up
ara

göl degil deniz

sen ağaçların aptalı, ben insanların... seni kandırır havalar, beni sevdalar. bir ılıman hava esmeye görsün, düşünmeden gelecek karakışı açarsın çiçeklerini, bense hayra yorarım gördüğüm düşü. bir güler yüz,bir tatlı söz, açarım yüreğimi hemen. yemişe durmadan çarpar seni karayel beni kara sevda, hem de bilerek kandırıldığımızı, kaçıncı kez bağlanmışız bir olmaza, ko desinler bize şaşkın, sonu gelmese de hiçbir aşkın. açalım yine de çiçeklerimizi, senden yanayım arkadaşım, havanı bulunca aç çiçeklerini nasıl açıyorsam yüreğimi. bekli bu kez kış olmaz bakarsın sevdam düş olmaz nasıl vermişsem kendimi son sevdama vur kendini sen de bu güzel havaya.
Katılım Tarihi : 8 Aralık Cuma 2017 13:49 - 593 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Van / Türkiye (Turkey)
sen ağaçların aptalı,
ben insanların...
seni kandırır havalar,
beni sevdalar.

bir ılıman hava esmeye görsün,
düşünmeden gelecek karakışı
açarsın çiçeklerini,
bense hayra yorarım gördüğüm düşü.

bir güler yüz,bir tatlı söz,
açarım yüreğimi hemen.
yemişe durmadan çarpar seni karayel
beni kara sevda,
hem de bilerek kandırıldığımızı,
kaçıncı kez bağlanmışız bir olmaza,
ko desinler bize şaşkın,
sonu gelmese de hiçbir aşkın.

açalım yine de çiçeklerimizi,
senden yanayım arkadaşım,
havanı bulunca aç çiçeklerini
nasıl açıyorsam yüreğimi.

bekli bu kez kış olmaz
bakarsın sevdam düş olmaz
nasıl vermişsem kendimi son sevdama
vur kendini sen de bu güzel havaya.
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Behra Wanê  paylaşım fotoğrafı
Behra Wanê
Van Gölü göl değil Denizdir 😊 #Vandenizinefesimizdir.
17 yorum
Ahmet (@ahmet660)
Van gölü canavarını gördünüz mü
07.07.19 beğen 1 cevap
mino (@mino)
memleketim😊😊
08.07.19 beğen 1 cevap
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

 paylaşım fotoğrafı
Bütün sarı çiçekler bu coğrafya toplanmış sergiye durmuşlar.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

