up
ara

Doktor Strange Filmi İncelemeleri

Hakan

Hakan

@alvarez

Dr. Strange, bir çizgi roman meraklısı olarak benim pek aşina olduğum bir karakter değildi. Töbe töbe böyle 3 harflilere karışmış biri gibiydi o zamanlar. Gençliğimde kitaplarda bir iki Avengers macerasında, bir de Fantastik Dörtlü’de denk geldiğim bir abimizdi. Sorun çözücü, fantastik kuntastik bir kişiydi benim ergen gözlerime göre, Vision bana göre en bi fantastik karakter olmalıydı, hakkı yenmişti elbet.

Filmleştirirken büyülü böcüklü işleri biraz ucundan kırpıp, işi fiziğe, bilime dayandırmak, bence bilimin zaferlerinden biri. Bu bir not olarak kalsın kenarda. Bunun dışında Benedict Cumberbatch (Benedict Bey diyeceksiniz) çok on numara beş yıldız bir seçim olmuş bu rol için. Tilda Swindon, tartışılır, o rolle ilgili ırkçılık tartışmaları aldı yürüdü zamanında, ama kadın iyi oyuncu olunca tartışmaları da bitiriyor sanırım. Muhteşem bir aktrist sonuçta. Beni oynasa oynar yani, biraz kamburluk, biraz gri yalnızlığın asil rengi. Bitti gitti.

Şakalar komiklikler bir yana, film sakin başlayıp aniden hızlanmış gibi bir görüntü verdi bana. Muhtemelen hikayeyi yazanlar da bunu istedi, eğitim sürecini birinci sınıf, iki, efendim üçüncü sınıf vs diye vermek istemediler, ayrıca dünyalarında da bir kaos hüküm sürüyordu. Gene de sanki biraz hızlı gelişti işler ikinci yarıda.

İngiliz -ve ondan etkilenmiş, esinlenmiş diğerleri de dahil- oyuncu ekollerinin bu başarısı beni gıcık ediyor yalnız. Avusturalya’dan bu kadar üst seviye oyuncu çıkması nedir? İngiltere’yi saymıyorum zaten, taşı sıksan oyuncu fışkırıyor toprağından.

Ben Dr. Strange’i (Dr.Strange Bey diyeceksiniz) diğer karakterlerle, özellikle de Thor ve Iron Man’le karşılıklı görmek istiyorum. Bakalım ne numaralar olacak, ne güzellikler çıkacak?

Güzel bir başlangıç filmi bana göre. Devamı da güzel olur umarım.
Doktor Strange
8.6 (143 oy)
0 yorum