up
ara

Top Gun

(1986)

Top Gun Konusu ve Özeti

Top Gun
Amerikan Hava Kuvetlerinin pilot adayları eğitimleri süresince en iyisi olmak için rekabet etmektedir. Azimli bir genç pilot olan Maverick sivil bir eğitimciden okulda öğretilmeyen birkaç özel numara öğrenir.
Süre: 110 dk
Yapım: 1986 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Jim Cash
Usta donanma pilotu Pete Mitchell ileri derece eğitim için gönderildiği Miramar Donanma Hava Üssü'nde herkesin ulaşmaya çalıştığı Top Gun onur ödülü için en kıdemli pilotlardan biri olan Tom Kasansky ile başa baş bir mücadele içine girer. Mitchell'ın babası, kendisinin sebep olduğu bir kazada çok sayıda başka askerle birlikte hayatını kaybetmiştir. Bu durum diğer pilotların Mitchell'a karşı tavırlarındaki soğukluğun da nedenidir... Mitchell bir süre sonra üste tanıştığı bir sivil danışman olan Charlotte Blackwood ile tutkulu bir ilişki yaşamaya başlar. Bir arkadaşının ölümüyle sarsınan Mitchell, Top Gun ödülünü almayı başaramayınca psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Beklediği başarıyı yakalamak için son şansı ani bir uluslararası krizde yerine getirmekle görevlendirdiği kritik bir görevdir.
1986'nın en çok hasılat yapan filmi olan Top Gun, 80'lerin bol aksiyonlu, erkek-egemen askeri dramaları içinde özellikle havadan çekilen yüksek bütçeli uçuş sekanslarının yarattığı heyecan ile ön plana çıkmıştı. Yönetmen Tony Scott'ın eski bir reklam yönetmeni olması filmin bol hareketli estetiğinin başarısını açıklıyor.
Top Gun filmi Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri listesinde yer almaktadır.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Yaşlanmayan adamın (Tom Cruise) parladığı, gençlik yıllarına ait bir film.Filmde müzikler de güzeldi uçakların içinde olduğu sahnelerde, vaktiniz varsa izlemeye değer. Döneminin en iyi filmleri arasında olan ve en çok hasılat yapan bu filmin ikincisi de geliyor. Tabi adamımız yaşlanmadı ama Kelly McGillis için aynı şeyi söylemek mümkün değil. İkinci filme de hazırlık olur.
Keyifli seyirler...
Top Gun
filme 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
kalamar Ayşe

kalamar Ayşe

@kalamarayse

16.07.2018
Bu filmi şimdiye kadar izlememiştim.Güzel film.Müzikleri de iyi.
Top Gun
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Sana moral pompalayacak değilim. İyi bir pilot, olanlardan ders alır ve öğrendiklerini uygulamak için elinden geleni yapar. Yukarıda, hayatı zorlamalıyız. Bu, işimizdir.
Top Gun
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
16
FİLM
Konusu Uçakta Geçen Filmler
İzleyicileri beyaz bulutların üzerine çıkaran, uçaklarda yaşanan olayları konu edinen en iyi uçak konulu filmleri bu listede ...
8.4/10
44 oy
Sence kaç puan almalı?
0