up
ara
Katılım Tarihi : 30 Haziran Pazartesi 2014 0:05 - 1884 gün
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Konuyu genel kamuoyunun gündemine getiren feminizm olmasına rağmen, kamuoyu sorunun feminist değerlendirmesini zorunlu olarak paylaşmaz. Bir kez cinsiyet ayrımcılığı sorunundan koparıldığında, cinsel taciz, cinselliğin toplumsal olarak hoş karşılanmayan öteki türleriyle kolayca bağlantılandırılabilir. (S. 41)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Feministler aynen erkek gibi olan kadınları mahkum ediyor olsa da, genel olarak toplum, erkek gibi olan kadınları "feministler" olarak görmektedir. (S. 39)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Kitabın konusu ilgi uyandırıcı, kitabı övenler de fazlaca lakin beklediğini bulamıyor benim gibi bir okuyucu maalesef.

Kitabın anlatıcısı Scout'un çocukluğunu okurken sıkılıyor, ilk bölümün bitmesini istiyorsunuz, sizin kitabı almanıza vesile olan arka kapak yazısı nedeniyle asıl konunun anlatılacağı ikinci bölüme gelene kadar bekliyorsunuz sabırla. Sonrasında asıl konuya geliyorsunuz gelmesine ama sizi heyecanladıracak şeyi bulamıyorsunuz; siyah-beyaz, ırkçılık, adalet arayışı davası sizi tatmin etmeden bitiveriyor.

Belki ben beklentilerimi ister istemez yükselttiğimden dolayıdır ki ortalama bir kitaptır Bülbülü Öldürmek benim için, bir şeyler eksik kalmıştır.

Tüm bunlara rağmen kitabın öyle bir karakteri var ki 'İyi bir insan, iyi bir baba nasıl olmalıdır?' sorusunun cevabıdır adeta; Atticus Finch. Atticus favori karakterlerimden biri olmuştur bu kitabın ardından. Olaylara yaklaşımları oldukça doğru geldi bana, gerek kızını yaşadığı kesimin belli kurallar bütününden farklı olarak, cesur bir şekilde yetiştirebilmesi -ki Alexandra Hala'nın söylemleri bariz ortadadır bu konu için- gerek adalet arayışında iken tüm saldırılara rağmen kendi yüzüne, çocuklarının yüzüne bakabilmek adına her türlü özveride bulunabilmesi, budur diyorum saygı duyacağım insan.

Öcü Radley'e de oldukça sempatim vardır ayrıca. :)
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
8.6 (619 oy)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Günaydın ve olur da görüşemezsek iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler. :)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Kitabın ilk kısmı ikinci kısmına oranla daha ağırdı -ki bazen anlamak için tekrar tekrar okuduğum oldu- ama o kadar dolu cümleler vardı ki kendinizi altını çizmekten alıkoyamıyordunuz ve ben de kendimi bir anda bütün bir sayfayı çizerken buluyordum.

İkinci kısım daha akıcıydı ama ben ilk kısımdan daha çok etkilendim. İkinci kısımında yeraltında anlattıklarının somut örneklerini verdi bize notlar başlığıyla.

Ben kitap boyunca ansızın oluşan ben de böyle hissetmiştim, tıpkı böyle düşünmüştüm, çok benziyoruz hissiyatı ve düşüncesinden vazgeçemedim. Bir zaman kendini herkesten üstün görürken bir zaman kendini herkesten küçük görmek... Tamamen bir çelişki yumağı lakin yazara hak vermemek de elde değil.

Her bir sayfayı hevesle çevirdim kısaca. Kitap size o kadar çok fazla şey katıyor ki, hayran olunası bir beynin ürünü adeta. Sevdim, çok fazla.
ataç ikon Yeraltından Notlar
8.8 (1018 oy)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Cinsel taciz feminizm formülasyonla bağını gevşetince, ona karşı yürütülen haçlı seferi sadece feminizmden bağımsızlaşmakla kalmaz, feminizme düşman bile olabilir. Dziech, özellikle ürpertici bir olasılıktan söz eder: "nihai olarak siyasi sağ, cinsel tacize karşı önlemleri kendi geleneksel değerlere geri dönüş gündeminin bir parçası olarak benimseyecektir." Geleneksel değerlere geri dönüş, daima kadınların onlara uygun görülen yerlere dönmeleri anlamına gelir. (S. 41)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Her ne kadar feministler 70'lerde cinsel tacizi hedef almış olsalar da, tacize karşı öfke, 90'ların ortalarına kadar popüler olamadı. 1991'in sonundaki Hill-Thomas davası duruşmaları, bunu sağlayan şey olmuştur. (S. 40)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Feministler, erkek gibi bir kadını çoğu zaman feminizme, kendi cinsine ihanet eden bir hain olarak görerek mahkum ederler. Ama feministlerin "erkek-özdeşleşmeci kadın" olarak adlandırdıkları şeyi mahkum etmeleri, erkeklere benzeyen kadınların kötüleşmesine dair toplumsal önyargıyla hiç de tekin olmayan bir benzerlik gösteriyor. Feminizm bize bu cinsiyetçi imaj hakkında çok şey öğretti; kadınları sınırlandırmak ve engellemek, bizleri hizada tutmak için nasıl kullandığını gösterdi; ama feministler her zaman bu düşünceden muaf değiller.
Ve bir kadının "aynen erkek gibi" olması daima iki anlama gelir: Seks ve iktidar. (S. 36)
0 yorum
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Alıntı paylaşım fotoğrafı
6 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Güzel bir paylaşım ..
16.09.15 beğen 2 cevap
Gamze T. (@gmztndgn)
Üzücü bir paylaşım.
16.09.15 beğen 3 cevap
Melih (@melihh)
Geçmiş zaman içinde bildiğim enteresan bir hikâyeydi ama okuyunca unuttuğumu hissettim. Hatirlattiginiz için teşekkürler :)
16.09.15 beğen 4 cevap
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Kitaba götürüyor insanı tekrar ve tekrar. Hoş, çok hoş.
#birazmüzik #kürkmantolumadonna

Vera - Kürk Mantolu Madonna

https://www.youtube.com/w...h?v=SsnN8Vfos-8
2 yorum
Fatih (@fatih37)
Mrb
19.08.15 beğen 1 cevap
Adiyok (@gizemlik)
gerçekten çok hoş harika ya anlatılmaz yaşanır..yeniden okumuş gibi oldum :)
19.08.15 beğen 2 cevap
Gamze T.

Gamze T.

@gmztndgn

Ben iki erkeğin arasındaki ilişkiyi rahatsız edici bulmadığımdan, onların toplumun bazı kesimlerince yadırganmalarını, yargılanmalarını haksızlık olarak gördüğümden ve LGBTİ haklarını da desteklediğimden ötürü kitaba ön yargısız bir şekilde başlamıştım zaten, kısa sürede de bitirdim kitabı.

Amma velakin konunun yoğun ve akıcı olmasına karşın işlenişi bakımından kitap yavan kalmış.

"Mutsuz olsa da cinsel açıdan heteroseksüel İlhami’nin Bora’nın acıklı hikayesini öğrenmesi ve ona aşık olması öylesine bir hızla anlatılmış ki, 100 sayfa boyunca bize tanıtılan İlhami’nin arzularının birdenbire Bora’ya yönelmesine anlam veremiyor, ne ara gay olduğunu keşfetti bu diye düşünüyoruz ki bana göre bu yüzden İlhami'nin ‘hayatımın aşkı’ dediği bu ilişki inandırıcılıktan uzaklaşıyor."

Yorumlara baktığımda serinin diğer kitaplarını -ki seri 4 kitaptan oluşuyor; Gizli Anların Yolcusu, Bora'nın Kitabı, Dönüş, Handan- okuduğum vakit ancak hikayenin kafalarımızda net bir şekilde oturabileceği, tamamlanabileceği yazılmış ve diğer 3 karakterinin duygularını daha iyi anlayabileceğimiz yönünde şeyler. Mutlaka onları da okuyacağım.

Türkiye'de bu konuların üzerinde daha fazla durulmasını temenni ediyorum, ötekileştirmenin hiçbir mantığı olamaz.
ataç ikon Gizli Anların Yolcusu
7.3 (309 oy)
0 yorum