up
ara

Fulya

Bir ben var benden içeri.
Doğum Tarihi : 8 Ekim Çarşamba
Katılım Tarihi : 20 Mayıs Pazartesi 2013 22:32 - 2256 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Lise : Sinop Anadolu Öğretmen Lisesi
Üniversite :
Bir ben var benden içeri.
Fulya

Fulya

@fulya68

Eğitim Fakültesi - İngilizce Öğretmenliği Bölümü
2003 senesinde Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği programından mezun oldum. Göztepe kampüsünde yaşam güzeldi. O dönemde hiçbir yer bu kadar da kalabalık değildi. Hazırlık eğitiminden çok memnun kaldım. Lisans programının güzelliği farklı disiplinlerden dersler sunmasıydı. Ancak, öğrencisi olduğum dönem itibarıyla kendi alanıma yönelik derslerden daha fazlasını alabilmeyi isterdim. Öte yandan, genel itibarıyla iyi öğretmen yetiştiren bölümlerden birisi olduğunu söyleyebilirim.
Marmara Üniversitesi
okula 8 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Öğrenciye değer veren kurum
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, sunduğu eğitim kalitesi, derslerin çeşitliliği, profesyonel akademik kadrosu ile öğrenci odaklı bir eğitim sunar. Güçlü İngilizce, Arapça ve Türkçe Hazırlık programları ile öğrencileri akademik hayata hazırlar. İngilizce hazırlık programında başarı gösteren öğrencilere yaz döneminde İngiltere'de eğitim imkanı sunarak başarıyı teşvik eder. Zengin Çift Anadal ve Yandal programlarıyla öğrencilerine nitelikli bir lisans öğrenimi imkanı sunar. Zengin burs imkanları için üniversite tercihleri öncesinde mutlaka görüşülmesi ve incelenmesi gereken bir üniversitedir.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Aliens!  paylaşım fotoğrafı
Aliens!
Just to have some fun.?
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Engin Geçtan'dan yeni bir kitap.
Yaklaşık bir hafta önce rastlantı sonucu Engin Geçtan'ın yeni bir kitabının çıktığını öğrendim ve çok mutlu oldum. Son yazmış olduğu kitabı "Rastgele Ben"'den sonra başka bir kitap yazacağını beklemiyordum doğrusu. Elbette ilk fırsatta okudum!

Kurgusal bir terapi konusu işleniyor bu kitapta. Başta kitabı meslektaşlarına, klinik psikologlara yönelik yazdığını düşündüm ancak ilk sayfasını çevirip okumaya başlayınca içerisinde hepimizin olduğunu gördüm. Birkaç karakterde kendimi, bir ikisinde seni ve diğerlerinde de onları yani bizleri gördüm aslında. Karyoka, Mahidevran. Hünkar, Asma, Baraka, Tabu, Miralay, Fatima karakterleri ve Doktor Q var. Kişilerin dahil oldukları öyküler hem çok sıradan hem de kendilerine özgü. Her an bizlerde oraya kayabilir ya da öyle bir zemindeysek eğer belki de bir hamle de çıkabiliriz.

Geçtan'ın nefis tarzını, dili güzel kullanımını ve insana dair perspektiflerini özgün şekillerde anlatmasını ve benim bu anlatıları okumalarımı çok özlemiştim, mutluluk oldu, keyif oldu.

Geçtan'ın eline, emeğine, zihnine ve yüreğine sağlık. İlgi alanı ne olursa olsun bu kitabı ve yazarın diğer diğer eserlerini bütün kitapseverlere tavsiye ederim. İyi okumalar!
ataç ikon Orada Bir Arada
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Bilgi yaşantıya eşlik ettiğinde güç olabilir.
ataç ikon Orada Bir Arada
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

İnsan doğadan koptuktan sonra yaşadığı yalnızlığın üstesinden gelebilmek için çeşitli politik modeller geliştirdi, ama hiç birinde başarılı olamadı. Dolayısıyla gezegenden kovulmamız sandığımızdan da yakın bir zamanda olabilir. Ve biz bunu hak etmiş varlıklarız, tarihimiz boyunca gelecek kuşakları hiç düşünmeden yaşayarak.
ataç ikon Orada Bir Arada
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Okur Günlükleri: Felsefenin Tesellisi paylaşım fotoğrafı
Okur Günlükleri: Felsefenin Tesellisi
Şu anda Boethius'un Felsefenin Tesellisi kitabını okuyorum. İlgimi fazlasıyla çekti. Neden?

