up
ara

Günay ilgar

Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

başlıksız
Öncelikle kitabın çok değişik bir kitap olduğunu belirteyim. İncecik bir kitap bunu okumak "bebek işi" diyecek gibi olursunuz ama değil maalesef. Bir cümleyi birkaç kez okuduğum oldu, sonra başka bir cümleyi okuduğumda o cümlenin nerede geçtiğini araştırmak için arka sayfalara dönüp baktım. Olayların hangisi rüya hangisi gerçek anlamaya çalışıp, kendimce bağlantı kurmaya çalıştım. Vallahi de yaptım kendime göre olayları birbirine bağladım. Ve sonra kendime verdim gazı, evet evet tam da böyle...
Yazarın hayatını da okuyunca kitabın böyle olmasına şaşırmadım. Kitap ben de hala devam ediyor, ara ara düşünüyorum... Bitirir bitirmez ablama verdim ve şu kitabı oku ve okuduktan sonra bana da anlat :)))) Bence herkes bu kitabı okumalı. Okudum ama ne okudum, kitapla ilgili ne anlatayım bilmiyorum. Kendime döz bu kitabı bir kez daha okuyacağım. Belki de bir kaç kez :(
Sünger ve filtre mevzu ile.
ataç ikon Kör Baykuş
kitaba puan vermedi
9 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hoş geldin KÖR BAYKUŞ novellasını okuyanların dünyasına Günay...Bir daha hayatın eskisi gibi olmayacak! Bilesin!
15.12.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
"O karım olacak kahpe"
15.12.18 beğen cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Kafanı baya karıştırmış ☺️ Çok merak ettim doğrusu bende eksik olmayayım bari 😂
15.12.18 beğen cevap
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

çıt...
Fakat Müzeyyen ben şimdi sizi nasıl anlatayım?
Bu kitabı da 1000K paylaşımlarından görüp okuyacaklarım arasından ön sıraya alarak okudum...
Kitabı okurken kendimi eski yeşilçam filmi izliyormuş gibi hissettim. Ki zaten yazarın işi kitapta filmlerle ilgili ve bolca Sadri Alışık var. O Galata' ya gitti ben de gittim, Tophane' ye gitti ben de gittim. Hatta o masa da çay ve sigara içenlerden biri de bendim fosur fosur :) Kendi ile gerçekleştirdiği repliklerin bazılarında kendimi buldum. Eve gelip bazı eşyalara selam vermişliğim, halini hatrını sormuşluğum vardır :))) Kısacık, güzel bir hikaye. Bazen kendime acaba Müzeyyen gerçekten var mı, yoksa bu yazar (hani bi hikaye yazmaya çalıyor ya) iç içe geçmiş bir roman mı yazıyor diye sordum :)


Filmi de varmış. Beğendiğim iki oyuncu hem de... En kısa zamanda izlemek üzere bana iyi seyirler ve okumak isteyenlere de iyi okumalar :)

Ve çıt ::)))
3 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

aile ve dostların varlığının ne kadar harika olduğuydu.
Kitabın adını çok duyup okumak için sırasını bekletmek... yine ön sıralara alınmış bir kitap, iyi ki de almışım...

En başta ah dedim bu kitap okunmaz, ergen kitabı gibi ama sonra devam edip okudukça merak ettim. Ve tabi Charlie' yi de çok sevdim.

Kitap Charlie' nin arkadaşının intiharı vesilesiyle gizli birine yazdığı yaşadığı olayları, sırları ve düşüncelerini anlattığı mektuplardan oluşuyor. Çok sıcak, çok samimi ve gerçekten çok tatlı. Charlie öğretmeni Bill' in dediği gibi çok özel bir çocuk. Benim için de öyle artık. Hayatındaki herkesi seviyor ve değer veriyor. Ki en çok sevdiği ve değer kitapları dostlarına verebilecek kadar... Kimseyi kırmak ve üzmemek adına elinden geleni yapıyor. Helen Teyzesi'nin özel bi yeri var hayatında, onu çok seviyor ve teyzesinin de onu çok sevdiğine inanıyor. Teyzesinin onun yüzünden öldüğü gerekçesiyle bir suçluluk duygusu da hissediyor. Bu yüzden doğum gününü bile sevmiyor. Ve hayatında öyle bir an geliyor ki hastalığının sebebi olan şeyler açıklığa kavuşuyor ve tabi Sam' in yardımıyla.

Yazılacak çok şey var... Okunmaya değer ve Charlie inanacak çok insan lazım :)

Ah diyorum keşke mektuplarını yazmaya devam etsen ve onlar bana gelse...

