up
ara

Lilith's

...Yaratanın teni doğadır...
Katılım Tarihi : 1 Ocak Pazar 2017 15:14 - 932 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
...Yaratanın teni doğadır...
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Uzun zamandır şiir kitabı okumuyordum. Ondan olsa gerek bir okuyuşta bitirdim. Yazarla ilk tanışmamdı. Kitap 2008 Cemal Süreya ödülünü almış. Yazar şiir dışında da birçok başarıya imza atmış. Berlin de “Teslim Ol!” isimli bir ses enstelasyonu gerçekleştirmiş. Yazar şiirlerinde de kelimelere ses vurguları yapmayı ihmal etmemiş.

“ kabuğunu soyduğun gece mi sabah
düğüm attığın yağmur mu aşk
ellerinin sızısıyla büyüttüğün taş mı dünya
budadığın sesler mi rüzgar

kalınlaşıyor işte aldanışlar”

“kim
annesine ölü numarası yapan
yatmadab önce kalbi yutan
çocuk”

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Erdem Devesi
kitaba 6 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Tarihe farklı bir açıdan bakmak ?
Bu kitabı çok uzun uzun anlatmak üzerine tartışmak lazım. Ondan yorumlamak biraz zor olacak. Bir sürü bilgi var içerisinde onları da not alıp araştırma yapmak lazım. Okudum bitti denebilecek bir kitap değil.

Alman bir asilzadenin tutsak düşerek 30 yıl süren esaret macerası yer alıyor kitapta rota ise şöyle; Türkiye, Suriye, Mısır, İran, Orta Asya ve sonra Sibirya. Hatta Richard Peters'in iddiasına göre Avrupa'ya Sibirya ismini getiren kitabımızın yazarıymış.

Kitabın tarihsel ilerleyişi ise 1396 da Niğbolu savaşında Beyazid'in eline esir düşüyor sonrasında Ankara Savaşında Timur'un eline geçiyor bu şekilde sürüp gidiyor. En son ülkesine vardığında bu kitabı yazmaya karar veriyor ama bazı kısımlarında kopukluk var onca sene sonra yazdığı için zaten araştırmacılarda aynı şeyi söylüyor. Ve çevirmenin de işi hiç kolay olmamış çünkü bazı kelimeler hala tam olarak çevrilememiş.

600 yıllık bir kitabı da bu nedenle öyle birkaç paragrafa sığdırmak kolay olmuyor. Hristiyan - Müslüman kıyaslaması oldukça fazla kitapta. Ve yazarın kendine ait çizimleri de mevcut. Ben bu kitabı ilk İlber Ortalı'dan duymuştum. Uzun süre aradım. Ve bu kitaptan sonra Timur'un hayatına daha da merak saldım. Aranızda okuyan varsa üzerine konuşmayı çok isterim.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Cehalet mutluluktur!
Kitabın asıl çeviri ismi "Ahmaklığa Övgü" ancak Türkiye'de ilk olarak "Deliliğe Methiye" olarak çevrildiğinden isim öyle kalmış. Aslında orijinal isim ile çeviri gerçekleştirilseydi kitabın daha anlaşılabilir olacağı kanısındayım.

Ve yazar şöyle başlıyor aslında kitaba "Budalalığa övgüler yağdırdım, ama tamamen budalaca değil." Aslında dünya da ki tüm olguları budalalığa bağlıyor ve bunu çok zekice bir çizgiden götürüyor. Ben çok severek ve sindirerek okudum. Din, siyaset, sanat, bilim kısacası ne ararsanız hepsini tek tek ele almış 68 maddede. Hepsi ile ilgili çıkarımlarda bulunmuş. Ve yazıldığı dönemle şimdi ki arasında pek bir şeyin değişmediğini görüyorsunuz aslında bir abimin de dediği gibi değişmiyoruz dönüşüyoruz :) Bunlara ek olarak eğer benim gibi Yunan mitolojisi ve Roma tarihi konularında eksiklikleriniz varsa okumanız biraz fazla zaman alıyor.

Bu kitabı alın okuyun sonra da sevdiklerinize hediye edin, herkese keyifli okumalar dilerim.

"Hepimiz onca beşeri hatayla geliriz bu fani dünyaya
En önemsizlerimiz de yapışıp kalır en mükemmel hayata"

"Bilge yaşam tarzının ve düşüncelerinin farklı olmasıyla, halkın teveccühüne mazhar olamaz, zira onun gözünde halk arasında olup biten her şey budalalığın ta kendisidir ve budalalar bu oyunu kendi aralarında oynamak isterler."