"Suç onların değil, Tanrı'nın. "
"Böyle söyleme."
"Bize karşı çok sert ama."
"Bunu hiç bir zaman söylememelisin."
"Köyümü, Alman' lara o yatırdı."
"Belki suç onun değildir. Belki de kendisini tutmamıştır."
"Açılığı ve soğuğu, Alman' ları ve savaşı o bela etti."
ataç ikon Polonya'da Bir Kuş Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Avrupa Eğitimi
Çok güzel bir savaş romanı olan Polonya 'da bir kuş var . Savaşın gerekçeleri ne olursa olsun içeriğinin ne kadar iğrenç olduğunu, en masum en haklı görünenin bile diğer taraftan pek farkının olmadığını, usul usul anlıyor her ne kadar taraf olsanda içten içe iğreniyorsun o savaştan. İnsanın amacı, önceliği ne olursa olsun savaş olan araç gerçekten iğrenç gerçekten kötü. İnsan onuru yerle bir oluyor. Onur olmadıktan sonra ne özgürlüğün ne de adaletin bir anlamı olmaz ve onur gittikten sonra zalim de mazlum da biridir.
EK 1
Kitabın adı, 'Avrupa Eğitimi'. Tadek Chmura önerdi bu adı. Besbelli ki o ironik bir hava katmak istiyordu. Ona göre Avrupa eğitimi demek, bombalar, kırımlar, kurşuna dizilen rehineler, hayvanlar gibi inlerde yaşamaya mecbur bırakılan insanlar demekti. Ama ben meydan okuyorum. Özgürlüğün, özsaygının, insan oma onurunun bebe masalı, peri masalı olduğu söylensin istediği kadar... Gerçek şu ki tarihte anlar, şimdi yaşadığımız gibi insanın umutsuzluğa kapılmasını engelleyen, onun inanmasını ve yaşamayı sürdürmesini sağlayan ne varsa, bir sığınağa, gizlenecek bir yere ihtiyaç olduğu anlar vardır. Bu sığınak bazen bir kitap, bir şiir, bir müzik olabilir. Ben de kitabımın bu sığınak bazen bir kitap, bir şiir, bir müzik olabilir. Ben de kitabımın bu sığınaklardan biri olmasını, savaştan sonra, her şey bittiğinde, kitabın yaprakları açılınca, insanların lekesizliklerini bulmalarını... umudumuzu yitirmeye zorlanamayacağımızı bilmelerini istiyorum. Umudunu yitirmiş sanat yoktur, umutsuzluk yalnızca yetenek yetersizliğidir..." 04.06.19
ataç ikon Polonya'da Bir Kuş Var
kitaba 7 verdi
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Ve Çeliğe Su Verildi
"Rakitina mıdır nedir, işte o öğretmen yüzünden başladı. Tanıyorsunuz değil mi onu? Henüz genç bir kadın, ama güvenle söylerim ki güvenli yaratık. Hemde çok zararlı! Topluyor köyün bütün baba'larını etrafına örgürtlüyormuş dediğine göre, yediği naneye bak sen:Karıları örgütlendiriyorum diye isyana kaldırıyor isyana! Bir araya gelip bastırıyorlar yaygarayı... Dertsiz başımın derdi işte! Eskiden kafan kızdığı zaman alırdın eline sopayı ve Allah yarattı demeden basardın karıya, kimse de hiçbir şey söyleyemezdi. Dayak bir yana, gel de şöyle bir hafifcek dokun bakayım şimdi dokunabilirsen. Bir açıyor ağzını maazallah, kahpe! Eğer yaşı geçmemişse boşanmaktan dem vuruyor, yasa maddelerini ezberlemiş okuyor bir bir... Bizim Ganka ağzı var dili yok bir kadıncağızdır, geçen akşam vardım eve, birde ne göreyim "<<Delege>>olmamış mı! Delege de neymiş karı dedim, babaların büyük başbuğu demez