up
ara

Lilith's

...Yaratanın teni doğadır...
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Uzun zaman sonra tadı damağımda kalan bir kitap okudum. Ben beyin yakan kitapları okumayı çok seviyorum. Jose Saramago favori yazarlarım arasına girmeyi başardı. Sanırım tüm kitaplarını okuyacağım.

Kitabın konusuna gelecek olursak, Kabil ile çıktığınız yolda bir çok olaya tanıklık ediyorsunuz. Ve bunu zaman ve mekan kavramı olmadan gerçekleştiriyorsunuz, süregelen bir şimdiki zaman kavramından farklı olarak. Her an her yerde olabilirsiniz. Örneğin; Adem ve Havva'nın cennetten kovuluşundan, Nuh'un gemisine, İbrahim'in oğlunu kurban etme olayına, Lilith'e daha sayamadığım konulara farklı farklı açılardan bakıyor. Okuyucuya insanlık panoraması sunuyor. Efendi (Tanrı) ile iletişim halinde. Kabil isyan edenlerin sesi ve size bir çok soru soruyor, Tevrat'tan birçok kesit yer alıyor. Tanrıya yönelttiği sorular bazılarını kızdırabilir. Edebiyat ve felsefeyi çok güzel harmanlamış. Kabil sanıldığı kadar kötü biri mi ? Tanrı neden bazı acıları duymaz ? Peki ya şeytan ? Ya melekler ? Benden bu kadar, kitaptan birkaç cümleyi sizle de paylaşayım;

Herkese keyifli okumalar dilerim.

"...tanrıların, ve tüm diğerleri gibi senin de, yarattığınızı söyledikleriniz karşısında görevleriniz var..."

"İnsanların tarihi tanrıyla anlaşmazlıkların tarihidir..."

"Genellikle söylenenin tersine,gelecek önceden yazılıdır, ama biz bütün bunların yazılı olduğu sayfayı okumayı bilmiyoruz, dedi Kabil, bu devrimci fikri kendi kendine nereden bulduğunu düşünerek.. "

"... Çocuklar, dedi Kabil, oradaki çocuklar masumdu, Tanrım, diye mırıldandı İbrahim, sesi bir inilti gibiydi, Evet, o belki senin Tanrın ama o çocukların değil."

"...şeytan kesinlikle efendi'nin bir aleti, Tanrı'nın kendi adıyla imza atamayacağı pis işleri icra etmekle görevli."

‘’Sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu.’’
ataç ikon Kabil
kitaba 10 verdi
22 beğen · 12 yorum
DAVUT SEÇER (@davut38ks)
Yorumlamalar size mi ait?
09.02.19 beğen cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
İncelemeniz çok güzel olmuş :)
09.02.19 beğen 1 cevap
Razıye (@asmnesli)
Kabil'in sandığımız kadar kötü olması Peygamberimizin şu hadisiyle aciklanabilir.'Dinimizde kötü bir çığır açana , bunun günahı ile, bununla amel edenlerin günahı verilir, o kötü yolda gidenlerin günahından da hiçbir şey eksilmez.) [Müslim] Yani Kabil'in kötü olması ilk cinayeti işlenmesinden,yeryüzünde ilk kötülüğü yapmasından ondan sonra kötülüğü n yaygınlaşmasından gelir.Yani kötülüğe öncü olması onu bu kadar kötü kılar .
09.02.19 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
yazarin ne yazık ki her kitabı ayni tadi vermiyor. ben körlük görmek ve kabilden sonra hicbir kitabından keyif alamadim
09.02.19 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Muazzez İlmiye Çığ bu kitabında Mezopotamya’da Aşk Tanrıçası İnanna ile Çoban Tanrısı Dumuzi’nin aşkını ele almış tabiki de bunlara çiviyazılı belgelerin bulunmasının etkisi büyük. Sümer edebiyatı konusunda yazarın donanımını unutmamak gerek.

Kitap oldukça mitolojik ögeler barındırıyor. Zaten bereket kültürünü ele alan kutsal evlenme öyküsü yer alıyor içerisinde. Güzel bir önsöz, İnanna, öykünün özeti, kutsal evlenme gibi konulardan sonra 3 perde şeklinde kitap son buluyor.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

“Dumuzi:
Ey Tanrım!
Sakinin içkisi tatlı
İçkisi gibi kendisi tatlı,
Kendisi gibi dudakları tatlı.”
4 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Öncelikle Bukowski’yi herkesin rahatlıkla okuyamayacağı bir yazar olduğunu belirteyim. Ben bu tür kitapları sevdiğimden bir solukta okudum.

