up
ara

V For Vendetta

(2005)

V For Vendetta Konusu ve Özeti

V For Vendetta
2020 yılında İngiltere'de totaliter bir rejim ile baskıcı bir toplum düzeni oluşturulmuştur. Bir gün V adında bir adam, Evey adında masum bir kadını kurtarır. Bir anlamda toplumun kurtuluşunu temsil eden bu olay, insanları tetikleyerek rejime karşı bir başkaldırı başlatmalarına ön ayak olur.
Süre: 132 dk
Yapım: 2005 ABD, Almanya, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • David Lloyd
  • Andy Wachowski
  • Lana Wachowski
Oyuncu:
V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.

İngilizce Açıklama
Tells the story of Evey Hammond and her unlikely but instrumental part in bringing down the fascist government that has taken control of a futuristic Great Britain. Saved from a life-and-death situation by a man in a Guy Fawkes mask who calls himself V, she learns a general summary of V's past and, after a time, decides to help him bring down those who committed the atrocities that led to Britain being in the shape that it is in.
V For Vendetta filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.
Dark

Dark

@dark - Nevşehir

Bu filmde eksiklik yok denecek kadar az ! Filozoflar belkide hep bu filmde bahsedilen fikirler için savaştı.Efsane filmdir , insanın bakış açısını değiştirebilecek, düzeni sorgulatabilecek ufuk açıcı bir film . Birçok konuyu ve bağlamı içinde barındıyor. Bunlardan birisi de aşktır. Aşk konusundaki duruşu esaslıdır. Arşivlenmesi gereken ve belirli dönemlerde yeniden izlenmesi gerekir . Yıllar önce izlemişliğim vardı benim ve bugün tekrar izleyim dedim . Zaman geçtikçe insanın fikirleride filmi tekrar izlediğinde değişebiliyor . Gerçekten ne kadar güzel anlatmış her şeyi . Mutlaka birgün boş vaktinizde izleyin .
EK 1
https://www.youtube.com/watch?v=eaaZ5cynfcA 09.02.19
V For Vendetta
filme 10 verdi
1 yorum
Ebru (@kubraebru)
Gerçekten çok güzel ve ikinci bir kez izlenilmeyi, üstünde tekrar düşünülmeyi hakediyor. Paylaşımınız sayesinde ben üçüncüyü izlemeye gidiyorum o halde...
09.02.19 beğen 1 cevap
zeynep yüksel

zeynep yüksel

@zeynepyuksel - Ankara

Sistemi sorguluyor ve at gözlüğü takmıyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Bugün izlediklerimiz yarın başımıza gelebilir, fikirlerimizi geliştirip geniş düşünmekte fayda var. Çünkü fikirlere kurşun işlemez :)
V For Vendetta
filme 10 verdi
1 yorum
şahin aydemir (@sahinaydemir)
Bence daha çok at gözlüğü ile bakanlar izlemeli 🙏daha güzel bi dünya için flan😀
06.12.18 beğen cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology - Gothenburg

Yeniden izlemek ve hiçbir şeyin değişmediğini görmek ne acı... Bir inceleme bazen sadece meseleyi sığlaştırmaktan öteye götürmez. Enginliğinde bırakalım biz en iyisi...
V For Vendetta
filme 10 verdi
0 yorum
Şenol Taner Kesgin

Şenol Taner Kesgin

@senoltanerkesgin - Bursa

Hayat çizgisi gibi
Hani hayatımızda bir olay olur ve o olaydan sonra bakış açınız değişir. Bazı şeyleri sorgulamaya, cümlelerinizde örnekler vermeye , replikler kullanmaya başlarsınız. İşte benim hayatımda ki o çizgide bu filmdir. "Düşünceler kurşun geçirmez" bunu öğretti bu film bana.
"Sende kimsin" sorusuna verilebilecek bir cevap insanın aklında ne kadar kalabilir ki?
+Kim, kimsin sen ?
– Kim ?
Neye göre kimim ?
Maskeye göre mi, yoksa içimdeki ben’e göre mi ?
Maskeli bir adamım ben .

+Bunu görebiliyorum .
– Elbette görebilirsin .
Senin gözlem gücünü sorgulamıyorum .
Maskeli bir adama kim olduğunu sorman da ki paradoksa dikkat çekiyorum.
İşte bu filmi izleyince bunlar sizin yaşamınıza da girecekler...

"Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil.
Ne altındaki kaslardan daha ‘ben’dir o yüz…
Ne de altındaki kemiklerden.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var!
Ve fikirler kurşun geçirmez."
V For Vendetta
filme 10 verdi
0 yorum
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Devrim = Yıkmak
Derin yıkıcı mesajları bir yana, gayet akıcı ve güzel bir film ancak mesajların alıcı tarafından yeterince sindirilmeden hazmedilmesi durumunda tehlike arz eden durumların ortaya çıkması muhtemeldir. (Bknz. Gezi Parkı Olayları.)

Öncelikle filmin ciddi bir anarşizm propagandası olduğu çok açık, henüz yaşanmamış bir zaman diliminde devlet insanlara aşırı kısıtlamalar getirerek tekdüze bir yaşam vaat ediyor ve elbette netice olarak birileri de bu düzene karşı koyuyor. Parlamento binasını patlatma girişiminden tutun da, maruz olunan işkencenin insanı gerçekleşecek olan devrime inancını törpülediğine ve mevcut olan düzene karşı dirayetini kuvvetlendirdiğine dair anlatılanlar izleyiciye, yıkıcılığı süsleyerek sunulmuş. Filmin ana karakterinin yüzüne taktığı maske, dünya üzerinde birtakım siyasi ideolojilerin maskotu haline gelmiştir, esasen film hakkında yorumları bu çerçevede de yapabiliriz.

İçerik, konu, işleyiş ve kurgu olarak eleştirilecek pek bir şey yok. Güzel bir film ancak en başında dediğim gibi, bazen izlemek de yetmiyor. Anlamak gerek.
V For Vendetta
filme 10 verdi
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Diyorum ki, bu gece o rıhtımlara gidip Amerika Büzülmüş Dübürleri’ne ait her şeyi yerle bir edelim! Kim benimle birlikte? Söyleyin, hanginiz benimle? Bundan hoşlandınız mı? A.B.D., Amerika Büzülmüş Dübürleri. Yani, başka ne diyebilirsiniz ki? Her şeyi ama her şeyi olan bir ülkeydi orası… Ama şimdi, 20 yıl sonrası, ne olacak? Dünyanın en büyük cüzamlı topluluğu. Neden? İnançsızlık. Tekrar söyleyeyim. İnançsızlık. Başlattıkları savaş değildi. Saldıkları veba değildi. Hüküm’dü. Kimse geçmişinden kaçmaz. Kimse Hüküm’den kaçmaz. Sizce yukarıda değil mi? Sizce bu ülkeyi izlemiyor mu? Başka nasıl açıklayabilirsiniz? Bizi sınıyor ama gerekeni yaptık. Bize düşeni yaptık. Islington. Enfield. Oradaydım, her şeyi gördüm. Göçmenler, Müslümanlar, eşcinseller, teröristler. Her hastalığı taşıyan bu soysuzlar. Gitmek zorundaydılar. Güçten birliğe, birlikten inanca. Tanrı korkusu olan bir İngilizim ve bundan çok gurur duyuyorum! (Lewis Prothero)
V For Vendetta
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
anqelofdeath

anqelofdeath

@anqelofdeath

" Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil.
Ne altındaki kaslardan daha 'ben'dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden.
Bu maskenin altında etten daha fazlası var.
Bu maskenin altında bir fikir var!
Ve fikirler kurşun geçirmez. "
(V)
________

✨Kitaplardan uyarlanan filmleri pek sevmeyen ben ve önyargılarımı yıkmamı sağlayan film desem açıklayıcı olur sanırım😄.

✨Gerçekten,bu filmden sonra kitaptan uyarlama olduğu için izlemediğim bütün filmleri izledim ve her birine ayrı bir şekilde aşık oldum.Tabii ki kitaplardaki duygunun birebir aynısını hissedememiş olsamda,filmlerdeki değişikler gerçekten güzel ve kaliteli olduğu için çok hoşuma gitti.