Hep mektuplarının sonunda dediğin gibi "daima sevgiler" Charlie. Ben de sana inanıyorum.
ataç ikon Saksı Olmanın Faydaları
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Güzel bir yolculuktu, yolcu yolunda gerekti.
Bu kitabın o kadar çok paylaşımını gördüm ki ve o kadar çok beğenisini yaptım ki... kitabım bitince başladım.

Ben de Ermiş'i gideceği yere kadar uğurladım. Sorularım vardı, ama bu kitabı ikinci ya da üçüncü kez okuduğum zaman yanıtlarını bulabilirim diye sormadım herşeyi en güzel şekliyle anlatmış, hepsi birbirinden güzel. Ve kitap başlı başına alıntı kaynıyor. Ve yine benim gibi kitap alıntılarını görüp beğenenler varsa bir an önce okumalı...Ama Charlie' nin öğretmeni Bill' in dediği gibi sünger olarak değil, filtreleyerek :) Ve biz de Charlie gibi yapıp hayatımıza da uygulamalıyız.

Oku, düşün, anla, paylaş, uygula...Zaten kitapların amacı da bu... Ermiş'in dediği gibi "malınızdan mülkünüzden verdiğinizde pek fazla bir şey vermiş sayılmazsınız. Gerçekten vermek kendinden vermektir. Vermekten kaçınmak yok olmaktır."

Güzel bir yolculuktu, yolcu yolunda gerekti.


Artık demir alma zamanı gelmişti, ama meçhule değil; siz bu kitabı henüz okumayanlara. Gemi size yaklaşıyor, sizin limanınıza...

Keyifli sohbetler :)

Ve güzellik hep yolumuz ve rehberimiz olsun...
ataç ikon Ermiş
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

"hiçbir iktidar masum değildir" demişti Zülfü Livaleni
15 aralık 1941 yılında gelen bir gemi...
24 şubat 1942 yılı ilk baştaki amaçları neyse onun gerçekleştirildiği zaman.

Yaşamak için ellerine geçen şanslarını kullanan, bir o kadar da ölüm ihtimalleri yüksek olan çoluk çocuk, genç, ihtiyar. Hastalık, soğuk, yemek, pislik her türlü sıkıntı...Umut dolu yaşam savaşı....Ve hep denizin üzerinde...

Okuduğum kitapları hep gerçek yaşammış gibi hayal edip okurum ama bu bambaşka... gerçekten yaşandığını bilmek çok acı...

"Alamanya bizden krom almaz" vs... vs....

Maddi değerler uğruna, manevi! değerlerden vazgeçmek...


Hep söylüyorum Allah'tan müslümanız, Allah' tan... Kula kulluk edene yazıklar olsun diye şarkılar yapıp ve komik ki en başta bunu yapan biz oluyoruz.


Sayfa 6 "İnsanoğlu planlar, Tanrı güler"Dili, dini, ırkı her ne olursa olsun her canlının yaşama hakkı var. Ki bu bir katliam, utanç verici- yüz kızartıcı... ne ilk ne de son ama bu bir gerçeği değiştirmiyor; ortaksınız, suçlusunuz ve katilsiniz, bunun hiçbir bahanesi olamaz!!!
ataç ikon Struma
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

keyifle ve bir an önce okunması dileğiyle
Zülfü Livaneli olduğu için 1-0 önde başlayan ve yine bi solukta okunup bitirilen bir kitap..
Bir mühendisin herkes ve herşeyden uzak bir köyde sessiz sedasız sıradan bir yaşamı. Tabi kitaplardan oluşan ev...Bir cinayet ile sıradanlığını yitiriyor. Jandarma, adliye, gazeteci... hayatına katılanlar ve hayatının gidişatını etkileyenler... ki belki bilerek belki isteyerek...

Herşey cinayet sonrası gazeteci bir kızın cinayet ile ilgili Ahmet' in evine gelmesiyle başlıyor. Kız işini bitirip giyme derdinde, Ahmet de bir şekilde kızı tutma derdinde. Ahmet' in kıza ilgi duyduğunu hissettim ama bir yandan da kızın Mehmete aşık olmasını çok bekledim. Ahmet kardeşi Mehmet' in hikayesini antlatırken çoğu kişi " yoksa" diye belki tahminde bulunmuştur benim gibi... ihtimal bile vermezken.. yalnızca tahmin edersini...