Bazı yazıları sizi alıp şehrin lağımlarına, kimsenin aklına getirmediği hayatlara, Amerika’nın farklı farklı siyasi olaylarına, evliliklerin gerçek yüzüne gibi bir çok konuya biraz yeraltı edebiyatından bakmanızı sağlıyor. Bukowski 2 bira yuvarlayıp geçmiş yazının başına o gün canı ne istediyse onu yazmış bize de okumak kalmış...

Herkese keyifli okumalar dilerim.

“Zaman bütün iyileştirmeleri yaralar.”

“Hayat ile sanat arasındaki fark sanatın daha katlanılır olmasıdır.”

“...insan ruhunun derisi yoktur, şarkı söylemek isteyen iç kıvrımları vardır, duymuyor musunuz?”

“Paraya ‘ekmek’ diyen ilk kişiye maaşı un olarak ödensin.”
ataç ikon Pis Moruğun Notları
kitaba 9 verdi
21 beğen · 8 yorum
iskoç (@iskoc)
"Öncelikle Bukowski’yi herkesin rahatlıkla okuyamayacağı bir yazar olduğunu belirteyim." Açar mısın ? Lütfen! Ne demektir OKUYAMAYACAĞI
02.02.19 beğen 2 cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Yine Stefan Zweig yine kadın duygularını erkek ağzından anlatımı. Sanırım Stefan Zweig kadar bunu başarılı anlatan başka bir erkek yazar yoktur.

Ancak diğer okuduğum kitaplar arasında bu bana biraz sönük kalmış gibi geldi. Korku kitabında daha muhteşem bir şekilde aktarılmıştı tüm duyguları kendimde hissetmiştim bunda o duygu bana geçmedi ne yazık ki. Bu sefer yazar bizi bir kadının 1 günlük geçmişine götürüyor, kadının çok yoğun duygu patlamaları ile neler yapabileceğini okuyucuya sunuyor ve bu durumu toplum tarafından nasıl karşılanacağı üzerine tartışmalar yer alıyor. Ben severek okudum standart Stefan Zweig kitabı olduğu için 1 günde bitirebileceğiniz türden.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
3 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Evet o Lucy,
Bazen çok yorulmuşsunuzdur tek dileğiniz kafanızdan artık düşünce geçmemesidir. Ben böyle anlarımda çerezlik kafamı dağıtabileceğim bir kitap ararım ve Epsilon yayınları nedense benim bu isteğimi hep karşılamıştır.

Bu kitaba da o şekilde başladım. 173 sayfalık bir kitabı hemen bitirdim. Ancak içerisinde bilgi kırıntıları serpiştirilmişti ilgimi çekende buydu sanırım. Hem psikolojik tahliller hem de bu bilgi kırıntıları okumamı hızlandırdı.

Hasta olan bir kadın ve yıllardır görmediği annesinin bu hastalığı nedeniyle yanına gelmesiyle başlıyor kitap. Zor geçen bir çocukluk ve bu çocuğun kitaplara sığınarak geçen hayatının sonuçları. Lucy'nin deyimiyle süprüntülük algısının hayat bulmuş hali. Ötekileştirme konusu güzel işlenmiş ancak bir şeyler havada kalmış. Daha uzun ve derin bir roman ortaya çıkabilirmiş. Sevdiğim cümleler;

"Okuyuculara anlatıcı sesin ne olduğunu ve bunun yazara özel bakış açısı olmadığını öğretmek benim işim değil."

"Beyazların dilleri ne kadar akıcı ki doğruyu yanlış , yanlışı doğru gösterebiliyor."

"Beni üzen de bu ; güzel ve doğru bir sözün çok sık kullanıldığı için sonunda kamyon arkası yazısı gibi yapay bir etki yaratması.”

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Benim Adım Lucy Barton
kitaba 7 verdi
7 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Sabahattin Ali'nin okuduğum 4.eseri içerisinde 13 öykü ve 4 masal barındırıyor. Diğer eserlerinde ki gibi burada da karakterler birbirine yakın. Bazen yoksulluk, bazen hapishane, fark edilmeyen insanlar, haksızlık, parasızlık ne ararsan var...

Anlattığı her öykü ve masalda, inceden dokundurmuş. Çıkarımlarda bulunmuş. Hayat derslerini öyküleştirerek masal tadında okuyucuya sunmuş. Ama kim ne kadar neyi alır tartışılır tabii. Beğendiğim birkaç cümleyi sizinle paylaşayım;

"Düşünün, bir insanın celladına gülümsemesi, kendi yumuşaklığı ile onu yumuşatabileceğini sanması kadar gülünç, adi şey olur mu?"

