up
ara

grimalkin stone

"Birileri delirir, bir şeyler yıkılır, yeni masallar anlatılır ve sonra onlara da inanılır. Hayat böyledir. Sihirli geceler.." Bazinga !
Katılım Tarihi : 5 Nisan Perşembe 2018 16:20 - 469 gün
"Birileri delirir, bir şeyler yıkılır, yeni masallar anlatılır ve sonra onlara da inanılır. Hayat böyledir. Sihirli geceler.." Bazinga !
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

NARKİSSOS ve NARSİZM   paylaşım fotoğrafı
NARKİSSOS ve NARSİZM
Narsizm ve Antik Yunan arasındaki ilişkiyi bir proje sırasında öğrenmiştim ve oldukça ilginçti açıkçası. Bir gün Ekho adlı bir peri kızı bizim Narkissos' a aşık olur ve karşılık alamayıp erir, yok olur. Bu duruma sinirlenen tanrılar Narkissos'a bir ceza vermeye karar verirler. Ormanda gezinen Narkissos bir gölün yüzeyinde kendini görür ve güzelliği karşısında hayrete düşüp kendine aşık olur. Tüm ömrünü orada kendini izleyerek geçirerek ölür. Ve nergis çiçeklerine dönüşür. İşte Narsizm' in hikayesi buradan gelir. Ben de bu hikayeyi okuduktan sonra dayanamayıp bir şiir patlatayım dedim bilmem iyi mi ettim :)
&
Bir gölün yüzünde gördüm ilk kez
Yüzümü,
Sonra yüzüme döndüm yüzümü.
İçime bir aşk ateşi düştü.
Yaktı kül etti her şeyimi,
Bana da oturup izlemek düştü.

Herkes duysun Narkissos'tur benim adım,
Az önce kendime aşık oldum.
Ah! Ne kadar da güzelim.
Bütün bir ömrümü burada,
Kendini izleyerek geçireceğim...
1 yorum
Nigâr (@ludingirra)
Böyle bir paylaşım yapmak aklımdayken denk geldiğime şaşırdım.:) Eko,benliğini kaybeder de sadece sesi/yankısı kalır. Narkisos ise bizim Nergis çiçeğidir işte.Divan edebiyatı’nda sevgilinin gözünü nergis’e benzettikleri olur.Hem kokusuyla mest eder (mecaz aşktan ilahi aşka geçişte uyuşturucu gibidir) hem şekli zaten göze benzer hem de efsaneye gönderme yapılır.
22.04.19 beğen 1 cevap
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Swami Vivekananda ! paylaşım fotoğrafı
Swami Vivekananda !
"Nasıl dünyadaki bazı dinler kişisel bir Tanrı'ya inanmayanları ateist kabul ediyorsa, biz de kendine inanmayan bir insanın ateist olduğunu söylüyoruz. Kendi ruhunun yüceliğine inanmamaya Ateizm diyoruz."
En sevdiğim kitapcağızımın altını karaladığım yerlerinden geçerken bir tanesini de sizinle paylaşayım istedim efenim. Kötü mü ettim ? :) @masalperisi sen de kusuruma bakmazsın artık ! Az biraz spoiler oldu sana da malum :)
ataç ikon Sofie'nin Dünyası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 yorum
Milena (@masalperisi)
Minik bir supriz olarak kabul ediyorum :) yine bir durdum, birkaç kez okudum,çok yoğun çok dolu bir kitap 👍👌😊
16.07.18 beğen 2 cevap
beyazbaston (@beyazbaston)
Ağlayacağım . Az kaldı .
16.07.18 beğen 2 cevap
beyazbaston (@beyazbaston)
Çoğu okuduğum romanda hep kendimi buluyorum . Aynı düşünceler aynı tepkiler , aynı çıkmazlar . Sanırım her insan aynı şeyleri yaşıyor . Kimse bir fazla veya eksik değil .
16.07.18 beğen 2 cevap
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Kitap elime nasıl geçti gerçekten hatırlamıyorum ama asla pişman olmadımı söylemeliyim! Şimdiye kadar okuduğum fantastik kitaplar arasında en tuhaf kurguya sahip olanlardan birisi kesinlikle bu kitaptı.Ciddiyim! Okuduğumda inanılmaz derecede içine çekilmiş ve onların arasına karışıp maceraları birlikte yaşamak istemiştim! Hatta sanırım bunu okuduğum kitaplar içinde en çok bu kitap için istemiştim..
2 yorum
MettÇk (@mettck)
Netflix listemde filmini görmüştüm. Kitabi olduğunu yeni öğrendim. Artık filmi izlemem heralde, belki bigün kitabı okurum.
03.06.18 beğen 1 cevap
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Hayal Kırıklığı !
Kitaba ismini ve övgüleri çok fazla duyduğum için başlamıştım.Aslında bu kadar övgüden sonra gerçekten de kaliteli ve okuduğuma değecek bir kitap olduğunu düşünüyordum ancak, ne yazık ki yanılmışım.Kesinlikle vakit kaybıydı! Oldukça basit dili ve yine sıradan ve basit kurgusuyla bana göre tam bir faciayı ! Çok pişman oldum, okumak isteyenler bence bu isteklerini bir kez daha gözden geçirsinler!
0 yorum
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Bilemedim Yahu !
Aslında bakarsanız bu kitap edebiyat ödevimdi ve Milli Edebiyat dönemine göre inceleyip sınıfta sunacaktım. Ama başka bir kitap seçmediğim için çok pişman oldum! Kesinlikle milli edebiyat dönemi kitaplarının tarihle arası,ilgisi olan insanların okuması gerektiğini düşünüyorum !Ben bizzat tarihe pek ilgi duyup sevemediğim için okurken inanılmaz zorlandım ! Alt yapım da olmadığı için olayları anlamakta ve yakalamakta zorlandım,sıkıldım,bunaldım . Açıkçası ödevim olmasa kesinlikle yarım bırakırdım ! O yüzden bir tavsiye söz konusu olacaksa kitabı tarih sevenlere ve alt yapısı olanlara tavsiye ediyorum .
ataç ikon Bomba
kitaba 6 verdi
0 yorum
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Ortaya Karışık
Sevdiğim bir müziği paylaşmak yeterli gelmedi, sırada sevdiğim diğer müziklerden cümleler var :)

