up
ara

Satıgül Yüksek

http://gulunkitapligi.blogspot.com.tr/ https://www.tumblr.com/blog/gulunkitapligi75 https://www.instagram.com/gulunkitapligi/
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Güzel bir kitaptı yazarın kalemini beğendim, bir kitabi daha var türkçeye çevrilen onu da okumak kısmet olur umarım....

Annelik vasfından yoksun bir kadın tarafından büyütülen ve kötü bir çocukluk ve genç kızlık hayatı geçiren ikiz kız kardeşler, geçmişlerine ait büyük bir sır yüzünden zamanla birbirlerinden  kopuyor, Jillian mesleğinde başarılı bir gazeteci olurken, Isla zengin sevgililer, gösterişli bir yaşamla zirvelere oynayan bir kız haline geliyor, tabi bunların hepsi geçmişinde yaşadığı trajedinin üzerini kapatmak için seçtiği bir yol...

Jillian yıllar önce yaşananlar yüzünden ayrılmak zorunda kaldığı, dedektiflik yapan erkek arkadaşı Samuel'i karşısında görünce ona olan hislerinin geçmediğini fark ediyor, ardından ondan içlerinde ikizinin de  bulunduğu üç kızın, İsvicre'den Parise giden gece yarısı ekspresinden kaçırıldığı haberini alınca artık geçmişiyle yüzleşmelerinin zamanının geldiğini anlıyor ve asıl olay bundan sonra başlıyor ..

2012 yılından 1937 yılının Doğu Eksperesine gizemli bir yolculuk, geçmişte işlenen, günümüzle ve kendi geçmişleriyle bağlantısı olan başka bir kaçırılma vakası ve ikizlerin arasındaki ruhani bağında devreye girmesiyle merak uyandırıcı bir kitap ortaya çıkıyor.
ataç ikon Siyah Kar
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Güzel bir kitaptı, ama kanımca daha da güzel olabilirdi, zira giriş kısmı karışık geldi bana, kızda biraz ezik göründü gözüme, tamam zor bir hayatı olmuş ama sürekli ürkek ceylan gibi kekelemesi ve iç sesleri beni biraz yordu 😊

Sare küçük bir çocukken babasının düşmanları tarafından kaçırılıyor, o arbede de çıkan yangında annesini kaybediyor ve bu insanlar tarafından soyadı değiştirilerek yıllarca alıkonuluyor, çocukluğunu pek hatırlamıyor ve kimseyle dostluk kurmuyor, bu nedenle de tüm zamanı ev denilen zindanla, okuduğu hemşirelik okulu arasında geçiyor.....

Bir gece karanlık bir sokakta, kendisini yıllarca alıkoyan adamlardan birinin ölümüne şahit oluyor ve fark ediliyor, kendisini gören adamlardan kaçarken küçük bir kaza yaşanıyor ve bu kaza sonrasında genç kız hiç hatırlamadığı geçmişine ait iki adamla tanışıyor, Hızır baba ve Alkan, karanlık sokakta gördüğü bu adamlar ona yeni bir hayatın kapılarını açıyor 💖
ataç ikon Gecenin Ruhu
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Öncelikle yazarın kalemini sevdim, ama kurguyu hiç sevemedim, kitaptaki kadınlar ve erkekler resmen ar damarı çatlamış gibi dolaşıyorlardı ortada , birinin diğerini suçlamaya yüzü olmazken, herkes namus timsali kesiliyordu, zaten kimin eli kimin cebinde belli değildi....

Henüz yeni ölmüş teyzesinin genç sevgilisi Ömer ile birlikte olan bir kadın Aslı, tüm bunlar yaşanırken adamın evli, Aslı'nın da sevgilisi olduğunu belirteyim, kızın kendisi gibi arsız ve sadakatsiz birkaç tane de kız arkadaşı mevcut ki bunlardan birinin foyası sonradan ortaya çıkıyor, aslında rahmetli teyzede az değilmiş hani, balık baştan kokar misali...

Aslı, birlikte yaşadıkları iki yılın ardından Ömer'in eşinden ayrılmayacağını anlayınca ondan ayrılıyor, aradan yedi yıl geçiyor ve tekrar karşılaşıyorlar, tabi bu arada ne Ömer'in ne de Aslı'nın hayatına giren çıkan belli olmamış hali hazırda kızın hayatında yeni biri de var, sürekli başka kollarda olmalarının mazereti de hazır, birbirlerini unutmak için, aşkları her satırda midemi bulandırdı resmen..