mi bana, aklım başımdan gideyazdı... Ama doğru söylemiş :Tüm köyün Karıları bizim eve doluşuyor o gün bu gündür, akıl soruyorlar bizimkinden, katiyen anlamadığım bir şeyler söylüyor onlara, kafalarını sallaya sallaya bir dinleyişleri var ki deme gitsin! Başlangıçta kafam kızmıştı iyice, sonra baktım yolu yok ne halin varsa gör dedim kurtuldum. Hoşlandıklarına göre konuşsunlar bakalım. İşin ucunda evin yürüyüp yürümediğine bakarım. Ve bu konuda hiçbir şikayetim yok ;Baba'ların en iyisi benim baba 'dır. "
ataç ikon Ve Çeliğe Su Verildi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Yalniz "Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana" yı değil de "Bir Ada Hikayesi" ni tamamını değerlendirmeye çalışarak Ne okurla paylaşmak istedim.
Yaşar Kemal in dört ciltten oluşan Bir Ada Hikayesi adlı eseri tek kelime harika. Halkların kardeşiğili sevgi ile olurun romanını yazmış. Güzel bir şey yapmak istersen tabiki bunun temeli sevgidir, hemen herkes de temelini sevgiden oluşturur ifade etmek istediğinin ama hiç kimse Yaşar Kemal gibi yalın ve derin anlatmamiştır. Savaş hem çok büyük hemde çok yönlü ne tarafa dönsen kırım ne tarafa dönsen zülüm. İşte böyle bir savaşın hemen ertesinde küçücük bir adada yaşanır her şey. Filimlerde görüpte inanmadığım (şirinlik olsun diye abartıldığı I düşünürdüm) o küçük şirin sahil kasabalarının sevgi dolu hayatlarına inandım. Yaşar Kemal anlatırsa böyle anlatır diyeceğimiz bir anlatı olmuş. O kadar farklı insan o kadar farklı kültür bir araya getiliyor ve mayalanıyor. Ve bu sadece yalın bir sevgi ile oluyor. Kültürleri öyle güzel anlatıyor ki kabak çiceği dolmasını ilk defa duydum yani varlığından Bir Ada Hikayesi sayesinde haberim oldu. Ama o kültüre hayran kaldım, Yaşar Kemal kabak çiçeği dolmasını anlatır en sevdiğin yemek kabak çiçeği dolması olur Yaşar Kemal inciri anlatırsa en sevdiğin meyve İncir olur ve Yaşar Kemal dengbêjleri(Kelime anlami söz söyleyen, anlatıcı. Anlatıcılar toplumu ve bireyi her yönü ile anlatır kimi zaman bir insanın duygularını düşüncelerini, yaptıkları hataları kahramanlıkları kimi zaman da toplumun sosyal kültürel yaşamını tarihi ve güncel olayları hikaye, türkü ve ya masallaştırarak anlatır)anlatırsa hiç bilmediğin bir dil ve kültür olsada hayran kalırsın. Feqîyê Teyran dan Lokman Hekime Anka kuşu dan Arap Emirlikleri nin kalitsal inançlarına her şey ama herşey var yerli yerinde ve güzel varlar. Yezidi katliami bir soykırımdır ve insanlık tarihinin kara bir lekesidir. Bu zülme şahit olan Poyraz Musa ile bunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Savaşın en hafif sonuçlarından biri olarak kabul edilen mübadelenin aslında ne kadar büyük bir zülüm olduğunu onları yaşayanlardam öğreniyoruz. Yaşar Kemal i herkes okumalı bence çünkü o Türküye nin samimi bir Dengbêj i dir. İYİ Kİ GEÇTİN BU DÜNYADAN YAŞAR KEMAL VE İYİ Kİ ANLATTIN. ÇOK ŞÜKÜR Kİ SEN ANADOLU LUSUN.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