Kardeşi Mehmet'in hikayesini anlatırken Olga ile olan aşkı bana çok güzel bir aşkmış gibi gelmedi, hissedemedim bu aşkı ve yaşadıklarını okurken de sıkıldım tabi. Ama yine de okudum, herşey açıklığa kavuşuncaya kadar. Kitabın sonunda bir o.a dedim arkayı çevirip bir o.a daha dedim insan şaşırabilen bi varlık sonuçta :) benim şaşkınlığım karşısında ağzımdan çıkan kelimeye karşı şaşıran şaşkın eşimin "noluyor" demesiyle gayet masum "kitaba şaşırdım" demem... Ahmet ve Mehmet ile değişik günler geçirdim, güzeldi.
Bol şaşırtıcı ve şaşkın bi son oldu benim için.
Zülfü Livaneli'dir, okunulmalıdır. Alıntıları gözü kapalı beğenilmelidir...

*ne mutlu cehaletin koruyucu rahmi içinde cenin gibi büzülüp yatanlara cümlesi için; kalkın, uyanın, gözünüzü açın artık!!!
Bakın:
*hayatta anlamlı olan değerler parayla sahip olunamayanlar diyor yazar; ne mutlu sahip olanlara, kıymetini bilenlere...
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Yeniden iyi biri olmak mümkün-Senin için binlerce kez...
Senin için binlerce kez...
Okuduğum en mükemmel, en etkileyici, en sürükleyici kitaplardan ve tavsiye ettiğim kitaplarda en başta gelenlerden ve hep tavsiye edeceğim.
Önce filmini izledim sonra kitaba başladım ve kitapta anlatılanları filmde gözümde canlandırarak yaşadım ki beni ağlatan kitaplardan biridir...Genelde filmi yapılan kitapları tereddütte izlerim. Çünkü çoğu başarılı değil ama bunun filmi ayrı kitabı apayrı güzel diğer uyarlamalara kıyasla. Ama bana göre Hasan tam da kitaptaki karaktere uygun, güzel Hasan... Kitapla ilgili çok şey yazmaya gerek yok okuyanlar zaten kitabın güzelliğini dile getirmişlerdir. Okumayanlar da bir an önce Kabil yolbculuğuna çıksın bence.
Yalnızca şunları yazmadan geçemeyeceğim; burarda çocuk olmak zor, kadın olmak da zor...
Okurken kendinizi ve ülkenizi bulabilirsiniz bulmak istediğiniz cümlelerde. Şeriat isteyenlerin okuması gereken bir kitap. Körü körüne istemek değil bilerek, severek istemek önemli, yaşayanları görüp, düşünüp, hissederek istemek önemli... ki böyle düzenin ne sevilecek ne de yaşanılacak bir tarafı var... islamı yobazlardan koruyun, aksi takdirde dünyayı islamdan koruyun (Mevlâna)
Laik! hukuk! ve adaletin! olduğu devletlerin değerini yalnızca orda yaşayanlar değil, yaşamayanlar da bilebilir. Eğer düşünebilinirse...
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi
8 beğen · 1 yorum
ferdamf (@ferdacelik)
[silindi]
03.12.18 beğen cevap
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

kiminin yaşadığı, kiminin geleceği...
Merak ettiğim kitaplardan biriydi Damızlık Kızın Öyküsü... Tekrar basıldığını görünce hemen alıverdik ve kütüphanemize koyuverdik.
Kitabı korkarak, üzülerek okudum. Düşünerek, hayal ederek, görerek... Adından da konusunu belli ediyor kitap. Kısırlığın yaygın olduğu bir dönem ve bu dönemde kategorilere ayrılmış kadınlar. Kimi doğuganlığından dolayı çocuğu olmayan yüksek rütbeli ailelere damızlık olarak verilmiş, doğurganlığı olmayanlar hizmetçi olarak görev yapmakta ve kolonilere gönderilenler var... Çıkarılan yasalar kadınların hakları ellerinden alınıyor, özgürlükler kısıtlanıyor ve son nokta özgürlükleri tamamen ellerinden alınıyor. Kitap yok, tv yok, gazete yok...
İsimlerini kullanmaları yasak, geçmişi düşünmeleri, konuşmaları...Onları sürekli izleyen gözler... Ve bedenlerinde bile herhangi bir hakları yok. Dışarıya çıkma yalnızca alışveriş için ve o da başka bir damızlık ile birlikte.

Yeri geldiğinde kocasını, çocuğunu anlatıyor unutmamak adına, olayların akışına göre yeri geliyor eğitim görürken yaşadıklarını...


