up
ara

Umut Işığım

Silver Linings Playbook (2012)

Umut Işığım Konusu ve Özeti

Umut Işığım
Karısı tarafından terk edildikten sonra akıl hastanesinde tedavi gören Pat, hastaneden çıktıktan sonra yaşamını düzene sokmayı ve karısını yeniden kazanmayı planlamaktadır. Ancak karşısına beklenmedik bir şekilde başka bir kadın çıkar.
Süre: 122 dk
Yapım: 2012 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • David O. Russell
Pat Solotano (Bradley Cooper) her zaman bardağın dolu tarafına bakan, “Her şeyde bir hayır vardır,” sözüne inanan bir adamdır. Karısı kendisini başka bir adam için terk ettikten sonra akıl hastanesinde kalan Pat, karısını geri kazanmaya ve hayatını yeniden düzene sokmaya kararlıdır. Moralinin bozulmasına asla izin vermemeye çalışan Pat anne babasının yanına taşınır ve kendisini karısının istediği türden bir adam olmaya çalışmaya adar. Ancak bu zor bir mücadeledir. Taa ki hayatı istediği gibi gitmeyen güzel bir genç kadın olan Tiffany (Jennifer Lawrence) ile tanışana kadar.
 
Çift birlikte hayatlarını yönlendirmeye ve kendi kişiliklerine sadık kalmaya çalışacak, bu sure içerisinde benzersiz bir dostluğa, hatta aşka bir adım uzaklıkta olacaklardır.
Umut Işığım filmi Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Doğa Bolat

Doğa Bolat

@dogabolat

Robert De Niro!
Az evvel sıkılmadan izlediğim gayet akıcı bir filmdi.7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve de Jennifer Lawrence’ye Oscar
kazandırmış.Oyunculuklar çok çok iyiydi.Konu basit,kitaptan uyarlanma zaten.Karısı tarafından aldatılan bir adamın zamanla yeni bir kadına aşık olması.Büyük bir Robert De Niro hayranı olarak tatlı tatlı izledim.Güzeldi ?.
Umut Işığım
filme 7 verdi
7 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Romantik filmler kesinlikle tercihim değildir ama ara ara tek tük izlemişliğim oluyor. Bu sefer de bu filmi seçtim. İlk olarak Bradley Cooper'ı bu filmde sevdim diyebilirim. Kendisini film izleyeceğim zaman pek aramazdım açıkçası. Jennifer Lawrence ile aralarındaki kimya o kadar hoştu ki bu yüzden beraber çok filmleri var sanırım. Çoğu filminde rol arkadaşı Jennifer. Filmin konusu çok samimi ve oyunculuklar da o kadar kaliteli ve sıcak ki sizi duygulandırırken güldürebiliyor. Bradley ve Jennifer rollerinin hakkını çok sağlam vermiş. Biraz daha uzun olsa bile keyifle izlerdim. Bradley özellikle rehabilitasyondan çıkmış, düzelmeye çalışan ama hâlâ etrafındaki tetikleyici şeylerden etkilenip de öfkelenen manik depresif birini çok iyi oynamış. Jennifer ise taşıdığı yükün duygusal oyunculuğunu hareketleriyle göstermek yerine gözlerinde toplamış. Kadının filmde yaşadığı tüm sıkıntı gözlerine birikmiş ve bir bakışıyla tüm o yorgunluğu gösterebiliyor. Haricinde bu saklı yorgunluğun dışa vurumunu da deli çılgın kız imajıyla güzel harmanlamış. Robert De Niro da ayrı âlemdi zaten. Tam bir Obsesif Kompülsif örneği. Feci bir totem takıntısı var adamda. Bir an simetri takıntım gün yüzüne çıkacak diye korkmadım değil. Tüm oyuncular duyguyu o kadar sağlam işletiyorlar ki özellikle Bradley ve Jennifer arasındaki aşk sanki gerçekmiş gibiydi.
Umut Işığım
filme 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Merve Tuzcu

Merve Tuzcu

@isteoben

Biraz çılgın bir film
Umut Işığım
filme 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Filmle ilgili okuduğum bir eleştiride psikolojik sorunları olan karakterlerin bu filmde çok gerçekçi anlatıldığı yazılmıştı. Bunu okuduğum an o eleştiriye ön yargı ile bakmaya başladım. Zira bu filmle ilgili yapacağım en büyük eleştiri sorunlu karakterlerin yine karikatürize edilmiş olması. Bu tarz filmlerde psikolojik sorunları olan karakterler hep çok sevimli, çok ilgi çekici hatta seksi olarak sunuluyorlar. Oysaki gerçekte hasta biriyle uğraşmak çok zor bir şey. Bırakın hastalığı, yanınızda sarhoş olan biriyle uğraşacağınız bir iki saat bile sizin için çok yorucu olabilir. Bu filmdeki iki sorunlu karakterimiz de en başta dış görünüşleriyle sonra da zekalarıyla çok çekiciler. Hastalıkları onları farklı kılan bir özellik gibi sadece. İki masa dağıtmakla, gece vakti evi ayağa kaldırmakla bitse keşke gerçekten bu psikolojik sorun denen meret. Bu kısmı böyle kapattıktan sonra romantik komedi tarzının iyi filmlerinden biri olmuş diyorum bu film için.

