up
ara

Çoğunluk

- çoğunluk (2010)

Çoğunluk Konusu ve Özeti

Çoğunluk
Başrollünde oyuncu Erkan Can yer aldığı, yönetmenliğini üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, Faşizm türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Çoğunluk isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 110 dk
Yapım: 2010 Türkiye
Senaryo:
  • Seren Yüce
Tabula_Rasa

Tabula_Rasa

@tabularasa887

Ayrımcılık karşısında ne yaparsınız? Çoğunluğa mı uyarsınız?
Yönetmen Seren Yüce’nin ilk uzun metrajlı filmi olan “Çoğunluk” (2010) İstanbullu orta-üst sınıf bir ailenin oğlu Mertkan'ın hayatına odaklanıyor. Başrollerini Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş paylaşıyor. Filmin yapımcılığını ise Yeni Sinemacılar'dan Sevil Demirci, Önder Çakar ve Seren Yüce üstlenmiş.
Bartu Küçükçağlayan’ın canlandırdığı Mertkan karakteri sorumsuz, hayatına dair ne istediğini bilmeyen, babasının isteği ve zorlamaları ile onunla birlikte çalışan, ruhsuz bir karakteri canlandırıyor. Film tüm ailenin hem bireysel hem bir arada derin mutsuzluklarını çok güzel işlemiş olduğu gibi; çoğunlukla değindiği konu toplumsal farklılıklar ve ön yargılar olmakta. Mertkan karakteri tüm ruhsuzluğuna rağmen olan bitenin farkında, bu duruma üzülüyor ve biz bunu sadece yüz ifadelerinden anlıyoruz. Kendisine ödülü getiren de bu ince çizgi diye düşünüyorum.
Film akıcı değil, görüntü kalitesi konusunu da tartışabiliriz ama başlayınca kesinlikle başından ayrılamıyor ve kendinizden izler buluyorsunuz.

Ödüller:
*Venedik Film Festivali Geleceğin Aslanı ödülü
*Altın Portakal'da en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi film ödülleri
Çoğunluk
filme puan vermedi
0 yorum
saye

saye

@saye - İstanbul

Türkiye'nin orta-sınıf (üst) milliyetçi ve ataerkil aile yapısının bir özeti olan Seren Yüce filmi. Türkiye'nin şu kadarı (%70, %80, %90) bu ailedir diye genel bir yargı sunmayı doğru bulmamakla birlikte, Türkiye'deki çoğunluğun -filmin adından da anlaşılacağı gibi- böyle olduğu bilinen bir gerçek.

Bartu Küçükçağlayan'ın oynandığı Mertkan karakteri (birey olmaktan aciz, aile, devlet, din üçlüsünün ezberlettiği birtakım fikirlerle hareket eden ve ettirilen ,sorgulama yeteneği bulunmayan, kendine, ülkeye ,dünyaya ait hiçbir fikri olmayan, cahil, basiretsiz, korkak bir yandan da acınası) hemen hemen her yerde karşımıza -karşıma- çıkan insan tiplerinden.

Film, farklı sınıfsal grupların birbiriyle ilişkisini farklı karelerde (kadın erkek ilişkisi, aile kavramı, etnik, dinsel, mezhepsel farklılıklar, askerlik, cinselliğe bakış ) gerçekçi bir şekilde incelemiştir.
Çoğunluk
filme puan vermedi
1 yorum
Gündüz Gezen (@gunduzgezen)
Senarist Seren Yüce'nin bir röportajında başta ifade ettiğiniz rakamsal "çoğunluk"algısınına açıklık getiriyor. ((çoğunluk ismini sayısal bir ifade olarak kullanmadım. bir bakış açısının, yani ötekileştiren, ayrımcılığa yol açan bir bakış açısının, toplumda rahatlıkla kabul görebildiğini anlatmak istedim. çünkü tehlikesini fark ettirmeden yayılıyor. kendisinden başka herkesi dışlayıp, düşman ilan ettiğinde kendisi için her şeyi meşru görüyor. filmde baba ile oğul arasındaki ilişkide görüldüğü gibi bu durum, bu bakış açısı kendinden sonrakilere de aynı şekilde aktarılıyor.))
01.07.17 beğen cevap
7.8/10
9 oy
Sence kaç puan almalı?
0