up
ara

Batuhan

Çin'den hepinize merhaba. Yeni insanlarla tanışmak, yeni şeyler öğrenmek ve Türkçe konuşmak için bu platformdayım.
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Düşündüm de insanoğlu uçmaya başladığından beri yer yüzünde ne nizam kaldı nede intizam, acaba uzaya göç başladığında buraların hali nice olur...
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

DİLEK AĞACI paylaşım fotoğrafı
DİLEK AĞACI
Tüm insanlığın aynı atadan veya soydan geldiğinin en büyük kanıtı bize ait geleneklerin birebir aynısının Dünyanın öteki ucunda dahi olsa aynı şekilde uygulanması sanırım, özellikle Türk ve Çin gelenekleri araştırıldığında bunu çok açık bir şekilde görmek mümkün.

İşte 2019 yılında Çin yeni yılına girmeye sayılı günler kala bir Dilek Ağacı. Ne güzel İstediğin ne varsa yazıyosun ve üç vakte kadar gerçek oluyor, bence muhteşem bir olay, koskoca kralların başbakanların bile gerçekleştiremediği vaatleri bu ağaç tek başına gerçekleştiriyor, belkide bu yüzden siyasetçiler ağaca düşman olmuştur ne dersiniz.
EK 1
Bu arada en önemli noktayı yazmayı unutmuşum, isteğinizi zarfa koyup ağaca atıyorsunuz, eğer ağaçtan düşmez ise dileğiniz kabul oluyor. 25.01.19
14 beğeni · 10 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
Ağaçtan düşmez ise... ':)
25.01.19 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu bilgiler ışığın da siz hangi dilekte bulunursunuz? Benim dileğim Sn.@semihoktay; beğin başına "Para" Sn.@hayataagulumse'nin Jose Martin ve Sn.@eseflal'in de Orhan Hançerlioğlu yağsın oludu :))
26.01.19 beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Bu ortak soy teorisinden ziyade, kabul-u amme delili sayılır aslında 😅😅 zarfların renklerinin bi önemi var mı acaba? Hepsi kırmızı gibi.
26.01.19 beğen 1 cevap
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

 paylaşım fotoğrafı
Gökteki yıldızlar sönüktür senden
Ay utanır döner sendeki tenden
Gül siman feyz alır doğan her günden
Ayrılmamak için bir yemin et yâr
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Üniversitem paylaşım fotoğrafı
Üniversitem
12 Kasım 1866 Yılında yoksul bir köylü ailesinin çocuğu olarak Dünyaya geldiğinde sanırım kimse onun Çin'in kaderini değiştireceğini bilmiyordu, üniversite okumasa ve en önemlisi çok kitap okuyup Dünyayı gezmese belkide sıradan bir köylü olarak vadesi geldiğinde kimsenin tanımadığı sıradan biri olarak yok olup gidecekti, ama o sorumluluk almayı tıpkı Atatürk'ün yaptığı gibi ülkesinin ve insanlarının bağımsız yaşayabilmesi için tüm ömrünü vakfetti ve 1912 yılında Çin Halk Cumhuriyetinin kurulmasına vesile oldu.

Modern Çin'in ve Taiwan'ın kurucusu Dr. Sun Yat- Sen tarafından ölümünden sadece 1 yıl önce 1924 yılında Harvard Üniversitesini örnek alarak kurmuş olduğu ve Çin'in en iyi 10 üniversitesinden biri olan bu üniversitenin mezunları arasında olmaktan her zaman gurur duymuşumdur, normalde gurur kelimesinden pek haz etmem ama bu konuda tevazu sahibi olamayacağım, her üniversitenin sahip olduğu kültürün öğrencilerin ruhlarını da etkilediği kanısındayım, nerede okursanız okuyun her okulun kendine has bir ekosistemi oluyor ve siz isteseniz de istemeseniz de etkileniyorsunuz, şu hayatta hiç pişmanlık duymadığın ne var diye soracak olsanız ilk sırada bu üniversiteyi seçmek olurdu herhalde.

Ve ne zaman İnci nehrinin hemen yanında yer alan resimde görmüş olduğunuz kuzey kapısının önünden geçsem burada geçirmiş olduğum 4 güzel yıl gelir aklıma ve içimi bir hüzün kaplar, işte o hüzünlü anımda yazıyorum tüm bunları ve keşke hiç mezun olmadan bir ömür şurada öğrenci olarak kalabilseydim diye geçiyor içimden yine keşkeler.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Artık....
Ne uzun uzun kitap okuyacak, ne kim ne yazmış ne etmiş diye bakacak, ne kimseyle sohbet edecek gücüm kalmadı, tükenmişlik sendromu zannedenler olabilir ama benim problemim hiçbir şeye uzun süre odaklanamamak... sanırım uzun süreli bir tatile ihtiyacım var...
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

2018-2019 Durum Tespiti  paylaşım fotoğrafı
2018-2019 Durum Tespiti
2018 yılını geri de bırakırken yılbaşı tatili nedeni ile kendi kendime bir muhasebe yapma fırsatım oldu ve siz sevgili dostlarımla düşüncelerimi paylaşmak istedim,

Çinlilerin İnanışına göre 8 ( 八 Ba ) rakamının okunuşu 发财(Fa Cai) yani zengin olma kelimesinin ilk hecesine benzediği için oldukça uğurlu sayılmakta ve apartmanlarda 8,18,28,38,48. katlarda bulunan evler, içinde 8 rakamı bulunan araç plakaları bu yüzden oldukça pahalıya satılmakta, hatta içinde 8 rakamı olan yıllarda da doğum oranı oldukça artmaktadır. Benim içinde 2018 yılı oldukça güzel ve bereketli geçti diyebilirim, ki bunlar içerisinde Ne okur ailesi ile tanıştığım yıl olması hasebi ile de ayrı bir yıl oldu.

