up
ara

Paris'te Gece Yarısı

- Midnight in Paris (2011)

Paris'te Gece Yarısı Konusu ve Özeti

Paris'te Gece Yarısı
Nişanlısının ailesiyle birlikte Paris'e tatile giden bir senarist, kendisini her gece yarısında gizemli bir şekilde 1920'lerde bulur.
Süre: 94 dk
Yapım: 2011 ABD, Fransa, İspanya
Yönetmen:
Senaryo:
  • Woody Allen
Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş gereği Paris'e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir... Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir..
Paris'te Gece Yarısı filmi Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Hakan

Hakan

@alvarez

Ah Woody Allen Ah
İzlediğinde insana "ne güzel oyuncular, daha da mühimi prodüksiyonlar var, vay arkadaş" dedirten filmdir. Adam Picasso'yu, Salvador Dali'yi, Scott Fitzgerald'ı, Hemingway'i ve daha nicesini aynı filmde karakter olarak kullanıyor, hepsi de "aha bu kesin o, bu kadarı da olmaz" dedirtecek kalitede.

Başroldeki Owen Wilson 2007'de Kate Hudson'dan ayrılınca intihara teşebbüs etti, ölmedi. İyi ki de ölmedi, bu sayede 2011'de onu o kırılgan kişiliğine bu kadar uyan şahane filmde görebildik.

Güzeller güzeli Marion Cotillard, atanmayı bekleyen (belki atanmış da olabilir o ara) Loki, Maykıl Şiin abimiz, zamanın Fransa cumhurbaşkanı Sarkozy'nin eşi Carla Bruni, Piyanist Adrien Brody, felan filan, sırf kadroyu karakterleri saysak zaten sayfayı doldururuz.

Kabaca konu nostalji üzerine. Yaşadığı zamandan memnun olmamak. Woody Allen Avrupa üçlemesinin Paris ayağında Fransız sinemasının kaynaklarını dibine kadar kullanmış. Fransız kültürünün ve Paris şehrinin güzelliklerini de. Sonuçta müziğiyle olsun, görüntü yönetmenliğiyle olsun, on numero beş yıldız bir çalışma olmuş. Vicky Cristina Barcelona'dan da To Rome With Love'dan da daha iyi bir film bence.

Owen Wilson son sözüm sana. İntihar falan, hele ki Kate Hudson denen ibişella için olacak şey değil. Akıllı ol, güllerin içinden koşarak koşarak böyle filmlerle gel bize.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
GRİ

GRİ

@bedriyeakkaya

Filmin başlangıcında şehrimiz Paris’te r
eal bir gezinti bizi karşılıyor, bu oldukça güzel. İlerleyen dakikalarda bir zaman yolculuğunun içinde buluyoruz kendimizi, birazda iç içe geçmiş bir zaman yolculuğu, filmde buna dair geçen çok güzel bir alıntı var aslında “Eğer bir gün kayda değer bir şey yazmak istiyorsam illüzyonlarımdan kurtulmalıyım ve geçmişte daha mutlu olacağımı sanmam eminim bu illüzyonlardan biri” Hani birçoğumuz bu zamanın insanı olmadığımıza yakınıyoruz ya işte içerik tam da bunun üzerine basıp bize mesajını veriyor, sürprizli ve güzel bir sonla biten film Woody Ellen’in en iyi filmi olduğunu söyleyenler belki de haklı..Son olarak yazmak konulu film başlığı altında yer alan bir film olduğu kesin.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Kayra

Kayra

@kayra180

Beau!
Filmin özetinden önce şuna değinmek istiyorum bir film izleyicisi olarak siz hikayeci filmler seviyosanız bu filmi izlememenizi rica edeceğim.Hikayeseverlere uygun bir film değil çünkü filmimizde belirli bir hikayeye bağlı kalınıp onun üstünden akmıyor senaryo buna dikkat edin izlemeden önce.İçeriğe gelecek olursak film vermek istediği mesaj açısından ve sanat kalitesi olarak mükemmel.Filmi kısaca Amerikalı bir senaristin yazar olma çabası diyebiliriz tabii bu çabanın içinde bir de zaman yolculuğu var kendisi eski yazar ve sanatçılarla konuşuyor onlardan öğütler ve fikirler alıyor e tabii filmimiz paris’te geçer de aşk olmaz mı aşk konusu da yine güzel ve yerli yerinde yani yeterli miltarda vardı.Filmi sanatsever olarak izlerseniz film size daha güzel gelir yani bu filmi ooo zaman makinesi varmış bilim kurgu oleyy gibisinden düşünüp izlemeyin.Filmin diyalog sahneleri de olağanüstü bu arada izlemenizi öneriyorum
Paris'te Gece Yarısı
filme 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Loveliness

Loveliness

@loveliness

Mükemmel bir filmdi. Karakter için seçilen oyunculardan tutun zamanı yansıtmasına kadar her şey mükemmeldi. İzlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile. Kesinlikle büyüleyici bir film olmuş. Sanat ve Paris sevenlere önerim; mutlaka izleyin.
Paris'te Gece Yarısı
filme 9 verdi
1 beğen · 1 yorum
Bir küçük kitapsever (@daktilosesi)
Kesinlikle izlediğim en harika filmdi!
01.10.16 beğen cevap
virane

virane

@kabaktadi

İyi, güzel, hoş
Filmin başından beri adamın nişanlısını ne zaman terkedeceģini bekledim. Etti sonunda ve rahatladım. Herkesin kendi zamanını sevmediği (kendim gibi) insanların olduğu bir film. Senaristin iyi bir kültüre sahip olduğunun kanıtı olduğunu düşünüyorum zira normalde yapılmaya kalkılsa geçmişte o tanınan isimlerle yaptığı en basit diyaloglarında bile zorlanılacağını düşündüm izlerken. Her gece Parisin o eğlenceli sokaklarındaki benmişim gibi düşledim, yine mi sabah oldu diye sinirlendim ara ara. Velhasıl "hayatta daha doyurucu ortak noktalar vardır işte yemek ve yastık zevki gibi basit şeylerden başka.." diye not almışım defterime bu film için. Ruhların birbirini tutması. Tutunmak.
Paris'te Gece Yarısı
filme 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
Cengiz Kaya

Cengiz Kaya

@cengizkaya

Her erkek ölümden korkar. Bu hepimizi tüketen doğal bir korkudur.
Ölümden korkarız, çünkü ya yeterince ya da hiç sevmediğimizi hissederiz ki sonuçta bu ikisi kesinlikle aynı şeylerdir. Fakat dünyadaki bütün saygıyı hak eden, kendini gerçekten güçlü hissetmeni sağlayan harika bir kadınla seviştiğinde, ölüm korkusu tamamen kaybolur. Çünkü bedenini ve kalbini harika bir kadınla paylaştığında dünya eriyip gider. O an evrende sadece ikiniz varsınızdır. Senden daha yetersiz olan birçok erkeğin fethedemediğini fethetmişsindir, harika bir kadının bir başkasına sunabileceği en kırılgan varlığını, kalbini… Ölüm aklının içinde dolaşmaz artık. Korku artık kalbini gölgelemez. Tek gerçekliğin yaşamaya ve sevmeye duyduğun tutkudur. Bu kolay bir iş değildir, yenilmez bir cesaret ister. Ama şunu aklından çıkarma, hakiki anlamda harika bir kadınla seviştiğin anda kendini ölümsüz hissedersin.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Yaser

Yaser

@yaserarslan

Gerçek ve cesur bir adam ölümün gözlerinin içine bakar, gergedan avcıları veya Belmonte gibi, gerçek cesur adamlar.
Çünkü aşkları, yeterli tutkuya ölümü onların aklından söküp atar.Ta ki her adamın başına geleceği gibi, geri dönene kadar.Ve her adam tekrar sevmek zorundadır.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Gil: Romanımı okumanı ve senden fikrini duymayı isterim.
Ernest Hemingway: Hiç beğenmedim.
Gil: Daha okumadın bile.
Ernest Hemingway: Kötüyse beğenmeyeceğim. İyiyse kıskanacağım ve daha çok nefret edeceğim. Başka bir yazarın fikrini duymak istemezsin.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Hürre Kayapınar

Hürre Kayapınar

@hurrekayapinar

-Man Ray: Başka zamandan bir kadına aşık olan bir adam... Bir fotoğraf görüyorum.
-Luis Bunuel: Ben bir film görüyorum.
-Gil: Ben aşılmaz bir sorun görüyorum.
-Salvador Dali: Benim gördüğüm bir gergedan.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Hürre Kayapınar

Hürre Kayapınar

@hurrekayapinar

Bence gerçek ve samimi aşk insana ölümü unutturur. Korkaklık sevmemek ya da iyi sevmekten kaynaklanır. İkisi aynı şeydir.
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
12
FİLM
İspanyol Sinemasının Öne Çıkan Filmleri
İspanyol sinemasının en iyi yapımları olan ve sinema tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken en iyi İspanya yapımı filmleri bu...
13
FİLM
Bilim Kurgu Meraklılarının İzlemesi Gereken Zamanda Yolculuk Temalı Filmler
Bilim kurgu meraklılarının daima ilgisini çeken, düşünmekten ve izlemekten keyif aldığı konulardan biridir zamanda yolculuk e...
10
FİLM
Yazarlıkla İlgili İzlenesi Filmler
Kitap severlerin mutlaka izlemesi gereken, içinde yazar, yayıncı, kütüphaneci geçen, yazın dünyasıyla ilgili filmleri bu list...
121
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri
Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken, ufuk açıcı en iyi ve en etkileyici bilim kurgu filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Se...
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Midnight In Paris
''Sanatçının görevi umutsuzluğa düşmek değil, bilakis varlığın boşluğunun, panzehirini bulmaktır.''
https://www.resimag.com/

#Film: Midnight In Paris (2011)
#Yönetmen: Woody Allen
Paris'te Gece Yarısı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Lotus (@lotus)
Artık netten film izleme şansımda kalmadı -_-
27.12.17 beğen cevap
8.5/10
113 oy
Sence kaç puan almalı?
0