✨Bu filmi izlerseniz,hata yapmış olmazsınız diyor ve iyi bir hafta diliyorum 🌠
V For Vendetta
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Bizim hikayemiz de her hikayede olduğu gibi gelecek vaat eden bir politikacıyla başlar.Aşırı dindar bir adamdır ve tutucu bir partinin üyesidir.Son derece basit görüşlüdür ve politik yöntemlere saygısı yoktur.Ne kadar güç kazanırsa fanatizmi de o kadar artar,giderek daha agresif ve daha acımasız biri olur.Sonuçta partisi ulusal güvenlik adı altında bir projeye başladı.Önceleri bunun bir biyolojik silah olduğuna inanıldı.Ve ne pahasına olursa olsun yapılacaktı...Her neyse...Projenin asıl amacı güçtü.Tamamen hegomanya sağlamak üzerine kuruluydu ve bu proje acı bir biçimde son buldu(...)Hedef düşman değil ama ülkenin kendidir.Medya olayı büyüttü.Korku ve panik hızla yayıldı.Böl ve parçala teorisi devreye girdi.Ta ki amaca ulaşıncaya kadar.Asıl amaç korkuydu ve korku hükümetin en güçlü silahıydı...
V For Vendetta
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Peki ya o adam? Adının Guy Fawkes olduğunu ve 1605 yılında Parlamento Binası’nı havaya uçurmaya çalıştığını biliyorum. Ama aslında kimdi o? Nasıl biriydi? Bize adamın kendisini değil, savunduğu fikri unutmamamız söylendi. Çünkü bir insan başarısız olabilir. Yakalanabilir, öldürülebilir ve unutulabilir. Ama bir fikir 400 yıl sonra bile, dünyayı değiştirebilir. Fikirlerin gücüne doğrudan şahit oldum. İnsanların bir fikir uğruna birbirlerini öldürdüklerini hayatlarını feda ettiklerini gördüm. Ama bir fikri öpemezsiniz. Ona dokunup sarılamazsınız. Fikirler kanamaz. Onlar acıyı hissedemez. Ve onlar sevemez. Ve özlediğim bir fikir değil bir adam. 5 Kasım’ı unutmamamı sağlayan adam.
V For Vendetta
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Hatırla, 5 kasım’ı hatırla. Barut ihanetini ve komplosunu… Zaten aklım almaz barut ihanetinin neden unutulacağını. Ama ya adam? Biliyorum, adı Guy Fawkes idi… Bu ülkeye neyin unutulduğunu anımsatmak için. 400 yıldan fazla bir süre önce, bu vatansever, Kasım’ın 5’ini ebediyen hafızamıza kazımayı diledi. Hayali, eşitlik, adalet ve özgürlüğün kelimelerden öte olduğunu dünyaya anımsatmaktı. Kelimeler görece kavramlardır. Eğer bir şey görmüyorsanız. (V)
V For Vendetta
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
11
FİLM
Distopya Üzerine Kurgulanmış En İyi Filmler
Gelecek zamanla ilgili zaman zaman ürkütücü olabilen sıradışı senaryolar üzerine kurgulanmış en iyi distopya filmleri bu list...
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
35
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken En Heyecanlı ve En Sürükleyici Süper Kahraman Filmleri
Çıkış noktaları çizgi romanlar olmakla birlikte senaristlerin hayal güçlerini de katarak yeniden kurguladığı, sevilen süper k...
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
zey hrmn

zey hrmn

@zeyhrmn - Şırnak

Muhteşem.. her sahnesi size daha da birşeyler Katacak ve daha çok bilgi edineceksiniz..
V For Vendetta
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mete

Mete

@mettkan

 paylaşım fotoğrafı
Bu maskenin ardında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var; ve fikirlere kurşun işlemez!
V For Vendetta
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gokhan

gokhan

@gokhan820

Türkiye yaşanılan korku için bir öneri dikkate alın!
V For Vendetta
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
gokhan

gokhan

@gokhan820

İzleyeli yıllar geçsede hafızamdan silinmeyen sahnedir. “God is in the rain”
V For Vendetta
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Edipcm

Edipcm

@edmathersjr - İstanbul

Sevgi Ve Saygılarımla Her Beş Kasım Gününü Benimle Geçiren Tek Arkadaşıma...
Ama böyle vukuatlı gecelerde doğru yerlere vasıl olduğum için kendimi size tiyatral bir varlık olarak sunma gereğini duyuyorum. Voıla!karşınızda basit bir vodvil gönüllüsü var.vicdanının hem kurbanı hemde katili olarak savaşan bir gönüllü.yüzümdeki bu maske vasat bir görüntü yaratmak için varolan kostüm parçası değildir. her neyse.bu görüntü geçmişin vahim vesaitlerinden çıkmış,vahşete karşı koyan birinin görüntüsüdür.bu,kokuşmuş bir trenin aşağılık veba saçan uşaklarına karşı vakurla karşı koyan biridir.verilecek tek karar intikamdır.bir kan davası ve bir amacı var,boşuna değil.değerler ve duruşutluk vakti geldiğinde kazanacak ve zulüm son bulacak biliyorum.
V For Vendetta
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
9.2/10
755 oy
Sence kaç puan almalı?
0