2018 başlarında yıla hızlı bir başlangıç yapıp özellikle Dünya ekonomisi ve teknoloji başta olmak üzere bir kaç farklı kategoride yeni kitaplar aldım ve büyük bir iştahla başladığım kitapları okurken çok büyük bir hata yaptım, şöyle ki; her sıkılmam da başka bir kitabı açıp onu okumaya başladım, tabi ki de bir çoğunu bitirdim ama yılın sonunda fark ettim ki yaklaşık 15 kitabı bitiremeden yarıda bırakmışım.

Bu hataya sebep olan düşüncemde şu oldu ''Lise ve üniversitede bir dersten çıkıp başka bir derse girmemize rağmen aklımız karışmıyorsa, farklı kategorilerdeki kitapları aynı anda okurken de bir sorun olmaz herhalde'' diye düşünmüş olmam buna sebebiyet verdi, uzun lafın kısası daha çok kitap okuma aç gözlülüğüm neticesinde ardımda yarıda kalmış bir çok kitap bıraktım, bu açıdan baktığımız zaman kitap okuma hedefim tam bir fiyaskoyla sonuçlandı diyebilirim.

Maddi anlamda bakacak olursak benim için güzel ama şirketimiz açısından çokta iyi olmadı çünkü Dolar ani bir şekilde yükseldi ve maaşlarımızın Dolar olması bizim için avantaj oldu fakat şirket müşterilerinin siparişleri neredeyse durma noktasına geldi, ve taleplerde ciddi şekilde azalma oldu.

Sonuç olarak 2018'in başı güzel, ortası felaket, sonu da sakin geçti diyebiliriz benim açımdan,

2019-2020 sezonunun açılışını yaptığımız bu ilk günlerde ise içimde ki çocuk ve gençle yaptığım görüşmeler neticesinde almış olduğumuz karar; bu yıl geçen yıldan çok daha fazla çalışmamız ama beklentiyi çok fazla yükseltmemek yönünde oldu.

Yukarıda ki görseli paylaşmamın nedenine gelince, 2019 yılında daha çok çalışırsam ve daha özgün olursam Dünyanın öte ucunda da olsa emeğimin karşılığını göreceğime dair güzel bir kanıt sunduğu için sizlerle de paylaşmak istedim, ve başarının dil, din, ırk veya yaş ile alakalı olmadığını, yakın çevreniz anlamasa bile Dünyanın farklı coğrafyalarında başarınızın takdir edilebileceğinin en güzel örneği bence.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Ne Zaman ? paylaşım fotoğrafı
Ne Zaman ?
Buradan Nasa'ya seslenmek istiyorum, Ey Nasa, Mars'a gitmek için ayrılan bütçenin yarısını zaman makinası için ayırmış olsanız şuan herkes istediği zamana göç etmiş olur, böylece Dünya'da yaşanan sorunların neredeyse tamamı engellenmiş olurdu, çok zor değil ya sadece biraz odaklanma, biraz da bilim, sonra da beni şu tabloda ki bedestene gönderin.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Yine,Yenilmeden,Yeniden Başlıyoruz Ölene Kadar.......
Bu güzel yıla güzel bir başlangıç yapmak amacıyla paylaşılmıştır.....
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Benden Haber Bekleyin Millet
Şuan sanırım site ahalisi içerisinde Dünyanın en doğusunda yaşayan bir ben varım ve tam 5 saat önce girecem yeni yıla, şimdi şöyle yapıyoruz arkadaşlar yeni yıla girdiğim zaman Türkiyede saat 19:00 olmuş oluyor benden haber bekliyorsunuz, eğer hiç bir değişiklik yok boşuna gelmeyin dersem 2019'a girmeyin sakın...

Birde mazi kalbimde bir yara, yıllardır yapamadığım bir espri hazır kimse yapmadan ve herkesin anlayacağı bir ortam olduğu için ilk ben yapmak istedim, hadi seneye görüşürüz :-))))
30 beğeni · 12 yorum beğen ikon
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
İlk paragrafa o kadar güldüm ki sevgili @guangzhou , ikinci paragrafta içimden yapma bunu işte diye haykırdım :) Haberlerini bekliyoruz.
31.12.18 beğen 3 cevap
Anna K. (@meftunekadin)
Seneye düzelir bu espri yeteneğin, bekleyeceğiz seni 😅
31.12.18 beğen cevap
Batuhan (@guangzhou)
Şimdi toplumda Seven unutmaz diye bir tabir var ama Eight te unutmadığımıza göre Nine'da da unutmamız çok zor :-))) nasıl espri ama uzak doğudan oraya soğuk hava dalgası gönderdim
31.12.18 beğen 2 cevap
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

2018'e Veda Ederken  paylaşım fotoğrafı
2018'e Veda Ederken
Çok dindar biri değilim, herkes nekadar günah işlemişse bende okadar günahkarım, herkes nekadar karmaşık ve sorunlu bir hayat yaşamışsa bende öyle bir hayat yaşamışım, herkes neyse ben oyum, o yüzden lütfen yargılama beni çünkü ben senim arkadaş...

Yılın son günlerini herzaman merak ettiğim Sufizm ile ilgili bir kitapla kapatmak istedim...

Herkese sevdikleriyle mutlu mesut sağlıklı bir yıl diliyorum hepinizi seviyorum...
14 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Canan (@cnnhni)
快乐的岁月😊
29.12.18 beğen 1 cevap
/ 14