25 Kasım Kadına şiddet günü için bir derneğin afişleri idi  paylaşım fotoğrafı
25 Kasım Kadına şiddet günü için bir derneğin afişleri idi
Çok hoşuma gitmişti.
6 yorum
Ahmet (@ahmet660)
İnsana hakaret eden afişler reklam yapılmaması dahi iyi olurdu aslında
14.07.19 beğen cevap
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Karikatür odamız da olsun.  paylaşım fotoğrafı
Karikatür odamız da olsun.
Karikatür bir dünyadır bizde ne okur olarak bir odamızı ona açalım
1 yorum
Bence de açılsın.:)
30.06.19 beğen 1 cevap
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

"'Peki, savaşı kazandıkları zaman dostlarımız ne yapacak.?'
'Yeni bir dünya kuracaklar'".
ataç ikon Polonya'da Bir Kuş Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Tadek Shamura haklıydı. Avrupa 'da en eski, en yaşlı katedreller, en ünlü üniversiteler, en büyük kitapçılar var. En iyi eğitim oralardan ediniliyor. Söylenenlere bakılırsa, dünyanın her yanından Avrupa' ya eğitim görmeye geliyorlar. Ama sonunda şu ünlü Avrupa Eğitimi, size hiçbir şey yapmayan, patenleriyle buzların üzerinde oturmuş, kafasını önüne eğerek olacakları bekleyen bir adamı öldürmeniz için gereken sebepleri, değerli gerekçeleri ve cesareti öğretiyor. "
ataç ikon Polonya'da Bir Kuş Var
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Nikolay Ostrovski Bolşevik devrimini anlatırken ''Ve Çeliğe Su Verildi '' ismini kullanması bile büyüleyici...
Kitaba başlamadan önce neden böyle bir isim( çeliğe su vermek ne demek ) diye önce kitabın adını araştırıyorsun.Ve öğreniyorsun ki aslında yumuşak bir cisim olan çeliğe en yüksek derecede ısıtıldıktan ve şekillendikten sonra su verilerek sertleştirilir. Ostrovski ise aslında yumuşak olan işçi sınıfının nasıl bir ısıya maruz kaldığını(Bujıva sınıfı tarafından) ve nasıl şekillendirilerek su verildiğini (Bolşevik partisi tarafından )anlatır.Devrim sürecini ve sonrasını Pavka Korçagin etrafında gelişen olayları yalın bir dil ve küçük olaylarla ideal ,yormayan bir üslub ile anlatıyor.Ostrovski bir edebiyaçı değil bir devrimci olmasına rağmen işçi sinifinin maruz kaldığı zülmün büyüklüğünü gözler önüne sererken hiç acite etmiyor ,insan pikolojini altüst etmiyor.bu açıdan da çok başarılı buldum.Ne okur sayesinde öğrendiğim Rusya da eğitim kitabı olarak kullanılmasına şaşımadım.Siyasi görüşü ne olursa olsun Bolşevik devrimi gibi bütün dünyayı etkileyen bir olayı Ostrovski kaleminden öğrenmek herkes için yaralı olacaktır.
ataç ikon Ve Çeliğe Su Verildi
kitaba 10 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Türkçemize çevireni Sevgili ♥ Atilla Tokatlı ♥ Ağabeyimiz miydi Deniz @goldegildeniz? Tebrik ediyorum bu romanı okuduğun için hem... 🤗🌼😁🌹👌
22.05.19 beğen 1 cevap
göl degil deniz (@goldegildeniz)
Teşekkür ederim @semihoktay abi bu kitabı ben ilk okulu bitirdiğim sene çok sevdiğim bir amcam vermişti okumam için ama o zaman hiç bir şey anlamamıştım 🙈 kitabı okumadan iade edince. Okumadığımı söylemiştim ve amcam da gülümsemiş ve haklısın demişti. O kitabı yıllar sonra hatırladım ve aramaya koyuldum. Bütün Van I aradım ama yoktu neyse ki internet diye bir teknoloji var. Türkiye'de son basımı 96 senesinde olmuş yani piyasa da yoktu. Yine iyiki varlar sahaflar. İnternet üzerinden satış yapan ve ikinci el kitaplar satan bir site buldum. Oradan alabildim. İyi ki bulmuşum. @semihoktay abi "Para" kadar önemli bir kitaptı benim için.
22.05.19 beğen cevap
göl degil deniz (@goldegildeniz)
Sevgili Atilla Tokatlı nın çevirmiş oldugunu görünce çok mutlu oldum. Kitabı okurken tek kelime bilmediğim Rusça nın ruhuna dokundum sanki. Kaba bir çeviri değil de Türkçe de en yakın anlamını bulup dipnotlara eklemiş. Sevgili Atilla Tokatlı nın çevirilerini okuduğum ilk zamanlar bu adam Türkçe ye ve çevirmiş olduğu o dile ne kadar hakim ki bu kadar güzel aktarmış diye düşünmüştüm, ama yapmiş olduğu bütün çevirileri göz önünde bulundurunca tek bir sonuç ortaya çikıyor mesele sadece dil bilmek değil o işi sevmek gerek ve bu adam bu işi çok sevmiş iyiki de sevmiş.
22.05.19 beğen cevap
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

Van Kedisi paylaşım fotoğrafı
Van Kedisi
Van da bulunan bir klinikte sahiplenmeyi bekleyen bir Van kedisi.
0 yorum
göl degil deniz

göl degil deniz

@goldegildeniz

saat dortte geleceksen ben üçte mutlu olmaya başlarım...
ataç ikon Küçük Prens
kitaba puan vermedi
1 yorum
ruh-u revan.🦋 (@the)
Bu çok güzel..
09.12.17 beğen 1 cevap