"Kimi varyemezler, varisleri zengin olsun diye fukara hayatı sürdürür. ...Bunlar tanrıları en çok eğlendiren insan tipleridir."

"Gelelim İlahiyatçılara! ... Kuruntularının gururlarını okşaması onlara göğün üçüncü katında bulundukları hissini verir ve oradan yeryüzündeki geri kalan tüm ölümlü insanlara, yerlerde sürünen o sığır sürüsüne acıyarak bakar dururlar."

"Yasalardan bihaber, kamu refahının düşmanı, sadece kendi çıkarlarını gözeten, kendi hazlarının esiri, eğitime, özgürlüğe ve hayatın gerçeklerine karşı kin dolu. Öyle bir adam ki, hazzına haz, karına kar katmak dururken aklına gelebilecek en son şey ülkesinin esenliği."

"Ahmak horlamaya başladı mı balıklar ağına takılmak için yarışır."
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba 9 verdi
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Herkese merhaba,
Ben kitabın abartıldığını düşünenlerden biriyim. Yazıldığı dönem de göz önünde bulundurulmalı tabii. İçerik olarak yazarın okuyucuya vermek istediği asıl mesaj aslında bir şeylerin göründüğü gibi olmadığını, olayların iç yüzünün farklı şekillerde ilerleyebileceği. Beni rahatsız eden insanların seçimlerini hep bir başkalarına suç atarak bahaneler üretmesi.
Düzgün bir hayat istiyorsanız yaşarsınız. Gerçekten prensipleriniz varsa bunları kimse değiştiremez. Siz değişmek istediğiniz için değişmişsinizdir. Burda ana karakterimiz sürekli gerçekleşen değişimlerini iş arkadaşlarına ya da özel hayatında yer alan kişilere bağlamış. Bu kişilerin hayatında yer almasını kendisi istememiş gibi. Birde buram buram ataerkillik koktuğunu da söylemeden edemeyeceğim.
Gaddar diye tabir edilen dsiplinli bir öğretmen, ve yıllar sonra nefret ettiği babasının ölümüyle öğrendiği gerçekler üzerine yazılmış kitap. Beni pek etkilemedi. Okumasaydım da herhangi bir şey kaybetmezdim.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Acımak
kitaba 6 verdi
6 yorum
co-ex (@coexistanbul)
Kitaptan sogudum su anda :)
18.04.19 beğen cevap
emrah (@birdaktilo)
Mehmed uzun oku.. fikrin değişir
18.04.19 beğen cevap
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
sen, en basitinden kitaptaki genç adamın genç türkiye/cumhuriyet temsil ettiğini bilmiyorsan, çıkaramıyorsan kitap ne yapsın? resmen saçmalık. cumhuriyet dönemini, çatışmasını derinlemesine tahlil eder. önce edebiyat ile ilgili kuram kitaplarını oku.
19.04.19 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Farklı kurgu arayanlara...
İnsanı yormayan tatlı tatlı ilerleyen ancak ilerlerken de düşündürmeyi unutmayan bir kitapla herkese merhaba. Bana göre naif bir kitap olmuş. Bazı yazarlar vardır düşünceler pat pat iner kafanıza ancak burada öyle bir şey yok nazikçe söyleyip kenara çekiliyor.

Konusu bakımından aslında çoğu insanın unuttuğu şeyleri hatırlatmak amacıyla kurgulanmış bir kitap. Hayatı yaşamak aslında tema bu. Çok iyi incelemeler mevcut içerisinde. Özellikle de sosyal medya kullanımı üzerine. Beni m yazarla ilk tanışmamdı ancak son olmayacak belli oldu.

"Bilim iyi olmasına iyi bir ilaçtır ama hiçbir ilaç saklandığı kabın pisliğiyle değişip bozulmayacak kadar zorlu değildir.
Montaigne"

"Ben insanın birey olmaktan çıkıp ürün olmaya başlamasından rahatsızım."

"Şunu anlamalısın: Geçmiş bıraktığın yerde kalmadı, gelecek de bulmayı beklediğin yerde olmayacak. Her şey kontrolün altındaymış gibi davranmaktan vazgeçmelisin."

"Hayatta önemli olan şey sonuç olsaydı, ölümlü hayatın bir anlamı olmazdı. Önemli olan yaşamaktı..."

"Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için önce onu itmek gerekir."

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Dost A. Ş.
kitaba 8 verdi
0 yorum