up
ara

Hakan

http://politikakademi.net https://www.youtube.com/channel/UC1hTixnwGXUR9uvv80FVAWw
Hakan

Hakan

@hakani

ASKERLİK ANIMI ANLATIYORUM (DİKKAT! BAŞ DÖNMESİ YAPABİLİR.)
Yahu ne meraklıymışsınız insanların hayatına. Bilgisayar başında vaktim olmadı, anlatamadım. Telefonla yazıyorum şu an. Yazım yanlışım olursa affola.

Önce meraklı arkadaşlar için şunu söylemem lazım: Ben henüz askerlik yapmadım. Dolayısıyla bu anı öyle paşalı çavuşlu bir anı değil. Bunu şimdi baştan söylüyorum ki aşağıyı okurken başınız dönerse çok sövmeyin.

Efendim, erkekler iyi bilir. Üniversite bitince iki ay içinde askerlik tecil ettirilebiliyor. Önceden bu işlem şubelerden yapılıyorken mayıs ayı itibariyle e devlete geçti. Önce iki form dolduruluyor, sonra aile hekimi muayene ediyor, sonra sorun yoksa şubeye yolluyor ve ertesi gün işlem tamamlanıyor. Peki ya sağlık sorununuz varsa ne oluyor? Tabiri caizse boku yiyorsunuz.

Her şey Haziran ayının 6 ya da 7'sinde bir hevesle işyerine gelmemle başladı. Akşam son sınavım da açıklanmıştı. Hevedle bilgi sistemini açıp öğrenci işleri daire başkanının bana verdiği yetkiye dayanarak kendimi mezun edip diploma odasına koştum ve kendi diplomamı basıp işlemlerimi bitirdim. İlk önce tabi biraz dopamin mutluluğu oldu falan. Derken kahvemi içerken nasıl bir hata yaptığımı da anladım. Askerlik işlemi için iki ay zamanım vardı ve bu iki aylık sürede hastane muayenesini falan halletmem lazımdı, işlerim de çok yoğundu cabası.

Aradan iki ay geçti ve ben henüz bir işlem ywpmamıştım. Aklıma gelir gelmez şubeye koştum. Oradaki adam bana e devletten işlem başlatmam gerektiğini söyledi işlemleri başlattım. Aile hekimine gittim. Hekime %47'lik engel rapırumu verince tabii hastaneye sevk etti. Ortopedi ve göz polikliniğinşn yolunu tuttum. Neyse ki göz polikliniğinde sorun olmadı çünkü zaten gözüm bozuk. Şu an telefonu gözüme sokarak yazıyorum hatta. Gözüme sıktığı damla olmasa her şey iyiydi. Neyse. Ortopedi doktoruna gittim bu defa. Kadına raporu uzattım. Hiç yerinden kalkmadan yürümemi istedi. Yürüdüm. Ve sorunun nörolojik olduğunu söyledi. Nörolojiye sevk etti. Sağlık kurulu müracaat odasına gidip sevk açtırdım
Nörolojiye gşttiğimde doktor bir emg raporu istedi. O ne diye sorduğumda da elektrik ile sinirlerimi kontrol edeceklerini söylediler. Emg için 15 gün sonraya randevu aldım. Bağladılar kabloları. Elektriği bir verdiler, elim ayağım ayrı oynamaya başladı. Ama çok hoş gıdıklıyor var ya. Neyse onun sonucunu doktora götürdüm. Doktor sorun yok dedi ve tekrar ortopediye yollafı. Ortopediye gittim. Tekrar yürütüp sorun nörolojik dedi. Nörolojiye gittim sorun ortopedik dedi ve biraz diret dedi. Neyse tekrar gittim ortopedi iye, direttim. Bu defa fizik tedaviye sevk etti. Sağlık kurulu müracaat odasına gidip bu defa fizik tedavi için sevk açtırdım. Ve fizik tedavi doktoru da sor iun bulamayıp tekrar ortopediye yolladı. Tekrar ortopediye gittim falan derken sonunda kararlarını yazdılar. Ben mutlu bir şekilde sağlık kurulu müracaat odasına gidip evrğı bir gösterdim ve adam bunlar yanlış olmuş, seni savmışlar dedi. Ve öfkeyle oradan ayrıldım.

Buraya kadar başınız dönmedşyse tehlike geçti demektir.

Aradan altı ay geçti. Yeniden aklıma geldi ve e devlete baktım. Son yoklama tarihi olarak 1 şubat görünüyordu. Neyse tekrar hastaneye gittim. Evrak tarihi geçmiş dediler ve şubeye yolladılar. Şube işlemi iptal etti ve her şey en baştan başladı. Yeniden aile hekimine gittim, hastaneye sevk etti ve kendimi yeniden hastanede buldum. Bu defa ilk önce nörolojiye gittim. Doktor muayene etti ve sorun nörolojik dedi. Meğer doğuştan yakalandığım ama sonradan yakalandığım epilepsi sadece beynimin görme merkezine hasar vermemiş. Doktor gözü kapalı aynı hizada yürümemi söyledi, yğrüyemedim falan. Adam, bu askerlik falan yspamaz dedi. Dedi ama şimdi buna karar vermek için yönetmelikte geçen bir hastalığa sahip olmam gerekiyor. Neyse baktı, etti, bulamayınca yine savdı bsşından. Bu defa ortopediye gittim. Bu doktor da ortopedik sorun var dedi. Ama o da hangi maddeye göre yazacağını bilemedi. Adam röntgen istedi yaklaşık on tane. Gidip röntgen odasında manken gibi türlü pozlar verdim ve tekrar gittim. Adam bir bana bakıyor, bir filmlere, bir kitabına falan. Okudu okudu okudu. Dedim umarım tıpı baştan okumaz. Neyse ki öyle bir şey yapmadı ve buldu bir şey yazdı. Sıra göze geldi. Gittim. Kadın muayene ediyor. Bir yandan da eğer bu önceki rapordaki oranlar tutmazsa gataya sevk ederim, bunlar bir anda düşmez falan deyip aklı sıra sahtekar yerine koyuyor beni falan. Makineye gözümü bir dayadım, kadın kesti sesini ve bir şeyler karalayıp verdi. Evrakı götürüp müracaat a teslim edip çıktım.

İki gün sonra heyet toplantısı için gittim. Toplantıya girdim ve nöroloji doktoru yspamaz dedi. Diğerleri madde yok falan dedi. O sırada psikiyatr atıldı ve bana da sevk etsinler ben de muayene edeyim dedi. Ben gidip sevk açtırıp gelene kadar heyet dağılmıştı bile zaten. Tabii o akşam kafam gitti lan yoksa deli miyim ben diye. Neokur mu delirtti, kardeşim mi, kime dava açayım, nerelere gidem derken ertesi gün doğrudan psikiyatrın yanına gittim. Adamla biraz konuştuk. Ne dese beğenirsiniz : nörolojik rahatsızlığın var diye ben sende zeka geriliği de vardır sandım dedi. O an küplere bindim ve kavga eder gibi bir iki şey saydırıp çıktım. Tekrar müracaat odasına gidip evrakı teslim ettim ve tekrar heyet toplantısı için çağrıldım. Bu defa toplantıya gittim ve uygun maddeyi bulup askerliğe elverişli değildir yazıp yolladılar.

Tüm bunlar olurken işyerinden sürekli izin alıp gidip geldiğim için her önüme gelen bana rapor mu almaya çalışıyorsun, askerlik yapmak istemiyor musun, neden askerlik yapmak istemiyorsun, bu kadar uğraşacağına gidip yapıp gelseydin gibi kendilerince doğru ama bir o kadar da ön yargılı ve patavatsız yorumlar yapıyorlardı. Bir tek vatan haini olmadığım kalmıştı, muhalif kimliğimle bu olay birleşince onu da olmuş oldum. Şimdi büyük ihtimalle siz de sorarsınız sağlık sorunun ne ki adkerliğe elverişli değilsin diye.

Detay vermeden açıklayayım:

Doğum esnasında epilepsiye yakslanmışım. Altı ay boyunca sürekli nöbetler geçirmişim ve bunu kimse fark etmemiş. Altıncı ayımda geçirdiğim şiddetli bir nöbette gözlerim kayınca olayı çakmışlar ve hastaneye kaldırmışlar. Doktor gelişimimin geri kalacağını, çok geç yürüyüp konuşacağımı ve zekamın da geri olacağını söylemiş. Ama tabii üç yıl içinde atlatmışım hepsini. Önce iki yaşında yürümüşüm, sonra konuşmuşum falan. İşte en son her şey geçti demişler altı yaşında. Bunu dedikten altı yıl sonra bir nöbet daha geçirdim. İşte ondan sonra bu hastalığın ne zaman tekrar yenileneceğini asla kestiremeyeceğimi anladım. İşin ilginç tarafı doktorum diğer doktor arkadaşlarına o hastalıktan bu şekilde kurtulduğumu söyleyince arkadaşları buna bir mucize olarak baktılar. Hatta bazıları inanmadı da. Ve işte şimdi de birileri inanamıyor böyle bir hastalık geçirdiğime.

Sonuç olarak öyle paşalı çavuşlu bir anım hiç olmayacak ama böyle bir anım oldu askerlikle ilgili. Ve siz işinizi gücünüzü bırakıp bunu okuyorsunuz şu an.
22 beğeni · 29 yorum beğen ikon
Can (@canae)
Sana evrene olumlu mesajlar gönder demiştim😂😂 Bak işe yaramış 🤘💫
15.02.19 beğen 2 cevap
ruken al (@rukenal)
Hepsini okudum🌸🤩❤️
15.02.19 beğen 1 cevap
Buse Menteş (@busementes)
Icinde askeriyenin olmadigi en guzel askerlik anisi sevdim ben bunu:)ayrica hastaliginiz icin de cok gecmis olsun insanlarin sacma yorumlarini takmayin buna benzer bir olay da cok yakinimin basina gelmisti.Zaten askerlik diye de bisi kalmadi pek sorun yok bence🤷‍♀️
15.02.19 beğen 1 cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Şimdi biraz işim var. Erken bitirebilirsem size askerlik anımı anlatacağım.
11 beğeni · 13 yorum beğen ikon
Lavinya (@lavinya279)
Ayyyy en sevdiğim 😍 benim de askerlik anılarım var.
15.02.19 beğen 2 cevap
Nisf (@nisf)
!
15.02.19 beğen cevap
mavigunce (@mavigunce)
:)
15.02.19 beğen cevap
Hakan

Hakan

@hakani

 paylaşım fotoğrafı
Almayacağım almayacağım dedim. Sonunda yine kitap aldım. Kitap alırken gelen okuma isteği okurken de gelse keşke.
EK 1
Bu arada bugün kitap kefe bomboş. Bilin Bakalım neden?? 14.02.19
8 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Can (@canae)
Keyifle oku :D
14.02.19 beğen cevap
Mustafa Kemal'in Askeri (@mustafakemalinaskeri)
Çok beğenmiştim.
14.02.19 beğen 1 cevap
Hakan

Hakan

@hakani

 paylaşım fotoğrafı
Evet gençler, sizin bu haliniz artık beni gerçekten çok sıktı. Ben de düşündüm, taşındım ve protesto amacıyla siteye el koymaya karar verdim. Bu el, bu paylaşımı anlamamak için elinden geleni yapacak olan herkese gelsin.
8 beğeni · 7 yorum beğen ikon
Lavinya (@lavinya279)
Hangi konuları protesto edeceksin abi. Ona göre yerimi alayım
10.02.19 beğen 1 cevap
ELİF (@julioco)
Beş parmakla darbe
10.02.19 beğen 1 cevap
Eseflal (@eseflal)
Tam zamanı 😂
10.02.19 beğen 1 cevap
Hakan

Hakan

@hakani

 paylaşım fotoğrafı
@elnino gemiyle götürmezsen ben de böyle giderim. Haydi görüşürüz.
Marslı
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Hakan (@hakani)
Bak adam mars toprağına insan gübresi katıp patates yetiştirdi.
09.02.19 beğen cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Geçmişe Bakış (Edward Bellamy) Kitap İncelemesi
Arkadaşlar merhaba,
Edward Bellamy'nin Geçmişe Bakış kitabını incelediğim videomu sizlerle paylaşıyorum. Her türlü yorumunuzu bekliyorum. Hadi tamam, korkmayın. Bugün sizi ezmeyeceğim. Yapın istediğiniz yorumu. İyi seyirler.
ataç ikon Geçmişe Bakış
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Can (@canae)
🌸
09.02.19 beğen cevap
Hakan

Hakan

@hakani

MANİ STAYLA
Ne olduğunu bilmeden mani falan yazarsın.
Kurallara hiç uymayıp paylaşımlar yaparsın.
Kuralları okumayan, sitemlerde bulunan,
Bre cahil sen burada ne tür bir şey ararsın?

(8+7 hece ölçüsüyle yazılmıştır.)
16 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Can (@canae)
😂😂
31.01.19 beğen 1 cevap
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Kim imis o cahil soyle hakani
Sağdaki kuralları okumaz mi yani.
Her seferinde dökturuyorsun maniyi,
Yahu yavaş acitiyorsun belli ki.

Ölçüsüzdür. 😂
31.01.19 beğen 5 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Paylaşım dedi, 🤔kural dedi 🤔 oku dedi 🤔 acaba manici burada ne demek istedi 😁😂😂
31.01.19 beğen 3 cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Moderatör dur hele, algoritma getirme
Üye eleştiri yapmış diye, aman çok da dertlenme
İtin duası kabul olsa gökten kemik yağardı
Her isteneni yapıp da sürekli dert dinleme
14 beğeni · 7 yorum beğen ikon
Can (@canae)
😂😂
25.01.19 beğen cevap
Aytaç (@lunasn)
Yıllanmış şarap üzülme
Elinden çare gelmiyor diye gerilme
Zaten yaşlanıp gitmişsin ötelere
Klavye başından başka bi yere gitme
25.01.19 beğen 1 cevap
Buse Menteş (@busementes)
sozde modorotor olacak basimiza
miller sayar sover sen anca ayipla
gereksiz yere birilerine ban atacagina
ergenleri su siteden toplaaaaaa!!!!!!
25.01.19 beğen cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Arenada dolaşırsın, gereksizce boşuna
Bilmeden eleştirirsin boyuna da boyuna
Eğer iki satır okur, bir de film izlersen
Gel inceleme yazalım, filme ve kitaba
EK 1
Ortaklarım @canae ve @hayatagulumse hadi göreyim sizi 25.01.19
13 beğeni · 6 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
😋😃😄😁 @hakani çok afilli bir mani yazmam lazım senin gibi bizınıs arkadaştan gelen davete layık olması lazım 😋😃
25.01.19 beğen cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Oooo, konuya geeeel :)))))
Alın size tespitin dib. Özellikle 4:43-6:00 arasına iyi kulak kesilin.
12 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Hakan (@hakani)
Fake hesaplardan kaçınalım, kaçınmayanları uyaralım.
24.01.19 beğen 4 cevap
/ 7