dövüş Kulübü

Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü Konusu ve Özeti

Dövüş Kulübü
Jack, uykusuzluk problemi yaşayan sıradan bir sigorta memurudur. Hayatının tekdüzeliğinden kurtulmanın yollarını araken karşısına Tyler Durden çıkar. Toplum kurallarından ve dayatmalardan bıkan ikili hayatlarını değiştirecek olan Dövüş Kulübü'nü kurarlar.
Süre: 139 dk
Yapım: 1999 ABD, Almanya
Yönetmen:
Senaryo:
  • Jim Uhls
Oregon Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Chuck Palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack'in ve Marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. Jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack'in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack Tyler'ın yanına taşınır. Tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler Durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.
Dövüş Kulübü filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.
Gizem Bingöl

Gizem Bingöl

@gizembingol

Film tamamiyle tüm modernite, kapitalizm, tüketim ve tüketim kültürüne karşı yazılmıştır.
Biz tüketiciler; hayat tarzı bağımlısıyız, ölümler, şiddet, bilim, kültür bizi ilgilendirmez.
Biz tüketicileri ilgilendiren; magazinler, televizyonlar, telefonlar, başkalarının hayatları, üzerimize giydiklerimizin isimleri.
Bunların hepsi rezalet bir trajedi... Filmde nihilist düşünce hakimdir zaten senaryodan anlaşıldığı gibi. Net bir şekilde kapitalizme karşı bir direniş söz konusudur. Film kaos nedeni, yepyeni bir hayatın başlangıcı.

Sıkılmadan binlerce kez izleyebileceğim bir film..
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi
1 yorum
Murat çalışkan (@muratcaliskan162)
Aynnen
25.02.18 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Sen gerçekten de sen misin?
"jack arzularını hiçbir şekilde tatmin etmemiş, ya da arzularını bile çevresi belirlemiştir; sadece reklâmlarda görüp de edinmek istediği ve kolayca sahip olduğu eşyalar onu tatmin etmeye yetmemiştir. onun, kendisine sürekli hegemonya hissettirmesi yüzünden patronuna karşı oluşan kini, kafasında, güçlü, kendinden emin ve iktidar sahibi olabildiği bir ideal görünüm yaratır. çalışma ortamında baskıladığı savunma dürtüleri, patronun fotokopi makinasında yakaladığı “dövüş kulübü” kuralları yüzünden üstüne geldiği an üst benliğini de aşarak saldırgan bir savunma tavrına dönüşür.

marla’ya terapi grubuna sahte hastalık numaralarıyla geldiğini anladığını söylemiş, hemen orayı terk etmesi gerektiğini yoksa sırrını açıklayacağı konusunda onu ikaz etmiş, ancak marla’nın umursamaz ve baskın misillemesi onu çaresiz bırakmıştır. bu gelişmenin de etkisiyle pasif kişiliğinin karşıtı, güçlü, marla’ya istediği gibi davranabilen jack’ı yaratmıştır.

terapi gruplarında dikkatini çeken marla’yla birlikte olmak ister, ancak pısırık jack kimliğinden sıyrılıp ona sokulamaz. onun iradeli oluşuna, canının istediği gibi yaşayan kendinden emin haline imrenir, ama marla’nın soğuk duvarlarını geçemez. hatta terapi grubundaki ‘mağaranızın derinliklerinde yaşayan içinizdeki hayvanı keşfedin’ telkinleri esnasında, hayalinde marla’yı buzlu mağarasında bir penguenle özdeşleştirir. daha sonra zihninde yarattığı tyler kişiliği marla’yı elde eder, çünkü marla’nın karşısına güçlü bir kişilikle çıkmıştır.

filmin en başında anlatıcı rolünü de üstlenen jack’in “bütün bunların marla adında bir kızla ilişkisi vardı” demesi, filmi başından sonuna cinsellik ve saldırganlık ikilemine bağlayan bir ipucudur.
jack'in ve marla'nın çabaları tüketim kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta, kariyer sahibi ama yalnız insanların tepkisine sembol olur. jack'ın kuşağı “ölü bir kuşak”tır, çünkü kendi kişiliği, kendi fikri, hayata bakış açısı olmayan düzenin kurduğu robotlaşmış yalnız bireylerden oluşmaktadır. bir iş seyahati sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde, arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı tyler durden olması da adeta bunun bir kanıtıdır.
jack aslında hayatından memnun değildir ve değişmek istemektedir ne var ki değişim karşısındaki korkusu kararsızlık yaratır. bu yüzden geçici sürelerle tyler kişiliğine sığınmaktadır; güçlü, kendinden emin, lider tyler kişiliği ile pasif, pısırık, zayıf jack kişiliği arasında gidip gelmektedir.