Kitap distopya ama anlatılanların çoğunun bir yerlerde yaşandığını düşünmek ve bilmek insanı yaralıyor.
Çoğunluğumuz böyle bir dünyada yaşamak istemez o yüzden bu düşünceye ve uygulamaya ait olan herşeyin karşısındayım.
Özgürlük tüm canlılar için varolması gereken en büyük nimettir. Sahip çıkılmalı. Kaybedince üzüleceğimiz herşey gibi ki sadece üzülmekle kalmayacağız...
Kitabın sonunu en iyi bir son olarak düşünüyorum.
Çok etkileyici, Okunmalı...
Artık bir ‘biz’ olmalı; çünkü artık ‘onlar’ diye bir şey var.
3 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Kanyas ile kiyra :)))
Kitabı okuyalı az biraz zaman geçmiş olsa da nihayet incelemi bitirebildim.
Bir an önce okumak için ayırdığım kitapların içinden eşimin seçtiği bu kitap oldu.
Kitabı ilk başladığımda okuyamadım tabi. Sonra dedim ki (bazı kitaplarda olduğu gibi) bu da bi yerden sonra çorap söküğü gibi gelecek. Geldi tabi, akşam olsa da Kinyas ile Kayra neler yaptı okusam dedim, merak ettim. Yazarın kitabı lise yıllarında yazmaya başladığını okumuştum. Kitabın konusuna bakılınca gayet güzel bir hayal gücü. İlk başlarda Kayrayı sevdim, sonra Kinyası."Benim insan yanım hiçbir zaman tamamen kaybolmamıştı. Ve yok
olması da mümkün değildi" diyen Kinyası. Sevgim bu sebepten değil tabi, okuyanlar anlayacaktır :) Kayranın yolunda Kayra için dua ettim, Kinyasın yolunda Kinyas için :) ama bu sefer birini tutturdum.
Ailelerini bırakıp yurt dışına kaçma sebepleri çok basit bir sebep gibi geldi bana. Ve onlar ailelerinin ne yaptıklarını düşündükçe ben üzüldüm. Özellikle Kayra' yı sordukları zaman duygulanmamak elde değil... Hayattan, insanlardan iyi ve kötü yönlerinden bahseden herşeyin var olduğu kitap. Yeri geliyor duygulanıp, üzülüp, sevindiririyor, yeri geliyor kızıp hatta midenizi bulandırıyor bu iki kaçak...
Kitap Kinyas ile Kayrayı önce beraber yaşadıkları olayları, sonra da ayrıldıktan sonraki yollarıyla 3 bölüm olarak anlatıyor. Kayranın sonunu hala merak ediyorum :) Ayrıca Kayra' nın mektupları okusa yolundan dönüp dönmeyeceğini merak ettim, çok inatçı olmasına rağmen... Her zaman herkesin doğruyu, güzeli bulmasından yanayım, hem kendisi hem de sevenleri için. Bu yüzden Kinyas için mutluyum, çaba göstermesine sevindim.
Yalnıza sürekli olarak zihinsel ölüm, zihinsel ölümümüz cümlelerinin tekrar tekrar yazılması gereksiz geldi bana. Sağır Sultan bile duymuştur ben okurken :) Ben beğendim, bir kere daha tadına ve daha çok farkına vararak keyifle okumak isterim...
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

Evet, yine bir elma...
Kitabı Deniz Çakır' ın paylaşımında gördüm, adını hiç duymamıştım, bir bakayım dedim, araştırdım ve aldım. İyi ki görmüşüm, iyi ki almışım. Yunus Nadi roman ödülünü kapmış bu kitabı araştırırken yorumlarda kitabın konusunun değişik olduğunu ve en çok da sonunun şaşırtıcı olduğunu okumuştum. Herkes bu konuda hemfikir. Evet gerçekten değişik bir hikaye, evet gerçekten şaşırtıcı bir son. Yarışmaya katılmaya karar verip kitabın sonunun bir gecede yazdığını okuyunca gene şaşırdım :))
Okurken nasıl bitecek acaba diye düşünmedim ama her gece yatarken kitaba kendimce şaşırtıcı bi son hazırlıyordum :)) şaşırmamak için, tutturamadım, 40 yıl düşünsem de tutturamazdım, kimse tutturamaz :)))

124. sayfadaki -spoiler-
"camının önünde oturup baharların gelmesini bekleyecek; baharlarda penceresine konan kelebekeleri yakalamayı öğrenecek, sonra da kurutmayı." Bu cümle beni çok hüzünlendirdi.
Sonundaki şiiri ayrıca çok beğendim. O da az sonraaa.
Güzel, sürükleyici, etkileyici bir kitap.
Bittikten sonra kendimi vay be vay be derken yakaldım birkaç kez :)
Evet, yine bir elma...
ataç ikon Nü Peride
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 2