"Benim deli olduğumu düşünebilirsin
Kayıp ve aptal olduğumu da
Seni arkada bırakıyorum
Belki de haklısındır..."

"Dünyanın iki kişi için inşa edildiğini söylüyorlar..."

"Biz biraz hastayız, görüyoruz.."

"Kalbimi hissettiğin zaman gözlerime bak, orası benim şeytanlarımın saklandığı yer.."
Not: Şarkılar Türkçe değildir.

Son olarak yeraltından bir soru: "Sizi hiçbir iş güç vermeden yeraltına soksalar, kırk yıl sonra da ' Nasılsınız efendim? ' deseler, cevabınız ne olurdu ? "
ataç ikon Yeraltından Notlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Adgar Allan Poe ! paylaşım fotoğrafı
Adgar Allan Poe !
"Ve gözleri düş kuran bir şeytanın gözleri Gibi,
Ve üstünden akan lamba ışığı zemine düşürüyor gölgesini,
Ve ruhum zeminde dalgalanan bu gölgeden
Bir daha asla alamayacak kendisini."

Ve gözleri bir zamanlar Tanrı'nın gözdesi olanın dizleri yaralı hali gibi,
Ve üstünden akan gerçeklik yağmurları,üşütüyor yalanlarla dolu gövdesini,
Ve bu üşümek hâli az sonra alacak kendisinden kendisini...

İkincisi de grimalkin versiyonu:) Benim gibi hoşuna giden şiir ya da metinlerin kelimeleriyle oynayıp yeni versiyonunu oluşturmayı sevenler var mı ?
15 yorum
Hannidex (@hannidex)
Sahalara geri mi döndün? 😂😂
06.11.18 beğen 2 cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
dedi kuzgun hiçbir zaman..
06.11.18 beğen 2 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Merkez Cami manzarası ve Poe ha :D Keyifli okumalar :)
07.11.18 beğen 3 cevap
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

 paylaşım fotoğrafı
Yaylaya gelmişken kiraz bahçelerimizi de gezmemek olmazdı ! Gerçi kirazı çok sevmeme rağmen o kadarını bir arada görünce resmen yeme isteğim toz olup uçtu gitti ama bikaç hafta sonra o kirazları benim de toplayacağımı düşününce fazlasıyla haşır neşir olacak gibiyiz !!! ( Kurtarın yahu beni :) )
21 yorum
PİP! (@nusretk)
Kana rengini ne verir?
-Vişne vişne suyu ??

??
20.06.18 beğen 2 cevap
işçi alımı varsa geleyim?
20.06.18 beğen 2 cevap
Hannidex (@hannidex)
Beni de götür :)
20.06.18 beğen 2 cevap
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve gerçekten hayran kaldığımı söylemeliyim! İnce kurgusu,olay örgüsü,ayrıntılar her şey mükemmeldi..Özellikle kitabın sonu bu kitaba dair sanırım en güzel şeydi! Heyecandan az kalsın düşüp bayılacaktım yahu !
0 yorum
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

Kesinlikle şimdiye kadar okuduğum fantastik kitaplar arasında en iyiye oynayabilir! Mitolojiyle yoğrulmuş,fazlasıyla ayrıntıya yer verilmiş tuhaf,karanlık bir kitaptı.Okurken arkadaşlarımın başını az şişirmemiştim.Sadece kitabı tek kelimeyle anlat derseniz bu kelime benim için 'tuhaf' olurdu !Nedensizce okurken kendimi biraz kötü (ya da melankolik daha doğru olur sanırım) hissetmiştim.Sanki kitaptan kötü,karanlık bir güç beni etkisi altına alıyormuş gibi ! Gerçi siz bana bakmayın saçmalıyor da olabilirim :) Ne diyeceğim sadece okumadan geçmeyin yahu :)
ataç ikon Asi Melekler
kitaba 9 verdi
0 yorum
grimalkin stone

grimalkin stone

@grimalkin

"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim,fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum:Buna içimdeki şeytan diyordum,müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde,haksızlığa,tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum.Halbuki ne şeytanı azizim,ne şeytanı?Bu bizim gururumuzun,salaklığımızın uydurması...İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu...İçimizde şeytan yok...İçimizde aciz var...Tembellik var...İradesizlik,bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey:hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var..."
ataç ikon İçimizdeki Şeytan
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum