up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Dünyanın En Sağlıklı Sebzelerinden Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli giren eve doktor girmez! Brokolinin insan sağlığına iyi gelen 8 özelliği
29 Ağustos Salı 2017hazırlayan: Burcu S.
Minyatür ağaç görünümüne sahip olan brokoli, birçok fotoğraf ve photoshop sanatçısının eserlerine konu olmuştur. Brokoli, görüntüsüyle herkesin sempatisini kazansa da yemek olarak sofraya konulduğunda birçok kişi burun kıvırır. Brokolinin aslında ne kadar faydalı bir sebze olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Şimdi, ünlü sanatçıların çalışmaları eşliğinde brokolinin faydalarına daha detaylı olarak bakalım. Kim bilir, belki önyargılarınızı aşıp tadına da bakarsınız. 😄

1. Kanser riskini azaltır

Brokoli, mide, bağırsak ve yemek borusu kanser riskini büyük oranda azaltan ve kansere sebep olan östrojenleri ortadan kaldırabilen özelliğe sahip çok faydalı bir sebzedir. Son yıllarda akciğer kanserine karşı da koruyucu özellik taşıdığı ortaya konmuştur.

2. Cilt sağlığını korur

Brokoli, içerdiği A vitamini sayesinde hücre zarını koruyarak cildin sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun yanı sıra içinde bulunan C ve E vitaminleri sayesinde cilt hücrelerinin oluşması ve korunması için gereken enerjiyi sağlar.
Brokoli, içinde bulunan glukorafanin adlı madde sayesinde cilte ve deride oluşan hasarı tamir eder. Bu sayede brokoli tüketilerek cildin daha hızlı yenilenmesi sağlanabilir.

3. Saç köklerini besler

Koyu yeşil yapraklara sahip sebzeler saçlar için çok etkili besin kaynaklarıdır. Saç köklerinin beslenmesi için A, C, E, B5, B12 vitaminleri ile demir, niasin, çinko, kükürt, silis ve germanyum gibi maddelere ihtiyaç duyulur. Brokolide sebum üretimini sağlayan A ve C vitaminleri ile saç köklerini besleyerek güçlendiren kalsiyum bulunur.

4. Kalp sağlığını ve sinir sistemini korur

Kan basıncını düzenlemeye yarayan faydalı besinler içeren brokoli, kolesterol seviyesini dengeler ve damar sağlığını koruyarak kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sağlıklı bir sinir sistemi için gereken potasyum ihtiyacını karşılayan brokoli, sinir sistemi sağlığını korur.

5. Zayıflamayı kolaylaştırır

Brokoli, içerdiği zengin lifler sayesinde zayıflamaya yardımcı olur. Lifler ayrıca kan şekerini gerekli seviyede tutmaya yarar.

6. Göz sağlığını korur

Brokoli, bol miktarda içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korur ve yaşlılığın beraberinde getirdiği göz hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşır.

7. Kemik sağlığını korur

Yüksek kalsiyum içeren brokoli, kemik sağlığını korur. Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıklarını ve halsizlik gibi durumları önler. Gebelikte veya sonrasında ortaya çıkabilen kalsiyum eksikliğini giderir.

8. Anemi hastalığını önler

Düzenli brokoli tüketimi, demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığını önleyebilir. Bunun yanı sıra yine demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini de engeller.
17 beğen · 3 yorum
Semih (@sc)
Paylaşım yeni dikkatimi çekti. @nill veya @fthykc paylaşmıştır kesin bilgi yayalım diyerek tıkladım, yanılmışım. 3. bir brokoli sevdalısı varmış sitede. :) 03.09.17
Fethiye (@fthykc)
Aaaa yeni görüyorum ben de bu paylaşım @sc :) Bu arada neden burdakşi etiketlemelere bildirim gelmiyor @bs :'( 18.09.17
Semih (@sc)
Hakikaten neden gelmiyor @bs :( Ben de cevabı yeni görüyorum. Kim bilir Burcu ne zaman görecek! :D 19.09.17