Boethius İS 480-524 yılları arasında yaşamış bir filozoftur. Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra bir devlet adamı ve aile dostları olan Quintus Aurelius Memmius Symmachus tarafından evlat edinilerek çok iyi bir eğitim alır. Dönemin imparatoru Theodoricus kendisini vatan hainliği ile suçlayınca 523 yılında tutuklanıp Ticinum'a (günümüzde İtalya'daki Pavia kenti) gönderilip hapsedilir. Burada gerçekleşecek idamını bekler.Büyük işkenceler çekerek acılar içinde ölür; alnına geçirilen bir sicimle gözleri yuvalarından gözleri yuvalarından fırlayana kadar gerilmiş ve o haldeyken kalın bir sopayla ölünceye kadar dövülmüştür.

Bu kitabı benim için ilginç kılan, Boethius'un bu eserinin sürgün olarak nitelediği hapis günlerinde kaleme aldığı 5 kitaptan oluşuyor olmasıdır. Kitaplar, düşünürün ölümünden önce, yaşamıyla ilgili iç hesaplaşmasıdır. Düşünür, kendi onuruna, ahlak anlayışına ve adalete olan tutkusuna yakıştıramadığı vatan hainliği suçlaması karşısında en çaresiz anlarını yaşarken teselliyi Felsefede bulur ve Felsefeyi birdenbire yanında beliren güzel bir kadın olarak tasvir eder:

Boethius: İşte böyle sessiz sessiz düşünüp dururken ve bu hüzünlü yakınmalarımı kaleme almaya karar vermişken, muhteşem görünümlü bir kadın başımda dikiliverdi. Zarif bir işçilikle dokunmuş incecik ipliklerle dikilmişti elbisesi, kumaşı hiç bozulmayacak derecede kaliteliydi. Alt kenarına Yunanca π (Pi) ve yakasına da θ (Theta) işlenmişti. (π (Pi) harfi pratik felsefeye ve θ (Theta) harfi ise kuramsal felsefeye işaret eder. )

https://www.resimag.com/

Felsefe göre, Boethius başına gelenlere tarafsız bir şekilde yaklaşmalıdır. Bu aşamada yanıt bekleyen sorular önemlidir:
1. Dünya şans eseri mi, yoksa akla göre mi yönetilir?
2. Yaşamda olup biten şeylerin amacı nedir?
3. İnsan nedir?

https://www.resimag.com/

Felsefe her insanın istediği gerçek mutluluğun mutlak anlamda bir mutluluk olduğunu ve bu üstün mutluluğun zenginlik, yüksek mevki, yetke, şan şöhret ve zevk gibi sahte iyiliklerden uzak olan bir anlayış gerektirdiğini belirtir.
Felsefeye göre dünyevi iyiliklerin bir değeri yoktur ve doğa insanları gerçek iyiye yönelttiği halde, kader onları gelip geçici iyilerle aldatır. Tıpkı bu tür iyilikler içerisinde görülen servetin insan zihni için kaygı üretip de ölümlü olan insanın servetinin de ölümüyle birlikte yok olup gitmesi gibi.

Şu an 78. sayfadayım, kitap devam ediyor büyük bir keyifle...Herkese iyi okumalar..Kitap hakkında sorularınız varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım.
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Paylaşımınız oldukça bilgilendirici ve faydalı lakin sicimli ölüm hadisesi baya ürkütücü (işkence ile öldü) dense daha iyi olur ! İnanın çok etkilendim..
11.07.16 beğen 2 cevap
Fulya (@fulya68)
Merhaba Ceviz Kabuğu, paylaşımı beğenmenize çok sevindim. Oradaki ifade dediğiniz gibi de olabilirdi evet, öncelikle ilgi çekici ve akılda kalıcı olsun diye öyle yazdım, ikinci olarak da kitapta da durum aynen yukarıda yazdığım gibi ifade edilmişti, sansür uygulamak istemedim. Okudukça yazmaya devam edeceğim, size de tavsiye ederim mutlaka, keyifli okumalar ve güzel günler..
11.07.16 beğen 1 cevap
Fulya

Fulya

@fulya68

09.07.16

sigara nedir?

Bırakma niyetine girmeme rağmen, "sonra bırakırım ya" deyip yine içmeye devam ettiğim, cüzdanıma da sağlığıma da zararı dokunan, kısmen genlerden gelen bir alışkanlık eğilimi olduğunu düşündüğüm eylemin öznesi ve nesnesi, yakında, çok yakında tamamen yollarımı ayıracağım.
yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

09.07.16

bunalmak nedir?