"Bu dünyada çobansız da, köpeksiz de yaşanabilirmiş. Ama bunu anlamak için her defasında bu kadar kanlı kurbanlar verecek olursak pek çabuk neslimiz kurur. Bari siz gözünüzü açın da, ileride başınıza yeniden itler, hele kendilerini kurt sanan palavracı itler musallat olursa, sürüyü canavarlara paralatmadan onları defetmeyye bakın!"

Herkese keyifli okumalar dilerim.
6 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Sağa sola yatmayan bir tarih kitabı..
Herkese merhaba,

Kitabı bir solukta değil sindire sindire okudum çünkü fazlaca not aldım. Okunacaklar listeme bir sürü kitap ekledim. Kitap farklı farklı bölümlerden oluşuyor. Osmanlının son zamanları, Atatürk Dönemi ve 20.yy.

İlber Ortaylı, açık ve net ifadelerle okuyucuya tarihi aktarıyor. Atatürk ve silah arkadaşlarını ayrı ayrı değerlendirmiş ve tabii ki Osmanlının son dönem padişahlarını, dünya da ki o dönemde yer almış liderleri de. Ve tarih açısından hurafeler uyduranlara da hafif hafif dokunmuş zekası ile alay ettiği bile olmuş bu tipik İlber Ortaylı durumu sanırım :)

İçerisinde bilmediğim şeyleri de öğrendim bu benim için bir artı ve bildiklerimin de derinine inmiş oldum. Aslına bakarsanız yazar hiçbir şeyi size dikte etmemiş bilgiyi vermiş alan alsın demiş. Okuyucuya bıraktığı çok şey olmuş. Ben bu yönünü sevdim. Ve bilgi verdiği her şeyi kaynakları ile göstermiş-dipnotlar eklemeyi de unutmamış.

Atatürk ile ilgili bazı kısımları okurken gözlerim dolmadı değil. Ne büyük bir deha ve en önemlisi ileri görüşlülüğü sanırım. Silah arkadaşlarının emeklerini ve başarılarını da unutmamak lazım. Alın okuyun ve okumayanlara hediye edin ki kulaktan dolma bilgilerle üfürükçü tarihçilerin bu ülkede fink atmalarını önleyin.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba 10 verdi
10 beğen · 4 yorum
GÖLGE (@golge3434)
Sağa sola yatmadığının tarafsız bir kitap olduğundan eminmisiniz...
01.01.19 beğen cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Eksiklik...
Ahmet Haldun Terzioğlu'nun okuduğum ilk kitabı ancak son olmayacak dili oldukça akıcıydı. Kitaba gelecek olursak, Habeşistan'dan İstanbul'a uzanan bir çocuğun hadımlık hikayesi. Bazı kısımları okumak benim için çok zordu onun yaşadığı çoğu acıyı yüreğimde hissettim.

Beni en çok üzen bir diğer konu ise, tarihimizde bu olayların yaşanmış olmasaydı. Onun eksiklikleri, psikolojik durumu, saray hayatı ve diğerleri hepsinde ayrı bir hikaye... Bir hadımın gözünden saray hayatı sistematik bir şekilde anlatılmış. Bilmediğim çoğu şeyi de okumuş oldum.

Tarihimizin bu kara lekesini ve saray hayatını merak eden herkese bu kitabı tavsiye ederim.

Keyifli okumalarınız olsun.
ataç ikon Harem Ağası
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

kadın olmak...
Duygu Asena 3 kuşak kadının Nilüfer, Nilgün ve Nil'in hayatını tarihle, toplumsal sorunlarla, kadının toplumda ki yeriyle ince ince işlemiş yine. Tema aşk gibi görünse de farklı dönemlerde kadına bakış açısını kadınların ve erkeklerin neden farklı oldukları ve bunun sebeplerini işlemiş ve buradan toplumsal yargılarda bulunmuş bence.

Bu kitabı yorumlamak aslında o kadar da kolay değil. Size hissettirdiklerini kaleme dökmek. Hitler, Türkiye'deki darbe olayları, o dönemin sanatçıları hepsi yer alıyor kitapta. Ve kurgusunu ben çok beğendim. Sürekli bir geçmişe bir geleceğe gidiyorsunuz. Bu da sizi kitabın içerisine çekiyor. Odaklanmazsanız biraz zorlanabilirsiniz.

Ve ben Duygu Asena okudukça anlıyorum ki bu kadın döneminin çok ilerisindeymiş ve toplumu çok güzel inceleyip yorumlamış. Bu kitabı herkese tavsiye ederim.

Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Aynada Aşk Vardı
kitaba 9 verdi
11 beğen · 3 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
ablaaaaaaa
bu duygu asena birgun tv ye konuk ve aynen su cumleyi kuruyor,
nazim hikmet kartpostal sanatcisidir...diye
can yucel canli yayina ba[lanip,
kart sensin.
postalda sana girsin diyor.
simdi sen duygu asena deyince bu geldi aklima.
sence bu soyleminde hakli miydi
haksiz miydi
10.11.18 beğen 1 cevap
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

20.Yüzyılın son peygamberi olarak adlandırılan Albert Caraco kitabında kaos ve ölüm odaklı bir çerçeve de ilerliyor. Aslında yazar inançlara tamamen zıt şeyler söyleyen biri ancak kitabın sonlarına doğru anlıyorsunuz ki kehanetlerde bulunarak kendisine inanılmasını istemiş. Dinler ve yönetenler hakkında da çok ağır eleştiriler var kitap içerisinde. Ama toplum konusunda ki çıkarımları enfesti.

Belki çevre mühendisi olmasam kitap beni hayrete düşürebilirdi ya da yazıldığı dönemde okusaydım. Çevresel sorunların tamamının insani kaynaklı olduğunu farklı bir dille yazmış ve insanlara korku salmak istemiş. Ama öyle cümleler yazıyor ki kendinizi sorgulamadan edemiyorsunuz. Türkiye de yapılan çevre ile ilgili çoğu kongre, kurultay vb platformlarda yazarın yazdığı şeyler konuşulur. Hava, su kirliliği, nüfus artışı, kentleşme sorunsalı, göçler, gıdaların değişimi gibi. Yazar bunların hepsini ele almış ve bu sorunların sonucunda kaos ortamının geleceğini ve ölümlerin gerçekleşeceğini söylemiş. Zaten bu beklenen bir şey önlemler alınmaya çalışılıyor ancak ne zamana kadar sürer bu bilinmiyor ? Eğer etrafınıza biraz daha dikkatli bakarsanız eğer ortada çok fazla çevresel sorunların artacağı ön görülüyorsa insan popülasyonu bir şekilde azalma sağlanması için savaşlar, salgın hastalıklar, kısırlık gibi konularında aynı oranda arttığını gözlemleyebilirsiniz :)

Yazar tamamen üremeye karşı. En çok buna değiniyor kitapta asıl anlatmak istediği insan popülasyonunun dünyanın kaldıracağından fazla olması. Albert Caraco gerçekten çok ileri görüşlü biri. Beni en çok etkileyen kısmı buydu. Ve dehşete kapılmış durumda beyni o kadar bu dehşetle sarsılmış ki düşünceleri kağıda böyle yansımış;

"...biz kaosa gidiyoruz, ölüme gidiyoruz, tüm Tarihin en büyük felaketini hazırlıyoruz,bu Tarihi sonlandıracak olan felakettir; hayatta kalanlar yüzyıllar boyunca damgasını taşıyacaklar."

"Kendimizi aldatmak neye yarar? Acımasız olacağız, toprağımız ve suyumuz olmayacak, belki havamız da olmayacak ve varlığımızı sürdürmek için kendimizi yok edeceğiz, sonunda birbirimizi yiyeceğiz ve bizim ruhanilerimiz de bu barbarlıkta bize eşlik edecekler, tanrı yiyiciydik insan-yiyici olacağız, böylece biraz daha tamamlanmış olacağız."

"Ölümle birlikte kaosun türküsünü söylüyorum, ölüm ve kaos evliliklerini kutlayacak, dünyanın kor gibi yanışı onların düğünlerini aydınlatacak, şehirlerimi yok olacak ve evler oralarda oturan ve kirleten böceklerin mezarı olacak."

"İnsanlar hem özgürdür hem bağımlı, arzu ettiklerinden daha özgür, fark ettiklerinden daha bağımlıdırlar..."

"Devlet başkanlarının kendi batıl inançlarını birer unvan haline getirmeleri ve bir ibadetin törenlerini bundan böyle kendi varlıklarıyla onurlandırmaları meşru değildir."

"...her yoksul, bir başka yoksul doğurarak sefalete yeni bir rehin verdiği andan itibaren suçlu olur."

"Hiçbir ruhanilik biyolojiye ve ekolojiye baskın çıkamaz,..., ekoloji konusunda cahil olmak ve biyolojiyi hor görmek, tüm insan türü için en trajik geleceğe hazırlanmaktır."

Kitabı alın okuyun ve etrafınıza da hediye edin. Farklı şeyler okumaktan korkmayın :) Herkese keyifli okumalar dilerim...
ataç ikon Kaos'un Kutsal Kitabı
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
/ 11