up
ara

Truva

- Troy (2004)

Truva Konusu ve Özeti

Truva
Truva prensi Paris, Kral Menelaus'un karısı Helen'e aşık olur ve onu kendisiyle beraber Truva'ya gelmeye ikna eder. Ancak bu durum iki millet arasında büyük bir savaş başlatır.
Süre: 163 dk
Yapım: 2004 ABD, Malta, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • David Benioff
  • Homer
On yıl süren ve bir medeniyetin çöküşüne neden olacak savaşı, Truva prensi Paris ile Isparta Kraliçesi Helen'in aşkı başlatır. Paris’in Helen’i kocası Kral Menelaus’tan çalması kabul edilemeyecek bir hakarettir. Aile onuru Menelaus’a yapılan bu yanlış hareketin kardeşi Agamemnon’a da yapıldığını öngörmektedir. Mikene Kralı olarak büyük bir güce sahip olan Agamemnon, Helen’i Truva’dan geri getirerek kardeşinin şerefini kurtarmak için kısa sürede Yunanistan’ın tüm ordularını bir araya toplar.
Truva filmi Mitoloji Konulu Filmler listesinde yer almaktadır.
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Akhileus!!
Türkiye'de çoğu kişinin izlemiş olduğu harika bir yapım. Film, Yunan Mitolojisinde yarı tanrı olarak geçen Akhilleus'u (Aşil) anlatır. Mitoloji de annesi Aşil'i ölümsüzlük nehrinde yıkarken topuğundan tutarak nehre daldırır. Tuttuğu yere su temas etmediği için ancak buradan vurulursa öldürülebileceğine inanılır. Bu yüzden topukta bulunan tendona aşil tendonu denir. (Filmde de Aşil, Paris'in attığı okun topuğuna gelmesi sonucu ölmektedir)

Mikene kralı Agamemnon, Truva'ya savaş açtığında Aşil askerleriyle beraber savaşa girmeyi çeşitli sebeplerden ötürü reddeder. Yunan askerleri ölürken savaşmamayı kendine yediremeyen kuzeni, Aşil'in zırhını kuşanarak askerlerle beraber savaşa katılır. Savaşta Hektor'un, kuzenin öldürmesi sonucu Aşil savaşa katılmaya karar verir. Filmde ki en etkileyici sahne de bana göre Aşil ile Hektor'un birebir yaptıkları sahnedir. Hala izlememiş olan varsa kesin izlesin, aşırı derecede tavsiye edilir.

Bide Agamemnon adını her duyduğumda, Çanakkale'ye gelen zırhlılar aklıma gelir. İnflexsible, Agamemnon, Queen Elizabeth, Suffren, Bouvet... Lanet olasıcalar!
Truva
filme 8 verdi
0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6 - Trabzon

En sevdigim favori filmlerim arasinda...
Film guzeldi cok hizli ilerliyor.truva ati insaası ... son sevmedim ama mitoloji gercegi boyle... izlenmesi gereken filmler arasinda bir kadin askinin nelere sebep olacagi anlatilmis. izlemeyenler mutlak izlemeli...

Η αγαπημένη μου ταινία όλων των εποχών. Μου αρέσει πολύ το Τροία!
Truva
filme 10 verdi
0 yorum
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

En iyi savaş filmlerinden.
Efsane bir savaş filmi.Oyunculuklar, görsellik, kostüm, oyuncu kadrosu harika.Orlando Bloom zaten Savaş filmlerine fazlaşıyla alışık bu filmdede önemli karakteri canlandırıyor.Brad Pitt oyunculuğunun zirvesinde resmen mükkemmel bir oyunculuk sergilemiş adam her role bürünüyor ve hakkını fazlasıyla veriyor.Eric Bana'yıda boş geçmemek lazım hayran olunacak bir performans sergilemiş şuan 47 yaşında kendisi ve biz onu pek fazla çok yüksek kaliteli filmlerde görme şansımız olmadı Truva en iyi filmlerinden.Film mükkemmel sayılı savaş filmlerinden...
Truva
filme 9 verdi
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Achilles: Sana nasıl savaşılacağını öğrettim ama neden savaşılacağını öğretmedim.
Kuzeni Patroclus: Senin için savaşıyorum.
Achilles: Ben ölünce kimin için savaşacaksın? Askerler bir kere bile karşılaşmadıkları krallar için savaşırlar. Söyleneni yapar, söylendiğinde ölürler.
Kuzeni Patroclus: Askerlere itaat eder.
Achilles: Hayatını bir aptala itaat ederek harcama.
Truva
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Achilles: Sana bir sır vereyim. Tapınağınızda öğretilmeyen bir şey. Tanrılar bize imreniyor. İmreniyorlar çünkü biz ölümlüyüz. Çünkü her an sonumuz gelebilir. Yok olmaya mahkum olduğumuz için her şey daha güzel. Asla şu an olduğundan daha güzel olmayacaksın. Bir daha asla burada bulunmayacağız.
Truva
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Öyküm anlatılacak olursa devlerle yürüdüğümü söylesinler. İnsanlar kış buğdayı gibi büyür ve devrilir; ama bu isimler asla ölmeyecek. Hector’un çağında yaşadığımı söylesinler, kahramanları ehilleştiren adamın. Akhilleus’un çağında yaşadığımı söylesinler.
(Homeros)
Truva
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Sonsuzluğun enginliği insanları rahat bırakmaz. Kendimize sorarız, yaptıklarımız asırlar boyu yankılanacak mı diye. Biz öldükten çok sonra yabancılar adımızı duyup kim olduğumuzu, ne kadar cesur savaştığımızı, ne kadar tutkulu sevdiğimizi merak edecek mi?
Truva
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Helen : Burada olmamalısın.
Paris : Dün gece de böyle demiştin.
Helen : Dün gece bir hataydı.
Paris : Ya ondan önceki gece?
Helen: Bu hafta çok hata yaptım.
Truva
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
11
FİLM
Mitoloji Konulu Filmler
Antik dönem mitolojik inanışlar, tanrılar, gelenekler, toplum üzerine etkileri gibi konuları ele alan mitoloji filmleri liste...
38
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Savaş Filmleri
Tarihin savaşlarla geçen yıllarını konu edinen, savaşların insan hayatı üzerinde bıraktığı etkileri gözler önüne seren, mutla...
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri
Yakışıklı oyuncular listesinde zirveyi uzun süre kimseye kaptırmamış olan ve pek çok başarılı filmde rol alan ABD'li oyuncu B...
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
aybars yıldız

aybars yıldız

@aybarsyildiz

 paylaşım fotoğrafı
Sana bir sır vereyim. Tapınağınızda öğretilmeyen bir şey. Tanrılar bize imreniyor. İmreniyorlar çünkü biz ölümlüyüz. Çünkü her an sonumuz gelebilir. Yok olmaya mahkum olduğumuz için her şey daha güzel. Asla şu an olduğundan daha güzel olmayacaksın. Bir daha asla burada bulunmayacağız.
Truva
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.6/10
240 oy
Sence kaç puan almalı?
0