Dışarıda ne olup biterse bitsin içeride bir durgunluk, isteksizlik, iştahsızlık halidir. Kötü bir şey olacak hissi de yanında bonusudur.
yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

26.12.15

milli güvenlik dersi nedir?

Lise yıllarında almak zorunda olduğumuz, sivil öğrenciler olmamıza rağmen neden ders başlamadan evvel "dikkat" çektirildiğine hiç anlam veremediğim bir ders.
yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Kaliteli Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi'nde doktora öğrencisiyim. Her yönüyle düzenli, öğrenci odaklı, kaliteli akademik kadrosuyla nitelikli eğitimler sunun köklü üniversite.
Boğaziçi Üniversitesi
okula 10 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Çeviribilim Yüksek Lisans Programı
Okan üniversitesi Çeviribilim Yüksek Lisans Programı'ndan mezun oldum. Çok keyifli ve nitelikli bir eğitim alma imkanı buldum. Tez döneminde de yine bizlerle yakından ilgilenen Hocalarımız sayesinde verimli bir yüksek lisans dönemi tecrübe ettim. İlgilenen arkadaşlara tavsiye ederim.
Okan Üniversitesi
okula 7 verdi
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

90’larda çocuk olmak...
Hatırladığınız ya da özlediğiniz şeyler neler?
20 yorum
Fulya (@fulya68)
Jetonlu telefonlar.
11.07.18 beğen cevap
Clay (@clay)
O duyguyu yaşayamadım yaşamak isterdim babam 9 yıl erken davransa belki yaşayabilirdim
11.07.18 beğen 1 cevap
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Ne idüğü belirsiz şeylerden yapılan, dilde renk bırakan meybuzlar ve "100 bin liralık" beş parmağa geçirilip sırasıyla yenilen içi hava dolu mısır cipsi :D
11.07.18 beğen 2 cevap
Fulya

Fulya

@fulya68

Okuma grubu paylaşım fotoğrafı
Okuma grubu
Merhaba Arkadaşlar,
Okuma grubu başlatmak istiyorum, isteyen arkadaşlar katılabilir. Grubun formatı şu şekilde olacak:
-Kitap belirlenecek.
-Verilen süre içerisinde okuma süreci tamamlanacak, her gün okuma sürecine dair notlar paylaşılacak. Zihinlerde oluşan sorular, fikirler tartışılabilir, bu yolla daha etkin bir okuma süreci sağlanacağına inanıyorum.
-Son olarak, daha derin bir metin çözümlemesi yapılacak. Bu süreçle ilgili olarak metin çözümlemesi soruları paylaşacağım gruptaki arkadaşlarla.

Umarım verimli ve güzel bir çalışma olur. Katılmak isteyenler yorum bölümüne isteklerini belirtirlerse sevinirim. Mesaj bölümünden de mail adreslerini paylaşırlarsa okuma sürecindeki metin çözümlemesi için bazı kategoriler/sorular paylaşabilirim.

Güzel akşamlar, sevgiler...
Not:
1.Seçtiğim ilk kitap Engin Geçtan - Hayat. Biliyorsunuz kendisini yakınlarda kaybettik, çok kıymetli bir Hocamız, başarılı bir psikiyatrist ve ilginç kurgusu olan romanlarıyla harika bir yazardır. Allah rahmet eylesin.
2. Katılmak isteyip kitabı edinmek isteyen arkadaşlar olabilir diye okuma takvimini 23 Mart 2018 tarihinde başlatmak istiyorum. Bir hafta yeter bence. :) 30 Mart 2018 günü ise detaylı çözümlemelerimiz üzerinde son tartışmalarımızı gerçekleştireceğiz.

İyi okumalar efendim!
ataç ikon Hayat
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
67 yorum
Gülcan (@gulcann)
Ben katılırım Mehtap abla. Zaten bu ara canım sıkılıyordu bir aktivite arıyordum. Kitabı da buldum. Hazırım. Çözümlemelerimle okuma grubundakileri hayattan soğutmam umarım. Bunu göze alıp beni de gruba dahil ederseniz sevinirim. Bir de ders çalışma grubu olsa keşke. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş. Formasyonum var ama kendi kendimi ders çalıştırtamıyorum. Bunun için de bir çözümün varsa alırım.
20.03.18 beğen 3 cevap
Cressida (@cressida)
ben katıIayım mı
20.03.18 beğen 1 cevap
Fulya (@fulya68)
Arkadaşlar gruba katılmak isteyenler var mı??
21.03.18 beğen 1 cevap
Fulya

