up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Her Gün Kahve İçmenin Faydaları

Her gün kahve içmenin insan sağlığına iyi gelen 12 faydalı özelliği olduğunu biliyor muydunuz?
12 Ekim Perşembe 2017hazırlayan: Burcu S.
Her ne kadar çay bizim coğrafyada daha ünlü olsa da kahve tüketimi de hızla artıyor. Madem artıyor, ne içtiğimizi bilerek içelim değil mi? Kahve içmenin bir düzine bilimsel olarak kanıtlanmış faydası var. Ama yine de uyarmak istiyorum; her şeyin fazlası zararlı.
Cinzia Bolognesi'nin her gün sabah kahvesi eşliğinde çizmeye başladığı ve daha sonra bunu rutin haline getirip harika bir koleksiyona dönüştürdüğü etkileyici illustrasyonları eşliğinde, her gün kahve içmenin 12 faydasına bakalım.

1. Her gün kahve içerseniz daha sağlıklı bir karaciğeriniz olur

Alkol tüketiminin aksine kahve tüketimi karaciğere faydalıdır. Günde 4 bardak kahve tüketen insanlar arasında yapılan bir araştırmada siroz riskinin %80, karaciğer kanseri riskinin ise %40 oranında düştüğü görülmüş.

2. Her gün kahve tüketmek sizi daha zeki yapar

Gerçekten! Kafein fizikoaktif bir uyarıcıdır. Türkçesi; kahve içtiğinizde bir süre sonra kafein beyninize ulaşır ve Adenosin denen sinir taşıyıcısını bloke ederek diğer sinir taşıyıcılarının daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da modunuzun, hafızanızın, enerjinizin yükselmesini sağlar.

3. Her gün kahve içmek metabolizmanızı %11'e kadar hızlandırır

Özellikle kilo vermek isteyenlere duyurulur. Kafein, metabolizmayı hızlandırmada ve yağ yakmada çok etkilidir. Şu kilo verdiren besin takviyelerinin neredeyse hepsinde kafein var. Özellikle spor yapmadan önce bir bardak şekersiz kahve tüketirseniz çok büyük faydası olduğunu göreceksiniz.

4. Her gün kahve içerek birçok önemli besin kaynağını da almış olursunuz

Kahve güçlü bir antioksidandır. Ayrıca B3, B5, B2 vitaminleri, manganez, magnezyum ve potasyum da içerir. Bu sayede, her gün kahve içerek birçok önemli besin kaynağını da almış olursunuz.

5. Her gün kahve tüketmek Tip 2 Diyabet riskini azaltır

Bir sürü bilimsel çalışma her gün kahve tüketmenin tip 2 diyabet riskini azalttığının doğruluğunu kanıtlıyor. Ama kremalı kahve değil! Kahvenize krema ve bol miktarda şeker atıyorsanız tam tersi etki gösterecektir.

6. Her gün kahve içmek Parkinson riskini azaltır

Parkinson hastalığı dopamin hormonundaki aşırı ve kalıcı azalma sonucunda olur. Kahve ise dopamin hormonu salgılanmasını artırdığı için düzenli kahve tüketicilerinin parkinson hastalığına yakalanma riskleri %32 ila %60 arasında daha azdır.

7. Her gün kahve içmek depresyona karşı etkilidir ve sizi daha mutlu bir insan yapar

Biraz önce de yazdığım gibi kahvenin içinde bulunan bol miktardaki kafein vücutta dopamin hormonu salgılanmasını sağlar. Bu sayede kahve içmek, depresyondan kurtulmanıza yardımcı olur. Dopamin = mutluluk.

8. Her gün kahve içmek birçok kanser türünden korunmanıza yardımcı olur

Karaciğer kanseri riskini düşürdüğünü söylemiştim. Ayrıca kolorektal kanser, cilt kanseri riski de kahve tüketimi ile birlikte azalır. Özellikle kadınlarda.

9. Her gün kahve tüketimi kalp rahatsızlıkları riskini azaltır

Düzenli kahve tüketenler kriz geçirmeye %20 daha az yatkındır. Her gün birkaç bardak kahve içmek yürüyüşe çıkmakla aynı etkiyi yapar. Kalp atışlarınız hızlanır, kardiyovasküler sisteminiz daha sağlıklı olur. Lütfen bu bilgiyi egzersiz yapmamak için kullanmayın. Egzersizin daha birçok faydası var.

10. Kahve içmek sisteminizi daha temiz yapar

Kahve içenler daha sık tuvalate giderler. İnsan vücudu bazen zararlı bakteri ve virüsleri idrar yolu ile dışarı atar. Yani daha sık tuvalete çıkmak faydalıdır.

11. Kahve içmek sizi daha sakin bir insan haline getirir

Kokusu bile sakinleştirici özelliğe sahiptir. Kahve, beyindeki stresle ilgili bir proteinin tüketim şeklini değiştirir. Biraz fazla bilimsel bir mevzu ama kısaca söylemek gerekirse kahve tüketimi stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır. Uyarı: Aşırı tüketim (mesela 6+ bardak) sizi daha sinirli yapabilir.

12. Her gün kahve içmek Alzheimer riskini düşürür

Kafein hafızayı canlandırır ve güçlendirir. Düzenli kahve tüketicileri %65 daha az oranda Alzheimer'a yakalanıyor.
30 beğen · 5 yorum
misafir
Zararlarını da ben yazayım mı :) 06.10.17
misafir
?? 08.10.17
misafir
Her gün bir tane şekersiz kahve ... 12.10.17
misafir
günde 3-4 kupa sade nescafe ilaveten iki fincan sade türk kahvesi içtiğim düşünülürse :) 19.10.17
misafir
Kahvenin dozuna,cinsine,türüne,anavatanına ve sayısına göre değişir.Her bir kahve çeşidi için bu maddeler tartışılır... 29.10.17