Kısacası hastalıklı bir aşk, hastalıklı karakterler ve kitap kendisine yakışan bir sonla bitiverdi..
2 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Yazarın daha önce, Senden Bebek İstiyorum kitabını okumuştum ve açıkçası onu daha çok beğenmiştim.

Sevgi'nin hasta olan anesinin ameliyatı için bir an önce para bulması gerekiyor, Fırat ise yıllar önce yaşanan bir kazada kaybettiği eşinden yadigar kalan, fakat tekerlekli sandalyeye mahkum olan oğluna, onu sevecek ve kendisine eş olacak bir kadına sahip olma arzusunda.

Açıkçası kitabın ilerleyişini biraz zayıf buldum, kötüydü diyemem, yani hiç bir hareket hiç bir heyecan yoktu, karakterler çok naif, sayfalar çok ağır bir şekilde ilerliyordu, birbirine mecbur kalan iki insanın yaptığı zorunlu bir evlilik ve aşka doğru yol alışlarını konu alıyordu malum klasik bir hikaye.
ataç ikon Bir Yudum Sevgi
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Fazla betimleme olmadan sade bir dille yazılmış güzel bir kitaptı, en azından ilk yarısı güzeldi diyebilirim, klasik bir konusu vardı, yaşadığı sıkıntılardan dolayı iki insanın mecburen bir araya gelerek yaptıkları zorunlu evlilik sonrası birbirlerine aşık olmalarını anlatıyordu.

Kitabın ilk yarısı gayet güzeldi ama kalan ikinci yarısı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, zira araya giren gereksiz uzun zaman atlamalarını sevmiyorum, kitabın ikinci yarısında gereksiz bir sekilde yaşanan üç yıllık zaman atlaması yetmiyormuş gibi üstüne bir de iki yıl daha eklenince ben kitaptan ve karakterlerden uzaklaştım açıkçası
ataç ikon Aşk Acıtır
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Yirmi yıl önce yaşanan karşılıksız bir aşkın bedelini, töreler gereği günümüzde ödemek zorunda kalan, birbirine yabancı iki insanın, aşkına, nefretine ve tüm bunların üstüne bir de ölüm kalım savaşına tanıklık edeceksiniz ..

Olayın ilk kahramanları bir aşiretin oğlu olan Hakan ve karşılıksız aşkla tutulduğu Arzu, aşiretler arasında barışın sağlanması için ailelerin onay verdigi bu evlilik Arzu için bir kabusa dönüşüyor, zira sevdiği başka bir genç var ve gözü ne aşireti ne de geride bıraktıklarını görüyor, nitekim de akabinde düğün günü onunla yurt dışına kaçıyor.

Hakan sevdiği kadını unutmuyor, yıllar sonra onu buluyor fakat artık kendisine bir aile kurduğu ve çocukları olduğunu görünce öldürmekten vazgeçiyor, geriye çok önemli bir mektup bırakarak hayatına son veriyor, mektup da küçük kardeşi Sertaç'la Arzu'nun kızı Ada'nın evlenmesinin son isteği olduğunu belirtiyor.

Sertaç artık genç bir komiser, Ada ise tıp okuyan dünya güzeli bir genç kız, Sertaç abisinin acısını ve yıllardır tuttukları yasın bedelini Ada'dan çıkarmakta kararlı, keza bunu da iyi başarıyor ..

Nefretleri tutkuya dönüşürken, ortaya çıkan düşmanlar, hiç beklenmedik kayıplara neden oluyor.
ataç ikon İmkansız Aşk Töre
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, karakterleri tanıdıkça neyin ne olduğunu anlıyorsunuz, zaten kolay okunabilir bir kitaptı.

Bir sabah yanında tanımadığı bir kadının cesedi ve bir oda dolusu polisle uyanan Caner dün geceye ait hiçbir şey hatırlamamaktadır.

Polislere sunacağı hiç bir delil ve bilgi olmadığı için de birinci dereceden katil zanlısı olarak gözaltına alınır , fakat bir tanıdığı sayesinde hayatına dahil olan cevval avukat Feride olayların seyrini hiç umulmadık bir hızla değiştirecektir.

Kitabın en can alıcı yerleri son sayfalarıydı finalde bombayı Caner patlattı derken Meğer Feride pusuda bekliyormuş, avukatın yerinde ben olsam ne yapardım bilmiyorum :)
ataç ikon Özgürlük Tuzağı
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Bu hikâyede, aşkı bilmeyen bir adam aşka düşecek, genç bir kadın da hiç ummadığı bir anda, ummadığı bir adamda aşkı bulacak..

Casey Cromwell maddi açıdan zor bir dönem geçiren genç ve güzel bir ressam, aile olarak bir büyükanneye, pek sevmediği bir kuzene sahip, ayrıca yüzyıllar boyunca tarihe tanıklık etmiş, büyük bir arazi için de bulunan Cromwell kalesinin de ortaklarından biri..

Kaleyi bugüne kadar satın almak isteyen çok insan olmuş, ama Casey köklerine oldukça bağlı bir kadın ve teklif edilen paraların onun için hiç bir anlamı yok, özellikle bu konuda ısrarcı olan, ukala zengin iş adamı Armando Latimer'a haddini bildirmekte fazlasıyla kararlı..

Fakat büyükannenin ölümünden sonra kuzeni kendine düşen payı iş adamına satınca, Armando genç kadına zor günler yaşatacak gibi görünüyor...

Kitapta en sevdigim, fakat az yer verildiğini düşündüğüm kısımlardan biri, Casey'in kalede bulduğu, Adriana ve Lord Desmond'un aşkını anlatan , Adriana tarafından kaleme alınmış eski günlüklerdi.

Kitap finale doğru biraz uzatılmıştı ama yeni kitapların kahramanı olabilirler, o nedenle onları tanımak güzeldi .
ataç ikon Masal Gibi
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Mesleğinde başarılı bir avukat olan Kuzey geçmişinde yaptığı yanlış bir seçim ve sonrasında uğradığı ihanet sonucu kadınların kalbine dokunmasına izin vermemiş, onları tek gecelik ilişkiler yaşayacak kadar hayatına almış.

Selin menekşe rengi gözleri ve sarı saçlarıyla tüm erkeklerin aklını başından alabilecek kadar güzel bir iç mimar, ama onun istediği tek bir erkek var, bir yılbaşı partisinde gördüğü, gri gözlü, çatık kaşlı, yakışıklı bir avukat.

Selin, Kuzey'in yanında çalışan arkadaşı Emine ile birlikte planlar yapmaya ve ilk görüşte aşık olduğu Kuzey'i kendisine aşık etmeye karar veriyor ve başlangıç için elindeki tek silah güzelliği.

Sevdiğim bir yazar Burcu Büyükyıldız, bu kitabını da beğendim, ama bir iki ufak eleştiri yapmam gerekirse özellikle 350. sayfaya kadar olan kısımda Kuzey ve Selin'in surekli tekrarlanan tutku ve aşk dolu günleri biraz daha kısa tutulabilirdi, sürekli bir ileri bir geri ilişkileri fazla sürdü bana göre, ayrıca Kuzey'in gözünden Selin'in çok çok abartılan güzelliği, Selin'in güzelliğini Kuzey'i aşık etmek için kullanmaya kalkmasını da pek sevemedim.

Kuzey her anlamda Selin' in ilkiydi ama o iki kadın birbiriyle çelisiyordu bence.
ataç ikon Cezayir Menekşesi
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Satıgül Yüksek

Satıgül Yüksek

@gulunkitapligi

Oldukça dramatik ve yoğun duygular barındıran bir kitap, bazı okuyuculara yazarın kalemi ağır gelebilir bu kadar bunalımlı satırlardan dolayı, ben karakterlerin şöyle dolu dolu gülüp eğlendiğine hiç tanık olmadım.

Çocukluğunda ve gençliğinde yaşadığı büyük travmaların sonucu, şiddete meyilli bir erkek karakterimiz var, adı Rüzgar, yaşı genç olmasına rağmen, belinde silah eksik olmuyor, aldığı canların sayısını kendisi de unutmuştur eminim.

Hayatındaki tek güzel şey, çocukluğundan kalma anılar ve o anıların sahibi çilek kokulu bir kız çocuğu, adı Masal, ailesini kaybettiği için küçük yaşta yetimhaneye verilen Masal ve onu sürekli uzaktan izleyen Rüzgar .

Hikayemiz Masal'ın yaşını doldurup yetimhaneden ayrılmasıyla başlıyor, kitabın sonunda gökten düşen elmaları beklemeyin, hatta sonu biraz yesilçama bağlanmış diyebilirim, ama buna rağmen okunabilir bir kitap
ataç ikon Yaramaz Çocuk
kitaba 5 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 20