evi, patlama sonrasında tüm lüks eşyalarla birlikte yandığında içini tyler’e döken jack, ona son moda eşyalarını sayarken, “mükemmel olmama çok az kalmıştı” diyerek o yaşamını hala övmektedir. ne var ki içindeki tyler kişiliği onu bu noktada eleştirmektedir. yani jack’in zihni ikilem arasında kalmıştır, bir kişiliği eski yaşantısını över ve ona özlem duyarken, diğer kişiliği onu yermekte ve tüm eşyalarından kurtulduğu için kendini özgür hissetmektedir.

film, eşyaya düşkünlüğü sorgulamakla başlar. eskiden alışverişe, son moda eşyalara düşkün olan jack, artık tyler’a ve dövüşe, ayrıca cinselliğe düşkündür. tedirgin ve tatminsiz hayatında aslında kafasında yarattığı ancak yeni bir arkadaş olarak bulduğunu sandığı tyler’a sığınır, onun sağ kolu olur; hiç yanından ayrılmaz, her söylediğini hayranlıkla dinler. tek dostu odur ve ona çok düşkündür. hatta kulüp üyelerinden sarışın genç bir adama fazla takdir ve yakınlık gösterdi diye onu kıskanır, bir dövüşte gencin yüzünü parçalar.

jack sakin, uyumlu ve olgun tavrını takınırken, büründüğü karşı karakteri tyler, evin içinde bisiklete binerek, tuhaf tekerlemeler söyleyerek, hoplayıp zıplayarak, şımarık ve sosyal ortamda kınanacak tarzda aşırıya kaçan hareketler sergileyerek adeta çocukluğuna geri dönmektedir. bu sayede olgun ve sağduyulu, uyumlu, hiçbir zaman dürtülerine göre hareket etmemiş, dışlanma ve ayıplanma korkusuyla bastırılmış duygulara sahip jack kişiliğinin yarattığı stresi azaltmaktadır. stresi azaltmak için çocukça, şımarık tavırlar takınmak gerileme ile açıklanabilir."
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi
0 yorum
hidogan

hidogan

@hlldgn - Ankara

Sinema tarihinin kült filmlerinden. Bence yoruma açık bir film değil. İzlemeli ve düşünmelisiniz. Hepiniz bir parça bulacaksınız kendi hayatınızdan. Bu film beğeni filmi de değil; beğenmedim diyenlerin gerçekten boş muhalefet yaptığını ya da bu filmi izleyecek olgunluğa erişmediğini düşünüyorum.
Filmi izledikten sonra kitabını da okuyun muhakkak.
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi
0 yorum
yasinerkmn

yasinerkmn

@yasinerkmn - Ankara

Olduğunuz insan ile olmak istediğiniz insanın kavgası
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi
0 yorum
Melih

Melih

@janti

bir yüzyılın bitimine aylar kala çıkmış ve bir anda o yüzyılın başyapıtı olmuş bir sanat eseri. 20. yüzyıl bu kadar güzel özetlenebilirdi.
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman - Denizli

"Burada yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum bu potansiyeli görüyorum ve hepsi heba oluyor... Lanet olsun bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... Reklâmlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız, bir amacımız ya da yerimiz yok. Ne Büyük Savaş'ı yaşadık ne de Büyük Buhran'ı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş. En büyük buhranımız hayatlarımız. Televizyonla büyürken milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık ama olmayacağız. Bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız..."
Dövüş Kulübü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

Yuva yapma içgüdülerine tutsak düşen tek ben değildim… Hepimizde Johanneshov markalı koltuktan var, yeşil çizgili Strinne deseniyle kaplı… Hepimizde Rislampa/Har markalı aynı kağıt lambadan var… Benimki artık bir konfeti… Çelik üstüne çinko kaplama Vild marka ayaklı saaatim. Tanrım ona sahip olmasam ölürüm… Mobilya satın alırsınız. Kendinize dersiniz ki, bu hayatım boyunca ihtiyaç duyacağım son kanepe…Sonra hayalinizdeki yatak. Sonra aradığınız tabak takımı. Sonra o güzel yuvanıza kısılıp kalırsınız. Bir zaman sahip olduğunuz şeyler artık sizin sahibiniz olur.
Dövüş Kulübü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı… Dövüş Kulübü hakkında konuşmayacaksınız.
Dövüş Kulübü’nün ikinci kuralı… Dövüş Kulübü hakkında KONUŞMAYACAKSINIZ.
Dövüş Kulübü’nün üçüncü kuralı… Birisi dur derse ya da sakatlanırsa kavga biter.
ve dördüncü kural… Sadece iki kişi [w:(dövüş) u:(http://www.neokur.com/film-tur/dovus )]ür.
Beşinci kural… Her sefer sadece bir [w:(dövüş) u:(http://www.neokur.com/film-tur/dovus )] olur.
Altıncı kural… Tişört yok, ayakkabı yok.
Yedinci kural… Dövüş sürebildiğince uzun sürer.
Sekizinci ve son kural… Eğer bu Dövüş Kulübü’nde ilk gecenizse, [w:(dövüş) u:(http://www.neokur.com/film-tur/dovus )]eceksiniz.
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf - Batman

Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı… Dövüş Kulübü hakkında konuşmayacaksınız.
Dövüş Kulübü’nün ikinci kuralı… Dövüş Kulübü hakkında KONUŞMAYACAKSINIZ.
Dövüş Kulübü’nün üçüncü kuralı… Birisi dur derse ya da sakatlanırsa kavga biter.
ve dördüncü kural… Sadece iki kişi dövüşür.
Beşinci kural… Her sefer sadece bir dövüş olur.
Altıncı kural… Tişört yok, ayakkabı yok.
Yedinci kural… Dövüş sürebildiğince uzun sürer.
Sekizinci ve son kural… Eğer bu Dövüş Kulübü’nde ilk gecenizse, dövüşeceksiniz.
Dövüş Kulübü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
M.K

M.K

@doctorx

Dinleyin Sürüngenler! Sizler özel değilsiniz, sizler güzel ya da eşi benzeri olmayan kar tanesi de değilsiniz, sizler işiniz değilsiniz, sizler paranız kadar değilsiniz, bindiğiniz araba değilsiniz, kredi kartlarınızın limiti değilsiniz, sizler iç çamaşırı değilsiniz, sizler herkes gibi çürüyen birer organik maddesiniz! Bizler bu dünyanın şarkı söyleyip dans eden pislikleriyiz! Hepimiz aynı pisliğin lacivertleriyiz!
Dövüş Kulübü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
14
FİLM
Sinema Tarihinin Başyapıtları Sayılan Filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, sinema tarihinin başyapıtları olarak görülen filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri
Yakışıklı oyuncular listesinde zirveyi uzun süre kimseye kaptırmamış olan ve pek çok başarılı filmde rol alan ABD'li oyuncu B...
19
FİLM
Sürpriz Sonuyla Şaşırtacak Filmler
Tahmin ettiğimiz şekilde devam ederken bir anda ters köşe yaparak gözlerimizin fal taşı gibi açılmasına sebep olan sürpriz so...
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
okuyankoala

okuyankoala

@burcuskmn

Haftasonu Etkinliği:)
Bir kere daha mı izlesem?
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 yorum
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
İzleyin de paylaşmayın örtmenim. Dışarı çıkıp gezip tozmak istiyoruz. Aklımızı çelmeyin.
15.12.18 beğen 1 cevap
müfit selimoğlu (@mufitselimoglu376)
Her izlendiğinde ayrı bir tat bırakıyor..
15.12.18 beğen 1 cevap
Arif Oğuz (@arifoguz)
Valla ne denir buna eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek denir galiba :)))
15.12.18 beğen 1 cevap
Sinan Köken

Sinan Köken

@sinankoken698

 paylaşım fotoğrafı
- Gülüşünde iğrenç bir çaresizlik var.
Dövüş Kulübü
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emirhan Güler

Emirhan Güler

@emirhanguler - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Güzel ve emsalsiz bir kar tanesi değilsin. Sen de herkes gibi çürüyen bir organik maddesin.
Dövüş Kulübü
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Film adam

Film adam

@serserimsi - Sakarya

Baylar!
Dövüş kulübüne hoş geldiniz!
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hannidex

Hannidex

@hannidex

 paylaşım fotoğrafı
...................
Dövüş Kulübü
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 yorum
PİP! (@nusretk)
Dişte kalan maydanozdandır
23.04.18 beğen 4 cevap
grimalkin stone (@grimalkin)
Tyler ve açık sözlülüğü!Bu adama bayılıyorum!!
23.04.18 beğen 2 cevap
9.2/10
803 oy
Sence kaç puan almalı?
0