Fulya

@fulya68

İnsan sırları kadar hastadır.
ataç ikon Orada Bir Arada
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

İnsanın kendi içindeki. kargaşa, dış dünyadaki kargaşadan çok daha ürkütücüdür.
ataç ikon Orada Bir Arada
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Challenges, changes, chances. paylaşım fotoğrafı
Challenges, changes, chances.
I am 36 now and I have such a strong feeling that everything in the world happens according to random encounters, especially depending on perfect chance or coincidence.
In the last couple of years, I have been suffering from an ongoing depression that has not killed me but it hasn’t also let me live in the most efficient and productive way. I have been so lazy in my personal deeds but so energetic and alert with my work-related acts. I have done almost nothing to feed my inner world, ideas and self-improvement. All those tiny little things in my daily life gave me temporary satisfaction that made me think that I was doing well. Now, I am under great exhaustion and I want to change things.
All the changes start with an awareness.
The first thing I realized that was a deep feeling of despair. Although everything seemed to be going well apparently, that was not true. I knew that. When somethings have awaken inside, I asked myself two simple questions: Since when I have been feeling like that? Why?
My answer to the first question is; almost for four years. When it comes to answer the second question I have various answers. The most obvious reason was the fear of aging and the trauma of becoming a stranger to my mature self with the slow disappearance of my childhood. I remember a quote from one of my favourite writers: “If you do not live your life without taking all the risks to be taken in each phase of your life, life will take its revenge sooner or later.” Obviously, I have missed certain things and I was full of regrets and blocked with all the daily illusionary satisfactions:pure self-deception. Now, I came to realize that a new period is starting and this time I should be ready to face the third phase of my life.
Life is full of challenges and the nature of human mind is purpose driven. When we give up fighting and creating new paths to discover all the colours of the life, we start to lose. Life does not systematically present new challenges for us to grow, it naturally takes us from one point to another and it is all our responsibility to paint our piece of work, to compose the best music ever, to write the best story, to cook the most delicious food. If we just choose to become only a passenger on the ship heading from one point to another, we will definitely miss all the beauty that we have earned the chance to get by becoming the winner among the millions.
So, the first thing to achieve in my to-do-list will be creating my own challenges rather that surrendering the ones that I have been presented with the circumstances in which I have not consciously chosen to be. My own challenges that only I can overcome. My challenges will take me to the changes that I have been dreaming of.
All the desired changes will bring me new chances for anything I would like to be and become.
I have such a strong belief that everything in the world happens with random chances and countless coincidences. There are many possibilities out there waiting for you. You only need to choose.
6 yorum
What a sweeping story. Can it be said that this is a reborn belonging to the one who had live in the darkness once upon a time? As pointed out above, the life just starts with being awake and concious.
24.08.17 beğen 2 cevap
Fulya (@fulya68)
The darkness comes and goes. A different interpretation of what is called life. This is what I have been going through for a time. As you said awakening at any point of life makes us feel alive and leads us to one step forward even if we sense this particular change deeply or not. Thank you for your comment and pleased to meet you!
31.08.17 beğen 1 cevap
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
What can you do sometimes? İt is life, that is life...
31.08.17 beğen 7 cevap
Fulya

Fulya

@fulya68

09.07.16

ölüm nedir?

Hayat olmama durumu.
Örn: Tek bilinen gerçek vardır: Doğan her şeyin bir gün öleceği.
yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

09.07.16

periyodik tablo nedir?

Lise yıllarında nedense içime huzur veren, eberlemekten büyük bir zevk aldığım tablodur.
yorum
Fulya

Fulya

@fulya68

Her ruh bir ruhsuz varlığın sorumluluğunu üstlenmiştir, göğün her yerini dolanır ve farklı zamanlarda farklı biçimler alır. Ruh bütünüyle kanatlandırıldığı zaman göğün üstüne yükselir ve bütün evreni dolaşır; kanatları döküldüğündeyse cisimsel bir şey yakalayıncaya dek baş aşağı düşer. Topraktan yapılmış o cismi bulduğunda ona yerleşir. O şey, artık içinde ruhun gücü bulunduğundan, kendiliğinden deviniyormuş gibi görünür. Adına canlı denilen ve ruhla cisimden oluşan bu bütün, ölümlü diye bilinir. Onun ölümsüz olduğunu düşündürebilecek hiçbir kanıt yoktur.
ataç ikon Phaidros ya da Güzellik Üzerine
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum