up
ara

Galiçyalı Yorgo

Enteresan
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Müslüm Gürses  paylaşım fotoğrafı
Müslüm Gürses
Namı diğer Müslüm Baba, Babaların Babası Müslüm Baba. Gözlerini ilk baharın başlangıcında mayıs'ın ilk hatasında Halfeti'nin sıcağında açtı dünyaya. Nerden bilebilirdi ki böyle bir hayatı olacağını. Bilseydi belki de dünyaya gelmek istemezdi. Ama biz hayranları olarak iyi ki gelmiş diyoruz. Henüz küçücük bir çocukken tarlada çalışmaya başlayan Müslüm'ün o zaman ki soyadı Akbaş idi. Babası nalet, mel-un şerefsiz, piçin tekiydi. Ailenin kazandığı parayı rakı sofrasında bitiren orospu çocuğunun tekiydi. Müslüm babasından hep azar, dayak yiyerek büyüdü. Urda'dan Adana'ya taşındıklarında Müslüm daha küçük çocukken akranlarıyla beraber türkü söyleyip eğlenirlerdi. Ama o yavşak babası bunu duyduğunda Müslüm'ü yine döverdi. Müslüm küçük yaşta Adana'da Cumhuriyet'in sağlamış olduğu Halk Evinde Bir Türkü Ustası olan Limoncu Ali'ye denk gelir. Limoncu Ali adete geleceği görerek çocuktaki cevheri keşfeder ve çocuğa el verir. Saz çalmasını, türkü söylemesini öğretir. Kendisiyle beraber Müslüm'ü de sahneye çıkartır. Müslüm artık Adana'nın küçük bir köyünde meşhur olmuştur. Tabi babası olacak pezevenkte hırsızlıktan içerdedir bu arada. Müslüm ufak ufak merdivenleri tırmanmaya başlamıştır artık. Adana'da düzenlenen ses yarışmasına katılıp orada birinci olarak çıkacaktır. Sonra Adana'nın meşhur pavyonlarında boy gösterip para kazanmaya başlar. Daha sonra ki hikayeyi "Müslüm" filmini izleyerek öğrenebilirsiniz. İstanbul'a gelen Müslüm artık herkes tarafından tanınan ünlü bir sanatçıdır. O dönemin Yeşilçam furyasıda Müslüm'ü keşfeder ve hemen film teklifleri ardı ardına gelir. Müslüm Baba artık Sinemada'da boy göstermiştir. O muhteşem şarkılar, türküler artık sinema filmlerinde de kulağımızın pasını silme durumuna gelmiştir. Film teklifleri ardı ardına gelerek Müslüm Baba'yı mest etmiştir. Tabi bu arada Plaklar da hızını kesmemiştir. Plaklar, kasetler o dönemlerde CD olmadığı için kasetleri milyon milyon satmıştır. Hatta aynı şarkıyı dinlemek için kesetin için kalemi sokup hızlı bir şekilde geri döndürmek vasıtasıyla aynı şarkıyı tekrar dinlerdir. Her gidi günler hey. Vel hasıl artık Müslüm Baba arabesk dünyasının bir ferdi adı altın harflerle yazılı biri haline gelmiştir.

Müslüm baba'nın çıkarmış olduğu kasetler ve plaklar artık yeşilçam'da filmlerin adı olmuştur. Mutlu Ol Yeter albümü milyonlar satmış Türk halkının gönlünde taht kurmuştur. Sevdalılar sevdasını söyleyemeyenler söyleyipte kavuşamayanlar bu şarkı son ses açıp rakı kadehiyle beraber o cırtlak sesleriyle eşlik etmişlerdir. Kimisi tofaş'ın çıkarmış olduğu arabalarda son ses açarak sevdiği kızın sokağından geçerken sevdiğine de dinletmiştir. Anadolu'da filmlerini izlemek için televizyon olan ailenin evinde toplanan kalabalık gözyaşları içinde sessizce izlemişlerdir. Film bittiğinde ise kimse kendini tutamayıp hüngür hüngür ağlamıştır.

İşte Mutlu Ol Yeter filminin müziğini sizlerle paylaşıyorum.
https://www.youtube.com/w...h?v=qSOL17R2aVY

Mutlu Ol Yeter filminin senaryosunu Mehmet Aydın , Erdoğan Tünaş üstlenmiş yönetmenliğini ise herkesin tanıdığı usta oyuncu Kartal Tibet yönetmiştir.

1982 yılınca çekilen filmde Müslüm Baba'ya 80 ve 90'ların esmer bombası her erkeğin hayalini süsleyen taa 2000 li yıllara kadar her askerin eşyalarını koyduğu dolabın kapağında fotoğrafları bulunan bakışlarıyla karşısındaki erkeği eriten Serpil Çakmaklı eşlik etmiştir. Bunun yanı sıra Müslüm Baba'nın annesi rolünde Neriman Köksal babası rolünde ise Reha Yurdakul oynamıştır.

Şarkının sözlerine gelecek olursak sizlerle 2 kıtasını paylaşmak isterim.

Belki de dilinden bu şarkı düşmez
Dilin söylese de gönlün hissetmez
Bilsen bile benim için fark etmez
Bir tek dileğim var mutlu ol yeter

Bunu sana yazdığımı bilmezsin
Bir yabancı şarkı gibi dinlersin
Benim için önce tanrı, sonra sensin
Bir tek dileğim var mutlu yeter.

_____________________________________________

Bu dünya'dan bir Müslüm geldi ve geçti. Müslüm Baba adına yapılan son sinema filminde ilk yarısında bende gözyaşlarımı tutamamış 15 liraya almış olduğum mısırın üzerine tuzlu gözyaşlarımı akıtmış bulundum. Hemen sağ tarafımda ise tam bir odun olan bir zat mal mal izlemekle yetindi sadece. Amk çocuğu demek istiyorum ona buradan.
12 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Vayyyy vayyy vayyyy Menejer @gayrisafimillihasıla filmin gişesinde bile bu kadar dolu dolu bir tanıtım yapılmamıştır. Ayakta alkışlıyor yetmiyor kendimi sinemaya atmak istiyorum ama bu filmin hakkını verecek bir arkadaşa ihtiyacım var zira öyle herkes ile seyredilecek bir film değil onu anlıyorum :) :)
12.11.18 beğen 1 cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Prensesi taşlamak: Mishaal bint Fahd paylaşım fotoğrafı
Prensesi taşlamak: Mishaal bint Fahd
“Kadın kendini yazmalıdır. Kadınlar hakkında yazmalıdır ve yazıya kadını geri getirmelidir.
Çünkü kadınlar bedenlerinden nasıl şiddetle kovuldularsa yazıdan da aynı şiddetle dışlandılar aynı nedenlerle, aynı yasalarla ve aynı ölümcül amaçlarla. Kadının kendini metin içine koyması gerekmektedir‐ aynı dünyanın içine ve tarihin içine koyması gerektiği gibi.”
Hélène Cixious

Kadınlar, her yerde aynı baskıya maruz kalıp coğrafyasızlaşırken hangi statüde olursa olsun ezildiği için sınıfsızlaştı. Tüm dünya kadınların ülkesi, bütün sınıfların ötesinde ezilen bir sınıf kadınların oldu. Kaideler, toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak cinsiyet fark etmeksizin insanı baskılarken tarih boyunca kadınlar daha ağır koşullara maruz kaldı. Kadınların, düşünceleri, duyguları, varlıkları yok sayıldı, acıları ve direnişleri yazılmadı, dayatmaların karşısında duranların ölümü hak ettiği düşünüldü. Sonunda ise kadının tarihi, sistemin öldürdüğü kadınların yaşanmışlıklarıyla doldu…

Mishaal bint Fahd, 1958 yılında Suudi Arabistan’da doğdu. Suudi ailesine mensup bir prenses olması onun hayatını bir sarmal içine almıştı. Çünkü Ortadoğu’da kadın olmak, yoksul ya da aristokrat olmanın fark etmediği bir yaşama sahip olmak, özgürlükten yoksun kalmaktı. Mishaal için de durum aynıydı, kendisi olarak yaşama hakkı elinden alınmıştı.
Kalbinin sesini dinlediği için hayatı ondan çalındı!

https://gaiadergi.com/pre...haal-bint-fahd/
7 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu konular neden(se) hep göz_ardı ediliyor!
10.10.18 beğen cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Burhan Çaçan - Yara Kaldı
TRT Türk kanalının olduğu dönemler çok güzeldi. O zamanlar düşünceler bu kadar kötü değildi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Karakız gurbanın olim
Erzurumlulara selam olsun.
6 beğeni · 3 yorum beğen ikon
LAVİNYA (@pnar)
Aleyküm selam gardaşım ✋
13.09.18 beğen 1 cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Mahmut TUNCER - Kar Gördüm Kaydım
Karı gördüm kaydım kaymaz olaydım
Sana bir söz vermiştim
Ben o sözden caydım
5 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Canlıya lütfen 😂🤣🤣🤭 😉
13.09.18 beğen 1 cevap
Galiçyalı Yorgo (@gayrisafimillihasila)
:D Sabah sabah tekrar üzerine tekrar yaparak dinlediğim favori şarkılardan bir tanesi.
13.09.18 beğen 1 cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Bacaklarını kırarım kız ise ve gösterirse... paylaşım fotoğrafı
"Bacaklarını kırarım kız ise ve gösterirse..."
Kadının içinde varmış demek ki :)
-------------------------------------------

Yazar Nehir Erdem'in "Deli Divane" adlı kitabında yer alan ifadeler sosyal medyada gündem oldu.

Kurgu kitapta, ultrasondan bebeğin cinsiyetinin öğrenilmeye çalışıldığı bölümde, "Eğer erkekse göstersin tabii de, ya kızsa yaa... Şu hâle bak, göstersin deyip duruyoruz. Bacaklarını kırarım kızsa ve gösterirse..." ve "Benim kızım öyle orasını burasını açıp gösteremez" şeklindeki ifadeler tartışma yarattı.

Kitapta, muayene odasında, doktorun erkek olması da bir sorun olarak gösterilirken, "Bir tane kadın doktor yoktu değil mi? Bula bula yarma gibi herif buldun doktor diye. Ben bu adamı bir gün öldürürüm, haberin olsun" gibi sözler yer alıyor. Erkek doktora tepkiye karşılık olarak ise hamile kadının olayı güzellemesi ve "Sakin ol benim seksi odunum. Böyle kızınca çok dayanılmaz oluyorsun, bak valla kilitliycem kapıyı atlıycam üstüne..." ifadelerini kullanması da dikkat çekti.

Öte yandan kitabın tanıtım bülteninde ise şu ifadeler yer alıyor:

"'Susmadığın her an, seni öperek susturacağımı söylemiştim Yeliz! Ve bunu yapmaktan asla çekinmeyeceğimi biliyorsun, aksine bu bir zevk olacak...' Bir yanda Karadeniz gibi bir adam: Hırçın, öfkeli, mert… Diğer tarafta başına buyruk bir deli kız: İnatçı, sevimli, çenebaz… 'Benim ilk aşkım sensin Memet... Kalbim ilk defa sana attı ve Allah şahidimdir en son yine sana atacak...' Ve doludizgin giden bir aşk: Karadeniz kadar hırçın, yaylalar kadar özgür, İstanbul kadar tutkulu…"

https://odatv.com/boylesi...n-29081802.html
7 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Elsa Rose (@elsarosee)
Beyin 🧠 yoksunu, sapık zihniyetin düşünceleri değişmez. Bunlar cennetin kirasını dünyada ödediklerini sanıyorlar.
22.01.19 beğen 1 cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Kitaplaşmak paylaşım fotoğrafı
Kitaplaşmak
Merhaba Neokur'un muazzör kullanıcıları. Bana da başkası tarafından iletildi bende belki birileri katılır diye paylaşmak istedim. Yapmanız gereken sevdiğiniz ya da sevmediğiniz belki başkasının sevebileceği bir kitabı kargo ile göndermek. Daha sonra o kişi de sizin adresinizi bir başkasına verip başka birinin de size kargo gelmesini sağlamaktır.
Katılıp kitap gönderecekler kargo adresi için DM den iletişime geçebilirler.

Dipnot: Ciddi bir iştir.
9 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Çok güzel hareketler bunlar @gayrisafimillihasila açılışı yapıyorum o vakit 😇😇😌 bu güzel işbirliği için örgütlenmek ne kadar anlamlı olurdu. Farklı insanlar, farklı fikirlerle tanışmak ne güzel olur ki zaten olmuyor mu diyeceksiniz ama bununla birlikte sanki gruplasmanin daha az olacagi bir ortam oluşur gibime geliyor 🤔🤔
09.08.18 beğen 1 cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Kahrolsun İstibdad Yaşasın Hürriyet! paylaşım fotoğrafı
Kahrolsun İstibdad Yaşasın Hürriyet!
1. HAK İSTİYORUM HAK!

Yeter artık bıktım paylaşımlarımın altında ayrık otu gibi biten saçma sapan yorumlardan. Bakın instagram ne güzel bir çözüm bulmuş. Paylaşımı yapan kişi, beğenmediği yorumları silebiliyor. Yönetime halk adına emrediyorum: 24 saat içerisinde bu özelliği siteye ekleyin.

Eğer bu talebimiz 24 saat içerisinde yerine getirilmez, yahut herhangi bir pazarlığa yanaşılmazsa 24 saatin sonunda ben ve beni takip edeceğine emin olduğum pek çok yoldaşımla beraber bir yıpratma hareketine başlayacağımı buradan bildiriyorum.


2. PEKİYİ NE YAPACAĞIZ?
Özellikle yönetimde ve yönetime yakın olan kişileri hedef alarak bıkmadan usanmadan ve yılmadan onları bir yorum saldırısına maruz bırakacağız.

3. BANLAMAK ÇARE DEĞİL!

ekmeği bol eyledik
acıyı bal eyledik
sıratı yol eyledik
geldik bugüne

ekilir ekin geliriz
ezilir un geliriz
bir gider bin geliriz
beni vurmak kurtuluş mu


4. UYAN EY EHLİ VATAN NAMUS GÜNÜDÜR

Neokurun erbab-ı namusu pencerelerden bile bakmaya cesaret edemiyorlar. Üyeler kan ağlıyor, site bizden, ordudan imdat bekliyor. Vatan gidiyor, millet mahvoluyor. Ne duruyoruz? Bizde cesaret, bizde hamiyyet yok mu? işte ben, tekmil servetimi üyelerin masârif- i iftihâriyyesine hayatımı da vatana feda ediyorum. hürriyetin istihsâli için benimle beraber istanbul'a gidecek içimizde çok kahraman var... öyle ise, ordu marşı çalarak ileri!

Kahrolsun istibdad yaşasın hürriyet
Fedai-i zabitan grubu
37 beğeni · 28 yorum beğen ikon
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Katılıyorum. Hak verilmez alınır. Biz böyle sessiz durdukça ensemizdeki tokat daha katmerli olacaktır. Siteden tad alamaz olduk. Üyelerde icra kabiliyetinin olması bütün üyelerin en doğal hakkıdır  Umarım bu paylaşım 1908 misali bir hürriyet bayramının yaşanmasına vesile olur. Gondor savaşa girecektir! Liberte, Egalite, Fraternite!!!
11.07.18 beğen 15 cevap
FÂSIK İMAM (@fasikimam)
Hz Hüseyin demiş ki: "Eğer ben gitmezsem bu ümmette kıyamete kadar bir daha hiç kimse haksızlığa karşı çıkmayacaktır." biz de ehlibeyt yolundan giderek yezidlerin zulmüne dur diyeceğiz elbette. Yorum silme hakkımız söke ske alırız.
11.07.18 beğen 6 cevap
Melihcan ÖZSOY (@melihcanozsoy)
Üzgünüm yorum silmeye katılmıyorum.Sen bi görüş sunucaksın,ben cevaben 30 dakka belkide yazıcam,sonra adamın işine gelmedimi takk silicek..Çok saçma,ve daha kendi yorumlarını silenler bile oluyo o zaman bile karşısındakinin yazdıkları da çöp oluyo.
11.07.18 beğen 2 cevap
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

Türküler Yanmaz
Güneşin ak yüzüne bir duman çöktü
Bir türkü çığlıkla ateşe düştü
Kuytu bir köşede bir çiçek küstü
Döktü yaprağını boynunu büktü

Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz
Güllerim yandı yüreğim dayanmaz

Kararmış yüreğin hiç ışığı olmaz
Bilmez misin ki türküler yanmaz
Günü gelir sanma hesap sorulmaz
Dayanır kapına pir sultan ölmez

Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz
Güllerim yandı yüreğim dayanmaz
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Galiçyalı Yorgo

Galiçyalı Yorgo

@gayrisafimillihasila

15 sene önce evlerde fırın, buzdolabı bulabiliyor muyduk
İdo küçüktü evimizde doğalgaz yoktu. Gittim dedim ki ido küçük üşüyor şu benim milyonluk villama doğalgaz bağlayın başkanım. İdo üşümesin diye bana kendininkini taktı. Sonra biz o doğalgaz ile milyonluk villamızda cam şişenin içinde villanın kilerinde toprağa gömdüğümüz sütü ısıttık. Çünkü o zamanlar buzdolabı yoktu. Sonra biz de gazete kağıdına sarılı eti bozulmasın diye gömdüğümüz topraktan çıkarıp milyonluk villanın bahçesinde ateş yakardık onun üzerinde pişirip yerdik. Çünkü fırın yoktu.
9 beğeni · 21 yorum beğen ikon
PİP! (@nusretk)
Bizim buzdolabı 20yıllık nasıl olucak :D
Bizim buzdolabı yoktan var olmuş :DS
21.06.18 beğen 7 cevap
PİP! (@nusretk)
Biz bunun cevabını 15 yıl önce değil de,
15 temmuzda verdik...
21.06.18 beğen 4 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
15 yıl önce ailecek mağarada yaşardık. Tabi o zamanlar tek parti dönemiydi. Bırakın fırını, o yıllarda daha ateş bile bulunmamıştı. Babamın yakaladığı mamutları... (hıçkırıklar...) çiğ çiğ yerdik. Hatırlarım da, mağara duvarlarına resim çizmek için moyami marka çivi istemiştim. Babam ise susup sadece dışarı çıkmıştı. Sonradan duyduk ki komşu kabileye gidip "Neden benim oğlumun moyami çivisi yok? Neden!?" diye hüngür hüngür ağlamış. Işte o zamanlar öylesine karanlık yıllardı.
21.06.18 beğen 15 cevap
/ 5