Bradley Cooper' ı daha önce iki kez Hangover serisinde, bir kez Limitless, bir kez de Yes Man filminde görmüştüm. Bu filmlerin hepsini az çok sevdim. Adam muzip, ortamcı karakterleri oynasın diye yaratılmış adeta ama bu filmde biraz daha farklı ve iyi ki de farklı. Jennifer Lawrance ise çok seksi ve çok başarılı. Zaten bu performansı ona Oscar da getirdi. Bu ödülün dışında esas ödüllerin tamamına (en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek/kadın oyuncu, en iyi uyarlama senaryo, en iyi yönetmen, en iyi film, en iyi kurgu) aday gösterildi Umut Işığım. İsim benzerliğinin de etkisiyle bana Little Miss Sunshine(Küçük Gün Işığım) filmini hatırlattı yer yer. Elbette çok farklı filmler ama orada da sorunlu karakterlerin dans ile çıkış yolu bulduğunu izlemiştik diye anımsıyorum.

Tamam güzel film, çok da keyif alarak izledim ama 8 Oscar adaylığı da biraz fazla olmuş. De Niro, Lawrance, Cooper çok iyiler, zaten filmde bu üçlünün birbiriyle kapıştığı yoğun diyaloglar içeren çok sahne var. Hatta bu anlamda son zamanlarda izlediğim en konuşkan film diyebilirim. Kimse susmuyor film boyunca, replikleri takip ederken yoruldum. Ama bunun ötesinde filmin türe bir yenilik getirdiğini söylemek zor. Sorunlu karakterlerin sevimli sorunları, marjinal cümleleri... Her romantik komedi filminde görmeye alıştığımız yan karakterler... Yeni bir şey yok yani. Ama alışılagelmiş ögeler çok iyi kullanışmış işte. Oyunculuklar, replikler, filmin ilerleyişi, verdiği keyif gerçekten de ''yükseltiyor'' sizi. Bir iki ufak tesadüfe denk gelmek de hoştu. Örneğin benim en sevdiğim Metallica albümü grubun 2. albümü olan Ride The Lighting' dir ve albüme adını veren şarkı da en sevdiğim Metallica şarkısıdır belki de. Bir sahnede bebeğe şarkı dinlettiğinden bahseden anneye, Ride The Lighting çalıyor musun diye soruyor (Bradley Cooper)Pat. Başka bir sahnede Seattle Seahawks' ın adı geçiyor. Amerikan futbolu takımıdır Seahawks ki ben kendilerini kısa bir süre önce okuduğum kitaptan öğrenmiştim. 2014 yılında Super Bowl şampiyonu olmuşlar ve 600 bin kişilik Seattle şehrinde 1 milyon kişi ile kutlanmış bu şampiyonluk. Öğrencilerin dörtte biri o gün okula gitmemiş, valilik kararıyla 12:12' de bir dakikalık gürültü ilan edilmiş. Seattle' ı asıl dikkat çekici yapansa bu şehrin soundu olarak bilinen ve benim pek tutmadığım grunge isimli müzik tarzının 90' larla birlikte ortaya çıkan 4 meşhur temsilcisinden birinin daha yakın bir zaman önce göçüp gitmesi ve geriye bir tek Eddie Vedder' ın kalmış olması. Sırasıyla Kurt Cobain, Layne Staley ve yakın zaman önce de Chris Cornell gitti. Müzikle devam edelim; filmin bir yerinde Bob Dylan ile Johny Cash düeti olan Girl From The North County çalıyor. Bitirişi müzikle yapmak isterdim ama muhteşem göğüsleri ve enfes sırtı yüzünden yine Jannifer Lawrence' a dönüp onunla nokta koymak istiyorum; özellikle dans sahnesinde çok ama çok seksi.
Umut Işığım
filme 7 verdi
8 beğen · 0 yorum
virane

virane

@kabaktadi

"Karım olsa şuan bunu sapıkca bulurdu."
2 kaçık ve herkes kadar deli olan diğerleri. Adamın (herkesce)düzelmek isteyişi(karısı, evliliği için) kadınınsa düzelmek istemeyişi, sevmeyişi, dağınıklığı savrukluğu takmayıp kendine deli demekten çekinmeyişi, belki eşi öldüğünden pek de değişmeye değer bir hayat görmeyişi. Adamın el kol hareketleri, kadının bakışları. Ben de kalan bunlar oldu. Sonunu tahmin etmesi zor olmadı haliyle fakat güzeldi. Gerçek bir arzuyla bitti, yani bana o geçti. Sıradanlıklardan sıkılanlara, normalliği hüner saymayanlara.. Bilinenin tersine aşkla akıllananlara.
Umut Işığım
filme 7 verdi
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Benim deliliğimle uyuşabilmenin tek yolu, senin de delice bir şey yapmandı.
Umut Işığım
filme 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
14
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Jennifer Lawrence Filmleri
Dünyaca ünlü bilim kurgu serisi Açlık Oyunları'nın başrol oyuncusu olan ve rol aldığı filmler dünya çapında izlenme rekorları...
18
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Bradley Cooper Filmleri
Alias dizisindeki rolü ile tanınan ve daha sonra The Hangover, Limitless, Nip/Tuck gibi birçok film ve dizide rol alan ABD'li...
24
FİLM
Arşivinizde Mutlaka Olması Gereken Anlamlı Filmler
Mutlaka izlemeniz ve film arşivinizde bulundurmanız gereken en anlamlı filmler bu listede. Sen de hayatına anlam katan, seni ...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
7.6/10
198 oy
Sence kaç puan almalı?
0