up
ara

Sapık

- Psycho (1960)

Sapık Konusu ve Özeti

Sapık
Marion Crane iş yerinden para çaldıktan sonra sevgilisi Sam ile buluşmak, evlenmeleri için gereken parayı bulduğunu söylemek için yola çıkar. Çok fazla yağmur yağdığı için bir otelde konaklamaya karar verir. Ama konakladığı oteldeki tek müşteri kendisidir ve başına geleceklerden habersizdir.
Süre: 109 dk
Yapım: 1960 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Joseph Stefano
Sapık filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.
Hannidex

Hannidex

@hannidex

En İyilerden
Sapık, Alfred Hitchcock'un sinemaya gerilim alanında kazandırdığı en iyi ve en yol gösterici filmlerin başında geliyor.Buna Hitchcock'un ustalık eseri de diyebiliriz.Zaten çoğunuz filmi ünlü duş sahnesinden hatırlıyorsunuzdur.O sahne şimdiki korku-gerilim filmlerinde ya tiye alınıyor ya da üstüne biraz daha konularak yeniden işleniyor.Film sonu itibariyle gerçekten etkileyici.58 yıl önceden bunun düşünülmüş olması,günümüzde bile daha yeni yeni öğrenilip adına filmler çekilmeye başladığını da düşünürsek, baya büyük bir başarı.
Aynı zamanda siyah beyaz filmleri de seviyorsanız bu yapıttan mahrum kalmamalısınız.Bir an önce seyredin.
Sapık
filme 10 verdi
0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici - Erzurum

Hitchcock'ın izlediğim ilk filmiydi.Yüksek beklentiler ile filmin başına geçtim bu yüzden ne kadar iyi olursa olsun filmi yeteri kadar beğenebileceğimi düşünmüyordum,film ise beni ters köşeye yatırmayı başardı. Gerçekten zamanının çok ilerisinde bir başyapıt.Psycho gerek sahneleriyle, müziğiyle , konusu ve oyunculuklarıyla ,1960 yılınıda göz önünde bulundurusak bir başyapıt .
Sapık
filme 10 verdi
0 yorum
Betül Bayrak

Betül Bayrak

@teleskoplukiz - Ankara

Masumiyetinizi Bir Kez Kaybedince, Tekrar Geri Kazanamazsınız.
Hitchcock, Hitchcock... İzlediğim ilk filmiydi ve kesinlikle son olmayacak. O kadar muazzam bir kurgu ki, ne tek bir karaktere bağımlı kalınıyor, ne bir an için heyecanını kaybediyor, ne herhangi bir mesajdan uzak tekdüze bir gerilim filmi, ne de başarısız olarak nitelendirilebilecek herhangi bir noktası var. Türünün ilk örneği, her an gelişmekte olan bunca yıllık sinemanın kendisinden sonraki kısmına büyük bir ilham kaynağı niteliğinde. Benzerlerini herkes yapar, kimi daha iyi, kimi daha kötü... Ama ilk'ler asla unutulmaz.
İşte bu yüzden, bu film bir efsanedir. Bu yönetmen bir efsanedir. Kullanılan müzikler öylesine doğru ve şiddeti öylesine yerindeydi ki...
Gelelim oyunculuklara... Güzel ya da yakışıklı oldukları için değil, üstün yetenekli oldukları için böylesine bir yönetmenle çalışma şansı elde etmişlerdir zannımca. Hitchcock gibi bir isme de bu yakışırdı zaten.
Dipnot: Tipin değil, yeteneklerinin oyuncuların üzerlerinde büyük bir karizma oluşturduğunu Anthony Perkins'i yanızca 2-3 dakika izleyerek anlayabilirsiniz.
Sapık
filme 8 verdi
0 yorum
Meryem Poslu

Meryem Poslu

@meryemposlu

Bence hepimiz özel tuzaklarımızdayız, onlara sıkışmışız ve hiçbirimiz çıkamıyoruz. Tırmalıyor ve dövünüyoruz ama sadece havayı ve birbirimizi. Tüm bunlara rağmen bir santim yol alamıyoruz.
Sapık
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici - Erzurum

''Bence hepimiz özel tuzaklarımızdayız, onlara sıkışmışız ve hiçbirimiz çıkamıyoruz.Tırmalıyor ve dövünüyoruz ama sadece havayı ve birbirimizi.Tüm bunlara rağmen bir santim yol alamıyoruz.''
Sapık
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv - Baguio

Ne düşünüyorum biliyor musunuz?
Bence hepimiz özel tuzaklarımızdayız onlara tutunmuşuz ve hiçbirimiz çıkamıyoruz.
Sapık
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv - Baguio

" Kuş gibi yiyor" sözü aslında çok yanlıştır.
Çünkü kuşlar çok fazla yerler.
Sapık
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu - Bursa

Sanırım benim yüzüm, inanmamanın elde olmadığı yüzlerden. (Norman Bates)
Sapık
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
111
FİLM
Efsane Yönetmenlerin En İyi Filmleri
Stanley Kubrick, Danny Boyle, Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Woody Allen, Guillermo Del Toro, J. J. Abrams, Andrey Tarko...
osman duman

osman duman

@osmanduman - İstanbul

BİR FİLM BİR ANALİZ - SAPIK (1960)  paylaşım fotoğrafı
BİR FİLM BİR ANALİZ - SAPIK (1960)
ÜÇ KATLI EV'in:

GİRİŞ KATI: Her şeyin normal olduğu yer, Ego...

ÜST KAT: Norman Bates’in annesinin cesedini hala yaşıyor gibi odasında tuttuğu kat, Süperego... Bu üst kat, Norman Bates için mükemmel olan dünyadır. Bu katta Bates, annesiyle konuşur, annesini konuşturur, bitmesini hiç istemediği anne-oğul ilişkisini yaşatır.

BODRUM KATI: Bates’in daha sonra annesinin cesedini indirdiği ve sakladığı bodrum katı, İd... Bu katta bütün gerçekler en temel ve en çıplak halindedir. Su yüzüne çıkması istenmeyen, bastırılmış ve terk edilmek istenmiş gerçekler yatar bu katta...
Sapık
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
8.6/10
57 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2014
2004
2004
2015